اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طراحی اهم متر برای اندازه گیری مقاومت های رنج میلی اهم با avr

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

طراحی اهم متر برای اندازه گیری مقاومت های رنج میلی اهم با avr

با سلام
    من باید یک اهم متر با میکرو طراحی کنم البته یکی پیدا کردم که در حد کیلو اهم اندازه میگیره در صورتیکه باید مقاومت های در حد میلی اهم رو اندازه بگیره لطفا منو راهنمایی کند.
    خیلی خیلی عجله دارم. :sad:
    مداری که در پروتئوس جواب میده ولی عملا جواب نمیده. چون من برای اندازه گیری مقاومت رنج میلی اهم مقاومت یک کیلواهم رو 100 اهم قرار دادم و فکر کنم این کارم باعث شد که short بشه.

====================
    هر موفیت بزرگی نتیجه هزاران تلاش کوچک و عادی ست...که مورد توجه و ستایش افراد دیگر قرار نگرفته اند...
    =====================

پاسخ : طراحی اهم متر برای اندازه گیری مقاومت های رنج میلی اهم با avr

مدار یک میلی اهم متر را در زیر می بینید که تقریبا ساده ترین مدار ممکن است. با اینکه تمام نکات ضروری در مدار زیر رعایت شده است اما در صورت نیاز به دقت بیشتر بگویید تا با افزودن یک تقویت کننده ی دقیق مثل AD620 پیچیده ترش کنیم!

توضیح : فرض کنید مقاومت Rx ناچیز است. در این صورت دو مقاومت 200 اهم باهم سری شده اند و جریان عبوری از آنها 12.5 میلی آمپر می شود. این جریان 12.5 میلی آمپر از مقاومت Rx نیز می گذرد که ولتاژ دوسر Rx برابر خواهد شد با 12.5Rx

من فرض کردم این میلی اهم متر از 0 تا 1000 میلی اهم (یک اهم) را اندازه می گیرد. البته در عمل می تواند تا 100 اهم را اندازه بگیرد!

پس اگر بزرگترین مقاومت یعنی 1 اهم را به آن وصل کنیم ولتاژ دوسر مقاومت 12.5 میلی ولت می گردد. این 12.5 میلی ولت وارد پایه های ADC0آ‌ و ADC1 میکرو می شود.

اگر دیتاشیت ATmega16 را مطالعه کنید خواهید دید که این میکرو امکانات جالبی در قسمتADC دارد. یکی از این امکانات تقویت کننده ی تفاضلی است که می تواند دو ولتاژ ورودی را از هم تفریق کند و با بهره ی 200 تقویت کند.

پس اگر این 12.5 میلی ولت 200 برابر تقویت شود 2.5 ولت خواهد شد.

از طرفی اگر مدار بالا را ببینید خواهید دید که پایه AREFآ‌ میکرو را به یکی از مقاومتها وصل شده! اگر جریان 12.5 میلی آمپر را درمقدار این مقاومت یعنی 200 اهم ضرب کنیم ولتاژ این مقاومت بدست می آید 2.5 ولت!

پس ولتاژ AREF هم 2.5 ولت شده است.

نتیجه اینکه ولتاژ 12.5 میلی ولت دوسر مقاومت 1 اهم به 2.5 ولت تبدیل شد و وارد مبدل آنالوگ به دیجیتالی شد که رفرنس آن هم 2.5 ولت است. پس عددی که می خوانیم 1024 خواهد شد. یعنی فول رنج ما 1 اهم است.

اگر هم یک مقاومت 1 میلی اهم را بجای Rxآ‌ وصل کنیم عدد 1 را می خوانیم.

برای نمایش عدد صحیح یا باید مقدار خوانده شده را بر 1.024 تقسیم کنیم یا با مقاومت 200 اهم پایینی یک پتانسیومتر 50 اهم سری کنیم.

مدار نسبت به تغییرات تغذیه ایمن است چون با تغییر تغذیه جریان در هر دو مقاومت Rxآ‌ و 200 اهم پایینی تغییر می کند. مقاومت بالایی را می توان غیر دقیق گذاشت چون مقدار آن تاثیری در دقت مدار ندارد.

اگر می خواهیم بالاتر از 1 اهم را اندازه بگیریم باید بهره ی تقویت کننده ی پایینی را بجای 200 مقدار 10 یا حتی 1 بگذاریم:

با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

سلام
      خیلی خیلی از لطفتون ممنونم. :smile:
      متاسفانه من با Bascom آشنایی ندارم لطفا یه خورده راهنماییم کنید که بدونم از کجا باید شروع کنم و برنامه میکرو رو بنویسم .آخه من هنوز آز میکرو پاس نکردم شرمنده.:cry:
      تو مداری که شما طراحی کردید ISP چیه؟
      مدار LC که به پایه 30میکرو وصل کردین واسه چیه؟
      ====================
      هر موفیت بزرگی نتیجه هزاران تلاش کوچک و عادی ست...که مورد توجه و ستایش افراد دیگر قرار نگرفته اند...
      =====================

