اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

دماسنج دیجیتال AVR با سون سگمنت و سنسور LM35

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

دماسنج دیجیتال AVR با سون سگمنت و سنسور LM35

مداری که PCB ، فایل سورس (به زبان C با نرم افزار codevision) و فایل HEX آن را در اختیارتان گذاشته ام را خودم طراحی و ساختم و عکس زیر هم نمونه ساخته شده توسط خودم است.

مشخصات :
    - توان مصرفی پایین به دلیل استفاده از میکرو کنترلر ATtiny26L
    - نمایشگر هفت تکه ای (Seven Segment) که از چند متری خوانده می شود
    - سایز کوچک PCB در ابعاد 6*8 ساتیمتر
    - نمایش دما بصودت درجه سانتیگراد و فارنهایت

لیست قطعات :

- 1 عدد آی سی میکروکنترلر AVR ATtiny26L ya ATtiny26
    - 1 عدد سون سگمنت 4 تایی کاتد مشترک
    - 1 عدد آی سی ULN2803 بافر
    - 8 عدد مقاومت 180 اهم یا حدود آن
    - 1 عدد مقاومت 4.7 کیلو برای Pullup یا 10 کیلو
    - 1 عدد آی سی LM35 سنسور دما
    - 1 عدد آی سی رگولاتور ولتاژ 5 ولتی به مدل 7805

شرح عملکرد مدار :
    همانطور که میدانید سنسور LM35 به ازای هر 1 درجه ساننتیگراد 10 میلی ولت ولتاژ می دهد و در اینجا توسط مبدل آنالوگ به دیجیتال داخلی میکرو تبدیل به عدد می شود و توسط نمایشگر سون سگمنت تا 3 رقم نشان می دهد. لازم به ذکر است به دلیل نمایش علامت درجه سانتیگراد یا فارنهایت در برنامه سون سگمنت بصورت برعکس دکود شده است.
    یک جامپر 3 تایی در برد تعبیه شده است که با صفر و یک شدن آن نمایش دما تغیر می کند که شما با تغییراتی کوچک در سورس کد آن میتوانید آن را به دلخواه تغییر دهید.
    این مدار دقیق کار میکند (خودم از صفر درجه سانتیگراد تا 65 درجه تست کردم) اما ایراداتی نیز دارد (مانند نخواندن دماهای منفی، انتخاب آی سی میکرو با امکانات کم و ... )که بعد از ساختن PCB آن متوجه شدم و امیدوارم اساتید بزرگوار بنده را ببخشند .

نکته مهم : برای نمایش علامت درجه باید هنگام پروگرم کردن فیوز بیت RSTDISBL را برنامه ریزی کنید.

فقط در حد یک پروژه دانشجوییه کوچولو بود! :nerd:

[glow=red,2,300]** توجه : لینک اصلاح شد **[/glow]

دانلود با حجم 145 کیلوبایت
    http://arkia.persiangig.com/Blog/DT-01.zip

پاسخ : دماسنج دیجیتال AVR با سون سگمنت و سنسور LM35

سلام،
    می خواستیم این پروژه رو با atmega8 پیاده کنیم ولی وقتی IC رو mega8، انتخاب می کنم، پرت A و دستور ADCSR رو نمیشناسه. می شه در مورد استفاده از mega8 به جای tiny26 ما رو راهنمایی کنید.

مرسی

دیدگاه

می خواستیم این پروژه رو با atmega8 پیاده کنیم ولی وقتی IC رو mega8، انتخاب می کنم، پرت A و دستور ADCSR رو نمیشناسه. می شه در مورد استفاده از mega8 به جای tiny26 ما رو راهنمایی کنید.
      چون که ATMEGA8 پورت A نداره. باید از B یا C یا D استفاده کنید. در مورد ADCSR دوستان لطف کنن راهنمایی کنن چون من با c کار نکردم.
      کنکوری 90 ديروز،آ‌دانشجو مهندسي نرم افزار پلي تكنيك امروز!

دیدگاه

سلام،
        دوست عزیز میشه مدار کامل پروژه رو بذارید؟ منظورم نحوه و جهت اتصال قطعات.

درضمن با mega8 به جای پرت A از C استفاده کنید و رجیستر ADSR هم به ADSRA میشه.

دیدگاه

لینک خراب است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ghasedak2716
            لینک خراب است

لینک رو تست کردم سالمه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط vahidhwp
              سلام،

مرسی
              شما قسمت تنظیمات adc رو حذف کنید و در code wizard آی سی خودتونو انتخاب کنید و فقط اون تنظیمات رو تو برنامه تغییر بدید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط vahidhwp
                سلام،
                دوست عزیز میشه مدار کامل پروژه رو بذارید؟ منظورم نحوه و جهت اتصال قطعات.
                اگه با من بودی باید بگم که خودم شمانیک نکشیدم و فقط pcb رو دارم که خدمتتون دادم

دیدگاه

کمک در ثابت کردن دماLM35

سلام به همه!!!!
                  برنامه ی دماسنج با زبان بیسیک نوشتم و روی سون سگمنت نشون دادم.
                  مشکلم اینه که دما ثابت نیست(لحظه به لحظه رو نشون میده)
                  می دونم که باید میانگیر دما را روی سون سگمنت نشون بدم,اما نمی دونم چطوری؟؟؟؟؟؟؟
                  امیدوارم که کسی بتونه کمکم بکنه,فقط خود برنامه ی میانگیر گرفتن رو برام بذاره
                  مرسییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی

دیدگاه

وست عزیز وقفه (delay) برا خروجیت بزار مثلا 2 ثانیه :nice:

دیدگاه

سلام من همین پروژه را با ATmega32 و LCD دارم انجام میدم. چطور و با چه ضریبی میشه دمایی که LM35 اعلام میکند برروی LCD بصورت درجه سانتیگراد نشان داد؟ ممنون

دیدگاه

ببخشید من یه سوال بی ربط داشتم قاب دورش رو که باعث زیبایی دوچندانش شده چه طوری تهیه کردید؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط پراو
                          ببخشید من یه سوال بی ربط داشتم قاب دورش رو که باعث زیبایی دوچندانش شده چه طوری تهیه کردید؟

از پاساژ امجد خریدم فکر کنم طبقه دوم بود. طبقه زیر زمین هم از این قاب های آماده میفروشن. قیمتش هم فکر کنم 3000 تومان بود.
                          نکته : این دماسنج 1 ساله که تو برقه هنوز بدون مشکل داره کار میکنه :wow: :nice:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط reza_anzali
                            سلام من همین پروژه را با ATmega32 و LCD دارم انجام میدم. چطور و با چه ضریبی میشه دمایی که LM35 اعلام میکند برروی LCD بصورت درجه سانتیگراد نشان داد؟ ممنون
                            هر سنسوری که بخری تو دیتاشیتش مینوسیه که خروجی بر اساس سانتی گراد است یا فارنهایت یا ... LM35 هم خروجیش سانتیگراده شرمنده خیلی خیلی دیر جواب دادم این پست اطلا یادم رفته بود

دیدگاه

نمیشه دانلودش کرد یا من خیلی خوابم میاد؟؟؟!!!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X