ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 10 از 10
    2008/07/16
    86
    0

طراحی اهم متر برای اندازه گیری مقاومت های رنج میلی اهم با avr

با سلام
    من باید یک اهم متر با میکرو طراحی کنم البته یکی پیدا کردم که در حد کیلو اهم اندازه میگیره در صورتیکه باید مقاومت های در حد میلی اهم رو اندازه بگیره لطفا منو راهنمایی کند.
    خیلی خیلی عجله دارم. :sad:
    مداری که در پروتئوس جواب میده ولی عملا جواب نمیده. چون من برای اندازه گیری مقاومت رنج میلی اهم مقاومت یک کیلواهم رو 100 اهم قرار دادم و فکر کنم این کارم باعث شد که short بشه.

====================
    هر موفیت بزرگی نتیجه هزاران تلاش کوچک و عادی ست...که مورد توجه و ستایش افراد دیگر قرار نگرفته اند...
    =====================
    2008/07/08
    بابلسر
    3,746
    57

پاسخ : طراحی اهم متر برای اندازه گیری مقاومت های رنج میلی اهم با avr

مدار يك ميلي اهم متر را در زير مي بينيد كه تقريبا ساده ترين مدار ممكن است. با اينكه تمام نكات ضروري در مدار زير رعايت شده است اما در صورت نياز به دقت بيشتر بگوييد تا با افزودن يك تقويت كننده ي دقيق مثل AD620 پيچيده ترش كنيم!

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

توضيح : فرض كنيد مقاومت Rx ناچيز است. در اين صورت دو مقاومت 200 اهم باهم سري شده اند و جريان عبوري از آنها 12.5 ميلي آمپر مي شود. اين جريان 12.5 ميلي آمپر از مقاومت Rx نيز مي گذرد كه ولتاژ دوسر Rx برابر خواهد شد با 12.5Rx

من فرض كردم اين ميلي اهم متر از 0 تا 1000 ميلي اهم (يك اهم) را اندازه مي گيرد. البته در عمل مي تواند تا 100 اهم را اندازه بگيرد!

پس اگر بزرگترين مقاومت يعني 1 اهم را به آن وصل كنيم ولتاژ دوسر مقاومت 12.5 ميلي ولت مي گردد. اين 12.5 ميلي ولت وارد پايه هاي ADC0آ* و ADC1 ميكرو مي شود.

اگر ديتاشيت ATmega16 را مطالعه كنيد خواهيد ديد كه اين ميكرو امكانات جالبي در قسمتADC دارد. يكي از اين امكانات تقويت كننده ي تفاضلي است كه مي تواند دو ولتاژ ورودي را از هم تفريق كند و با بهره ي 200 تقويت كند.

پس اگر اين 12.5 ميلي ولت 200 برابر تقويت شود 2.5 ولت خواهد شد.

از طرفي اگر مدار بالا را ببينيد خواهيد ديد كه پايه AREFآ* ميكرو را به يكي از مقاومتها وصل شده! اگر جريان 12.5 ميلي آمپر را درمقدار اين مقاومت يعني 200 اهم ضرب كنيم ولتاژ اين مقاومت بدست مي آيد 2.5 ولت!

پس ولتاژ AREF هم 2.5 ولت شده است.

نتيجه اينكه ولتاژ 12.5 ميلي ولت دوسر مقاومت 1 اهم به 2.5 ولت تبديل شد و وارد مبدل آنالوگ به ديجيتالي شد كه رفرنس آن هم 2.5 ولت است. پس عددي كه مي خوانيم 1024 خواهد شد. يعني فول رنج ما 1 اهم است.

اگر هم يك مقاومت 1 ميلي اهم را بجاي Rxآ* وصل كنيم عدد 1 را مي خوانيم.

براي نمايش عدد صحيح يا بايد مقدار خوانده شده را بر 1.024 تقسيم كنيم يا با مقاومت 200 اهم پاييني يك پتانسيومتر 50 اهم سري كنيم.

مدار نسبت به تغييرات تغذيه ايمن است چون با تغيير تغذيه جريان در هر دو مقاومت Rxآ* و 200 اهم پاييني تغيير مي كند. مقاومت بالايي را مي توان غير دقيق گذاشت چون مقدار آن تاثيري در دقت مدار ندارد.

اگر مي خواهيم بالاتر از 1 اهم را اندازه بگيريم بايد بهره ي تقويت كننده ي پاييني را بجاي 200 مقدار 10 يا حتي 1 بگذاريم:

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.
    2008/07/16
    86
    0

سلام
    خیلی خیلی از لطفتون ممنونم. :smile:
    متاسفانه من با Bascom آشنایی ندارم لطفا یه خورده راهنماییم کنید که بدونم از کجا باید شروع کنم و برنامه میکرو رو بنویسم .آخه من هنوز آز میکرو پاس نکردم شرمنده.:cry:
    تو مداری که شما طراحی کردید ISP چیه؟
    مدار LC که به پایه 30میکرو وصل کردین واسه چیه؟
    ====================
    هر موفیت بزرگی نتیجه هزاران تلاش کوچک و عادی ست...که مورد توجه و ستایش افراد دیگر قرار نگرفته اند...
    =====================
    2008/07/16
    86
    0