دیدگاه

در مداری که در پست اول گذاشتم امروز یک بار دیگه بستمش منتها از دو تا باتری استفاده کردم یکی واسه مقاومت مجهول و میکرو و یکی هم واسه LCD که البته LCD روشن میشه ولی چیزی نشون نمیده.و عجیب اینه که هر دو خط lcd با 10 ولت روشن میشه آخه من 16*2 قرار دادم. به نظر شما مشکل از کجاست؟
        اگه مشکلش حل نشه از همون مداری که شما زحمتشو کشیدید استفاده میکنم.
        ====================
        =====================

دیدگاه

من چیزی راجع به Bascom ننوشتم!!! oo:
          خودم هم بلد نیستم و با Cآ‌ برنامه می نویسم!
          ISPآ‌ پورتیست که برای پرگرام کردن میکرو استفاده میشه. نیازی به خارج کردن میکرو از مدار نیست و با یک ISP programmerآ‌ می تونید میکرو را پشت سر هم پرگرام کنید و بجای سیمولیشن تست واقعی انجام بدهید.
          این روش حتی از سیمولیشن هم سریعتر است و به واقعیت نزدیکتر. مداری که گذاشتم را ببندید و نگران نباشید.

مگه باید یک خط LCDآ‌ روشن بشه؟! وقتی LCDآ‌ را Initializeآ‌ می کنیم هر تعداد خط داشته باشد فعال میشه. روشن شدن LCDآ‌ بصورتی که نور بده مربوط به لامپ back lightآ‌ است که ربطی به برنامه نداره و با وصل کردن 5 ولت به پایه های A و Kآ‌ روشن میشه!

مدار LC در پایه 30 برای ممانعت از ورود نویز قسمت دیجیتال به قسمت آنالوگ است. خوب شد پرسیدید. تغذیه ی 5+ که با بالای مقاومت 200 اهم بالایی وصله را باید از AVCCآ‌ میکرو بگیرید نه 5 ولت دیجیتال. پس اون 5+ را پاک کنید و سر مقاومت را به AVCCآ‌ میکرو وصل کنید تا ولتاژ صاف شده وارد مقاومتها بشه نه ولتاژ 5+ قسمت دیجیتال که سرشار از نویز است.

دیدگاه

سلام
            ممنون از جوابتون
            پس برنامه میکرو چی میشه ؟البته ببخشیدا. oo:
            یکم کمکم کنید خودم مینویسم :smile: راستی اون مداری که قرار دادم جواب داد منتها دقتش خیلی پایینه و مقاومت های زیر یک اهم رو با خطای 0.06 اهم نشون میده!
            ترجیح میدم مدار شمارو ببندم .
            ====================
            =====================

دیدگاه

سلام. به نظر من دقت پایین مدار به خاطر مقاومت هایی هست که محساسبه نشده ،آ‌ سیم های رابط ، برد و ...

دیدگاه

سلام
                مدار ی که تو پست اول این تاپیک قرار دادم خوشبختانه جواب داد . :smile:
                الا ن باید سه کلید تو مدار قرار بدم که یکیشون up , down, set هستش کاربر با زدن up و down مقاومت مد نظر خودشو set میکنه باید این مقاومت set شده با مقاومت اندازه گیری شده مقایسه بشه و اگر بیشتر بود یکی از پورت های میکرو یک بشه.
                لطفا منو راهنمایی کنید.

برنامه زیر مربوط به همون مدار اولیست. چه تغییراتی باید توش داده بشه؟

$regfile = "m16def.dat"
                $crystal = 1000000
                Config Adc = Single , Prescaler = Auto
                Config Lcdpin = Pin , Db4 = Portb.4 , Db5 = Portb.5 , Db6 = Portb.6 , Db7 = Portb.7 , E = Portb.3 , Rs = Portb.2 ,
                Config Lcd = 16 * 2
                Cursor Off
                Dim W As Word , Bo As String * 3 , V As Single , R As Single , I As Single
                Cursor Off
                Cls
                Lcd "Ohm Meter"
                Wait 1
                Stop Adc
                Start Adc
                Do
                W = Getadc(0)
                V = 1023 - W
                I = W / 47
                R = V / I

If R < 200 Then
                Bo = Fusing(r , "#.###&quot
                Home
                Cls
                Lcd Bo ; " Ohm"
                End If

Loop
                End
                ====================
                =====================

دیدگاه

دایی جان
                  بیسیک بلد نیستم
                  ممکنه با اون شماتیک اولی بتونی اهم رو بخونی اما میلی اهم رو نمیشه باهاش خوند. تازه اهم رو هم غیر خطی می خونه!!!

دیدگاه

ممنون از شما جناب احمدیان

====================
                    =====================

دیدگاه

من هیچ شماتیکی نمیبینم . میشه شماتیک میلی اهم متر رو بصورت عکس یکی بذاره تا من هم از این مدار استفاده کنم؟
                      با تشکر

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X