اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راهنمایی کلی درباره fpga

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راهنمایی کلی درباره fpga

با سلام به تمامی اساتید
    من تا به حال با fpga و cpld کا نکردم
    با avr کار کردم و کدویژن میدونید که خیلی راحت میشه تو این نرم افزار برنامه رو نوشی و با یه پروگرامر ساده دست ساز میکرو رو برنامه ریزی کرد
    ولی برای دیباگ باید پروگرامر jtag و نرم افراز avr studio رو بکار برد

حالا میخوام بدونم توfpga و cpld کار به همین راحتیه ؟چه پروگرامری راحت تره و آیا میتونه کار دیباگ رو انجام بده یا حتما باید یه دونه بخریم ؟؟

ضمنا چراcpld از fpgs ارزون تره ؟؟؟؟؟؟؟

پاسخ : راهنمایی کلی درباره fpga

سلام دوست عزیز
    تمام سوالات شما قبلا پرسیده شده. اگر تاپیک ها رو بخونی متوجه میشی
    اگر تاپیک ها رو خوندی و باز سوال داشتی در خدمتم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط fazel459
      سلام دوست عزیز
      تمام سوالات شما قبلا پرسیده شده. اگر تاپیک ها رو بخونی متوجه میشی
      اگر تاپیک ها رو خوندی و باز سوال داشتی در خدمتم
      ممنون از اینکه جواب دادین
      ولی تاپیک های قبلی واضح جواب ندادن و من تو این زمینه مبتدیم
      اگه لطف کنی سوالامو کامل پاسخ بدی یه دنیا ممنون میشم

دیدگاه

سلام.
        cpld نسبت به fpga گیتهای کمنری داره یعنی خیلی بدرد کارای خیلی پیجیده نمیخوره.
        زبان برنامه نویسیشون یکیه،ولی زمین تا آسمون با زبان های c یا basic فرق میکنه.
        vhdl و verilog از زبانهای معروفشه که نسبت به زبانهای معمولی سخت تره،چون اصلا اینا زبانهای سخت افزارند.
        موفق باشی...

دیدگاه

شاید بعضی از دوستان اسم fpga رو شنیده باشند.اگه بخواهیم اون رو خیلی ساده تصور کنیم مثل یک تابلوی نقاشی سفید می مونه که شما نقاشی دلخواهتون رو توی اون ترسیم می کنید.مثلا شما می خواهید یک مدارشمارنده طراحی کنید که اعداد 0 تا 9 را به ترتیب شمارش کنه.در حالت معمولی شما باید چندین ic دیجیتال متعارف مثل سری های ttl ویا cmos استفاده کنید وبه کمک سیم کشی و برد مدار خودتون رو ببندید.این سیم کشی های فراوان اتلاف و وقفه زیادی توی مدار شمارنده شما ایجاد می کنه ودر موارد پردازشی خیلی پیچیده تر اصلا به هیچ جوای نمی رسید.و استفاده از خانواده ای ttlو cmos در مواردی که مدار شما پیچیده تر میشه اصلا کاربری نیست و سرعت خیلی پایینی داره. به کمک fpga می تونید یک پردازشگر با قدرت پردازش خیلی بالا طراحی کنید.نمونه خیلی سادش همین cpu کامپوتر شماست.کاربردهای fpga خیلی تخصصیه ودر اکثر موارد به عنوان پردازشگر در مدارات پردازشی استفاده می شه مثل پردازش تصویر مثل پردازش صدا.وسرعت این پردازش نسبت به سیستم های دیگه خیلی بالاتره.شیوه استفاده از اون خیلی ساده است.ابتدا باید با توجه به نیازتون یک نوع از اون رو انتخاب کنید مثلا فاکتورهایی مثل تعداد گیتی که توی اون جا می شه سرعت پردازش .تعداد ورودی وخروجی .غیره...به کمک یک نرم افزار و طراحی شماتیک یا به کمک زبانهای VHDL.VERTLOG.AHDL که زبا نهای برنامه نویسی مدارات منطقی هستند سیستم خودتون رو طراحی می کنید و از طریق ارتباطهایی مثل JTAG و USB .FPGA خودتون رو پروگرم می کنید و از اون به بعد اون FPGA پردازشگر شما خواهد بود.

