اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

پروژه:طراحی و ساخت جعبه دنده اتوماتیک

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پروژه:طراحی و ساخت جعبه دنده اتوماتیک

سلام :
    پروژه من همونطور که نوشتم طراحی و ساخت جعبه دنده اتوماتیک هستش میشه یه الگوریتم کلی راجع بهش بهم بدین باید از کجا شروع کنم؟راجع به چه چیزهایی اطلاعات جمع کنم؟
    من تا جایی که فهمیدم باید با میکرو گیربوکس ماشینو کنترل کنم باید میکروبه شیب و تغییر سرعت حساس باشه من به جای دنده ها ledمی خوام بدارم که هر کدوم نشون دهنده ی یه دنده باشه حالا اگه تو سراشیبی بیوفته ماشین دنده ها تفییر می کننن مثلا از دنده 2 به 3 یا 3 به 4 بسته به شیب
    و اگر تو راه صاف داره حرکت می کنه با گاز دادن یعنی تغییر یرعت دور موتور بازم دنده ها عوض بشه اگه دور موتور کم بشه بیاد دنده پایین و اگه دورش زیاد شه بره دنده بالاتر..........

بزرگترین مشکل اینه که نمی دونم سنسور شیب چیه و اینکه اینا رو سخت افزاری چطور نشون بدم؟ چیا لازمه واسه این پروژه؟
    کسی موضویی در این رابطه نداره یا روی یه همچین چیزی کار نکرده؟چون فکر می کنم توی بعضی رباتا از این سنسور استفاده بشه
    خیلی گیجم فعلا توش
    انچه که هستی هدیه خداوند به توست
    و انچه که می شوی هدیه ی تو به خداوند است
    پس در زندگی بینظیر باش

پاسخ : پروژه:طراحی و ساخت جعبه دنده اتوماتیک

سلام دوست عزیز
    شما به شیب چیکار داری
    از روی دور موتور راحت می تونی اطلاعات رو بفهمی مثلا وقتی که دور موتور اومد پاییین و طرف هنوز پاش رو پدال گازه می تونی به این نتیجه برسی که یک سربالایی وجود داره و باید یک دنده
    بیای پایین
    موفق باشید :smile:
    انجمن LABVIEW
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?board=279.0
    اموزش ميكروكنترلرهاي AVR به زبان ساده
    http://www.eca.ir/forum2/index.php/topic,7070.0.html

دیدگاه

سلام
      موضوع جالبیه .
      من اول سوالات شما رو تا اونجا که بتونم جواب میدم بعد نظر خودم رو هم میگم .
      برای زاویه وتعیین اون یه سری ماژول ها وجود داره . که بنا به دقت و محدوده درجه و نوع ساختشون قیمتاشون با هم فرق میکنه .
      مثلا ماژول زاویه سنج ZCT2 45 AN که محدوده 45 +- درجه رو اندازه گیری میکنه اون هم تو دو بعد و دقتش هم پنج دهم درجه است و خروجیش TTL , RS232 هر دو هست .
      این ماژول تو بازار هم هست با قیمت 45 هزار تومان . اگر سه بعدی هم بخواین که باید به سراغ ژیراتور های گران قیمت بروید . که به دردسرش نمی ارزه .
      اما یه سنسوری که جای صحبت اینجا داره سنسور شتاب زاویه ای است که تو برخی از رباتها هم همون طور که خودتون گفتید کار برد داره که ADXL نام داره .
      این سنسور در دو بعدش ADXL 202 و در سه بعدش ADXL330 هست که سه بعدیش 20 هزار تومان هست و در سه محور شتاب رو به شما میده .
      خروجیش یه پالسه با DUTY CYCLE متغییر .
      یه سری سنسور های قطب نما و زاویه سنج و ... هم هست که با یه سرچ ساده تو همین سایت هم بهشون می رسید . اینا که گفتم پر کاربرد تر بودن .
      اما برای پروژه شما همون طور که دوستمون گفت بهتره خروجی دور موتور رو تو ماشین پیدا کنید . احتمال زیاد یه ولتاژه متغیره .
      همون که به پشت آمپر دور موتور میاد .فقط ماشین رو داغون نکنید .
      حالا وقتی به مقداره MAX دور موتور رسید یه دنده بالا بره و وقتی به مقدار MIN رسید یه دنده پایین بیاد .
      اما اشکال این کار چیه که شما باید سنسور هم داشته باشید .
      فرض کنید داریم در جا کار می کنیم و دنده خلاص هست با فشار بر روی پدال گاز دور موتور بال میره و از یه حدی دنده عوض میشه و دیگه کنترل دست راننده نیست و .....
      برای این کار ، هم میتونید از تحلیل محیطی با سنسور استفاده کنید و هم یه گزینه برای خلاص درجا زدن و خلاص ایست (مثل بعد از ترمز ) در نظر بگیرید .
      موفق باشید .
      اگر بحثی باشه در خدمتم چون موضوع جالبیه . جای کار داره .
      در میان مردم پی دستی هستم پی گرمای نگاهی حتی در پس این همه چشم سردی غربت انسان پیداست
      در پس، این همه نور این همه رنگ چه کسی میبیند اشک آن کودک را چشم آن مردی را
      که شبانگاه، سر افکنده ز شرم و به یاد طفل اش بی صدا میگرید، می شکند
      آری این شهر من است این همان شهر شما است در پی چشمی باش که نگاه اش آبی است و پر از نم نم باران بهار

