اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مقاومت متغیر دیجیتالی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مقاومت متغیر دیجیتالی

سلام به همگی
    چگونه میشه با DAC و یک میکرو کنترلر یک ولتاژ متغیر بین 0 تا 10 ولت متغیر 300 میلی آمپری درست کرد؟ ولتاژ ورودی هم 12 ولت میگیریم.
    مثلا یه سری آیسی های سری PT هستند که مقاومت دیجیتالی هستند که با تغییر ورودی آنها به صورت دیجیتال مقاومت خروجی تغییر میکنه ولی در حد 10 میلی آمپر جریان دهی دارن. میشه یه مقاومت متغیر 300 میلی آمپری با میکرو درست کرد؟

ممنون میشم کمک کنید

پاسخ : مقاومت متغیر دیجیتالی

مقاومت های متغیر دیجیتال را بهتره برای کارهای دیگر استفاده کرد. با یک DAC و یک تقویت کننده می تونی ولتاژ 0 تا 10 ولت با جریان دهی 300 می لی آمپر یسازی. تقویت کننده به فرکانس خروجی نهایی بستگی داره. اگه فرکانست بالا نباشه می تونی از تقویت کننده های صوتی استفاده کنی. اگه فرکانس خروجیت بالا باشه می تونی از پ امپ های جریان بالا که چند تایی تو بازار ایران هست استفاده کنی. روش دیگه ی تقویت استفاده از دو ترانزیستور مثبت و منفی بصورت فالوور در خروجی پ امپ است.
    با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

خروجی از نوع DC میخوام باشه و نه سوییچینگ.
      فکر کنم این آخری که گفتین خوب باشه. تا اونجایی که تونستم بفهمم با یک DAC و یک اپ امپ و دو تا ترانزیستور میشه این کار رو کرد .درسته؟ میشه بیشتر توضیح بدین :smile: در مورد تقویت کننده از نوع صوتی هم میشه توضیحی بفرمایین.

متشکرم

دیدگاه

سوئیچینگ؟! این ربطی به سوئیچینگ نداره دایی جان
        مثلا می خوای یه شکل موج سینوسی بسازی. این موج سینوسی یه فرکانسی داره. سرعت DACآ‌ ها که خیلی بالاست و مشکلی نداری اما باید تقویت کننده را هم بر اساس فرکانس این موج سینوسی انتخاب کنی.

اگر فرکانس سینوسی کمتر از 20 کیلوهرتز باشه می تونی از تقویت کننده های صوتی مثل LM386 , ...آ‌ استفاده کنی. تقویت کننده های صوتی داخل خودشون پ امپ و ترانزیستور مکمل خروجی رو دانر اما فرکانس کاریشون زیر 20 کیلوهرتزه.
        اما اگه بالای 20 کیلوهرتز باشه باید از پ امپ های سرعت بالا مثل OP27آ‌ و ترانزیستور های مکمل در خروجی اون استفاده کنی.

مثلا یک DAC معروف مثل DAC08 رو در نظر بگیر:
        http://www.etime.net.cn/admin/pdf/20080121112002.pdf

درصفحه ی 12 شکل 29 نحوه ی اتصال پ امپ به DAC ترسیم شده است. همین پ امپ می تواند به شکل زیر باشد:

دیدگاه

سلام . ممنون از جواب دقیقتون
          ولی من این مدار رو با پروتئوس بستم و خروجی اون با اسکوپ پروتئوس، یک موج مربعی هستش!!! در صورتی که من میخوام خروجی اون پیوسته و آنالوگ باشه و مثل ولوم عمل کنه . یعنی اگر در ورودی به اون ولتاژ 0 تا 5 ولت میدم در خروجی هم همون ولتاژ رو داشته باشم ولی با جریان 300 میلی آمپر.

ممنون

دیدگاه

یعنی توی پروتئوس خروجی آی سی DAC08 رو دادی به مدار شکل بالا و مربعی بهت داد؟! oo:

اگه هم یه سیگنال سینوسی به مدار بالا دادی که اشتباهه چون باید با یه مقاومت 5 کیلواهم سیگنال رو به ورودی منفی پ امپ شکل بالا بدی. درواقع ولتاژ رو به جریان تبدیل کنی...

دیدگاه

سلام
              من یه موج مربعی به ورودی منفی اپ امپ دادم با duty cycle =50% و فرکانس مثلا 1 کیلوهرتز. اما خروجی یه موج مثلثی هست
              شکلشو هم گذاشتم.

ممنون

دیدگاه

دایی جان
                DA های استاندارد خروجی جریان دارند. اما شما ولتاژ دادی. همونطور که در بالا گفتم برای تبدیل ولتاژ به جریان باید یه یه مقاومت 5 کیلو اهم سر راه منبع بگذاری. بجای 324 هم OP27 بزار

دیدگاه

دایی جان مثل اینکه این مبحثی که دوستمون مطرح کرده بودن شبیه مقاومت متغیری هستش که منم می خوام با میکرو درست کنم :smile: درسته؟؟
                  تا اونجایی که من فهمیدم خروجی این مدار که شما مطرح کردین ولتاژ هستش. آیا میشه از اون به عنوان مقاومت متغیر به جای 10 مگا استفاده کرد؟ میشه در این مورد یه مقدار راهنمایی کنید؟

مدارش رو کشیدم درست کار می کنه :wow:

ممنون
                  "در عجبم از مردمي که خود زير شلاق ظلم و ستم زندگي مي کنند و بر حسيني مي گريند که آزادنه زيست" شريعتي
                  در جهان روشنايي هايي وجوددارد كه در عميق ترين ظلمات نهانند.

دیدگاه

دایی جان
                    اولا توی اون مدار نباید مقاومت 10 مگا اهم رو متغیر بزاری. بلکه مقاومتی که 10 مگا اهم رو به زمین وصل می کنه متغیر انتخاب کن.
                    دوم اینکه DA چندان بدرد این کار نمی خوره. آی سی های مخصوصی برای مقاومت متغیر دارم مثل AD8401 .

دیدگاه

سلام.
                      میشه با استفاده از JFET یا MOSFET یه مقاومت متغیر با ولتاژ ایجاد کنید .
                      برای تامین ولتاژ متغیر آن هم می تونید از DAC یا از PWM خود میکرو به انضمام یه فیلتر پایین گذر ساده استفاده کنید .
                      چنین مدارهایی به Voltage Control Resistor VCR معروفند .
                      برای جزئیات بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید .
                      http://freespace.virgin.net/ljmayes.mal/comp/vcr.htm

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X