انواع FPGA:

FPGA ها بر اساس میزان توانایی اونها در پردازش به انواع مختلفی تقسیم می شوند.در طی چندین سال تغییرات زیادی کرده اند ولی اون چیزی که در بازار الکترونیک امروز مرسومه به خصوص بازار ایران میشه به موارد زیر اشاره کرد

1)SPLD:تجهیزات برنامه پذیر ساده.که جزو اولین نسل های این گونه سیستم ها هستند.ظرفیت گیتی اونها خیلی محدود بود مثلا حداکثر 100 گیت توی اونها جا می شد و تعداد ورودی وخروجی حداکثر 20 عدد با سرعت پردازش خیلی پایین وکند.و اینکه شما هر مداری رو نمی تونستید با اون طراحی کنید و به خاطر ساختمانش محدودیت داشت البته سالهاست که از بازار خذف شده وکسی از اون استفاده نمی کنه

2)CPLD :تجهیزات برنامه پذیر سخت .نسل بعد از SPLD بودن و بعد از اونها اومدن. نوع ساختمان اونها بهینه تر شده وقدرت پردازشی اونها بالاتر رفت و به مرور زمان SPLDها رو از بازار حذف کردند.در بازار ایران خیلی مرسوم هستند.معمولا حدود 600 تا 5000 گیت منطقی توی اونها جا میشه و دارای ورودی خروجی در انداز هایی بین 44 تا 208 پین هسنتد.سرعت پردازش انها معمولا در حدود 170 مگا هرتز است.قیمت اونها در بازار ایران بسته به نوعش بین 4 هزار تومان تا 20 هزار تومانه.

3)FPGA :ساختمانی به مراتب پیچیده تر دارند .ظرفیت گیتی اونها تا حدود 100 هزارتا و یا حتی بیشتر هم می رسد.تعداد پایه های اونها معمولا بین 144 تا 896 پینه.سرعت پردازش اونها به 400 مگا هرتز هم می رسد.و بر خلاف CPLD ها داخل خودشون RAM هم دارن و PLL برای تقسیم فرکانسی.قیمت اونها خیلی گرون تره

CPLD وfpga هایی که داخل بازار ایران پیدا می شه محدود هستند.معمولا محصولات دو شرکت از همه برجسته تر وپر فروش تره.یکی شرکت ALTERA و دیگری شرکت XILINX .ساختمان داخلی CPLD و FPGA هر کدوم از این شرکت ها متفاوت از اون یکیه.و از نرم افزارهای مخصوص به خودشون استفاده می کنند.برای شرکت ALTERA از نرم افزار QUARTUS استفاده می شه و برای شرکت XILINX از نرم افزار ISE.انتخاب اینکه از محصولات کدوم شرکت استفاده کنید کاملا به سلیقه خودتون بستگی داره.

برای شرکت XILINX معمولا CPLD های سری XC95 و XCS و FPGA های سری SPARTAN در ایران استفاده می شود.و همانطور که گفته شد CPLD ها کاربرد بیشتری در ایران دارند.که می توان به موارد زیر اشاره کرد

XC95108PC84C

XC95144

XC95144

XC95288XL

XC9572-84

XCS30VQ100
          برای طراحی سیستم پردازش وپروگرم کردن اون از نرم افزار ISE استفاده میشه ونوع ارتباط اون با کامپیوتر از طریق اصال JTAG

از شرکت ALTERA معمولا CPLD های سری MAX7000S.و FPGA های خانوادهCYCLONE

توی ایران پیدا می شه. وعموما از MAX7000 استفاده می شه.از این سری میشه بهCPLD های زیر اشاره کرد