دیدگاه

سلام
        من دارم روش کار میکنم
        فکر کنم اصلا نباید رو شیب کار کنید چون مشکلات زیادی داره
        باید رو دور موتور , مقدار فشار گاز و ترمز و سرعت کار کرد
        ما زنده به آنیم که آرام نگیریم موجیم که آسودگی ما عدم ماست

وقتی یک ملت برای فرهنگ و نژاد و ملیت خویش ارزشی قائل نشد و حقی را که طبیعت برای نگاهداری نژاد پاکش به او ارزانی داشته بود پایمال ساخت و به بیگانگان روی آورد و تسلیم شد دیگر حق ندارد از شکست و بدبختی سیاسی که خودش باعث آن شده است شکایت کند .ادولف هیتلر

r.babazadeh@yahoo.com

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohamad07
          اما یه سنسوری که جای صحبت اینجا داره سنسور شتاب زاویه ای است که تو برخی از رباتها هم همون طور که خودتون گفتید کار برد داره که ADXL نام داره .
          این سنسور در دو بعدش ADXL 202 و در سه بعدش ADXL330 هست که سه بعدیش 20 هزار تومان هست و در سه محور شتاب رو به شما میده .
          خروجیش یه پالسه با DUTY CYCLE متغییر .
          یه سری سنسور های قطب نما و زاویه سنج و ... هم هست که با یه سرچ ساده تو همین سایت هم بهشون می رسید . اینا که گفتم پر کاربرد تر بودن .
          اما برای پروژه شما همون طور که دوستمون گفت بهتره خروجی دور موتور رو تو ماشین پیدا کنید . احتمال زیاد یه ولتاژه متغیره .
          همون که به پشت آمپر دور موتور میاد .فقط ماشین رو داغون نکنید .
          حالا وقتی به مقداره MAX دور موتور رسید یه دنده بالا بره و وقتی به مقدار MIN رسید یه دنده پایین بیاد .
          اما اشکال این کار چیه که شما باید سنسور هم داشته باشید .
          فرض کنید داریم در جا کار می کنیم و دنده خلاص هست با فشار بر روی پدال گاز دور موتور بال میره و از یه حدی دنده عوض میشه و دیگه کنترل دست راننده نیست و .....
          برای این کار ، هم میتونید از تحلیل محیطی با سنسور استفاده کنید و هم یه گزینه برای خلاص درجا زدن و خلاص ایست (مثل بعد از ترمز ) در نظر بگیرید .

سلام و ممنون
          اول بگم اصرار من برای سنسور شیب به خاطر اینه که استاد تو توضیحات پروژم نوشته :کنترل دنده ی گیربوکس اتوماتیک بر اساس دور موتور و سنسور شیب

و اینکه با استفاده از pwmمی خوام سرعت موتورو کنترل کنم (نمی دونم لازمه یعنی رو ماشین جواب بده؟)استادمون گفت برای اینکه یه ماشین با دنده اتوماتیک داشته باشیم باید 3فاکتورو بررسی کنیم 1.دور موتور 2 .شیب 3؟یادم نیست اخه چون تک نفره هستم این یکی رو گفت نمی خواد
          می خوام بدونم الان اگه از سنسور سیب زاویه ای یا هر چیز دیگه ای استفاده کنم که به شیب حساس باشه تو پروژم چطور نشونش بدم؟رو ماشین که نمیشه نصب کنم بندازم تو سراشیبی یا گیر بوکس ماشینو که لازم نیست بیارم بیرون اخه
          یه ماشین کوچیک یا یه چرخی در نظر بگیرم که با یه چیزی به سنسور وصل باشه؟
          راستی راجع به پژو 206 تیپ 5و6 می گن دنده اتوماتن البته خیلی پیشرفته تر از اون چیزین که دارم کار میکنم (http://gearbox.blogsky.com/
          فکر می کنین سیستم کاری اونام میتونه کمکم کنه؟اونا با چی کنترل میکنن دنده ها و ماشینو؟
          ممنونم

