اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مداری با قابلیت کار با منابع تغذیه ac و dc

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مداری با قابلیت کار با منابع تغذیه ac و dc

سلام واسه یه مدار میکرو کنترلی که دارای رله هم هست نیاز به یک رگولاتور ولتاز دارم که از 6 ولت تا 24 ولت ac یا dc رو جواب گو باشه یعنی اگه 12 ولت دی سی وصل کردم جواب بده همین طور 24 ولت ac
    حالا فکری که به نظرم رسیده اینه که از یک 7805 استفاده کنم واسه اینهم که ac رو هم جواب بده یه دیود 4001 سر راه یه کی از پایه هاش قرار بدم تا لااقل یه نیم موج رو هم بتونم داشته باشم به نظرتون شدنیه؟
    کسی نظر دیکه نداره؟ :nerd:

پاسخ : مداری با قابلیت کار با منابع تغذیه ac و dc

:angry: کسی راهنمایی نمیکنه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط alef_avr
      سلام واسه یه مدار میکرو کنترلی که دارای رله هم هست نیاز به یک رگولاتور ولتاز دارم که از 6 ولت تا 24 ولت ac یا dc رو جواب گو باشه یعنی اگه 12 ولت دی سی وصل کردم جواب بده همین طور 24 ولت ac
      حالا فکری که به نظرم رسیده اینه که از یک 7805 استفاده کنم واسه اینهم که ac رو هم جواب بده یه دیود 4001 سر راه یه کی از پایه هاش قرار بدم تا لااقل یه نیم موج رو هم بتونم داشته باشم به نظرتون شدنیه؟
      کسی نظر دیکه نداره؟ :nerd:
      سلام
      دوست عزیز من نقشه رو با پروتیوس کشیدم میتونی دانلود کنی در ضمن عکس مدار هم هست:

فایل های پیوست شده

دیدگاه

سلام دوست عزیز
        تا اونجایی که من از سوال شما فهمیدم خوب شما می تونی بعد از ترانس از یک دیود پل به اضافه خازن ریپل به اضافه یک رگولاتور 7805 استفاده کنید . این طوری هم ولتاژ dc و هم ولتاژ ac رو می تونی به ورودی بدی. و خروجی یه 5 ولت داشته باشی . اما اگه جریان مصرف کننده بالا باشه می تونی از یک ترانزیستور قدرت به موازات 7805 استفاده کنی تا جریان رو تحمل کنه.
        امیدوارم تونسته باشم یه کمکی بکنم.

موفق باشید
        "در عجبم از مردمي که خود زير شلاق ظلم و ستم زندگي مي کنند و بر حسيني مي گريند که آزادنه زيست" شريعتي
        در جهان روشنايي هايي وجوددارد كه در عميق ترين ظلمات نهانند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط tictactoe
          سلام دوست عزیز
          تا اونجایی که من از سوال شما فهمیدم خوب شما می تونی بعد از ترانس از یک دیود پل به اضافه خازن ریپل به اضافه یک رگولاتور 7805 استفاده کنید . این طوری هم ولتاژ dc و هم ولتاژ ac رو می تونی به ورودی بدی. و خروجی یه 5 ولت داشته باشی . اما اگه جریان مصرف کننده بالا باشه می تونی از یک ترانزیستور قدرت به موازات 7805 استفاده کنی تا جریان رو تحمل کنه.
          امیدوارم تونسته باشم یه کمکی بکنم.

موفق باشید
          سلام از توجه شما ممنون راستش به نظرم بد توضیح دادم . من یه مدار الترونیکی دارم که گاهی بر حسب ضرورت منبع تغذیه اون 12 ولت دی سی هست گاهی هم 24 ولت ac بنابراین به یه رگلاتور ولتاژی نیاز دارم که با ac و c سازگار باشه
          :angry:

دیدگاه

اون مداری که آقای حیاتی براتون کشیدن همون کار رو می کنه یعنی هم dc و هم ac قبول می کنه ولی برای 7805 یه مقداری ولتاژ بالایی میشه و ممکنه داغ کنه . شما می تونی یا در دو مرحله عمل کم کردن ولتاژ رو انجام بدی یعنی اینکه اول با یک 7812 بعد یک 7805 . یا اینکه از یک ترانزیستور قدرت مثل bd139 یا قویتر یه موازات 7805 استفاده کنی.
            "در عجبم از مردمي که خود زير شلاق ظلم و ستم زندگي مي کنند و بر حسيني مي گريند که آزادنه زيست" شريعتي

دیدگاه

فکر کنم این بدردتون بخوره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط tictactoe
                اون مداری که آقای حیاتی براتون کشیدن همون کار رو می کنه یعنی هم dc و هم ac قبول می کنه ولی برای 7805 یه مقداری ولتاژ بالایی میشه و ممکنه داغ کنه . شما می تونی یا در دو مرحله عمل کم کردن ولتاژ رو انجام بدی یعنی اینکه اول با یک 7812 بعد یک 7805 . یا اینکه از یک ترانزیستور قدرت مثل bd139 یا قویتر یه موازات 7805 استفاده کنی.
                سلام دوست عزیز از وقتی که گذاشتید ممنون از مدارتون حتما استفاده می کنم
                راستش یه مدار دیده بودم با lm 317 که فقط یه دیود سر راهش بود و از دیود پل هم خبری نبود و ac, dc هم قبول می کرد به نظرم خیلی جمع جور امد به خصوص که من هم به کمبود جا مواجه هستم به نظرتون این اون مدار کارا هستش؟

دیدگاه

سلام .
                  بله به احتمال زیاد اون هم کار کنه ولی باید بررسی کنید که رگولاتورتون داغ نکنه و از یک هیت سینک مناسب استفاده کنید.

موفق باشید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X