EPM7032S

EPM7064S

EPM7128S

EPM7160S

EPM7192S

EPM7256S

البته حرف S که در انتهای قطعه درج شده نشان دهنده نوع مصرف اونه.مثلا سری S با ولتاژ تغذیه 5 ولت کار می کنه.سری AE با ولتاژ تغذیه 3.3 ولت کار می کنه وسری B هم با ولتاژ تغذیه 2.5 ولت کار می کنه.توی ایران بیشتر سری S استفاده می شه چون ولتاژ 5 ولت ولتاژ رندتر وقابل دسترس تریه .که انواع EPM7032 و EPM7064 و EPM7128 از انواع دیگر در بازار ایران در دسترس ترند وقیمت اونها بین 4000 تا 9000 هزار تومان است.برای پروگرم کردن اونها از اتصال JTAG استفاده می شه.نرم افزار مورد استفاده نرم افزار QUARTUS که شما می تونید بعد از طراحی سیستم خودتون به کمک این نرم افزار اون رو پروگرم کنید

شاید برای بعضی از شما سوال باشه که برای کار کردن با FPGA باید از کجا شروع کنیم.همانطور که قبلا گفته شده کار کردن با اون یکم دشواره.شما باید سخت افزار و نرم افزار رو بشناسید ونحوه ارتباط اونها رو با هم بدونید.بهترین روش استفاده از یک برد آموزشیه که می تونه تمام این امکانات رو در اختیار شما بگذاره.قیمت این بردها معمولا بین 40 هزار تومان تا 3 میلیون تومانه.

دیدگاه

سلام متن جالبی بود
            ایا FPGA سراغ دارید که خروجی اش DAC داشته باشه ؟

دیدگاه

سلام
              یه شرکت ایرانی هست که یک ماژول شبیه همین عکس altera تولید میکنه اما با xilinx sp2 .برد جالبی هست
              بصورت dip طراحی شده که بتونید اون رو روی برد برد استفاده کنید.
              همه چیز هایی که برای شروع لازم دارید روش هست.(تغذیه سرخود - کریستال درون مدار- ارتباط با rs232 - پروگرامر- و دوردیف i/o وغیره...)
              جالب اینجاست که طراحی و برنامه نویسی و پروگرام کردنش با altium هست و از شر محیط سنگین ise در امان هستید.
              برای اونهایی که میخوان حرفه ایی کار کنند یک برد تکمیلی داره
              من استفاده کردم خیلی راضیم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط fazel459
                سلام
                یه شرکت ایرانی هست که یک ماژول شبیه همین عکس altera تولید میکنه اما با xilinx sp2 .برد جالبی هست
                بصورت dip طراحی شده که بتونید اون رو روی برد برد استفاده کنید.
                همه چیز هایی که برای شروع لازم دارید روش هست.(تغذیه سرخود - کریستال درون مدار- ارتباط با rs232 - پروگرامر- و دوردیف i/o وغیره...)
                جالب اینجاست که طراحی و برنامه نویسی و پروگرام کردنش با altium هست و از شر محیط سنگین ise در امان هستید.
                برای اونهایی که میخوان حرفه ایی کار کنند یک برد تکمیلی داره
                من استفاده کردم خیلی راضیم
                میشه اسم و شماره تلفنش رو پیغام خصوصی کنید؟ :nerd:
                متشکر

دیدگاه

سلام
                  چند جا در سایت با احترام به قوانین سایت فقط گفتم pm بدید میگم.
                  ولی یه بنده خدایی همون پست هایی که نه اسم و نه شماره گذاشتم رو پاک کرده.
                  من نفهمیدم تبلیغ محصولات خارجکی اشکال نداره ولی تعریف از یک سازنده داخلی که ایرانی ایرانی ایرانی ایرانی ایرانی ایرانی ایرانی ایرانی ایرانی ایرانی ایرانی ایرانی ایرانی ایرانی ایرانی هست ممنوعه؟

دیدگاه

با سلام و درود فراوان خدمت دوستان وقت بخیر
                    مجموعه‌ای از کتاب‌های و pdf ها و سایت در مورد مدارهای ترکیبی از گیت‌های منطقی بدون استفاده از میکروکنترلر که به صورت کاملا عملی مثلا الکترونیک کانتر یا ساعت دیجیتال یا شمارنده معکوس و خیلی مهمتر و خیلی از مدارهای الکترونیکی ترکیبی از گیت‌های ttl و cmos برای آموزش و آزمایش عملی روی بردبرد و پروتئوس و ....
                    به شدت نیاز به آموزش دارم لطفا من را راهنمایی بفرمایید

خیلی ممنون از لطف شما و سپاسگزارم
                    جدیدترین ویرایش توسط Ash1; ۰۶:۲۲ ۱۴۰۲/۰۸/۱۱.

