اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

استفاده همزمان از دو ولتاژ 5 و 12 ولت در یک مدار میکروکنترلری ؟؟؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

استفاده همزمان از دو ولتاژ 5 و 12 ولت در یک مدار میکروکنترلری ؟؟؟

با سلام و خسته نباشید خدمت دوستان عزیز :smile:

من یک پروژه ای دارم که تقریباً 99 درصد آن انجام شده است ولی یک مشکل اساسی دارم
    قبل از مطرح کردم مشکل ابتدا کمی درباره پروژه ام شرح بدهم
    ببینید من باید مداری طراحی بکنم که بتوان بصورت همزمان 16 سنسور را به آن وصل کرد
    و مقادیر این سنسورها را خواند از طرفی هر یک از این 16 سنسور می توانند سه خروجی
    استاندارد زیر را داشته باشند :
    1- خروجی ولتاژ - 0 تا 5 ولت
    2- خروجی ولتاژ - 0 تا 10 ولت
    3- خروی جریان - 4 تا 20 میلی آمپر

خوب ایده من برای طراحی این مدار به این صورت است :

ابتدا از یک مالتی پلکسر/دمالتی پلکسر آنالوگ به شماره CD4067 استفاده کردم تا 16 سنسور
    مورد نظر را به ورودی های آن وصل کنم و از طریق میکرو و آدرس دهی پایه های A , B , C , D بتوانم
    هر زمان یکی از این سنسور ها را انتخاب کنم و مقدار آن را توسط ADC داخلی میکرو بخوانم
    همان طور که گفتم این 16 سنسور هر کدام می توانند سه خروجی بالا را داشته باشند
    برای همین خروجی دمالتی پلکسر اول را به ورودی یک مالتی پلکسر دادم که بر حسب نوع
    خروجی سنسور که کاربر آن را در داخل میکرو ست می کند و میکرو با توجه به آن و آدرس دهی
    مالتی پلکسر سیگنال ولتاژ یا جریان سنسور را از مسیر اختصاصی خودش به کانال های ADC
    می رساند.

این مسیر ها هم بصورت زیر در نظر گرفته شده است:
    خروجی اول که ولتاژ 0 تا 5 ولت است مشکلی ندارد و به راحتی و بصورت مستقیم توسط کانال ADC0
    میکرو قراعت می شود.
    خروجی جریان 4 تا 20 میلی آمپر را هم به یک مقاومت 250 اهم یک درصد اعمال کردم تا تبدیل به سیگنال
    ولتاژ 1 تا 5 ولت شود و سپس به کانال ADC2 میکرو اعمال کردم. این ولتاژ نیز در محدوده قابل قبول است
    و مشکلی ندارد. سنسورهایی که خروجی جریان دارند معمولاً می توانند بارهایی تا 400 اهم را تغذیه کنند.
    زمانی که در پالایشگاه کارآموزی می کردم اکثر ترانسمیترهایی که خروجی جریان قبول می کردند در ورودی
    خود یک مقاومت 250 اهم داشتند.
    تا اینجا مشکل خاصی وجود ندارد و سیستم بصورت صحیح و کامل کار می کند.

مشکل من در رابطه با سنسورهایی است که خروجی ولتاژ 0 تا 10 ولت دارند. و این ولتاژ در محدود سنجش
    ADC میکرو نیست. برای این مساله من بصورت زیر عمل کردم :
    ولتاژ تغذیه خودم را که 15 ولت است به دو رگولاتور اعمال کردم از یکی خروجی 5 ولت گرفتم و به قطعاتی که با
    5 ولت کار می کنند اعمال کردم مثل میکرو و LCD و ...
    از رگولاتور دیگر هم 12 ولت گرفتم و آن را هم فقط به دو مالتی پلکسر مورد نظر اعمال کردم. این مالتی پلکسر ها
    از نوع CMOS هستند و تا 15 ولت تغذیه را قبول می کنند. سپس زمین هر دو قسمت را هم یکی کردم.
    با اینکار خواستم تا بتوانم به ورودی دمالتی پلکسر ولتاژ تا 10 ولت را اعمال کنم و سپس در خروجی مالتی پلکسر
    با یک مقسم ولتاژ مقاومتی آن را نصف کرده و به مقدار 0 تا 5 ولت برسانم و از طریق کانال ADC1 مقدار آن را بخوانم

ولی متاسفانه در این حالت مدار کار نمی کند !
    یعنی حتی با اعمال ولتاژ به ورودی دمالتی پلکسر میکرو مقدار صفر را می خواند.
    یعنی این مدار نمی تواند همزمان دو ولتاژ 5 ولت و 12 ولت را روی قطعات خود داشته باشد.
    وقتی که ولتاژ 12 ولت را قطع می کنم و تغذیه مالتی پلکسرها را نیز از همان 5 ولت می دهم مدار به خوبی کار
    کار می کند ولی در حالت دو تغذیه متفاوت کار نمی کند. حتی من آمدم از دو ورودی تغذیه مجزا استفاده کردم یعنی
    ورودی رگولاتور 5 ولت را از یک منبع و ورودی رگولاتور 12 ولت را از منبع دیگر اعمال کردم و زمین هر دو منبع را یکی کردم
    ولی باز هم مدار کار نکرد. دلیلی برای این مساله پیدا نکردم از اساتید دانشگاه هم پرسش کردم ولی نتیجه ای حاصل نشد !

