اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سنسور SMTIR9902

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سنسور SMTIR9902

از همه مهندس ها خواهش دارم که کمکی کنن یه مدار طراحی کنیم تا بشه دمای یه جسم ملتهب رو از فاصله یک متری بدست آورد (یا حداقل بشه تشخیص داد )

من تا جای فهمیدم این سنسور دو تا مقاومت متغیر داره (درست میگم؟) که یکیش برای دمای خود سنسور و یکی مادون قرمز است
    www.amordad.net

پاسخ : سنسور SMTIR9902

این سنسور در واقع از دو سنسور تشکیل شده است.
    یکی ترموکوپل است که از راه دور دما را سنس می کند و در پایه های det+ و det- ولتاژی بسیار ضعیف ایجاد می کند کا با یک تقویت کننده ی ابزار دقیق مثل AD620 می توان آن را به هر مقدار دلخواه تقویت کرد.
    دومی یک سنسور مقاومتی است که در واقع دوای خود چیپ را به ما می دهد. این سنسور در صفر درجه ی سانتیگراد 1 کیلواهم مقاومت دارد و مقاومت آن نسبت به دما مطابق فرمول صفحه ی 4 دیتاشیت زیر تغییر می کند:
    http://www.smartec.nl/pdf/DSSMTIR990X.PDF
    کاربرد این سنسور دوم این است که می توان دمای تشعشعی خالص را بدست آورد. زیرا ترموکوپل تحت تاثیر دو دمای تشعشعی و حرارت داخل چیپ قرار دارد. مثلا اگر خروجی ترموکوپل دمای 200 درجه ی سانتیگراد را نشان دهد و سنسور مقاومتی دمای 30 درجه را. در این صورت دمای تشعشعی 170 درجه ی سانتیگراد می باشد.
    روش خواندن سنسور مقاومتی هم ساده است. با ترکیب 3 مقاومت 1 کیلو اهم 1% و این سنسور می توان یک پل وتسون تشکیل داد که خروجی ولتاژ متناسب با دما خواهد داشت و با ADCآ‌ تفاضلی میکرو قابل خواندن است. یا با یک AD620آ‌ دیگر می توان آنرا تقویت کرده و به یکی از ورودی های ADC میکرو بدهیم.
    با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

این همون مدار که میگی؟
      www.amordad.net

دیدگاه

منظور من این مدار نبود اما انگار این مدار مخصوص این آی سی طراحی شده و مناسب تره!

من می خواستم ایندو سنسور را جداگانه با دو کانال میکرو بخونی و توی نرم افزار اختلافشونو بدست بیاری

دیدگاه

آقا از توضیحاتتون ممنون
          ولی سوال دارم مگه با تغییر فاصله سنسور میزات تشعشع دریافنی از منبع تغییر نمی کنه؟ منظورم انه که ولتاژی که میکرو میگیره به فاصله سنسور از منبع گرما بستگی نداره؟
          من تو یه مطلبی خوندم این سنسور رو باید کالیبره کرد یعنی یه چیزی شبیه به look up table واسش درست کرد تا به ازای هر مقدار از ولتاژ ، یه عدد رو بهش نسبت بده
          لطفا بیشتر توضیح بدید
          متشکرم
          Don't hesitate to ask any question ..

دیدگاه

دایی جان
            این سنسور باید در یک فاصله معین از منبع حرارت نصب بشه و در همونجا کالیبره بشه

دیدگاه

دایی جان میشه یک کم بیشتر در رابطه نحوه قرار گیری پایه های آی سی در مدار توضیح بدید این اندازه مقاومت را به کجا باید وصل کرد در ضمن با این آی سی میشه دماهای بالای ۱۰۰۰ درجه را هم تشخیص داد

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X