اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اطلاعات در مورد ترایاک

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اطلاعات در مورد ترایاک

سلام
    می خواستم در مورد ترایاک و اصطلاحاتی مثل زاویه آتش و غیره بدونم.
    تازه یه ترا یاک بهم معرفی کنید که بشه سرعت موتوری پر قدرت مثل موتور کولر های آبی رو باهاش کنترل کرد.

پاسخ : اطلاعات در مورد ترایاک

نوشته اصلی توسط Tiny AVR
    سلام
    می خواستم در مورد ترایاک و اصطلاحاتی مثل زاویه آتش و غیره بدونم.
    تازه یه ترا یاک بهم معرفی کنید که بشه سرعت موتوری پر قدرت مثل موتور کولر های آبی رو باهاش کنترل کرد.
    موتور کولر آبی رو نمیشه سرعتشو دستکاری کرد می سوزه دقتم کرده باشی 2 تا سیم پیچ داره

تریاک از 2-3 آمپر من دیدم تا 40 آمپر برای راه اندازیشم باید از اپتو کوپلر ها (آ‌اگر میخای با میکرو راش بندازی ) من دیگه اطلاعات بیشتری ندارم زاویه آتش رو شنیدم ولی دقیق نمیدونم چیه

دیدگاه

همونطور که جناب arvinfx فرمودند موتور کولر آبی رو نمیشه سرعتش رو کنترل کرد مگر موتور هایی که به لحاظ سیم پیچی چند حالته هستند مثل موتور لیاسشویی
      استفاده از مدار آتش مناسب باعث طول عمر بیشتر تریاک می شود
      در مورد تعیین زاویه آتش می توانید از مدارات نمونه آتش استفاده کنید ولی تراشه های مانندmoc3021 در حجم بسیار کم قادر به کنترل زاویه آتش هستند وهمچنین بین مدار فرمان وتریاک ایزولاسیون به وجود می آورد که مزایای زیادی دارد از جمله جلوگیری از نویز
      اما نکته مهم در مورد تریاک این است که در مقابل بارهای سلفی حساس است ودر این حالت به شدت داغ شده و می سوزد که این حالت با استفاده از فیلتر ومدارات اسنابر تا حدودی حل می شود و نکته دیگر اینکه ترایاک را نباید دائما زیر بار گذاشت حتی تریاک های آمپر بالا دائم زیر بار دوام نمی آورند تریاک ها برای نوسانسازی در فلاشر ها وموارد مشابه مانند دیمر و............. مناسبند

دیدگاه

سلام
        دوستان تقریبا همه ی نکات رو گفتند من فقط می خواستم در مورد برنامه اش و کنترل زاویه آتش یک توضیح بدم شما برای کنترل زاویه آتش باید از pwm استفاده کنید شما می تونید بر روی دامنه یا فرکانس کار کنید یعنی می تونید با کم و زیاد کردن دامنه یا فرکانس سرعت موتور رو کنترل کنید.
        اگر می خواهید کنترل موتور دقیق باشد بهتر از ولتاژ 220 ولت نمونه بگیرید یعنی یک آشکار ساز عبور از صفر بزاید تا نقاط صفر پیک رو مشخص کنید حالا می تونید در برنامه بوسیله pwm دور موتور رو خیلی دقیق کم یا زیاد کنید.

در سایت هم سرچی بزنید اطلاعات خوبی در این زمینه پیدا میکنید.
        موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی حیاتی
          سلام
          دوستان تقریبا همه ی نکات رو گفتند من فقط می خواستم در مورد برنامه اش و کنترل زاویه آتش یک توضیح بدم شما برای کنترل زاویه آتش باید از pwm استفاده کنید شما می تونید بر روی دامنه یا فرکانس کار کنید یعنی می تونید با کم و زیاد کردن دامنه یا فرکانس سرعت موتور رو کنترل کنید.
          اگر می خواهید کنترل موتور دقیق باشد بهتر از ولتاژ 220 ولت نمونه بگیرید یعنی یک آشکار ساز عبور از صفر بزاید تا نقاط صفر پیک رو مشخص کنید حالا می تونید در برنامه بوسیله pwm دور موتور رو خیلی دقیق کم یا زیاد کنید.

در سایت هم سرچی بزنید اطلاعات خوبی در این زمینه پیدا میکنید.
          موفق باشید

سلام آقای حیاتی عزیز

امکانش هست لینکشو بدید ؟

آخه سرچ کردم اما کامل گیرم تیومد

من یه مدار با pwm میخام واسه کنترل دور موتور کولر

تغذیه کولر که 220 مستقیم میدم یه دیمرم میزارم سر راش که دور مثلا بیشتر از 50 % نره که موتور هیچوقت نسوزه

ممنون میشم شما هم پیشنهادات خودتونو بدید

دوستان دیگه هم نظر بدن ممنون میشم

دیدگاه

موتور کولر مزخرف ترین موتور برای کنترواه! باید موتور یونیورسال جاش بزاری که برقو خودش DCآ‌میکنه ولی گرونه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx

موتور کولر مزخرف ترین موتور برای کنترواه! باید موتور یونیورسال جاش بزاری که برقو خودش DCآ‌میکنه ولی گرونه
              دوست من ممنونم

آخه این پروژه ساخت منه . گفته بودن با موتور 3فاز بزن گفتم موتورشو از کجا بیارم گرونه + مقالهای یا نقشه ای پیدا نکردم

اگه در مورد کنترل موتور 3فاز و یا قیمتش هم چیزی میدونید بگید ممنون میشم :sad: خیلی گیرم

ممنونم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط moslem_lor

دوست من ممنونم

آخه این پروژه ساخت منه . گفته بودن با موتور 3فاز بزن گفتم موتورشو از کجا بیارم گرونه + مقالهای یا نقشه ای پیدا نکردم

اگه در مورد کنترل موتور 3فاز و یا قیمتش هم چیزی میدونید بگید ممنون میشم :sad: خیلی گیرم

ممنونم
                نه راستش بلد نیستم ولی دوستان وارد هستن میتونن کمک کنن من کلا" از برق خوشم نمیاد

دیدگاه

همچنان منتظرم :nerd:

دیدگاه

سلام

من تا به حال ندیدم کسی دور موتور کولر رو کنترل کنه.

برای تک فاز تو توانهای پایین از تریاک استفاده میشه.اما همانطور که میدونید روش استفاده از تریاک یعنی تغییر ولتاژ.این روش تو موتورهای یونیورسال (جاروبرقی - مخلوط کن و..) استفاده میشه و محدوده مشخصی داره.

اما موتور کولر یک موتور با سیم پیچ راه انداز هست و از لحاظ ساختمانی با موتورهای بالا فرق میکنه و فکر نمیکنم بشه راحت کنترلش کرد و حالت خطی نداره و ممکنه موتور و قطعه ی کنترل اسیب ببینه.بخاطر همین هم 2 تا سیم پیچ توش گذاشتن که 2 تا دور داشته باشه و اینقدر ضایع نباشه :mrgreen:

من سعی میکنم یه مقدار بیشتر تحقیق کنم در مورد این موضوع.

بحث 3 فاز هم که جداست و مفصل و باید روش خیلی کار کنید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X