به نظر شما اشکال کار از کجاست و دلیل این مساله چه می تواند باشد ؟

به نظرتان می توانم تغذیه مدار را یک راست 12 ولت در نظر بگیرم و برای قسمت هایی که با 5 ولت کار می کنند با مقسم
    ولتاژ 5 ولت ایجاد کنم ؟ فعلاً به مدا دسترسی ندارم برای همین نمی توانم این مورد را امتحان کنم هر چند که قبلاً خروجی 12
    ولت را دوباره با یک رگولاتور 5 ولت به قسمت های 5 ولتی اعمال کرده بودم ولی مدار کار نکرده بود ! یعنی بازم مقادیر اعمالی
    به ورودی ها را صفر می خواند !

منتظر کمک شما هستم :agree:
    با تشکر

پاسخ : استفاده همزمان از دو ولتاژ 5 و 12 ولت در یک مدار میکروکنترلری ؟؟؟

سلام علی آقا، حقیفت کل چیزی که از شماتیک شما و توضیحات دستگیرم شد اینه که شما مشکل خوندن 0 تا 10 ولت داری، که به ADC میکرو وصل کنی، به نظر من با یه ADC خارج از میکرو این کارو انجام بده، مثلا AD574 خوبه ، شیتش رو می زارم یه نگاهی بنداز ، این ADC میتونه 0 تا 10 و 0 تا 20 رو تبدیل کنه ، موفق باشی، کاری داشتی در خدمتم.

http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/analogdevices/AD574ALN.pdf

دیدگاه

نوشته اصلی توسط majid boukani nejad
      سلام علی آقا، حقیفت کل چیزی که از شماتیک شما و توضیحات دستگیرم شد اینه که شما مشکل خوندن 0 تا 10 ولت داری، که به ADC میکرو وصل کنی، به نظر من با یه ADC خارج از میکرو این کارو انجام بده، مثلا AD574 خوبه ، شیتش رو می زارم یه نگاهی بنداز ، این ADC میتونه 0 تا 10 و 0 تا 20 رو تبدیل کنه ، موفق باشی، کاری داشتی در خدمتم.

http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/analogdevices/AD574ALN.pdf

ممنون مجید جان

ولی خوب برای اینکه این ADC فرضاً بتونه ولتاژ 0 تا 10 ولت رو تبدیل کنه ، تغذیه خودش هم باید 10 ولت باشه دیگه

در صورتی که تغذیه AVR هم 5 ولته ، اون وقت بازم دو تا ولتاژ متفاوت تو مدار خواهد بود !

در ضمن در این حالت دو تا ADC لازم میشه ( یکی برای 0 تا 5 و 0 تا 10 و یکی هم برای جریان 4 تا 20 میلی ) ، هر کدوم 8.000 تومن میشه 16.000 تومن ! ( قیمت از سایت آرا الکترونیک)

دیدگاه

تغذیه دمالتی پلکسر رو چند دادی؟
        قبل از اعمال سیگنال به دمالتی پلکسر یعنی خود خروجی سنسور نمیتونی تقسیم مقاومتی داشته باشی؟

دیدگاه

سلام.
          یه شماره ای جیزی از سنسوری که خروجی اون جریان هست میشه قرار بدید اینجا؟

دیدگاه

برای کالیبراسیون و تکنیکهای حذف نویز چه مدارها و پیشنهاداتی دارید؟
            Reveng will surely come... Your hard time are ahead
            // - - - - - - - - - -
            برگه های کتاب به منزله بالهایی هستند که روح ما را به عالم نور و روشنایی پرواز میآ*دهند. فرانسوا ولتر
            // - - - - - - - - - -
            اگر برای هرچیزی به غیر از علاقه ی شدیدتان به الکترونیک تلاش کنید ، خیلی دور نخواهید رفت / خیلی هم خوب نخواهید شد.
            // - - - - - - - - - -

