اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چندین فرستنده و یک گیرنده _آی سی یا قطعه خاصی(مانند PT2260 )

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چندین فرستنده و یک گیرنده _آی سی یا قطعه خاصی(مانند PT2260 )

سلام استاد
    خسته نباشید
    یک سوال داشتم

من می خواهم100 عدد فرستنده مستقل داشته باشم و یک عدد گیرنده واحد، بطوریکه هر یک از فرستنده ها بتوانند با ارسال سیگنال، گیرنده را از حضور خود گاه کرده و همچنین گیرنده بتواند آنها را از هم تفکیک کند . آیا آی سی یا قطعه خاصی(مانند PT2260 ) به ذهن شما می رسد؟
    با تشکر - کرمی

پاسخ : چندین فرستنده و یک گیرنده _آی سی یا قطعه خاصی(مانند PT2260 )

اگر بخوای این کارو با همون قطعه PT2260 انجام بدی بایستی فرستنده ها زمان بندی شون رعایت بشه. مثلا از سیستم TOKEN استفاده کنی. بدین ترتیب که خود فرستنده ها با هم در ارتباط باشن و یک مجوز رو رد و بدل کنن و هر کدوم که مجوز دستش بود بتونه دیتا بفرسته.
    اگر بخوای همه بطور همزمان بفرستن دو راه داری :
    1- با استفاده از چند کریر مجزا بفرستی.
    2- از مدولاسیون های SPREAD SPECTROM استفاده کنی خودش یه پروژه 60 واحدیه.
    ...............................................

آسایش دو گیتی تفسیر این دو حرف است
    Ctrl+C , Ctrl+V
    .................................................. ....

دیدگاه

شما بهتره از ماژول های ارسال دیتا استفاده کنید مثل HM-T و HM-R

دیدگاه

پاسخ : چندین فرستنده و یک گیرنده (hm-t & hm-r)

سلام.
        بحث را کمی محدود کنیم. :biggrin:
        فرض کنید می خواهیم با 5 تا HM-T دما های مختلفی رو برای یک HM-R ارسال کنیم.(پس فرکانس ثابته.)به نظر شما از چه الگوریتمی برای عدم تداخل استفاده کنیم؟

دیدگاه

ا راه داری ،خلاصه بهت میگم :

1- از دو جفت ماژول با فرکانس متفاوت استفاده کنی

2-تو هرکدوم از میکرو های فرستنده ات از یه ساعت استفاده کنی و هرکدومشون در ثانیه های متفاوتی دیتا رو ارسال کنن ( یکی ثانیه زوج و دیگری فرد )
          و در گیرنده اینها رو تعریف کنی

و یکی دیگه که خیلی از همشون راحت تر هستش :

3-به صورت رندوم دیتا ها ( مثلا یکی با تاخیر 10 میلی ثانیه و دیکری با تاخیر 15 میلی ثانیه )رو ارسال کن و هر کدوم از فرستنده ها همراه دیتاشون یه پلاک هم به عنوان کد خودشون بفرستن که برای کیرنده قابل درک باشه که دیتا رو داره از سنسور گاز میگیره یا مثلا از سنسور دما

4 البته این هم میشه ( هیچ جای دنیا پیدا نمیکردی همین الان به فکرم رسید و خودمم الان میرم امتحانش میکنم )که نرخ انتقال های متفاوتی رو استفاده کنی
          baud = 1200
          baud = 4800

تو گیرنده مرتب تو دو تا زیر برنامه نوبتی بپری و تو اون زیر برنامه ها مقدارbaud رو عوض کنی و دیتا رو بگیری

خب اگه baud = 1200 و متغیر دریافتی یه چیزی بود این همون متغیر ارسالی توسط اون فرستنده با همین نرخ داده هستش

اینها پاسخ من به یه دوستی بود که ایمیل واسم زده بود بی کم و کاست واسه شما هم رو کردم

موفق باشید

سبحان سروری
          خوشبخت ترین انسانها کسانی هستند که از شادی دیگران لذت ببرند.

