اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

بهترین نرم افزار شبیه ساز مدارات سوییچینگ و PWM و PFC چه نرم افزاریه ؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

بهترین نرم افزار شبیه ساز مدارات سوییچینگ و PWM و PFC چه نرم افزاریه ؟

به نظر شما چه نرم افزاری می تونه بهترین شبیه ساز برای مدارات PFC و PWM و کلا مدارات سوییچینگ و قدرت باشه ؟

پاسخ : بهترین نرم افزار شبیه ساز مدارات سوییچینگ و PWM و PFC چه نرم افزاریه ؟

آقا نظر بدین . بالاخره همه چیز را همگان دانند . فقط نیگا نکنید و رد شین برید . مطمئنا این سوال سوال خیلیای دیگه هم هست .

یه توضیح بدم : پروتیوس از نظر آنالوگ ضعف داره حالا اگه تونستن یه مدار آنالوگ می ذارم که شبیه سازی پروتیوس شکل موجی جالب می ده در حالیکه پی اس پایس شکل موج دیگه ای میده . هنوز هم نفهمیدم کدومش درسته چون اسکوپ دیجیتال ندارم و ....

شبیه ساز پروتل هم جالبه ولی نمی دونم تا چه حد میشه بش اعتماد کرد . از طرفی برای شبیه سازی بیشتر قطعات باید اونهارو تعریف کنیم و یک لایبرری بسازیم . خلاصه که نظر بدید ببینیم چه باید کرد .

دیدگاه

سلام
      به نظر من orcad ذر شبیه سازه خوب عمل می کند

دیدگاه

نرم افزارهای زیادی رو تست کردم اما هیچکدوم هنوز به پای PSPICE8 نسخه ی سال 97 نرسیدند! انگار همه چی قدیمیش خوبه.

NI یه نرم افزار بنام MULTISIM بیرون داده که نسخه 10 یا بیشتر هم داره. این نرم افزار کم و بیش بهتر از جدیدای دیگست اما جالبه که با 10 سال جلوتر بودن اصلا به خوش دستی PSPICE8 نیست.

پروتئوس هم که بیشتر برای هابی و سرگرمیه. انگار فقط برای مقاصد آموزشی توسعه یافته و اعتباری برای عمل نداره.

نرم افزارهای آنالیز خاص کمپانی ها هم هست. بیشتر کمپانی های تولید کننده ی نیمه هادی مثل TIآ‌ و LTآ‌ و... نرم افزارهایی بیرون دادند که فقط تولیدات خودشونو آنالیز می کنند و چندان بد نیستند. اما با بازار شگفت آور ایران بعیده بشه مداری با قطعاتی یکدست از یک کمپانی طراحی کرد.

اگه توی نت جستجویی درباره ی SIMULATION انجام بدید نرم افزار های جالب تری هم می بینید که امکان دانلود نسخه ی آزمایشی هم میدن اما نسخه ی کاملشون رو من جایی ندیدم.

درکل اینطور که من متوجه شدم، شرکتهای بزرگ طراحی هیچکدوم از این نرم افزار های عام و غیر قابل اعتماد استفاده نمی کنند. بلکه خودشون نرم افزار نویس و مدلگر استخدام کردند و از نرم افزارهای خودشون استفاده می کنند.

در هر حال من از PSPICE8 خدمات بسیاری گرفتم و صرفه های اقتصادی فراوانی برایم داشت. چون اگر نمی بود هزاران ماسفت و ... سوزونده بودم!
        با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

برای مدار های سوئیچینک pi expert(power integeration) نرم افزار خوبیه.البته برای مدار های تغذیه
          راستی smps design toolkits و pfc design toolkits از شرکت fairchild برای محاسبات مربوط به اینها چیز خوبیه
          البته همونطور که ahmadmn گفت مربوط به قطعات شرکت خودشونه
          ولی از نظر آموزشی عالیه

دیدگاه

ممنون از جوابهای خوبتون دوستان !

