اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

پردازش تصویر در ایران

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پردازش تصویر در ایران

با سلام. کسی که تو ایران ارشد میخونه میتونه به صورت تخصصی تو زمینه پردازش تصویر کار کنه؟ اینکه چه گرایشی بخونه مهمه؟ کدوم دانشگاه باشه چطور؟
    مرسی

پاسخ : پردازش تصویر در ایران

سلام
    تونستن رو که میتونه.
    خوب اینکه چه گرایشی بخونه مهمه معمولا بچه هایی که گرایششون الکترونیک و یا مخابرات سیستم باشه تو این زمینه کار میکنن و تزشون رو تعریف می کنن. دانشگاه هم مهمه اینکه اساتید با این زمینه تخصصی تو اون دانشگاه باشه و درس های مربوطه ارایه بشه.
    حاصل عمرم سه سخن بیش نیست
    خام بودم - پخته شدم - سوختم

دیدگاه

معماری کامپیوتر و هوش مصنوعی هم در این زمینه کار میکنن

دیدگاه

----با عرض پوزش ...پست اشتباهی------

دیدگاه

سلام،
          پردازش سیگنال یک موضوع بین رشته ای است که از رشته های ریاضی، کامپیوتر، برق و مهندسی پزشکی روی اون کار می کنند.
          There is nothing so practical as a good theory. — Kurt Lewin, 1951

دیدگاه

نوشته اصلی توسط roberto
            سلام
            تونستن رو که میتونه.
            خوب اینکه چه گرایشی بخونه مهمه معمولا بچه هایی که گرایششون الکترونیک و یا مخابرات سیستم باشه تو این زمینه کار میکنن و تزشون رو تعریف می کنن. دانشگاه هم مهمه اینکه اساتید با این زمینه تخصصی تو اون دانشگاه باشه و درس های مربوطه ارایه بشه.
            من فکر نمیکنم پردازش تصویر به برق، مخصوصا مخابرات یا حتی کامپیوتر ارتباطی داشته باشه.
            پردازش تصویر شاخه ای از ریاضیاته که رشته های برق و کامپیوتر هم ازش استفاده میکنن.
            ولی معتقدم اگر کسی میخواد به صورت خیلی باز و تخصصی روی پردازش تصویر کار کنه، حالا جدای از ریاضی، کامپیوتر بخونه دستش باز تره یک مقدار تا مثلا رشته ای مثل مخابرات.
            چون کامپیوتر زیر شاخه ریاضی هستش بیشتر تا فیزیک، یک مقدار نزدیک تره به ریاضیات تا رشته های برق که بیشتر زیر مجموعه فیزیک محسوب میشن.

دیدگاه

اتفاقا خوراک مخابرات به خصوص مخابرات سیستم هست :دی
              شما فرض کنید میخواین کیفیت تصویر رو بهبود بدین ... نویز رو کم کنین و .... اینو با هوش مصنوعی انجام میدین؟
              بهرحال واقعیتش اینه که این مبحث کاملا میان رشته ای هست مثلا بحثها watermarking یا رمز و حتی بحثهای طیف گسترده و match filter به طور وسیع توی تصویر و باقی حوزه های مثل پردازش صوت و باقی مباحث پردازش سیگنال استفاده میشه و شدیدا مخابراتی هستند.... بحثهای فرآیندهای تصادفی رو هم نمیشه مختص مخابرات دونست ولی خوراک این مباحث هست...
              واقعیت اینه که این بحث میان رشته ای هست بیشتر از همه توی حیطه های هوش مصنوعی - پردازش سیگنال و ریاضیات کاربردی مورد بحث قرار میگیره...
              بحثهای الکترونیکی هم بیشتر مباحث implementation هست و توی الکترونیک کار علمی روی تئوری های تصویر و ... صورت نمیگیره
              واقعیت پوست کنده تر هم اینه که اینا همه اش جزء ریاضیاته (باقی گرایشهای برق باز فیزیک تا حدی دارند...)

