اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل فیوزبیت برای کریستال 8000000 و غیرفعال کردن Jtag

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل فیوزبیت برای کریستال 8000000 و غیرفعال کردن Jtag

با سلام

من طبق گفته هایی که از این سایت فهمیدم
    میکروی مگا32 رو به کمک پروگرامر نرم افزار کدویژیون فیوزبیت Jtag رو غیرفعال(تیکش رو برداشتم) و پروگرم کردم . میکرو در مدار من با یک کریستال 8مگا و دو خازن 22pf بسته شده
    پایه های LCD2*16 دیتاها به 23..26 (پایه های پورت C) و دو پایه دیگر از پورت D تغذیه میکرو و lcd هم موردی نداره پیکربندی هم در برنامه که نوشتم هم عینا مشابه چیزی هست که بستم
    حالا چیزی که منو گیچ کرده ایراد از چی می تونه باشه که با تمام اینکارها بازم برنامه پروگرم شده زیر جواب نمیده و ال سی دی چیزی نشون نمیده (در حین روشن بودن پتانسیومترهم تغییر دادم) و مشکل حل نشد

کد:
    $regfile = "M32def.dat"
    $crystal = 8000000
    Config Lcdpin = Pin , Db4 = Portc.1 , Db5 = Portc.2 , Db6 = Portc.3 , Db7 = _
    Portc.4 , E = Portd.2 , Rs = Portd.3
    Config Lcd = 16 * 2
    CLS
    LCD "salam"
    waitms 500
    end

این هم شماتیک سخت افزارمه

بعد از اینکارها زدم و فیوز میکرو رو به شکل زیر برنامه ریزی کردم دیگه و دیگه با هیچکدام از کریستالهای 8,12,16,20 مگ میکروم شناخته نشد

انشاالله اگه نقصش حل شه pcb , shomatic رو میگذارم همه استفاده کنن

پاسخ : مشکل فیوزبیت برای کریستال 8000000 و غیرفعال کردن Jtag

سلام

سبحان سروری هستم

خدمت دوست عزیزم . . .

آخه قوربونت برم یهو همه ی مدارت رو سوار کردی بعد انتظار داری کمپلت بهت جواب بده . . .

راز موفقیت تو بستن مدارها از من که به امید خدا آماتور این کارم اینه :

اول اول منبع تغذیه ...یعنی ببین خروجی مورد نظرت رو داره به مدارت اعمال میکنه .بخصوص اگه از رگولاتور استفاده میکنی دقت کن ولتاژ ورودیش 2 ولت از ولتاژ رگوله شده مورد نظرت بیشتر باشه .

2 . ولتاژ داری حالا اصلن ببین میکروی مورد نظرت از پس یه چشمک زن بر میاد . . .

3 . حالا ببین فرکانس کاری میکرو رو اگه بالا بردی میکرو کار میکنه ( چون ممکنه میکروت از نوع low باشه و یا شاید احتمالا میکروت فرسوده باشه ( ودیگه تو کلاک 1 مگاه هرتز هم می مونه)

4 . ببین یه وقت خدای نکرده از روی کمبود پایه از پایه ریست میکروت ( دستکاری فیوز بیت ها ) به عنوان io استفاده نکرده باشی که دیگه میکروت عمرا پروگرام بشه ، چون هنگام برنامه ریزی شدن میکرو پروگرامر نیاز به در دسترس بودن پایه ریست داره

5 . منفی مثبت رو اشتباه زده باشی میکروت سکته رو میزنه ، اونوقت جنی میشه . یه وقت جواب میده یه وقت جواب نمیده

اگه از چند توانایی میکرو استفاده میکنی ممکنه سی پی یو کم بیاره و همه کارات رو سمبل کنه . . .

در ضمن اصلا ببین منبعی که مدار رو ارائه کرده اونو رو برد بسته یا فقط تو شبیه سازها تستش کرده

بازم میگم آسته آسته پیش برو قدم به قدم

موفق باشی
    خوشبخت ترین انسانها کسانی هستند که از شادی دیگران لذت ببرند.

دیدگاه

ممنون از جوابتون
      یکبار jtag رو غیرفعال کردم و جواب نداد و بعد از اون فیوزبیتهایی که به صورت عکس گذاشتم رو پروگرم کردم که دیگه میکروم مرحوم شد
      از لحاظ ایراد در نقشه چیزی ندیدم و همه چیز درسته شماتیکو که گذاشتم شما هم ببین ایرادی نداره؟
      1) منبع خروجی داره.
      2) قبلا چندباری از میکرو کاری گرفتم که بخوبی ازش برومده
      3) میکروی من نسبتا صفر کیلومتره . فکر نکنم مشکلی داشته باشه (اگه ممکنه بفرمایید برای کریستال 8مگاهرتز خارجی همراه دوتا خازن 22pf باید کدام تیک مربوط به فیوزبیت ها رو بزنم می خوام با یک میکروی دیگه تستش کنم)(از کجا بفهمم که low هست یا نه؟)
      4) آخرین باری که فیوزبیت هارو پروگرم کردم داخل عکس پست اولم مشخصه خودتون ببینید.(الان فرکانس کاریش و دیگر فیوزبیت ها چی هست؟)
      5) نه.
      6) فعلا همینکه رو ال سی دی یکچیزی تایپ کنه که بفهمم راه افتاده کفایت میکنه متاسفانه تو همینش گیر کردم چه برسه به چند کار بخواد باهم انجام بده
      منبعش هم : کتاب مهندس علی کاهه هست نمیدونم شاید خودشم تستش نکرده که با این مشکل برخورد کنه
      من فیبرو خودم زدم جواب نداد رفتم امادش رو گرفتم که تو همین هم موندم

