ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 10 از 10
    2008/07/22
    171
    72

اطلاعات در مورد ترایاک

سلام
    می خواستم در مورد ترایاک و اصطلاحاتی مثل زاویه آتش و غیره بدونم.
    تازه یه ترا یاک بهم معرفی کنید که بشه سرعت موتوری پر قدرت مثل موتور کولر های آبی رو باهاش کنترل کرد.
    2008/09/29
    6,000
    414

پاسخ : اطلاعات در مورد ترایاک

نقل قول نوشته اصلی توسط Tiny AVR
    سلام
    می خواستم در مورد ترایاک و اصطلاحاتی مثل زاویه آتش و غیره بدونم.
    تازه یه ترا یاک بهم معرفی کنید که بشه سرعت موتوری پر قدرت مثل موتور کولر های آبی رو باهاش کنترل کرد.
    موتور كولر آبي رو نميشه سرعتشو دستكاري كرد مي سوزه دقتم كرده باشي 2 تا سيم پيچ داره

ترياك از 2-3 آمپر من ديدم تا 40 آمپر براي راه اندازيشم بايد از اپتو كوپلر ها (آ*اگر ميخاي با ميكرو راش بندازي ) من ديگه اطلاعات بيشتري ندارم زاويه آتش رو شنيدم ولي دقيق نميدونم چيه
    2009/05/11
    138
    0

همونطور که جناب arvinfx فرمودند موتور کولر آبی رو نمیشه سرعتش رو کنترل کرد مگر موتور هایی که به لحاظ سیم پیچی چند حالته هستند مثل موتور لیاسشویی
    استفاده از مدار آتش مناسب باعث طول عمر بیشتر تریاک می شود
    در مورد تعیین زاویه آتش می توانید از مدارات نمونه آتش استفاده کنید ولی تراشه های مانندmoc3021 در حجم بسیار کم قادر به کنترل زاویه آتش هستند وهمچنین بین مدار فرمان وتریاک ایزولاسیون به وجود می آورد که مزایای زیادی دارد از جمله جلوگیری از نویز
    اما نکته مهم در مورد تریاک این است که در مقابل بارهای سلفی حساس است ودر این حالت به شدت داغ شده و می سوزد که این حالت با استفاده از فیلتر ومدارات اسنابر تا حدودی حل می شود و نکته دیگر اینکه ترایاک را نباید دائما زیر بار گذاشت حتی تریاک های آمپر بالا دائم زیر بار دوام نمی آورند تریاک ها برای نوسانسازی در فلاشر ها وموارد مشابه مانند دیمر و............. مناسبند

2007/11/28
    1,746
    21

سلام
    دوستان تقریبا همه ی نکات رو گفتند من فقط می خواستم در مورد برنامه اش و کنترل زاویه آتش یک توضیح بدم شما برای کنترل زاویه آتش باید از pwm استفاده کنید شما می تونید بر روی دامنه یا فرکانس کار کنید یعنی می تونید با کم و زیاد کردن دامنه یا فرکانس سرعت موتور رو کنترل کنید.
    اگر می خواهید کنترل موتور دقیق باشد بهتر از ولتاژ 220 ولت نمونه بگیرید یعنی یک آشکار ساز عبور از صفر بزاید تا نقاط صفر پیک رو مشخص کنید حالا می تونید در برنامه بوسیله pwm دور موتور رو خیلی دقیق کم یا زیاد کنید.