ازینا که بگذریم این قدر این گرایش و اون گرایش نکنین .... توی بهترین دانشگاههای دنیا (من جمله MIT که بهترینه توی این زمینه) کل دپارتمان برق و کامپیوتر یکی اند و در سطح لیسانس تنها سه مدرک مهندسی و علوم برق..مهندسی و علوم کامپیوتر و مهندسی برق و کامپیوتر میده....طرف هم phd میگیره باز اسم گرایش قید نمیشه :دی
              زیاد این قضیه رو جدی نگیرین.... اگر استادشو دارین و علاقه شو تقریبا توی هر زمینه ای میتونید کار کنید

یاد ویتسون (امیدوارم اشتباه نگفته باشم) افتادم که یکی از بزرگترین فیزیکدانهای معاصر هست (مهمترین فرد توی M-Theory) که با انشتین مقایسه اش میکنن:
              لیسانس تاریخ...........فوق ریاضی.............دکتری فیزیک :دی

دیدگاه

من هم دقیقا با sadid موافقم.
                البته جوابی رو هم که قبلا دادم با توجه به سوالی بود که در این تاپیک مطرح شده و در بین چهار گرایش اصلی برق در دانشگاه های ایران معمولا دانشجو های گرایش های قدرت و کنترل تزشون در این زمینه (پردازش تصویر) نیستش. و به همین علت گفتم الکترونیک و مخابرات. ضمن اینکه باید توجه داشت که وقتی صحبت از تصویر میشه صحبت از سیگنال دو بعدی و یا سه بعدی هستش و معمولا صحبت از سیگنال ادمو به یاد مخابرات میندازه :smile:
                حاصل عمرم سه سخن بیش نیست
                خام بودم - پخته شدم - سوختم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sadid
                  اتفاقا خوراک مخابرات به خصوص مخابرات سیستم هست :دی
                  شما فرض کنید میخواین کیفیت تصویر رو بهبود بدین ... نویز رو کم کنین و .... اینو با هوش مصنوعی انجام میدین؟
                  بهرحال واقعیتش اینه که این مبحث کاملا میان رشته ای هست مثلا بحثها watermarking یا رمز و حتی بحثهای طیف گسترده و match filter به طور وسیع توی تصویر و باقی حوزه های مثل پردازش صوت و باقی مباحث پردازش سیگنال استفاده میشه و شدیدا مخابراتی هستند.... بحثهای فرآیندهای تصادفی رو هم نمیشه مختص مخابرات دونست ولی خوراک این مباحث هست...
                  واقعیت اینه که این بحث میان رشته ای هست بیشتر از همه توی حیطه های هوش مصنوعی - پردازش سیگنال و ریاضیات کاربردی مورد بحث قرار میگیره...
                  بحثهای الکترونیکی هم بیشتر مباحث implementation هست و توی الکترونیک کار علمی روی تئوری های تصویر و ... صورت نمیگیره
                  واقعیت پوست کنده تر هم اینه که اینا همه اش جزء ریاضیاته (باقی گرایشهای برق باز فیزیک تا حدی دارند...)

ازینا که بگذریم این قدر این گرایش و اون گرایش نکنین .... توی بهترین دانشگاههای دنیا (من جمله MIT که بهترینه توی این زمینه) کل دپارتمان برق و کامپیوتر یکی اند و در سطح لیسانس تنها سه مدرک مهندسی و علوم برق..مهندسی و علوم کامپیوتر و مهندسی برق و کامپیوتر میده....طرف هم phd میگیره باز اسم گرایش قید نمیشه :دی
                  زیاد این قضیه رو جدی نگیرین.... اگر استادشو دارین و علاقه شو تقریبا توی هر زمینه ای میتونید کار کنید

یاد ویتسون (امیدوارم اشتباه نگفته باشم) افتادم که یکی از بزرگترین فیزیکدانهای معاصر هست (مهمترین فرد توی M-Theory) که با انشتین مقایسه اش میکنن:
                  لیسانس تاریخ...........فوق ریاضی.............دکتری فیزیک :دی
                  دوست عزیز من نمیخوام اینجا جنگ و دعوا راه بندازم که مثلا برق بهتره یا کامپیوتر. آخه من یادمه موقعی که ما تازه وارد دانشگاه شده بودیم واقعا جنگ و دعوا پیش میومد بین بچه های برق و کامپیوتر و همش دعوای لفظی میکردن با هم یا برا هم شاخ و شونه میکشیدن. حالا یک وقت خدای ناکرده شما فکر نکنید من هم میخوام با زدن این حرفها بگم مثلا برق فلانه یا بهمانه.