دیدگاه

سلام

یه پیشنهاد میکنم :

اول یه میکرو نو دیگه بیار و به فیوز بیت هاش دست نزن . باشه

منم همین الان یه ده بیست تا میکرو دارم که خود به خود به دیار باقی شتافتن ... یا اصلا بعضی هاشون با فرکانس بالا حال نمی کنن . . .( چیکار کنیم دیگه سه چهار دلار میصلفیم ولی آخرشم جنس معیوب بهمون می اندازند .)

خب حالا برنامه نشون دادن روی lcd رو تست کن مثل این :
        $regfile = "M8def.dat"
        $crystal = 1000000

Config Lcdpin = Pin , Db4 = Portb.1 , Db5 = Portb.2 , Db6 = Portb.3 , _
        Db7 = Portb.4 , E = Portb.0 , Rs = Portb.5
        Config Lcd = 16 * 2

Main:

Do

Cls

Lcd "jahromy"

Waitms 2

Loop

End

راستی منظورم از low بودن همون مدل میکرو ( مصرف میکرو و فرکانس کاریش )

مثل این

این فرکانس کاریش ATMEGA8 - 16PU ------------------------> دوبرابر این هستش ATMEGA8L - 8PU

بعد که دیدی جواب گرفتی نم نمک بقیه مدارتو اضافه کن

هر جاش هم مشکلی داشتی همینجا من بست میشینم تا جواب بگیری .

نظرت چیه ؟

ببینیم چیکار میکنی . . .
        خوشبخت ترین انسانها کسانی هستند که از شادی دیگران لذت ببرند.

دیدگاه

باصفای عزیز
          یک راهنمایی درباره فیوزبیت ها بفرما چون lcd از پورت c استفاده میکنه

دیدگاه

:cry2: نشد که بشه :cry2:
            یک میکروی دیگه گذاشتم که البته از قبل برنامه برای رله ای که از پین پورت a بهش وصل بود رو به خوبی اجرا میکرد اونو پاک کردم و بعدش برنامه شمارو پیکربندیشو تصحیح و کمپایل کرده و پروگرم کردم بازم نشد البته JTAG ش هم غیرفعال بود :angry:

دیدگاه

جهرمی جان
              منم دقیقا همین مشکلات رو با برد کتاب کاهه دارم. jtag رو غیر فعال کردم اما portc بازم بصورت I/O استفاده نمیشه!
              تو اینترنت کلی گشت زدم (فارسی و انگلیسی و....) :read: ، ولی مثل اینکه این مشکل کار نکردن lcd با portc تو مگا16 یه مشکل اینترنشناله!! :eek:
              خلاصه قربونت اگه تا الان راه حلی پیدا کردی اینجا پست کن تا ما هم استفاده کنیم..
              آن چه یافت می نشود، آنم آرزوست.

دیدگاه

باسلام
                مثل اینکه این مشکل کار نکردن lcd با portc تو مگا16 یه مشکل اینترنشناله!!
                نه اینطوری هم نیست اتفاقا من همیشه LCD رو روی پورت C میزارم مشکلی هم نداشته !مشکل جای دیگس از سالم بودن LCD تون مطمئنید ؟ مطمئنید RW به زمین وصل شده ؟ مطمئنید پایه های دیتا درست وصل شدند (جابجا وصل نکردید)؟ احتمالا پتانسیوتری برای تنظیم رزولوشن گزاشتین ، مقدارش ماکزیمم یا مینیمم نیست ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط FARSHID_63
                  جهرمی جان
                  منم دقیقا همین مشکلات رو با برد کتاب کاهه دارم. jtag رو غیر فعال کردم اما portc بازم بصورت I/O استفاده نمیشه!
                  تو اینترنت کلی گشت زدم (فارسی و انگلیسی و....) :read: ، ولی مثل اینکه این مشکل کار نکردن lcd با portc تو مگا16 یه مشکل اینترنشناله!! :eek:
                  خلاصه قربونت اگه تا الان راه حلی پیدا کردی اینجا پست کن تا ما هم استفاده کنیم..
                  سلام دوست گرامی
                  مواردی که میگم چک کن انشاالله جواب میگیری.
                  1) پایه های تغذیه بدین صورت چک کن اولی گراند دومی تغذیه 5ولت برای سومی یک پتانسیومتر (حتما کمترمساوی 5کیلو باشه بهتره) بین vcc با gnd بگذار پایه وسط را به پین 3 lcd وصل باشه.
                  2) پایه های 4و 6 و D4 تا D7 طبق برنامه به میکرو متصل باشه.
                  3) پایه 5 هم زمین باشه.
                  خوب اگر جیتگ رو غیرفعال کردی دیگه مشکلی نداری یکم با پتانسیومترت ور برو ببنی جواب میگیری.
                  من اصلا تجربه خوبی در استفاده ملتی ترن بجای پتانسیومتر معمولی خودمون در برد کاهه ندارم سعی کن از همون پتانسیومتر معمولی زیر 5 کیلو استفاده کنی.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X