اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

حد اقل ولتاژ قابل اندازه گیری با adc

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

حد اقل ولتاژ قابل اندازه گیری با adc

:nerd: سلام بچه ها حد اقل ولتاژ قابل اندازه گیری با adc چه عددیه و از چه فرمولی به دست میاد ؟؟؟
    معجزه پس از معجزه می آید و شگفتی ها از تجلی باز نمی مانند.

پاسخ : حد اقل ولتاژ قابل اندازه گیری با adc

خوب اینکه معلومه , یه چیزی حدود 1000 ولت :mrgreen: اینکه پرسیدن نداره !!!

توی دیتا شیتا گفته 5 ولت ولی بعضیا 220 ولت رو توسط میکرو اندازه گیری میکنن !!!
    دانلود کی های جدید کاسپر
    جهت سفارش طراحی و برنامه نویسی سایت, قالب, بنر قیف و فلش
    با این آی دی تماس بگیرید :
    sam.shark360

دیدگاه

نوشته اصلی توسط john lock
      :nerd: سلام بچه ها حد اقل ولتاژ قابل اندازه گیری با adc چه عددیه و از چه فرمولی به دست میاد ؟؟؟
      دوست عزیز Adc میکرو های avr 10 بیتی است و حتما باید حدوده دامنه شما 0 تا 5 ولت باشد به ازای 0 عدد منطقی صفر و به ازای 5 ولت عدد 1024 رو میده حالا خودتون می تونید حساب کنید که چه دقتی داره.
      اگر می خواهید دقت کارتون بیشتر بشه باید از Adc های خارجی که تعداد بیت خروجی اونها بیشتر استفاده کنید هر چه تعداد بیت بیشتر باشه دقت نمونه برداری دقیق تر خواهد بود
      موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sharktech
        خوب اینکه معلومه , یه چیزی حدود 1000 ولت :mrgreen: اینکه پرسیدن نداره !!!

توی دیتا شیتا گفته 5 ولت ولی بعضیا 220 ولت رو توسط میکرو اندازه گیری میکنن !!!
        دوست عزیز مثل اینکه حضرت عالی درست متوجه منظور بنده نشدید بنده عرض کردم حداقل جریان خوب دوست عزیز طبق چه فرمولی 10 بیتی شده 1024 چرا اونوقت به این عدید رسیدید مصلا توی همین 10 بنتی با 1024 خونه میشه ولتاژی در حدود 0.004 ولت رو اندازه گرفت این درسته ؟؟؟

دوما )نوی 16 بیتی اون عدد 1024 چی میشه طبق چه فرمولی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط john lock

دوست عزیز مثل اینکه حضرت عالی درست متوجه منظور بنده نشدید بنده عرض کردم حداقل جریان خوب دوست عزیز طبق چه فرمولی 10 بیتی شده 1024 چرا اونوقت به این عدید رسیدید مصلا توی همین 10 بنتی با 1024 خونه میشه ولتاژی در حدود 0.004 ولت رو اندازه گرفت این درسته ؟؟؟

دوما )نوی 16 بیتی اون عدد 1024 چی میشه طبق چه فرمولی
          شما با منی ؟
          چون من اصلا حرفی از بیت به میون نیاوردم.!!
          دانلود کی های جدید کاسپر
          جهت سفارش طراحی و برنامه نویسی سایت, قالب, بنر قیف و فلش
          با این آی دی تماس بگیرید :
          sam.shark360

دیدگاه

سلام
            درسته که adc 10 بیتی هست.ولی رنج همیشه 0 تا 5 نیست.رنج رو میتونید با تعریف کردن رفرنس عوض کنید.مثلا 0 تا 1
            اونوقت دقت 5 برابر میشه.اگه هم رفرنس رو internal تعریف کنید دقت تقریبا نصف میشه.(internal=2.56)
            تو دیتاشیتش هم نوشته میشه به ورودی های ADC گین 10 باربر یا 100 برابر داد(دقیقا یادم نیست.)
            تو 16 بیتی هم میشه65536 =2^16

دیدگاه

سلام دوست عزیز
              این سوال شما دقیق نیست
              حداقل ولتاژ قابل انداره گیری در میکرو به چندین عامل بستگی داره
              1- خانواده میکرو (PIC - AVR , ...)
              2- نوع میکرو (بعضی از انواع میکرو دقیق ترند)
              3- رزلوشن اندازه گیری (مثلا برای میکروی AVR ATMEGA8 دو رزلوشن 8 و 10 بیتی داریم)
              4- استفاده از چه منبع رفرنسی برای ADC
              5- قابلیت های ADC میکرو
              و ...

