اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چگونه باید خازن صافی برای رگولاتور 7805 تعیین کنیم؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چگونه باید خازن صافی برای رگولاتور 7805 تعیین کنیم؟

سلام به همه اساتید.
    اگه ممکنه توضیح بدین چطور می تونیم خازن صافی رو برای رگولاتور 7805 تعیین کنیم؟
    لطفا با مثال توضیح بدین. ممنون
    کنکوری 90 ديروز،آ‌دانشجو مهندسي نرم افزار پلي تكنيك امروز!

پاسخ : چگونه باید خازن صافی برای رگولاتور 7805 تعیین کنیم؟

نوشته اصلی توسط وحید
    سلام به همه اساتید.
    اگه ممکنه توضیح بدین چطور می تونیم خازن صافی رو برای رگولاتور 7805 تعیین کنیم؟
    لطفا با مثال توضیح بدین. ممنون
    سلام
    دوست عزیز خازن صافی برای گرفتن ریپل پس از یکسوسازی است هر چه ظرفیت خازن بالاتر باشه صافی قوی تری برای گرفتن ریپل است.شما اگر منبع تون ac است پیشنهاد میکنم یک خازن با ظرفیت بالا مثلا 1000 میکرو فاراد در ورودی تغذیه پس از یکسوسازی بزارید.
    اگر هم منبع dc است برای اطمینان بیشتر هر خازن الکترولیتی که دوست دارید می تونید خروجی رگلاتور بزارید مثلا 470 میکرو فاراد.

دیدگاه

تو دیتا شیت برای ورودی از 0.33uF برای ورودی و از 0.1uF برای خروجی استفاده کرده.
      دلا یاران سه قسمند ار بدانی
      زبانی اند و نانی اند و جانی
      به نانی نان بده از در برانش
      محبت کن به یاران زبانی
      و لیکن یار جانی را به دست آر
      به جانش جان بده تا می توانی

دیدگاه

ممنون از راهنماییتون.
        من این سوال رو پرسیدم چون تو یه مقاله ای به صورت مفصل در اینباره توضیح داده بود و یه فرمول خاصی داشت. ولی الان اون مقاله رو ندارم.
        اگر هم منبع dc است برای اطمینان بیشتر هر خازن الکترولیتی که دوست دارید می تونید خروجی رگلاتور بزارید مثلا 470 میکرو فاراد.
        به نظرتون این مقدار لازم باشه؟ 100 میکروفاراد کافی نیست؟
        تو دیتا شیت برای ورودی از 0.33uF برای ورودی و از 0.1uF برای خروجی استفاده کرده.
        با این وجود کدوم بهتره؟ 470uF یا 100uF یا اینی که شما گفتین؟ به نظرتون در ورودی و خروجی ، هر دو بزارم بهتر نیست؟

دیدگاه

همون طور که دوستمون گفتم خازن ورودی برای حذف ریپل است
          اگه می خوای دیگه بترکونی نزدیک به 7805 هم تو ورودی هم خروجی یه 100 نانو بزار (واسه حذف نویز)

واسه خازن ورودی هم هر چه بالاتر بهتر(هیچ فرمولی هم نداره بستگی به میزان ریپل ولتناژ ورودی داره)من به شخصه معمولا 1000 میکرو میزارم
          یادت باشه نبود خازن باعث داغ شدن 7805 و حتی عدم کارکرد صحیح مدار میشه
          علم چندانکه بيشتر خواني چون عمل در تو نيست ناداني

دیدگاه

خیلی ممنون از توضیحاتتون. ولی من آخرش نفهمیدم چیکار کنم. برای مدار معمولی می خوام. اگه فرمول نداره، پس خیلی سر راست بفرمائید مثلا برای مداری که جریانش رو از باتری اتومبیل دریافت می کنه، و مداری که از آداپتور استفاده می کنه، هر کدوم برای خازن ورودی و خروجی جداگانه چقدر بزارم،و کم حجم، خوبه؟

دیدگاه

ببنید خازن ورودی رو یک خازن ظرفیت بالا بزارید هر چه ظرفیت بیشتر خروجی شما صاف تر خواهد بود.مثلا 1000 میکرو فاراد.(برای منبع با خروجی ac)
              اگر منبع شما dc است مثلا آداپتور این منبع خودش یکسو ساز و خازن صافی رو داره و دیگه نیازی نداره که بزارید ولی اگر دوست دارید بزارید مشکلی نداره تازه بهتر هم خواهد بود.
              حتی اگر شما مدار یکسوساز پل رو هم ببنیدید دیگه برای مدار شما قطب مثبت و منفی مفهومی نداره اگر برعکس هم بزنید مدار شما اتفاقی نمی افته ولی باید این رو در نظر بگیرید که برای هر دیود 0.7 افت می کنه.