دیدگاه

سلام آقای سروری عزیز.
            هرجا سخن از HM-T/R هست نام آقای سروری می درخشد.
            لطفا اگر از راه آخر جواب گرفتید ما رو هم مطلع کنید.من هم سعی میکنم روی دو روش آخر کار کنم و همین جا مطرح کنم. :job:

دیدگاه

پاسخ : چندین فرستنده و یک گیرنده _آی سی یا قطع&#1

سلام

شما اگه بخواهید از 100 عدد آی سی PT2260 استفاده کنید ناچارا باید از 100 تا PT2270 هم برای دکودینگ در
              گیرنده استفاده کنید که معقول نیست.
              معمولا برای ابن منظور از گیرنده های CODE LEARNING استفاده میکنند . یعنی تمام مشخصات فرستنده ها در
              حافظه فلش یک میکرو کنترلر ذخیره میشود و هر بار براحتی برای گیرنده قابل شناسایی میباشند.
              برای این کار باید با یک برنامه نویس میکرو مشورت کنید که همه این گزینه ها رو در برنامه خود لحاظ کند .

دیدگاه

من با این ماژول کار نکردم!اما اگه دیتا میرفسته خوب دیتا ها رو از هر فرستنده با یه آدرس برفست! :job:
                اگه فرتنده گیرنده دیجیتالیه بخون :redface:
                یعنی کدشون کن!اگه نمیشه فرکانس های کریر این ماژولارو تغییر داد باید فرستنده هات داده هارو کدی برفستند و البته با فاصله های زمانی تصادفی نسبت به هم! مثلا بین هر ارسال 100 میلی ثانیه صبر کنند!ساده ترین راه هم اینه: مثلا 10تا فرستنده داری!8بیت هم قراره توش دما رو برفسته!خوب به همیکرو یه کد بده (آدرس هم مثلا با دو تا 11 مشخص کن و دیتا رو 00) (6 بیت اگه کافیه واسه کارت) 11xxxx میشه اولین بایت(آدرس) و 00xxxx (داده)هم میشه دومین بیت که میرفسته و یک ثانیه صبر میکنه! البته اینجوری کلی ممکنه داده ها رو هم بیفتن که با دیلی دادن های تصادفی احتمالش خیلی کم میشه!مثلا زمان ارسال یه داده 1 میکرو ثانیست! میشه 200 میکرو واسه 100 فرستنده!حالا با دیلی های 1 ثانیه ای امکان افتادن 2 سیگنال روی هم...!

دیدگاه

همینجوری ؟

به همین راحتی و به همین خوشمزه گی ؟

کاکا کجایی ؟

اینم خودش محدودیتی دیگه . . .

همین تلفن همراه فکر کردید چرا BTS داره ؟

تکنولوژی سلولی برای رفع همین محدودیت ها هستش دیگه . . .

تو یه محدوده فرکانسی اگه با مشکل کانال مواجه بشیم باید از همون روش سلولی استفاده کنیم . .

البته کار ما زیاد گیر نداشت . . .

مخابرات واسه خودش دنیایی داره ( ما الکترونیکی ها سینه چاکشیم ) البته اگه اون محاسبات هیولا رو ازش فاکتور بگیرند . . .

دیدگاه

پاسخ : چندین فرستنده و یک گیرنده با HM-T/R

باز هم سلام.
                    من روی روش سومی که آقای سروری گفتند کار کردم:
                    نوشته اصلی توسط ba_safa
                    3-به صورت رندوم دیتا ها ( مثلا یکی با تاخیر 10 میلی ثانیه و دیکری با تاخیر 15 میلی ثانیه )رو ارسال کن و هر کدوم از فرستنده ها همراه دیتاشون یه پلاک هم به عنوان کد خودشون بفرستن که برای کیرنده قابل درک باشه که دیتا رو داره از سنسور گاز میگیره یا مثلا از سنسور دما
                    نتیجه:
                    یک مشکل پیش میاد اون هم زمانی هست که دو یا چند داده با هم ارسال میشن.چطوری؟ خوب مثلا اگر یکی هر 100ms دیتا بفرسته دومی هر 150ms در ثانیه 300 ام هر دو فرستنده داده میفرستند.نتیجش هم اینه : یا کد های دریافتی بی معنیه یا با پلاک مربوط به سنسور یک اطلاعات سنسور 2 دریافت میشه . که خیلی نا جوره :sad: اما راه حل: :biggrin:
                    ما میایم توی فرستنده یک چک سام(checksum)همراه با داده اصلی (دما به همراه پلاک) می فرستیم.بعد توی گیرنده checksum داده اصلی ( دما + پلاک) رو محاسبه می کنیم.اگر با checksum دریافتی یکی بود داده دریافتی بدون تداخل وصحیح دریافت شده.من از این راه کاملا جواب گرفتم. :wow:
                    در ضمن دستوری در Bascom با همین نام(checksum)برای محسبه مجموع کدهای اسکی رشته (string) وجود دارد که من از اون استفاده کردم.
                    اگر دوستان روی روش چهارم کار کردند لطفا ما رو هم مطلع کنند.