ما آخرش هم فرق Orcad رو با pspice نفهمیدیم . یادمه با پی اس پایس 8 (فک کنم ) کار می کردم و خیلی خوش دست بود اما محدودیت قطعه داشت (64 تا فک کنم ) بعد رفتم یه ورژن بالاتر که وقتی Fall time یا rise time را 0 می ذاشتی ارور می گرفت در صورتی که تو ورژن 8 اینجوری نبود . جناب Ahmadmn از توضیحاتتون ممنون . فقط این تفاوت اورکد را با پی اسپایس واس من مشخص کن دمت گرم . راستی قضیه این Allegro چیه ؟ ورژم جدید اورکده ؟

جناب Ahmadmn ! شبیه ساز پروتل در چه حدیه ؟ من تا حالا باهاش خیلی از مدارات رو در کلاسهای مختلف آنالوگ و دیجیتال شبیه سازی کردم و ازش جواب گرفتم اما هنوز نمی دونم در مقایسه با پی اس پایس چه نقاط ضعف یا قوتی داره . اگه ممکنه اینو توضیح بدین . (خیلی مهمه )

من دنبال شبیه سازی قدرتمند می گردم که بتونه مدارات PFC ، PWM ،SPWM، و مدارات سوییچینگ با عناصر سلفی خازنی رو با سرعت زیاد و کاملا نزدیک به واقعیت شبیه سازی کنه و بتونی هر قطعه ای رو داخلش تعریف کنی .

نقاط ضعف پروتیوس تو شبیه سازی آنالوگ چیه ؟ من جز یک مورد مشکوک که دارم بررسی می کنم عیبه دیگه ای ازش ندیدم . جناب Ahmaddmn میشه ایراداتی که از این نرم افزار دیدید را کمی توضیح بدین ؟ نسخه های جدید از نظر کرک خیلی افتضاحه . وسط کار ، زرت و زرت خودش بسته میشه . کسی راه حلی داره ؟

ذوستان ! لطف کنید لینک آخرین ورژن پی اسپایس رو اینجا بذارید یا اگه تو سایت هست لینش رو بدید . ممنون .

دیدگاه

درباره ی PSPICE

وقتی که ما دانشجو بودیم (سال 93) شرکت میکروسیم با استفاده از ماجولهای نوشه شده توسط محققان دانشگاه برکلی، نسخه ی اولیه ی PSPICE را تحت سیستم عامل DOS تولید کردند.

سال 97 که آخرین نسخه ی این نرم افزار تحت ویندوز 95 تولید شد و شکرت MICROSIMآ‌ که در اوج بود با کمال تعجب ورشکست شد. اورکد و بعضی شرکت های دیگر هسته ی آنالیزی این نرم افزار را خریداری کردند اما تاکنون نتوانستند نسخه ی به خوش دستی تولیدات میکروسیم تولید کنند.

ابتکار جالب MICROSIMآ‌ این بود که همیشه دو نسخه بیرون میداد. نسخه ی دانشجویی و نسخه ی پروفشنال

شما از نسخه ی دانشجویی استفاده کردید که محدودیت های بسیار دارد. اما من از نسخه ی پروفشنال (قفل شکسته) استفاده می کنم.

تا جایی که من می دانم Allegro یک شرکت تولید کننده ی قطعات الکترونیکی مخصوصا پاور است و از چندین آی سی آن استفاده کردم. ممکن است نرم افزاری هم برای آنالیز بیرون داده باشد.

به نظر من برای مقایسه باید خودتون با PSPICE8آ‌ کار کنید و با بقیه مقایشه کنید. من 3 سال پیش همه ی نرم افزارهای آنالیز بازار رو خریدم و با اینکه MULTISIMآ‌ از شرکت NIآ‌ کمی توجهمو جلب کرد اما دوباره برگشتم به PSPICE

دیدگاه

درود بر شما !

ممنون از جواب خوبتون . اینطور که من فهمیدم Pspice محصول شرکت مایکروسیم بوده ؟ درسته ؟
                بنابراین اورکد یه شرکت مجزاست که ازهسته آنالیز کننده ای که توسط مایکروسیم تولید شده بوده استفاده کرده و اورکدپی اس پایس رو تولید کرده ؟ درسته ؟

جناب Ahmadmn نظرتون در باره شبیه سازی پروتل چیه ؟ آیا اون هم اومده از همین هسته استفاده کرده یا کلا یه چیز جداست ؟

این طور که شنیدم شرکت اورکد ورشکسته شده و شرکتی بانام کی دنس ( cadence ) اون رو خریده و نرم افزار جدیدتری که خیلی هم حجمش سنگینه تحت عنوان Allegro تولید کرده که نسخه پیشرفته تر اورکد قلمداد می شه . حالا صحت و سقم این قضیه رو نمی دونم اما اگه کسی از دوستان هست که بتونه کمک کنه ممنون می شم .