در سایت هم سرچی بزنید اطلاعات خوبی در این زمینه پیدا میکنید.
    موفق باشید
    2009/11/07
    3
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط علي حياتي
    سلام
    دوستان تقریبا همه ی نکات رو گفتند من فقط می خواستم در مورد برنامه اش و کنترل زاویه آتش یک توضیح بدم شما برای کنترل زاویه آتش باید از pwm استفاده کنید شما می تونید بر روی دامنه یا فرکانس کار کنید یعنی می تونید با کم و زیاد کردن دامنه یا فرکانس سرعت موتور رو کنترل کنید.
    اگر می خواهید کنترل موتور دقیق باشد بهتر از ولتاژ 220 ولت نمونه بگیرید یعنی یک آشکار ساز عبور از صفر بزاید تا نقاط صفر پیک رو مشخص کنید حالا می تونید در برنامه بوسیله pwm دور موتور رو خیلی دقیق کم یا زیاد کنید.

در سایت هم سرچی بزنید اطلاعات خوبی در این زمینه پیدا میکنید.
    موفق باشید

سلام آقاي حياتي عزيز

امكانش هست لينكشو بديد ؟

آخه سرچ كردم اما كامل گيرم تيومد

من يه مدار با pwm ميخام واسه كنترل دور موتور كولر

تغذيه كولر كه 220 مستقيم ميدم يه ديمرم ميزارم سر راش كه دور مثلا بيشتر از 50 % نره كه موتور هيچوقت نسوزه

ممنون ميشم شما هم پيشنهادات خودتونو بديد

دوستان ديگه هم نظر بدن ممنون ميشم
    2008/09/29
    6,000
    414

موتور كولر مزخرف ترين موتور براي كنترواه! بايد موتور يونيورسال جاش بزاري كه برقو خودش DCآ*ميكنه ولي گرونه
    2009/11/07
    3
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط arvinfx

موتور كولر مزخرف ترين موتور براي كنترواه! بايد موتور يونيورسال جاش بزاري كه برقو خودش DCآ*ميكنه ولي گرونه
    دوست من ممنونم

آخه اين پروژه ساخت منه . گفته بودن با موتور 3فاز بزن گفتم موتورشو از كجا بيارم گرونه + مقالهاي يا نقشه اي پيدا نكردم

اگه در مورد كنترل موتور 3فاز و يا قيمتش هم چيزي ميدونيد بگيد ممنون ميشم :sad: خيلي گيرم

ممنونم
    2008/09/29
    6,000
    414

نقل قول نوشته اصلی توسط moslem_lor

دوست من ممنونم

آخه اين پروژه ساخت منه . گفته بودن با موتور 3فاز بزن گفتم موتورشو از كجا بيارم گرونه + مقالهاي يا نقشه اي پيدا نكردم

اگه در مورد كنترل موتور 3فاز و يا قيمتش هم چيزي ميدونيد بگيد ممنون ميشم :sad: خيلي گيرم

ممنونم
    نه راستش بلد نيستم ولي دوستان وارد هستن ميتونن كمك كنن من كلا" از برق خوشم نمياد
    2009/11/07
    3
    0

تشكر

همچنان منتظرم :nerd:
    2008/08/11
    تهران
    560
    18

سلام

من تا به حال ندیدم کسی دور موتور کولر رو کنترل کنه.

برای تک فاز تو توانهای پایین از تریاک استفاده میشه.اما همانطور که میدونید روش استفاده از تریاک یعنی تغییر ولتاژ.این روش تو موتورهای یونیورسال (جاروبرقی - مخلوط کن و..) استفاده میشه و محدوده مشخصی داره.

اما موتور کولر یک موتور با سیم پیچ راه انداز هست و از لحاظ ساختمانی با موتورهای بالا فرق میکنه و فکر نمیکنم بشه راحت کنترلش کرد و حالت خطی نداره و ممکنه موتور و قطعه ی کنترل اسیب ببینه.بخاطر همین هم 2 تا سیم پیچ توش گذاشتن که 2 تا دور داشته باشه و اینقدر ضایع نباشه :mrgreen:

من سعی میکنم یه مقدار بیشتر تحقیق کنم در مورد این موضوع.

بحث 3 فاز هم که جداست و مفصل و باید روش خیلی کار کنید.

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

نمایش نتایج: از 1 به 10 از 10