اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مهم، فوری، تخصصی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مهم، فوری، تخصصی

سلام دوستان جان

یه ماژول فرستنده گیرنده دارم. فقط از طریق آنتن گیرنده، میخام بردش رو زیاد کنم.فرکانس کاری مدار 315 مگاهرتز است. آیا فرقی میکنه طول آنتن چقدر باشه؟
    آیا بهتره آنتن در دید مستقیم ِ فرستنده باشه؟
    بابا هی این امضای منو پاک نکن! حساسیت داری؟!
    "سبز سبــــزم ریشه دارم! من درختــــــــــــی استوارم!"

پاسخ : مهم، فوری، تخصصی

توی این فرکانس دید مستقیم صد درصد تاثیر بیشتری داره.در مورد طول آنتن رعایت مضرب صحیحی از طول موج معمولا در فرستنده ها رعایت میشود .

دیدگاه

یه مدتیه این سایت دچار مشکل شده و اصلا بدردنخور شده!
      جواب خودم: طول آنتن باید حداقل برابر با نصف طول موج اون فرکانس کاری باشه یعنی میشه حدودا نیم متر. و هرچه طویلتر باشه بهتره و در دید مستقیم که باشه نور علی نور میشه.
      بابا هی این امضای منو پاک نکن! حساسیت داری؟!
      "سبز سبــــزم ریشه دارم! من درختــــــــــــی استوارم!"

دیدگاه

سلام.
        چگونه می توان فاصله بین یک فرستنده و گیرنده رو بدون ایجاد اختلال افزایش داد؟
        افزایش فرکانس کاری میتونه موجب افزایش برد می شود؟
        sabz bashid

دیدگاه

سلام

سبحان سروری هستم

خدمت همه علاقه مندان افزایش برد هرگونه فرستنده ( صدا ، تصویر ، ودر نهایت دیتا ) :

اولین حرکت : داشتن یه آنتن خوب هم برای فرستنده و هم برای گیرنده

فرکانس ربطی به برد بیشتر یا کمتر نداره . بلکه رفتار فرکانسهای مختلف در نوع تششع واسه خودش حکایت غریبیه

یک نکته تو کارهای رادیویی رو به صورت ملکه ذهن قرار بدید . هرچه فرکانس پایین تر ،طول آنتن بیشتر و تقویت توان تحویلی به آنتن راحتر ( تو فرکانس پایین بردهای خیلی خیلی زیاد رو می توان انتظار داشت )

مثلا به دریافت ایستگاه رادیویی AM از کشورهای دیگه توجه کنین ( بردش چند هزار کیلومتریه )

واما هرچه فرکانش بیشتر ( نگاه کنید چی میشه) :

طول آنتن کمتر ( تلفن همراهتون رو ملاحظه بفرمایید .و به رادیو خونه هم توجه کنین ) و تقویت توان سخت تر و پر هزینه

اما در نهایت برای ارسال تصویر و دیتا ، فرکانسهای بالاتر بهتر و بهتر می شود ، اگه گفتین چرا ؟ چون پهنای باندتون دیگه خیابون رو گفته زکی

اما برای برد بیشتر چکار کنیم ؟ تازه اونم با ماژول های فرکانس بالایی که الان تو بازار هستش . ( 315 . 433 . 915 ) :

یکمین گام : شرمنده دوستان علاقه مند تمامی ماژول ها و کل فرستنده ها به هر صورت ممکن زمانی از گمرک ترخیص میشن که یکم فرکانس کاریشون آماتور یا باند صنعتی و پزشکی باشه و دوم

توان ارسالیشون بیشتر از 10 میلی وات نباشه ( 100 الی 200 متر ) (البته اگه چیزای دیگه ای دیدین تحت شرایطی هستن)

دومین گام : مژده به همه با طراحی یک الی N طبقه تقویت کننده توان می توانید کلی برد داشته باشید ( کیلومتری ) ( انتن رو هم تغییر شکل می دهد )

سومین گام: آقا PCB با شماتیک بده . . .