پس در زندگی بینظیر باش

دیدگاه

با سلام مجدد
            به خوبی متوجه منظورتون نمیشم . اگر اشتباه نکنم در جا گذاری سنسور مشکل دارید .
            میل گاردان یک محوری هست که دقیقا در وسط خودرو از عقب به جلو اومده می تونید مرکز ثقل ماشین روی اون پیدا کنید .
            یا اصلا نیازی به این حرفها نیست از دو تا سنسور رو شاسی های بغل استفاده کنید .
            حالا تو شبیه سازی اونو تست کنید ببنید جواب مورد نظرتون رو میده یا نه . بعد به موضوعات دیگه هم فکر میکنید .
            206 یا تمامی ماشین های اتوماتیک توسط کامپیوتر خودرو یا ECU تصمیم گیری میکنند . دسترسی بهش هم میشه همون دستگاه دیاگ یا عیب یاب که میتونم بگم استفاده از تمام بخش های اون کار هر کسی نیست .
            در میان مردم پی دستی هستم پی گرمای نگاهی حتی در پس این همه چشم سردی غربت انسان پیداست
            آری این شهر من است این همان شهر شما است در پی چشمی باش که نگاه اش آبی است و پر از نم نم باران بهار

دیدگاه

تعجب می کنم از اینکه استادتون از شیب میخواد استفاده کنه . تا اونجایی که من میدونم در اتومبیل های واقعی هم از سنسور شیب برای این منظور استفاده نمیکنند.

حالا با چی میخواهید عکس العمل گیربکس را پیاده سازی کنید ؟؟

فرض کنیم دنده ها را با LED نشون دادید .... عکس العمل دنده ها (آ‌یعنی همون افرایش تدریجی دور موتور و تعویض آن ) را چطوری میخواهید پیاده سازی کنید ؟ منظورم اینه که اگه بخواهید از یک مدل روبات ( اتومبیل) استفاده کنید باز نیاز به یک گیربکس اتوماتیک در ابعاد مینیاتوری دارید .

همین الان یک چیزی به فکرم رسید ....... احتمالا منظور استاد شما یک مدل خیلی ساده از تغییر دور ( سرعت) بر حسب شیب است .

از 3 عدد موتور که با 3 فولی کوچک ، متوسط و بزرگ به چرخ شما نیرو را انتقال می دهند استفاده کنید .

از سنسور زاویه هم جوری استفاده کنید که مثلا برای شیب زیاد موتور 1 ، شیب متوسط موتور 2 و سطح صاف موتور 3 را روشن کند. پس شما 3 سرعت مختلف خواهید داشت که در سطح صاف بیشترین سرعت و در شیب دار کمترین سرعت را دارد.

دیدگاه

اقای نصراله زاده
                گمون نمیکنم اینقدر پیچیدش کنند
                چون موتور راه انداختن خودش یه پروژه است .
                من فکر می کنم که باید به تعداد دنده ها بازه برای شیب داشته باشند و یه PUSH BOTTOM هم برای پدال گاز
                حالا این دوتا رو با هم مچ کنند. همه ی مدار هم روی یک سطح صاف با چهار چرخ که تعادل هم حفظ بشه باشه .
                این به نظر منطقی تره ؟ نظر خودشون چیه ؟

دیدگاه

راستش استادمون در همین حد گفت از همه ی صحبتاتونم ممنونم من با استادمون صحبت کنم ببینم منظورش چیه حتما دوباره نتیجه رو می گم بهتون
                  پس در زندگی بینظیر باش

دیدگاه

سلام:
                    من با استادمون صحبت کردم گقت نیازی به گیر بوکس نیست یه توضیحی راجع به سوپاب داد همین...........
                    من فکر می کنم به یک سرعت سنج برای دورموتورم پیدا کنم دور موتورمم با 2 چیز تغیر می کنه وقتی گاز می دیم و تو شیب بیوفته درسته؟
                    1.خوب مشکل گاز دادنو که حل کردم با pwmسرعتو کمو زیاد می کنم و یه سنسور شتاب اینجا لازم دارم اینطور که من فهمیدم (که دقیقا نمی دونم باید کجای موتور وصل کنم )
                    2.مشکل دوم وفتیه که تو سراشیبی یا سر بالایی باشیم........؟خالا من این سنسور شیبمو کجا قرار بدم و چطوری به موتورم وصل منم تا دور موتورم تغیر کنه؟؟یا باید به میکرو وصل کنم با یه دستوری بگم که هر وقت این سنسورام تغییر وضیت دادن دور موتور تغییر کنه و با تغییر دور موتور حالا با هر بازه یی که تعیین شده دنده هام عوض شه؟
                    هر دو سنسورو چطوری باید تو مدار قرار بدم؟ :redface:شرمنده اولین پروژم میشه(عیر از یه پروژه 8051 برا میکرو) :redface:
                    فمر نکنم از این پیچیده تر باشه..........
                    پس در زندگی بینظیر باش