موفق باشید

دیدگاه

من از منبع DC استفاده می کنم. اگه در مورد باتری اتومبیل هم می گفتین خوب بود. به نظرتون برای ورودی و خروجی هر کدوم 100 میکرو بزارم کافیه؟( ورودی باتری اتومبیل یا آداپتور )

دیدگاه

واسه ماشین چون d cهست حتی اگه نزاری هم مهم نیست ولی هواست باشه تو ماشین نویز زیاده هاااا

ولی واسه اداپتور کمه
                  من 1000 میکرو میزارم.خود دانی

دیدگاه

آداپتورم DC هست.
                    ولی واسه اداپتور کمه
                    شما منظورتون ac بود یا dc.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط وحید
                      آداپتورم DC هست.
                      ولی واسه اداپتور کمه
                      شما منظورتون ac بود یا dc.

ac ولی در کل وقتی ترانس باشه صافیه بالایی می خواد.برق ماشین که میبینیه باطری هست یعنی dc 100%

دیدگاه

درود
                        دوست عزیز مقدار خازن ورودی رو 33/0میکروفاراد و خروجی رو رو 01/0میکروفاراد بزاری

دیدگاه

ac ولی در کل وقتی ترانس باشه صافیه بالایی می خواد.برق ماشین که میبینیه باطری هست یعنی dc 100%
                          فکر کنم تو خود آداپتور صاف شده. می دونم، اینطور که شما می گین، مثلا می خواین ولتاژ خیلی دقیق و ثابتی رو بهتون تحویل بده. ولی من اونقدار هم ثبات لازم ندارم.
                          دوست عزیز مقدار خازن ورودی رو 33/0میکروفاراد و خروجی رو رو 01/0میکروفاراد بزاری
                          متاسفانه تو تالار یکم جابه جا می شه.منظورتون 0.33uF و 0.01uF بود؟
                          حالا نمی شه اینقدر کم و اونقدر زیاد نباشه. اگه فرمولش رو می ذاشتین الان راحتتر بودیم. خب من خودم می گم. به نظرتون اگه ورودی رو 100 میکرو و خروجی رو 10 میکروفاراد بزارم، یا هر دو مثل هم خوبه؟ اگه نه چه مشکلی ممکنه پیش بیاد؟

دیدگاه

سلام
                            وحید جان
                            بعد از رگولاتور نیازی به خازن ظرفیت بالا نیست.خازن ظرفیت بالا رو بعد از یکسوساز می ذارن... فرمولی هم که داره (برای بعد از یکسوساز) مربوط به ریپل خروجیش هست:
                            [Vr=Vm/[f*RL*C
                            در خروجی رگولاتور یه خازن با ظرفیت پایین قرار داده می شه تا از یه طرف امپدانس اون قسمت رو از نظر فرکانس های بالا کاهش بده و از طرف دیگه شرط نوسان (که ممکنه در بعضی شرایط پیش بیاد....بحثش مفصله....) رو از بین ببره و مدار پایدار بمونه.
                            در ورودی رگولاتور هم یک خازن با ظرفیت پایین لازمه تا نوسانات احتمالی فرکانس بالا و نویز ناشی از یکسو کننده به رگولاتور (یا برعکس) رو از بین ببره
                            منظور از ظرفیت پایین کمتر از 1uf است.

دیدگاه

ممنون. خیلی خوب راهنمایی کردین. چون واقعا تو مداری که لازم داشتم نمی تونستم یه خازن 1000 میکروفارادی رو بزارم. برای همین هم تعجب کرده بودم که چرا این همه زیاد.
                              پس 100 نانو فاراد می زارم.
                              ممنون از همه.
                              البته در مورد فرمول باید بگم هیچ توضیحی در مورد نماد ها ندادین. اگه توضیحی بفرمائین ممنون می شم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X