تو همون سومین گام همگی موندیم !!! چرا ؟

چون طراحی تقویت کننده فرکانس بالا یا همون RF آمپلی فایر کار هر کسی نیست ( تازه اونم با این امکانات دانشگاه ها که انگار فرکانس بالا تو دم و دستگاه هاشون کشف نشده ،منظورم همون

اسیلوسکوپ فرکانس بالا هستش )

و در نهایت آقا چیکار کنیم ؟ به خدا کارمون گیره . . .

بازم اجنبی ها کارشون رو کردن و انواع و اقسام تقویت کننده RF رو با فرکانسهای مختلف روانه بازار کردن ، مثلا :

http://www.chip-electronic.ir/fa/?generate=gallery&wtkbsfurdds=09640440-1ab1-48a9-b252-b34ae03a8a7c

اگه هم هر کی علاقه منده که آمپلی فایر آر اف بسازه ، همینجا ------------ یا علی

به همدیگه کمک کنیم تا یه مدار با شماتیک و PCB از این تا پیک بیاد بیرون .

هر کی پایه هستش شروع به دادن اطلاعات در مورد ترانزیستور های فرکانس بالا بده .

من این رو معرفی میکنم شماها چطور ؟

2sc3950

فرکانس کاری تا 2گیگا هرتز

توان خروجی تا 5 وات

و از همه مهمتر قیمتش بین هزار الی دو هزار تومان هستش

برگه اطلاعاتی قطعه : www.alphacron.de/download/hardware/2SC3950.pdf

استفاده شده در این فرستنده : http://roboeq.com/modules.php?op=modload&name=Web_Links&file =index&req=viewlinkdetails&lid=342

منتظرتون هستم . . .

خوشبخت ترین انسانها کسانی هستند که از شادی دیگران لذت ببرند.

دیدگاه

یه بنده خدایی میگفت تو مدارای فرکانسی جنس Substrate یا همون فیبر مهم میشه

ومیتوپنه تو رفتار مدار تاثیر داشته باشه حالا ما تو بازار خودمون این جور فیبرهارو داریم؟
            ان الله مع الصابرین

دیدگاه

داریم.
              دلا یاران سه قسمند ار بدانی
              زبانی اند و نانی اند و جانی
              به نانی نان بده از در برانش
              محبت کن به یاران زبانی
              و لیکن یار جانی را به دست آر
              به جانش جان بده تا می توانی

دیدگاه

سلام

کسی نبود در مورد اون ترانزیستور نظر بده ؟

بی خیال برد مخصوص شید

اگه دیگه خیلی کار گیر پیدا کنه از یه فیبر دولایه استفاده می کنیم

و تمام سطح زیر رو به زمین اصلی مدار متصل می کنیم

میدونم که غصه اثر خازنی برد رو در فرکانس های بالا داری

اول یکی اینجا یه ایده مداری با محاسبات دقیق ( بهره . امپدانس ورودی و خروجی . مینیمم توان ورودی و ماکزیمم توان خروجی) تا روش یه بحث مهندسی بکنیم و به نام اعضای نظر دهنده تو وب

ثبتش کنیم و مجانی در اختیار ملت بزاریمش . . .

منتظرم ها . . .

مهندس هاش بیان جلو . . .

می خوایم بازار انحصار طلب های علمی رو کساد کنیم . . .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aminr67
                  سلام دوستان جان

یه ماژول فرستنده گیرنده دارم. فقط از طریق آنتن گیرنده، میخام بردش رو زیاد کنم.فرکانس کاری مدار 315 مگاهرتز است. آیا فرقی میکنه طول آنتن چقدر باشه؟
                  آیا بهتره آنتن در دید مستقیم ِ فرستنده باشه؟
                  به نظر من شما اگر در طبقه اول گیرنده دست ببری کار حتما خراب مبیشه. ( بدلیل عدم تطبیق امپدانس). حدس می زنم اگر از امپلیفایر های آماده RF در طبقه های اول به بعد استفاده کنی اونی که می خوای بدست بیاری.
                  محبت کن به یاران زبانی