این دقت بسته به عوامل بالا میتواند از 1 میلی ولت تا 20 میلی ولت یا حتی از 50 میکرو ولت تا 50 میلی ولت (برای میکرو هایی با ADC قابلیت خاص) تغییر کند
              اگر بیشتر توضیح بدی شاید بتونم راهنمایید کنم

موفق باشی

دیدگاه

برای میکرو های معمولی مثل AVR که کمترین ولتاژ رفرنس 2 ولت است کمترین ولتاژ قابل اتدازه گیری یا همان کمترین استپ دیجیتال روی 1.9 میلی ولت اتفاق می افتد.
                ولی برای بعضی های دیگر از AVR ها مثل TINY13 که رفرنس 1.1 ولت دارد روی 1 میلی ولت است برای PIC که کمترین رفرنس 0.6 ولت است تقریبا روی 0.5 میلی ولت است .
                فرمولش هم VREF/1024 است
                همانطور كه مايل نيستم بنده كسي باشم، حاضر نيستم آقاي كسي باشم. كساني كه مخالف آزادي ديگرانند، خود لياقت آزادي را ندارند.((آبراهام لينكن))

قدرت شگفت انگيز نيروهاي خلاق و استعدادهاي نهفته آدمي هنگامي آشكار مي شود كه نيازي حياتي، تواناييهاي او را به فعاليت وادارد و كشش آرزويي، سراپاي وجودش را به جنب و جوش درآورد.((آبراهام لينكن))

[img width=343 height=100]http://www.elecdesigner.com/uploads/PRO-DESIGNER-GROUP.jpg[/img]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط behi88
                  سلام دوست عزیز
                  این سوال شما دقیق نیست
                  حداقل ولتاژ قابل انداره گیری در میکرو به چندین عامل بستگی داره
                  1- خانواده میکرو (PIC - AVR , ...)
                  2- نوع میکرو (بعضی از انواع میکرو دقیق ترند)
                  3- رزلوشن اندازه گیری (مثلا برای میکروی AVR ATMEGA8 دو رزلوشن 8 و 10 بیتی داریم)
                  4- استفاده از چه منبع رفرنسی برای ADC
                  5- قابلیت های ADC میکرو
                  و ...

این دقت بسته به عوامل بالا میتواند از 1 میلی ولت تا 20 میلی ولت یا حتی از 50 میکرو ولت تا 50 میلی ولت (برای میکرو هایی با ADC قابلیت خاص) تغییر کند
                  اگر بیشتر توضیح بدی شاید بتونم راهنمایید کنم

موفق باشی
                  من منظورم استفاده از Adc های خارجی هست مثل این AD7730 که میگن 16 بیتی هست می خوام بدونم حداقل ولتاژ قابل اندازه گیری توسط این چقده این عدد 1023 توی این adc چند میشه ؟؟؟؟

دیدگاه

ببین دوست عزیز Adc تغییرات در حد میلی ولت هم تبدیل به دیجیتال میکنه من که در بالا گفتم به چه صورت حساب کنید.دوست عزیز به ازای 5 ولت 1024 میده مثلا به ازاری 1 ولت می خوای ببینی چقدر میده:
                    میشه 1024/5 که میشه 204.8 اگر شما در ورودی 1 ولت بدهید به شما عدد 204.8 رو میده.این یک تناسب ساده است که در بالا بهش اشاره کردم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی حیاتی
                      ببین دوست عزیز Adc تغییرات در حد میلی ولت هم تبدیل به دیجیتال میکنه من که در بالا گفتم به چه صورت حساب کنید.دوست عزیز به ازای 5 ولت 1024 میده مثلا به ازاری 1 ولت می خوای ببینی چقدر میده:
                      میشه 1024/5 که میشه 204.8 اگر شما در ورودی 1 ولت بدهید به شما عدد 204.8 رو میده.این یک تناسب ساده است که در بالا بهش اشاره کردم.
                      خوب من هم اسن رو می دونم عزیزم ببین آیا نتیجه گیری من درسته
                      فرض از Adc اکسترنال 16 بیتی استفاده می کنیم
                      ولتاژ رفرنس 5 ولت
                      تعداد خونه ها یا پله ها دارم 2 به توان 16 داریم 65536 پله .
                      پس هر پله ما میشود 5 (ولت رفرنس) تقسیم بر تعداد خونه ها 65536 میشود 0.000076 ولت یعنی کمترین ولتاژ قابلا اندازه گیری ما میشه این عدد 0.000076 ولت (این درسته) و آیا واقعا انجام میشه :applause:

دیدگاه

سلام
                        دوست عزیز فرمول محاسبه پله همین است.همانطور که در بالا گفتم هر چه تعداد بیت بیشتر میشه دقت نمونه گیری هم افزایش پیدا میکنه.

موفق باشی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X