اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ماسفت چیست؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ماسفت چیست؟

سلام دوستان
    ماسفت چیست؟
    کارش چیست؟
    سوئیچنیگ یعنی چه؟
    S, D , G چی هستند؟
    به چه درد می خوردند؟
    کسی هست که این مفاهیم را به من بگه؟
    برای کاری در حوزه اربعین نیاز به نیروی داوطلب هستیم.
    http://hosseinwalkingday.com

پاسخ : ماسفت چیست؟

ترانزیستور ها را می توان مشابه شیر آب فرض کرد. با انگشت نمی تونید جلوی خروج آب از لوله را بگیرید. یعنی قدرتتون نمی رسه. اما زورتون می رسه شیر را ببندید؟! علت چیست؟

ترانزیستور هم همینطور عمل می کند. وقتی جریان اندکی به بیس ترانزیستور بدهید از کلکتور به امیتر جریان زیادی عبور می کند. شما توانستید یک جریان زیاد را با یک جریان کم کنترل کنید.

مثلا یک فتوسل دارید که 100 کیلواهم مقاومت داردو وقتی نور به آن می تابد مقاومتش 1 کیلواهم می شود. اگر بخواهید یک لامپ 12 ولتی را با آن خاموش و روشن کنید چه می کنید؟

بدون ترانزیستور نمی تونید با این فتوسل به لامپ فرمان بدید چون مقاومت 1 کیلواهم نمی تونه لامپ رو روشن کنه! فتوسل را بین 12 ولت و بیس ترانزیستور وصل می کنید و جریانی که به بیس ترانزیستور میاد کافیه تا ترانزیستور جریان زیاد لامپ را قطع و وصل کند.

ماسفت هم مثل ترانزیستور معمولیست با این فرق که ماسفت نیاز به جریان ندارد و با ولتاژ تحریک میشه.
    یعنی اگر ولتاژ بین گیت و سورس از حدی بیشتر شود جریان از درین به سورس جاری می شود.

ماسفت ها هم مثل ترانزیستورهای BJT دو نوع دارند. نوع N و نوع P
    در نوع N ولتاژ گیت باید چند ولت بیشتر از ولتاژ سورس گردد تا جریان از درین به سورس جاری شود.
    در نوع P ولتاژ گیت باید چند ولت کمتر از سورس شود تا جریان از سورس به درین جاری شود.

پس در نوع Pآ‌ ما باید ولتاژ مثبت تغذیه را به سورس بدهیم و بار را بین درین و زمین وصل کنیم. وقتی گیت ولتاژ تغذیه را داشته باشد ماسفت خاموش است و جریانی از تغذیه به بار نمیرود. اما وقتی ولتاژ گیت را چند ولت کمتر از تغذیه کنیم ماسفت روشن می شود و جریان از سورس به درین جاری می شود.

ماسفت ها سرعت سوئیچینگ بالاتر از BJT دارند. یعنی سریعتر خاموش یا روشن می شوند. مزایای دیگری هم دارند که باعث شده است در مدارات سوئیچینگ ماسفتها جای ترانزیستورهای BJTآ‌ را بگیرند.
    با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

از مطالبتان ممنون.
      در کاتالوگ آی سی FT232RL چندین مدل روش استفاده از برق USB را نوشته است. در یکی از آن ها ، از ماسفت استفاده کرده است. من نفهمیدم ماسفت این جا به چه درد می خورد؟

دیدگاه

وقتی مدار ما بالای 50 میلی آمپر جریان می کشد این ماسفت یا سوئیچ ضروریست. چون پورت USBآ‌ در شوروع کار جریان بالاتر از 50 میلی آمپر را بعنوان اتصال کوتاه در نظر می گیرد و اتصال را قطع می کند. اگر مدارت زیر 50 میلی آمپر جریان می کشه مشکلی نداره و ماسفت لازم نیست.

دیدگاه

سلام
          از پاسختان بسیار ممنونم.
          یک ماسفت را راه اندازی کردم. در مداری که به USB وصل می شد، خیلی حال کردم.
          همان طوری که در تاپیک "استفاده از USB به عنوان منبع 5 ولت" فرمودید از ماسفت 2SJ246 استفاده می کنید.
          قیمت این قطعه 250 تومان است.
          مزیت این ماسفت نسب به 2SJ196 چیست؟

دیدگاه

:applause:
            2SJ246 وقتی روشن میشه 0.15 اهم مقاومت داره. یعنی اگه 0.5 آمپر جریان ازش عبور کنه ولتاژ 0.075 ولت افت خواهد داشت که ناچیزه.

اما 2SJ196 مقاومت روشن شندنش 1.5 اهمه و اگه 0.5 آمپر ازش عبور کنه 0.75 ولت افت ولتاژ ایجاد می کنه که زیاده. تازه SMD هم نیست.