دیدگاه

سلام
                      استفاده از کد و دیکد با این آی سی های 2262-2272 خیلی خوبه
                      اما همیشه به درد نمیخوره
                      اگر شما در یک محیط چند دستگاه دارید که در یک لحظه با هم ممکنه کار کنند
                      هزار نوع کد و دیکد هم که داشته باشید بازم فایده نداره
                      چیزی که مهمه فرکانس کاری شما هستش
                      وقتی در یک فرکانس چند دستگاه دارن کار میکنند
                      تداخل پیش میاد و دیتاها خطا میگیره
                      مسئله اینه که در مثلا دزدگیرها هم همینطوره
                      اما وقتی چندتا با هم زده بشه هیچکدام کار نمیکنه
                      بعد طرف دوباره میزنه . این بار مثلا درست میگیره. چون احتمال اینکه دستگاه دوم همزمان دوباره داره کد میفرسته بسیار بسیار کمه
                      اما اگر دارید دیتا انتقال میدید. این خیلی نا مناسبه که دیتا ها عوض بشه و یا بخاطر اینکه تداخل داشته بعنوان دیتای معتبر محسوب نشه و از بین بره
                      بنابراین به شما پیشنهاد میکنم اگر دارید دیتا انتقال میدید در یک محیط اون هم با چندین دستگاه از ماژول
                      RFM استفاده کنید. چرا؟ چون این ماژول را می توانید بصورت نرم افزاری فرکانس کاریشو عوض کنید
                      و تعداد زیادی از یک دستگاه را در یک محیط با هم کار بندازید و هیچ تداخلی هم نیست
                      من با این روش یک شبکه ایجاد کردم بدون هیچ تداخلی .
                      شبکه بی سیم با ماژول RFM

دیدگاه

قربون آدم چیز فهم

داش حمید کارت درسته . . .

برادر hne دست رو دلمون گذاشتی . . . اگه این rfm12 راه می افتاد که دیگه زندگیمون پربار تر می شد .

یه عده نون خور دارن احتکار علم میکنن . . .

وایسید یه نونی واسشون آجر کنم . . .

کدش داره دستم میاد . . .

یک مقاله ای واسه راه اندازیش ( rfm12 ) ببندم ، که خواب و خوراکشون dont ( بی خوابی ) بشه . . .

دعا کنید فقط بشه . . .

منتظر کمک هم هستیم . . .

فقط نمونه بدید تمومه ها ا ا ا ا ا ا . . .

دیدگاه

مهندس کاری نداره راه انداختنش که
                          برنامه نویسی سی بلد باشی . فقط یه کم بلد باشی . بعد یه دو ساعتی وقت بذاری دیتاشیت و نمونه برنامه شو بخونی
                          مثل باقلوا می تونی راه بندازی
                          مشکلی نداره که . مشکلش اینه که نمونه برنامه دیتاشیت چندتا اشکال داره که اگر برنامه نویسی کار کرده باشی
                          سه سوت راه میندازی
                          راستی نمونه برنامه این ماژول زیاد توی اینترنت هست
                          همه شون هم مفتی هستش
                          دیگه دوران احتکار علم تمام شد(به قول خودت)

دیدگاه

به جان شما نباشه به جان خودم ، واست پولو هوا می کنم ولی نوشتن برنامه واسه این خانه خراب رو از ما فاکتور بگیر . . .

همه همینو میگن ... باقلوا . . . ما که ازش بهمون نرسید . . .

در ضمن بنده برنامه نویس نیستم ؟

دستت درد نکنه . . .

دیدگاه

روی یه ماژول از آی سی SC2262 استفاده کرده بود این همون pt 2260 است؟
                              برای این ماژول که دیتاشیتش هم نتونستم پیدا کنم فکر می کنید فرکانس کاری چقدره؟
                              و مهمترین سوال:
                              از چه جور آنتی با چه شرایطی استفاده کنم تا ماکزیمم گیرندگی و حساسیت رو داشته باشم؟
                              بابا هی این امضای منو پاک نکن! حساسیت داری؟!
                              "سبز سبــــزم ریشه دارم! من درختــــــــــــی استوارم!"

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X