دیدگاه

دوست خوبم آقای Ali65 حسابی از پستت فیض بردم خیلی پربار بود
              اما برای مشکل شما تست کردین که بببینین همون کانالی از adc میکرو که این سنسور بهش وصل میشه سالم هست یا نه ضمنن وقتی مدارتون رو می بندین با ولت متر چک کنین ببینین اصلا اون مقسم ولتاژ درست کار می کنه یعنی اونجا ولتاژ دارین اگه داشته باشین باید میکرو جواب بده ، برنامتون رو چه جوری نوشتین شاید اشکال از اون باشه :smile:
              اگه با بسکام کار میکنی می تونم بهت در رابطه با برنامه کمک کنم ضمنا کاری که شما کردین تا اونجایی که من عقلم قد میده کاملا درست و بی عیب هستش
              بازم تشکر از مطلبت کلی چیز یاد گرفتم
              خداوند بی نهایت است اما به قدر نیاز تو فرود می آید ، به قدر آرزوی تو گسترده می شود و به قدر ایمان تو کارگشاست.
              [hr]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط 4850
                دوست خوبم آقای Ali65 حسابی از پستت فیض بردم خیلی پربار بود
                اما برای مشکل شما تست کردین که بببینین همون کانالی از adc میکرو که این سنسور بهش وصل میشه سالم هست یا نه ضمنن وقتی مدارتون رو می بندین با ولت متر چک کنین ببینین اصلا اون مقسم ولتاژ درست کار می کنه یعنی اونجا ولتاژ دارین اگه داشته باشین باید میکرو جواب بده ، برنامتون رو چه جوری نوشتین شاید اشکال از اون باشه :smile:
                اگه با بسکام کار میکنی می تونم بهت در رابطه با برنامه کمک کنم ضمنا کاری که شما کردین تا اونجایی که من عقلم قد میده کاملا درست و بی عیب هستش
                بازم تشکر از مطلبت کلی چیز یاد گرفتم
                برای استفاده از تمامی کانالها و تمامی خطوط مالتی پلکسر (یعنی ماکسیمم توان مدار) ، حداقل زمان نمونه برداری را کسی میتونه حساب کنه؟
                // - - - - - - - - - -
                برگه های کتاب به منزله بالهایی هستند که روح ما را به عالم نور و روشنایی پرواز میآ*دهند. فرانسوا ولتر
                // - - - - - - - - - -
                اگر برای هرچیزی به غیر از علاقه ی شدیدتان به الکترونیک تلاش کنید ، خیلی دور نخواهید رفت / خیلی هم خوب نخواهید شد.
                // - - - - - - - - - -

دیدگاه

وقت بخیر

بنظرم باید از بافر تو خروجی مالتی پلکسر استفاده کنی !!

البته من مدار زیر را پیشنهاد میکنم !

دیدگاه

عاخه چرا تاپیک سال هشتاد و هشتو بالا میارین؟؟ به مرور تاریخ علاقه دارید عایا؟؟ :wow:
                    کم گوی و گزیده گوی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط masoud 578
                      عاخه چرا تاپیک سال هشتاد و هشتو بالا میارین؟؟ به مرور تاریخ علاقه دارید عایا؟؟ :wow:
                      منظورتونو متوجه نمیشم، ؟
                      // - - - - - - - - - -
                      // - - - - - - - - - -
                      // - - - - - - - - - -

دیدگاه

نوشته اصلی توسط taktrashe
                        وقت بخیر

بنظرم باید از بافر تو خروجی مالتی پلکسر استفاده کنی !!

البته من مدار زیر را پیشنهاد میکنم !
                        عالی بود ، فقط در مورد ترانزیستور ها اگر امکانش هست بیشتر توضیح بدید. متشکرم
                        // - - - - - - - - - -
                        // - - - - - - - - - -
                        // - - - - - - - - - -

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سعید خیری
                          منظورتونو متوجه نمیشم، ؟
                          منظورم واضحه دوست عزیز! این تاپیک 5 تیر سال 1388 استارت خورده و استارتر حتما تابحال به پاسخش رسیده!
                          کم گوی و گزیده گوی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط masoud 578
                            منظورم واضحه دوست عزیز! این تاپیک 5 تیر سال 1388 استارت خورده و استارتر حتما تابحال به پاسخش رسیده!
                            خیلی از تاپیکها همینطوری هستند
                            حالا هم که استقبال شد و بحث داره همچنان جلو میره
                            لطفا اسپم نفرستید
                            // - - - - - - - - - -
                            // - - - - - - - - - -
                            // - - - - - - - - - -

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سعید خیری
                              خیلی از تاپیکها همینطوری هستند
                              حالا هم که استقبال شد و بحث داره همچنان جلو میره
                              لطفا اسپم نفرستید
                              پس شومام یاد بگیر یه دکمه به اسم تشکر وجود داره و دیگه ازین جور پستا نفرست
                              کم گوی و گزیده گوی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X