دیدگاه

سلام دوستان
              در دیتاشیت بعضی از آی سی های Op Amp که نگاه می کنیم، می بینیم که آن ها را یا از ماسفت ساخته اند یا از ترانزیستور.
              مختصراً می توانید برای من توضیح دهید که چجور می شه که از ترکیب چند تا ماسفت ، یک آی سی آمپلی فایر بدست می آد. :eek:

دیدگاه

اگه به داخل یه OPAMP مثل CA3130 نگاه کنی می بینی:

اینم دیتاشیتش:
                http://www.intersil.com/data/fn/fn817.pdf

دیدگاه

سلام استاد
                  به نظرتان، یه بی سوادی مثل من، می تواند با دیدن این دیتاشیت، با ماسفت Op Amp طراحی کند؟ :sad: :cry: :surprised:

دیدگاه

چندان هم سخت نیست. همه ی سواد های دنیا در کتابها جمع شده اند و قرار نیست ما همه ی سواد ها را در مغزمان جمع کنیم. هر وقت نیاز به طراحی یک OPamp پیدا کردی می تونی کتاب طراحی مدارات مجتمع را بخونی و تمام....

دیدگاه

من این سوال رو تو تاپیک دیگه مطرح کردم. زیاد به جواب نتونستم برسم.

دنبال یه ماسفت هستم که تو مدار یه lcd کوچک مخصوص اتومبیل استفاده شده و سوخته.
                      مشخصاتش:
                      Vds : 60v Id: 4.5 A

در بازار چیزی با این مشخصات پیدا نکردم. ولی 3 ماسفت مشابه پیدا کردم . ولی نمیدونم کدومش رو استفاده کنم. نمیدونم جریانش مهم تره یا ولتاژش!؟

اولی: Vds: 30v Id: 6.5A
                      دومی: Vds: 55v Id: 4.7A
                      سومی: Vds: 60v Id: 3.7A

در ضمن، نمیدونم تو کجای lcd بکار برده شده. ولی ظاهراً به یه سیم پیچ و هسته (که اونها هم گویا به backlight صفحه وصلن) متصل شده.
                      خواهش میکنم بگین، مدتهاست دنبال جوابم، ولی...
                      دلي دارم که از تنگي در او جز غم نمي گنجد........ غمي دارم ز دلتنگي که در عالم نميگنجد

دیدگاه

درسته
                        قسمت بکلایت lcd ها یه مبدل 5 ولت به ولتاژ بالا نیاز داره تا روشن بشه. من سومی رو پیشنهاد می کنم چون آمپر زیادی برای مهتابی بکلایت لازم نیست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
                          چندان هم سخت نیست. همه ی سواد های دنیا در کتابها جمع شده اند و قرار نیست ما همه ی سواد ها را در مغزمان جمع کنیم. هر وقت نیاز به طراحی یک OPamp پیدا کردی می تونی کتاب طراحی مدارات مجتمع را بخونی و تمام....
                          سلام
                          استاد، چرا بیشتر Op Amp ها رو با ترانزیستور می سازند؟
                          بیشتر نقشه هایی که برسی کرده ام در اون ها از ترانزیستور استفاده شده است؟ مگه ماسفت چه عیبی داره؟

دیدگاه

احمد جان عالیه ..... ادامه بده لطفا :applause: :applause:

1-با توجه به دیودی که داخل اکثر ماسفت ها وجود داره ، آیا به دیود خارجی برای محافظت ماسفت هنگام روشن کردن بار های سلفی ( مثل رله) نیازی هست ؟

2- تو کاتولوگ 2sj246 نوشته که با 4 ولت روشن میشه . درست خوندم ؟ یعنی با 5 ولت میکرو اشباع میشه ؟(آ‌یعنی کاملا روشن میشه ؟)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مجید نصراله زاده
                              1-با توجه به دیودی که داخل اکثر ماسفت ها وجود داره ، آیا به دیود خارجی برای محافظت ماسفت هنگام روشن کردن بار های سلفی ( مثل رله) نیازی هست ؟

2- تو کاتولوگ 2sj246 نوشته که با 4 ولت روشن میشه . درست خوندم ؟ یعنی با 5 ولت میکرو اشباع میشه ؟(آ‌یعنی کاملا روشن میشه ؟)
                              من در مقابل اساتید کسی نیستم ولی ...
                              من با 2sj246 بار سلفی سوئیچ کرده ام. یه دونه توئیتر را راه اندازی کردم. این ماسفت خم به ابروش نیاورد. برام جالب بود که با این که نیم آمپر جریان کشیدم حتی نیم درجه هم داغ نشد.
                              با آمدن 5 ولت روی پایه ی Gate این ماسفت خاموش می شه و راه Source به Drain بسته می شه. راحت می شه با میکرو این ماسفت را کنترل کرد.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X