اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کوره القایی با درایور IR2113

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کوره القایی با درایور IR2113

سلام دوستان عزیز
    آیا شما برای ساختن اینورتر کوره القایی استفاده از درایور IR2113 رو پیشنهاد میکنین؟یا تجربه اش رو داشتین؟
    من قبلا تجربه کنترل توان لامپ رو با بلوک دیاگرام زیر داشتم و الان میخوام از این بلوک برای کنترل توان کوره القایی استفاده کنم
    چطور میتونم IR2113 رو جایگرین تریستور کنم؟! oo:

پاسخ : کوره القایی با درایور IR2113

سلام دوست عزیز :smile:
    من دیاگرام داخلی این آی سی رو برات فرستادم
    در اصل این آی سی یه درایور نیم موج برای منابع تغذیه ی سوییچینگه

موفق باشین
    هر كجا هستم، باشم / آسمان مال من است / پنجره فكر هوا عشق زمين مال من است ...
    بعضي وقت ها آدما طوري مي بينن که نمي بينن، بعضي وقت ها طوري مي بينن که اشتباه مي بينن، بعضي وقت ها مي بينن ولي سعي مي کنن مثل ديگران ببينن، ولي موفق اون کسي که سعي مي کنه متفاوت و قشنگ ببينه.

دیدگاه

ممنون
      راستش استاد این مدار رو پیشنهاد داده و گفت بجای هر بازوی اینورتر یک 2113 بذارم. یعنی بجای دوتا تریستور سمت چپ یک 2113 و بجای دوتا تریستور سمت راست یکی دیگه . گفت بقیش با خودت. حالا اساس کار چنین مداری چجوریه؟

دیدگاه

متوجه شدم :nerd:
        خوب شما یه آرایش تمام پل دارین
        اگه به خروجیه این آی سی توجه کنید
        دو تا آرایش توتم پول داره . در اصل دو تا ترانزیستور ماسفت که به صورت قرینه مکمل بسته شدن
        vb و vcc رو به هم وصل کن و به ولتاژ تغذیه بده !
        vs و com رو به هم متصل کن و به مشترک و صفر مدار متصل کن
        بار رو. هم بین HO و LO قرار بده
        جریانی این آی سی هم در حالت اتصال کواه تا دو نیم آمپر بالا می ره نکته اینکه جریان دهی خروجی اون خیلی بالا نیست !
        و ولتاژ ماکزیمم تغذیه هم نباید بیشتر از بیست ولت باشه!
        امیدوارنم کمکی از دستم بر اومده باشه ...
        موفق باشید :applause:
        هر كجا هستم، باشم / آسمان مال من است / پنجره فكر هوا عشق زمين مال من است ...
        بعضي وقت ها آدما طوري مي بينن که نمي بينن، بعضي وقت ها طوري مي بينن که اشتباه مي بينن، بعضي وقت ها مي بينن ولي سعي مي کنن مثل ديگران ببينن، ولي موفق اون کسي که سعي مي کنه متفاوت و قشنگ ببينه.

دیدگاه

پاسخ: کوره القایی با درایور IR2113

قبل ار هر چیز ببخشید از تاخیر، راستش درگیر برنامه نویسی AVR شدم و از کوره غافل :cry:

اگه به خروجیه این آی سی توجه کنید
          دو تا آرایش توتم پول داره . در اصل دو تا ترانزیستور ماسفت که به صورت قرینه مکمل بسته شدن
          vb و vcc رو به هم وصل کن و به ولتاژ تغذیه بده !
          vs و com رو به هم متصل کن و به مشترک و صفر مدار متصل کن
          بار رو. هم بین HO و LO قرار بده
          یه توضیح کلی هم راجع به پورت های ورودی بدید ممنون میشم . منظورتون یه شماتیک کلی مطابق زیر ؟

جریانی این آی سی هم در حالت اتصال کواه تا دو نیم آمپر بالا می ره نکته اینکه جریان دهی خروجی اون خیلی بالا نیست !
          پس اگه اشتباه نکنم آمپر لازم برای راه اندازی کوره القایی رو از دو MOSFET نشون داده شده تو شکل زیر میگیریم ؟!

و در آخر با توجه به اینکه شما اطلاعات جامع و تجربه ساخت کوره القایی رو به گفته خودتون (با استناد به تاپیک های دیگه )دارین،اگه شمای کلی مدار و طرز کار یه کوره القایی خیلی ساده (حتی بدون ذوب کامل )با فرکانس کم در اختیارم بذارین کمک بزرگی بهم میکنین چون بیشتر مربوط به قدرت میشه که من سر رشته ای ندارم ! :angry:در اصل بخش کنترل توانش به رشتم بر میگرده! اصلا پیشنها میکنین که از این آی سی استفاده کنم یا نه؟!
          واقعا ممنون.. :smile:

دیدگاه

دوباره سلام
            یه کشف جدید : این دوتا آیسی خودشون بازوهای اینورتر نیستن ، درواقع راه انداز اون دوتا ماسفت قدرت هستش که دورش خط قرمز کشیده شده و اون ماسفت های قدرت بازوهای اینورتر ماست!!

حالا از همه اینا بگذریم کسی هست به من بگه مگه نباید ورودی اینورتر AC باشه پس چرا یه یکسوساز سر راهش گذاشتیم؟؟؟این مدار درسته اصلا؟اینورتر با DC کار میکنه مگه؟ :eek:

دیدگاه

این مدار در واقع یک اینورتری هست که ولتاژ AC موجود رو میگیره(مثلا 220 ولت) و یکسو میکنه.حالا ما میام با استفاده از 4 تا تریستور یا ماسفت و یا IGBT که انتخواب اینها بستگی به فرکانس و قدرت و..داره - این ولتاژ DC رو تبدیل می کنیم به AC با ولتاژ متغیر و از اون برای کوره القایی استفاده میکنیم.

http://www.eca.ir/forum2/index.php?action=search2

:smile:

دیدگاه

راهنمایی عالی بود،ممنون!

اگه یه المنت ساده رو جایگزین کوره القایی کنم (و بخوام زمان سوییچ زنی تریستورهای اینورتر رو کنترل کنم (با AVR)) ، رابطه بین توان المنت و فرکانس ، برای کنترل توان المنت چیه؟!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Soha87
                  دوباره سلام
                  یه کشف جدید : این دوتا آیسی خودشون بازوهای اینورتر نیستن ، درواقع راه انداز اون دوتا ماسفت قدرت هستش که دورش خط قرمز کشیده شده و اون ماسفت های قدرت بازوهای اینورتر ماست!!

حالا از همه اینا بگذریم کسی هست به من بگه مگه نباید ورودی اینورتر AC باشه پس چرا یه یکسوساز سر راهش گذاشتیم؟؟؟این مدار درسته اصلا؟اینورتر با DC کار میکنه مگه؟ :eek:

سلام جوابتون در مورد dcبودن اینه که درست ولتاژ خروجی اینورتر ac هست اما حتما حتما باید از ولتاژ dcساخته بشه در واقع ولتاژ dcمیکنند و بعد با تغییرات پهنای پالس دوباره متناوب با فرکانس دلخواه میکنند :rolleyes:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X