در مداری که در پست اول گذاشتم امروز یک بار دیگه بستمش منتها از دو تا باتری استفاده کردم یکی واسه مقاومت مجهول و میکرو و یکی هم واسه LCD که البته LCD روشن میشه ولی چیزی نشون نمیده.و عجیب اینه که هر دو خط lcd با 10 ولت روشن میشه آخه من 16*2 قرار دادم. به نظر شما مشکل از کجاست؟
    اگه مشکلش حل نشه از همون مداری که شما زحمتشو کشیدید استفاده میکنم.
    ====================
    =====================
    2008/07/08
    بابلسر
    3,746
    57

من چيزي راجع به Bascom ننوشتم!!! oo:
    خودم هم بلد نيستم و با Cآ* برنامه مي نويسم!
    ISPآ* پورتيست كه براي پرگرام كردن ميكرو استفاده ميشه. نيازي به خارج كردن ميكرو از مدار نيست و با يك ISP programmerآ* مي تونيد ميكرو را پشت سر هم پرگرام كنيد و بجاي سيموليشن تست واقعي انجام بدهيد.
    اين روش حتي از سيموليشن هم سريعتر است و به واقعيت نزديكتر. مداري كه گذاشتم را ببنديد و نگران نباشيد.

مگه بايد يك خط LCDآ* روشن بشه؟! وقتي LCDآ* را Initializeآ* مي كنيم هر تعداد خط داشته باشد فعال ميشه. روشن شدن LCDآ* بصورتي كه نور بده مربوط به لامپ back lightآ* است كه ربطي به برنامه نداره و با وصل كردن 5 ولت به پايه هاي A و Kآ* روشن ميشه!

مدار LC در پايه 30 براي ممانعت از ورود نويز قسمت ديجيتال به قسمت آنالوگ است. خوب شد پرسيديد. تغذيه ي 5+ كه با بالاي مقاومت 200 اهم بالايي وصله را بايد از AVCCآ* ميكرو بگيريد نه 5 ولت ديجيتال. پس اون 5+ را پاك كنيد و سر مقاومت را به AVCCآ* ميكرو وصل كنيد تا ولتاژ صاف شده وارد مقاومتها بشه نه ولتاژ 5+ قسمت ديجيتال كه سرشار از نويز است.
    2008/07/16
    86
    0

سلام
    ممنون از جوابتون
    پس برنامه میکرو چی میشه ؟البته ببخشیدا. oo:
    یکم کمکم کنید خودم مینویسم :smile: راستی اون مداری که قرار دادم جواب داد منتها دقتش خیلی پایینه و مقاومت های زیر یک اهم رو با خطای 0.06 اهم نشون میده!
    ترجیح میدم مدار شمارو ببندم .
    ====================
    =====================
    2009/04/05
    19
    0

سلام. به نظر من دقت پايين مدار به خاطر مقاومت هايي هست كه محساسبه نشده ،آ* سيم هاي رابط ، برد و ...
    2008/07/16
    86
    0

سلام
    مدار ی که تو پست اول این تاپیک قرار دادم خوشبختانه جواب داد . :smile:
    الا ن باید سه کلید تو مدار قرار بدم که یکیشون up , down, set هستش کاربر با زدن up و down مقاومت مد نظر خودشو set میکنه باید این مقاومت set شده با مقاومت اندازه گیری شده مقایسه بشه و اگر بیشتر بود یکی از پورت های میکرو یک بشه.
    لطفا منو راهنمایی کنید.

برنامه زیر مربوط به همون مدار اولیست. چه تغییراتی باید توش داده بشه؟

$regfile = "m16def.dat"
    $crystal = 1000000
    Config Adc = Single , Prescaler = Auto
    Config Lcdpin = Pin , Db4 = Portb.4 , Db5 = Portb.5 , Db6 = Portb.6 , Db7 = Portb.7 , E = Portb.3 , Rs = Portb.2 ,
    Config Lcd = 16 * 2
    Cursor Off
    Dim W As Word , Bo As String * 3 , V As Single , R As Single , I As Single
    Cursor Off
    Cls
    Lcd "Ohm Meter"
    Wait 1
    Stop Adc
    Start Adc
    Do
    W = Getadc(0)
    V = 1023 - W
    I = W / 47
    R = V / I

If R < 200 Then
    Bo = Fusing(r , "#.###&quot
    Home
    Cls
    Lcd Bo ; " Ohm"
    End If

Loop
    End
    ====================
    =====================
    2008/07/08
    بابلسر
    3,746
    57

دايي جان
    بيسيك بلد نيستم
    ممكنه با اون شماتيك اولي بتوني اهم رو بخوني اما ميلي اهم رو نميشه باهاش خوند. تازه اهم رو هم غير خطي مي خونه!!!
    2008/07/16
    86
    0

ممنون از شما جناب احمدیان

====================
    =====================
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 10