دیدگاه

اقای ارش فیروزی میشه درباره اون بردها که گفتید هست یکم توضیح بدید ممنون میشیم
                    ان الله مع الصابرین

دیدگاه

دوست عزیز ba_safa این ترانزیستور که شما معرفی فرمودید توانش 5 watt است یعنی برای کارای larg signal بهتر نیست از small signall شروع کنیم؟
                      ان الله مع الصابرین

دیدگاه

سلام

آقا تو چی معرفی میکنی ؟

هر چی شما بگی ما پایه .

ولی خب یادت باشه می خواهیم خروجی مثلا یک ماژول فرستنده رو تقویت کنیم

بردش کیلومتری بشه

می دونم خود این ترانزیستور یه یا دوطبقه راه انداز می خواد . . .

شما یه small signall معرفی کن

که با 5 میلی وات راه اندازی بشه . . .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Msun
                          اقای ارش فیروزی میشه درباره اون بردها که گفتید هست یکم توضیح بدید ممنون میشیم
                          اونا برد نیستن. بلکه آی سی هایی هستند که من تو ویترین یه مغازه تو جمهوری دیدم. از این آی سی های ایستاده هستند. برو تو جمهوری یه سرچ بزن پیدا می کنی.
                          محبت کن به یاران زبانی

دیدگاه

اقا من راستش خودم در زمینه کارای فرکانسی صفر کیلومترم
                            تنها تجربه من طراحی و ساخت یه تقویت کننده یک طبقه با ترانزیستور 2sc2570 بود که برای تقویت سیگنال ورودی تلویزیون بود که وقتی یک طبقه بود خوب کار میکرد ولی وقتی دو طبقش کردم کلا تلویزیون میریخت به هم , از اون به بعد خیلی حالم گرفته شد البته اون موقع هنوز الکترونیک 3 پاس نکرده بودم
                            البته من با این سواد نیم بندم خیلی جرات کردم اینجا پست بزارم (مثلا من نمیدونم از نمودار اسمیت چه جوری استفاده کنم)ولی خوب غرض یاد گرفتنه
                            چیزی که به ذهن من میاد اینه که
                            1-باید پهنای باند مورد نظر رو مشخص کنیم تا بدونیم تو چه محدوده فرکانسی میخوایم کار کنیم(بدیهی است که هر چی پهنای باند بیشتر پیچیدگی کار بیشتر)
                            2-دامنه سیگنال ورودی چقدر باشه

درباره برد در حد کیلومتر:
                            میدونید امواج تو این فرکانس مثل نور عمل میکنه مثلا اگه یه فرستنده معمولی رو ببریم در یک دشت صاف ممکنه بشه تشعشعاتشو تا چند کیلومتر دریافت کرد ولی توی شهر به خاطر وجود ساختمان و... این کار سخت میشه خود پلیس و امثال اون که از فرستنده ها تو شهر استفاده میکنن با استفاده از دکلهای بلند برای ارسال و دریافت به بردهای بالا میرسند
                            شرمنده زیاد حرف زدم
                            ان الله مع الصابرین

دیدگاه

سلام

ممنون که حداقل یکی پیداش شد و جواب داد . . .

ببین قصد ما اینه که خروجی یه فرستنده دیتا سریال ( خبری از پهنای باند زیاد نیست ) رو یه خورده تقویت کنیم . . .

من خودم به نتایجی رسیدم . . .

مقصودم هم اینه که تو وب ارائه اش کنم .

ما که نمی خواهیم شاتل رو طراحی کنیم .

بار اولمون هم که نیست . . .

در ضمن این مباحثی که تو ایران تدریس میشه همش کلاسیکه . ( یعنی اصلا کاربرد و صنعت مظلوم هستش )

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X