دیدگاه

من بازم با شیب مخالفم
                      مثال برای در سرپاینی شما دنده رو میخواید بالا ببرید تا سرعت بیشر با دور موتور کمتر داشته باشید ولی بعضی وقتا هم بایددنده رو سنگین کنید حالا چطور میخواید اینا رو از هم تشخیص بدید که باید دنده کم بشه یا زیاد
                      بهترین راه نمونه برداری از دورموتور و سرعت و پدالهای گاز و ترمزه
                      ما زنده به آنیم که آرام نگیریم موجیم که آسودگی ما عدم ماست

وقتی یک ملت برای فرهنگ و نژاد و ملیت خویش ارزشی قائل نشد و حقی را که طبیعت برای نگاهداری نژاد پاکش به او ارزانی داشته بود پایمال ساخت و به بیگانگان روی آورد و تسلیم شد دیگر حق ندارد از شکست و بدبختی سیاسی که خودش باعث آن شده است شکایت کند .ادولف هیتلر

r.babazadeh@yahoo.com

دیدگاه

از یک کلید جیوه ای برای زاویه شیب مورد نظر استفاده کنید . وقتی سربالایی میرید جیوه دوتا کنتاکت رو وصل میکنه و میکرو با PWM سرعت رو زیاد میکنه .

دیدگاه

من میگم اول همگی باهم یه کلاس تمرین رانندگی بریم
                          معجزه پس از معجزه می آید و شگفتی ها از تجلی باز نمی مانند.

دیدگاه

سلام
                            در مورد جای سنسور که بحث شد . اما پیشنهاد آقای نصراله زاده نیز پیشنهاد ارزان قیمت خوبی است چون تو این پروژه شما دقت زیادی نیاز ندارید
                            ماژولی که من ازش گفتم در مقایسه با این SWITCH ها قیمت زیادی دارد اما دقت بیشتر
                            قرار نیست که سنسور شما به موتور وصل بشه .
                            خودتون می فرمایید که دنده ها به صورت مجموعه LED هستند حالا اگر در سراشیبی افتادید با میکرو به LED ها فرمان خاموش یا روشن شدن را بدهید . شما که قصد ساخت گیربکس که ندارید ؟
                            اولویت با دور موتور هست اما هر وقت شما با سنسور خود شیب تندی را احساس کردید در کار دور موتور دخالت کرده و دنده را تغییر می دهید و از دنده جدید دور موتور را می سنجید . این نکته مهم هست که بدانید دور موتور یک بازه نیست که اگر مثلا 20 بود دنده 2 و اگر 40 بوذد دنده 4 موتور وقتی دنده تغییر می کند دور خود را دوباره با پدال تغییر می دهد . باز هم سوالی داشتید اگر در سایت نبودم khosravi.ma00@yahoo.com در خدمتم
                            میلاد منجی بشریت را هم به همه ی دوستان تبریک می گویم .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohamad07
                              دنده ها به صورت مجموعه LED هستند حالا اگر در سراشیبی افتادید با میکرو به LED ها فرمان خاموش یا روشن شدن را بدهید . شما که قصد ساخت گیربکس که ندارید ؟
                              اولویت با دور موتور هست اما هر وقت شما با سنسور خود شیب تندی را احساس کردید در کار دور موتور دخالت کرده و دنده را تغییر می دهید و از دنده جدید دور موتور را می سنجید . این نکته مهم هست که بدانید دور موتور یک بازه نیست که اگر مثلا 20 بود دنده 2 و اگر 40 بوذد دنده 4 موتور وقتی دنده تغییر می کند دور خود را دوباره با پدال تغییر می دهد .
                              سلام راستش منم با نظر دوسته عزیزمون راجع به استفاده از کلید جیوه ای موافقم
                              راستش اگه سخت افزارو بداریم کنارو وارد نرم افزار بشیم فکر می کنم سر برنامه کلوز لوپ به مشکل می خورم چون هنوز نتونستم مچ کنمشون یعنی جوری که مثلا اگه شیبی که داریم با سرعت جور در نمیومد خودش دور موتورو کم کنه یا الگه بیشتر بود بیشتر کنه .........از همتون ممنونم...
                              پس در زندگی بینظیر باش

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X