اینی هم که گفتم پردازش تصویر بیشتر مال هوش هستش، آخه پردازش تصویر که محدود به کدک و یا کاهش دادن نویز نمیشه. البته حتی همین کدک هم بیشتر باز به ریاضیات برمیگرده تا فیزیک. بگذریم، مثلا شما الان نگاه میکنید می بینید کنن یا سونی دوربین هایی دارن که میتونن چهره آدم رو تشخیص بدن یا حتی سونی میتونه لبخند زدن رو تشخیص بده. یا شما مثلا میبینید دوربین های سونی میتونن توی تصاویر بگردن به صورت اتوماتیک تصاویری که بچه خردسال توشون هست رو پیدا میکنن به شما نشون میدن. یا مثلا شما میبینید آی سی هایی هستند که میتونن روی یک تصویر خاص قفل کنند و حتی در صورت تغییر زاویه، جهت دید، تغیر موقعیت و ... هدف میتونن هدف خودشون رو دنبال کنن.
                  یا مثلا توی همین دوربین های دیجیتالی، میتونن از روی تصویر دریافتی روی سنسور فوکوس اتوماتیک انجام بدن یعنی میتونن تشخیص بدن تصویر تار هستش و شفافیتش مناسب نیست و .... البته بنده این رو هم بگم، معتقدم یک چیزی مثل پردازش تصویر، کلا به ریاضیات برمیگرده شاید حتی بشه گفت خیلی انتزاعی هستش، یعنی اصلا ربطی به برق و کامپیوتر و اینا نداره، چون من یک مدتی که دنبال همین پردازش تصویر بودم، میدیدم همش ریاضیاته، روشها و الگوریتم های ریاضیاتی. البته وقت نشد خیلی دقیق برم دنبالش. اینی که گفتم پردازش تصویر به برق و یا حتی سخت افزار برنمیگرده هم برای همین بود، بعد چون فکر میکردم رشته هوش مصنوعی خیلی به ریاضیات بر میگرده، گفتم شاید اگر کسی دنبال رشته میگرده هوش بیشتر به دردش بخوره والا من خودم معتقدم اصلا کسی حتی برق یا کامپیوتر هم نخونده باشه، مثلا رشته اش ریاضیات محض باشه، میتونه خیلی راحت پردازش تصویر بخونه و مشکلی هم برنخوره چون اصل پردازش تصویر ریاضیاته.

دیدگاه

پست اشتباهی
                    لطفا حذف شه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamidreza.nayeri

دوست عزیز من نمیخوام اینجا جنگ و دعوا راه بندازم که مثلا برق بهتره یا کامپیوتر. آخه من یادمه موقعی که ما تازه وارد دانشگاه شده بودیم واقعا جنگ و دعوا پیش میومد بین بچه های برق و کامپیوتر و همش دعوای لفظی میکردن با هم یا برا هم شاخ و شونه میکشیدن. حالا یک وقت خدای ناکرده شما فکر نکنید من هم میخوام با زدن این حرفها بگم مثلا برق فلانه یا بهمانه.

اینی هم که گفتم پردازش تصویر بیشتر مال هوش هستش، آخه پردازش تصویر که محدود به کدک و یا کاهش دادن نویز نمیشه. البته حتی همین کدک هم بیشتر باز به ریاضیات برمیگرده تا فیزیک. بگذریم، مثلا شما الان نگاه میکنید می بینید کنن یا سونی دوربین هایی دارن که میتونن چهره آدم رو تشخیص بدن یا حتی سونی میتونه لبخند زدن رو تشخیص بده. یا شما مثلا میبینید دوربین های سونی میتونن توی تصاویر بگردن به صورت اتوماتیک تصاویری که بچه خردسال توشون هست رو پیدا میکنن به شما نشون میدن. یا مثلا شما میبینید آی سی هایی هستند که میتونن روی یک تصویر خاص قفل کنند و حتی در صورت تغییر زاویه، جهت دید، تغیر موقعیت و ... هدف میتونن هدف خودشون رو دنبال کنن.
                      یا مثلا توی همین دوربین های دیجیتالی، میتونن از روی تصویر دریافتی روی سنسور فوکوس اتوماتیک انجام بدن یعنی میتونن تشخیص بدن تصویر تار هستش و شفافیتش مناسب نیست و .... البته بنده این رو هم بگم، معتقدم یک چیزی مثل پردازش تصویر، کلا به ریاضیات برمیگرده شاید حتی بشه گفت خیلی انتزاعی هستش، یعنی اصلا ربطی به برق و کامپیوتر و اینا نداره، چون من یک مدتی که دنبال همین پردازش تصویر بودم، میدیدم همش ریاضیاته، روشها و الگوریتم های ریاضیاتی. البته وقت نشد خیلی دقیق برم دنبالش. اینی که گفتم پردازش تصویر به برق و یا حتی سخت افزار برنمیگرده هم برای همین بود، بعد چون فکر میکردم رشته هوش مصنوعی خیلی به ریاضیات بر میگرده، گفتم شاید اگر کسی دنبال رشته میگرده هوش بیشتر به دردش بخوره والا من خودم معتقدم اصلا کسی حتی برق یا کامپیوتر هم نخونده باشه، مثلا رشته اش ریاضیات محض باشه، میتونه خیلی راحت پردازش تصویر بخونه و مشکلی هم برنخوره چون اصل پردازش تصویر ریاضیاته.
                      دوست عزیز معلومه که اینجا جای جنگ و دعوا نیست.
                      شما چرا پست اولتونو به کلی تغییر دادین؟؟ الان روند تاپیک به کلی به هم ریخته (پاسخی که من دادم الان به پست شما نمیخوره به کل ماهیتشو تغییر دادین که :دی)
                      من الان به طور تخصصی روی همین مفاهیم کار میکنم (در آینده هم بیشتر) واقعیت رو توی همون پست قبلی گفتم اینجا دیگه ادامه نمیدم...
                      پست آخر شما هم تقریبا همون چیزی هست که من گفتم ...!