آقای کوهستانی هسته ای که میکروسیم تولید کرده آیا بهینه تر هم شده ؟

مالتی سیم همون EWB منظورتونه ؟ یامه مالتی سیم 7 رو گرفته بودم ولی محیط یکم بچه بازیه اینطور نیست ؟

دیدگاه

درود
                  بله
                  بله
                  اما درباره ی آنالیزور پروتل متاسفانه یادم نیست چرا از نظر من مردود بود. بهتره امتحانش کنید. شاید نسخه های جدیدش بهتر باشه.
                  درباره ی cadence هم حق با شماست. اما برای من خیلی سخته توی PCآ‌ قدیمیم (PIII) امتحانش کنم.
                  MULTISIMآ‌ نسخه ی بهتری از EWBآ‌ است که شرکت NI تولید کرده. من نسخه ی 9 و 10 اونو امتحان کردم و نسبت به بقیه پاسخ های بهتری داشت.

اگه اوضاع کار و بار الکترونیک بهتر بشه حتما PCآ‌ قراضمو به روز می کنم و همه ی نرم افزار های روز رو امتحان و نتایجش رو برای دوستان اعلام می کنم.

دیدگاه

دوستان فعلا من محیط مالتی سیم رو خیلی مفید می بینم . کسی از دوستان هست که با اورکد کار کنه ؟ می خوام بدونم آی سی Tl494 تو لایبری های اورکد برای شبیه سازی وجود داره یا نه ؟

توی مالتی سیم آی سی UC3845 وجود داره ولی TL494 نیست کسی می دونه چطور می شه این چیپ رو به مالتی سیم اضافه کرد ؟ منظورم اینه که از کجا میشه دانلودش کرد ؟

دیدگاه

کسی نظری نداره ؟ oo:

دیدگاه

یادمه که نمی شد قطعه اضافه کرد. حتی تو سایت NIآ‌ هم رفتم ولیست قطعاتشو دانلود کردم و قطعه ی مورد نظرم نبود.
                        احتمالا این مشکل از اینجا ناشی میشه که خیلی از تولید کنندگان قطعات، مدل قطعه رو بیرون نمی دن.

نکته ی دیگه این TL494 اونقدر قدیمی شده که توی کارای امروزی ازش استفاده نمی کنند و دلیلی نداره مالتی سیم مدلشو بزاره!

دیدگاه

lvsd hز جواب . :smile:

بله حق با شماست . ولی اگه این آی سی های قدیمی رو نداشته باشه حتما TOP ،TNY ها رو هم نمی تونه داشته باشه مثل 555 که با اینکه قدیمیه اما داره :smile:

به نظر تون راهی برای شبیه سازی آی سی های مختلف که مدلشون در سیمولاتور وجود نداره هست ؟

دیدگاه

555 اونقدر مشهوره که برای تبلیغ نرم افزار ضروریه که باشه.

TOP ها و TNY هم آی سی هایی هستند که شرکت پاور اینتگریشن براشون نرم افزار داده و بعید می دونم مدل اسپایسشو واسه NI بفرسته.

اما برای TL494 میشه مدل ساخت. من برای UC3842 توی PSPICE8 مدل ساختم. با نگاه به بلوک دیاگرام داخل آی سی می بینیم که از چند فلیپ فلاپ، پ امپ و ترانزیستور تشکیل شده. خب همه ی اینها رو هم مالتی سیم داره دیگه!

دیدگاه

با سلام خدمت دوستان . این سوال جالبی هستش . من خودم یه مدتی رو تغذیه سوئیچینگ کار کردم . اولا باید بگم که proteus هیچ گونه ضعف شبیه سازی نداره . فقط باید بلد باشی . مثلا نشتی ترانزیستورهای اون با چیزی که ما از ایران میخریم زمین تا فلک تفاوت داره . پس نگین ضعف از نرم افزاره .
                              در مورد شبیه سازی سوئیچینگ نمیشه نرم افزار خاصی رو معرفی کرد . چون همچین چیزی تقریبا وجود نداره . چرا ؟ شما برو 10 تا تلویزیون رو باز کن ببین چیه ! ویدئو و سایر وسایل برقی که سوئیچینگ دارن رو ببینی هرکدوم از یه hc و مدار انحصاری خودشون استفاده کردن . نمیشه این همه مدار رو تو یک نرم افزار جا داد . ولی بهترن کاری که میتونی بکنی اینه که با پروتئوس شبیه سازی کنی ولی ic سوئیچت رو که نداره نذار و به جاش پالس مشابه بساز و تست کن . این تنها کاری که میتونی بکنی و منم همین کار رو همیشه میکنم . موفق باشید .
                              if all men are the same
                              then
                              why do women take so long to choose one ?

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X