دیدگاه

درود
                      کتاب مدار منطقی موریس مانو - کتاب الکترونیک 1 و 2 دانشگاه مقطع کارشناسی لینک زیر :
                      دانلود رایگان فایل پی دی اف کتاب مدار منطقی موریس مانو را آماده کردیم. کتاب pdf مدار منطقی موریس مانو یکی از منابع اصلی در دانشگاه ها است.

https://irenx.ir/electronic/fundamen...ctronics-book/

دیدگاه

با احترام و تشکر فراوان
                        ممنون از لطف شما
                        من حدود 25 سال پیش مدارهای منطقی رو پاس کردم .
                        اما به دنبال حل مسائل علمی و دانشگاهی و اثبات‌ علمی و .... نیستم

همونطور که گفتم درحال حاضر به‌دنبال مدارهای الکترونیکی و ترکیبی از گیت‌های منطقی برای رسیدن به اهداف نهایی و بهره برداری از مدارهای الکترونیکی ترکیبی از گیت‌های منطقی مثل ساخت اسیلوسکوپ یا ساخت ساعت دیجیتالی و مهمتر و خیلی مهمتر ... هستم برای آموزش و آزمایش عملی روی بردبرد و pcb هستم
                        اگر امکان داره لطفا بیشتر من رو راهنمایی بفرمایید خیلی ممنون و تشکر

دیدگاه

درود
                          شما وقتی مبانی کار را یادت رفته نمیتونی طراحی بکنی ابتدا باید دوباره مبانی را مرور کنی بعد شروع کنی به طراحی یا همه اینارو رها کنی بری از توی اینترنت با جستجو مدار را پیدا کنی و بسازیش بدون اینکه بدونی چجوری کار میکنه راه دیگری نیست.

دیدگاه

درود بر شما nimdar
                            ممنون از وقتی که گذاشتید
                            اگر امکان داره لطفا اجازه بفرمایید از دیگران هم کمک بگیرم

همونطور که گفتم درحال حاضر به‌دنبال پاس کردن درسهای دانشگاه نيستم، و‌ موریس مانو و از این قبیل کتاب‌های ( تئوری ) ( تئوری ) دانشگاهی زیاد دارم‌

مدارهای الکترونیکی و ترکیبی از گیت‌های منطقی برای رسیدن به اهداف نهایی عملی بهره برداری از مدارهای الکترونیکی ترکیبی از گیت‌های منطقی مثل ساخت اسیلوسکوپ یا ساخت ساعت دیجیتالی و مهمتر یا خیلی مهمتر ... هستم برای آموزش و آزمایش عملی​ روی بردبرد و pcb هستم
                            همانند کتاب آز دیجیتال و پیشرفته‌تر و ( خیلی مهمتر ) اگر امکان داره لطفا بیشتر من رو راهنمایی بفرمایید خیلی ممنون و تشکر
                            جدیدترین ویرایش توسط Ash1; ۰۰:۳۶ ۱۴۰۲/۰۸/۱۵.

دیدگاه

سلام دوست عزیز،در واقع شما میخواین عملی کار کنید و زیاد وارد بحث های تئوری نشید،من پیشنهاد میکنم از کتاب هایی که به صورت عملی و پروژه ای هستن شروع کنید،به هر حال زمینه هم دارید حتی اگه سال ها بگذره، این لینک کتاب هارو مرور کنید کتاب های پروژه ای که شاید براتون جذاب باشه هستن .
                              خرید انواع کتاب‌های پایه و تخصصی برق و الکترونیک شامل اطلاعاتی از ساده ترین قطعات الکترونیک مانند LED تا کتاب های تخصصی و سطح بالا مثل آموزش رزبری پای، آردوینو و... با قیمت های مناسب

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X