علم چیزی نیست که بشه دورش حصار کشید...هر جائی که دوست داشتی میتونی بری....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sadid

دوست عزیز معلومه که اینجا جای جنگ و دعوا نیست.
                        شما چرا پست اولتونو به کلی تغییر دادین؟؟ الان روند تاپیک به کلی به هم ریخته (پاسخی که من دادم الان به پست شما نمیخوره به کل ماهیتشو تغییر دادین که :دی)
                        من الان به طور تخصصی روی همین مفاهیم کار میکنم (در آینده هم بیشتر) واقعیت رو توی همون پست قبلی گفتم اینجا دیگه ادامه نمیدم...
                        پست آخر شما هم تقریبا همون چیزی هست که من گفتم ...!

علم چیزی نیست که بشه دورش حصار کشید...هر جائی که دوست داشتی میتونی بری....
                        [/quote]

عوض کردم چون کژتابی داشت.
                        بله من هم معتقدم علم حصار ناپذیره. هرکی دوست داشت هرکاری دلش خواست میتونه بکنه.
                        دانشگاه که به کسی چیزی یاد نمیده، هرکی هرچی بلده خودش یاد گرفته.

دیدگاه

اول اینکه به نظر من انقدری که دوستمون تاکید دارند رشته برق به فیزیک متعلق نیست و بیشتر در سطوح بالا درگیر با ریاضیاته (با اینکه اصلش فیزیکی هست)
                          بعد اینکه شاید این مشکلات توی سیستم آموزشی اشتباه ماست! ولی معمولا کار ریاضیاتی رو ریاضی دان باید انجام بده و کار برنامه نویسی رو کامپیوتری و کار پیاده سازی رو الکترونیکی. البته میتونه جور دیگه ای هم باشه. حالا اگه الکترونیکی می تونه برنامه نویسی رو هم انجام بده که خوب انجام می ده.
                          اما در کل پردازش تصویر جزو اصلی ترین درسهای رشته مخابرات سیستم هست.

دیدگاه

دوست عزیز من نگفتم برق فیزیکی نیست گفتم گرایشی مثل سیستم یا کنترل به عنوان مثال تا حد زیادی بستگی به علم پایه ای مثل فیزیک ندارند و بیشتر کار ریاضیاتی میکنن.
                            از دید من اونچه که مربوط به تئوری توی رشته های فنی میشه همواره شاخه ای درختهای علوم پایه است.

دیدگاه

سلام به همه دوستان. پردازش تصویر به همه این رشته ها و گرایش ها ربط داره و هر کدوم باید از یک منظر بهش نگاه کنن (که البته اینطور نیست و همه تقریباً یه چیز میخونن) من خودم الکترونیک سیستم هستم بیشتر پایان نامه ها درباره ی پردازش تصویره. بچه های هوش مصنوعی هم پردازش تصویر کار میکنن هم شناسایی الگو ولی الکترونیک بیشتر از اونا روی مباحث ریاضی و تئوری بحث میکنه.هر دانشگاهی که رشته های الکترونیک سیستم ، مخابرات سیستم و یا هوش مصنوعی داشته باشه پردازش تصویر هم کار میکنن. البته باز هم به تخصص اساتید بستگی داره چون ممکنه در زمینه های صوت، سیگنال و مخابرات کار کرده باشن ولی کلاً پردازش تصویر رایج تره.
                              لطفاً برای انجام پروژه های دانشجویی پیام خصوصی نفرستید.
                              لطفاً سؤالاتی که در انجمن قابل طرح شدن هستند پیام خصوصی نکنید.
                              با تمام وجود گناه کرديم اما نه نعمتش را از ما گرفت نه گناهان ما را فاش کرد اطاعتش کنيم چه مي کند؟"دکتر شريعتي"
                              اگر جايي که ايستاده ايد را نمي پسنديد، عوضش کنيد شما درخت نيستيد!! "پاسكال"
                              يا به اندازه ي آرزوهايت تلاش کن يا به اندازه تلاشت آرزو کن. "شکسپير"

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X