اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نویزهای مزاحم!!!!

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نویزهای مزاحم!!!!

سلام دوستان
    میخواستم بدونم اگه تو تابلو روان بالا یا پائین بعضی کلمات led های کم نوری روشن بشه مشکل کار کجاست؟
    من از ترانزیستور A733 و مقاومت 10k داخل سطر و ترانزیستور A733 و مقاومت 180 اهم داخل ستون استفاده کردم.برنامه هم با AVR نوشته شده.
    البته اینم بگم جنس led تو این قضیه تاثیرداره!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    متشکرم.... :angry:

پاسخ : نویزهای مزاحم!!!!

دوست من این اشکال روشن شدن کم نور ال ایدی نویز نیست
    در روش جاروب این مشکل وقتی پیش میاد که ال ای دی های خاموش از سمت خط تغذه مثبتشون pull down واز سمت خط تغذیه منفی شون pullup نمی شن در این صورت یک پایه اونها به vcc یا به گراند وصل هست ودیگری آزاد هست و اون امپدانس خازنی درpcb باعث روشن شدنش میشه بسته به ال ای دی هم فرق داره معمولا ال ای دی قرمز که ولتاژ بایاس کمتری نسبت به سبز داره بیشتر دچار این مشکل میشه
    یعنی اگر شما خط مشترک سطر هاتون مثبت هست باید تمام سطر ها رو با مقاومت مناسب بین 500 الی 1k پول دان وتمام ستون ها رو پول پ کنی تا مشکل به سادگی حل بشه

دیدگاه

از طریق نرم افزاری هم میشه.وقتی دیتارو روی بورت میفرستی بلافاصله صفرشون کن.

دیدگاه

منم این مشکلو دارم .
        ولی یکی بگه چطوری از طریق نرم افزاری میشه این رو حل کرد . اگه طبق گفته های ardavanzzz بشه من تست کردم نشد . ( یا من احتمالا متوجه نشدم )

از دوستان کسی میتونه کمک کنه .

سون سگمنت ها نمیتونن مالتی پلکس بشن و همشون یک عدد رو نشون میده .

اینم از مدار
        مهم نيست كه چه انديشه اي در سر و چه ترسي در دل داريد؛ مهم آن است كه بيكار ننشينيد و دست به كاري بزنيد و وارد ميدان عمل بشويد.

نمي توانيد به كودكي بياموزيد كه از خود مواظبت كند، مگر آنكه او را آزاد بگذاريد تا براي مواظبت از خود بكوشد؛ ممكن است اشتباه كند، ولي دانايي او از ميان همين اشتباهات سرچشمه مي گيرد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط segmex
          منم این مشکلو دارم .
          ولی یکی بگه چطوری از طریق نرم افزاری میشه این رو حل کرد . اگه طبق گفته های ardavanzzz بشه من تست کردم نشد . ( یا من احتمالا متوجه نشدم )
          از دوستان کسی میتونه کمک کنه .
          سون سگمنت ها نمیتونن مالتی پلکس بشن و همشون یک عدد رو نشون میده .
          اینم از مدار
          با سلام
          بنده هم ایراداتی از این دست را در پروتیوس مشاهده نموده ام ، مثلا :

پایه میکرو ، در نرم افزار ، تاثیری بر، تغییر وضعیت خروجی ترانزیستور ندارد ( همیشه ترانزیستور ، یا خاموش است و یا روشن ) که احتمالا برمیگرده به نوع ترانزیستور و یا زمان بندی نرم افزار ، که به این دلیل ، در این نرم افزار بجای ترانزیستور از گیت های " NOT " استفاده نموم و ایراد برطرف شده ( در طراحی واقعی ، برای از بین بردن حالت روشن شدن ال ای دی ، در زمانی که فرمانی از میکرو به ترانزیستور صادر نشده ، باید بین پایه بیس و امیتر ، مقاومت مناسبی قرار داد )

حتی ،برای طراحی تابلو روان ال ای دی ، به جای ماژولهای ال ای دی در پروتیوس ، اگر از ال ای دی های جداگانه استفاده نمایید ، رفتار سیمولاتور در نمایش روشن و یا خاموش شدن ال ای دی ها ، تفاوت زیادی خواهد داشت .

دیدگاه

ممنون از شما

نه مدار من واقعی هستش . شکل بالا شماتیک مدار هستش .
            مهم نيست كه چه انديشه اي در سر و چه ترسي در دل داريد؛ مهم آن است كه بيكار ننشينيد و دست به كاري بزنيد و وارد ميدان عمل بشويد.

نمي توانيد به كودكي بياموزيد كه از خود مواظبت كند، مگر آنكه او را آزاد بگذاريد تا براي مواظبت از خود بكوشد؛ ممكن است اشتباه كند، ولي دانايي او از ميان همين اشتباهات سرچشمه مي گيرد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط segmex
              ممنون از شما

نه مدار من واقعی هستش . شکل بالا شماتیک مدار هستش .
              پس بنابر این یکی از موارد تصحیح مدارتون اینه که باید بین پایه های بیس و امیتر ترانزیستورها ، مقاومت مناسبی "حدود 2/2 کیلو اهم" قرار دهید .

دیدگاه

یکی میتونه یه شماتیک برای سون سگمنت آند مشترک بزاره .

آخه من مقاومت ها رو گذاشتم ولی درست نشد . ضمنا ولتاژ درایو 12 ولت هستش و ترانزیستور ها PNP

دیدگاه

آخه من مقاومت ها رو گذاشتم ولی درست نشد . ضمنا ولتاژ درایو 12 ولت هستش و ترانزیستور ها PNP
                  [/quote]

سلام
                  من از مقاومت 10k استفاده کردم خیلی خوب جواب داد. بگو چکار کردی شاید بتونم کمکت کنم.

دیدگاه

بعضی وقتها LED ها نشتی دارن که باعث میشن این اتفاق بیفته

دیدگاه

نوشته اصلی توسط segmex
                      یکی میتونه یه شماتیک برای سون سگمنت آند مشترک بزاره .

آخه من مقاومت ها رو گذاشتم ولی درست نشد . " ضمنا ولتاژ درایو 12 ولت هستش و ترانزیستور ها PNP "
                      با سلام

یعنی اینکه ، بیس ترانزیستور PNP که برای درایور استفاده نمودید رو با یه مقاومت ، به میکرو وصل کردید ؟ و امیتر این ترانزیستور به +12 ولت وصله ؟

دیدگاه

بله . دقیقا "

یه ترانزیستور c945 بین میکرو و ترانزیستور pnp گذاشتم . ظاهران سوئیچ میکنه . البته ولتاژ رو به +8 ولت کاهش دادم . ولی میخام با +12 هم امتحان کنم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط segmex
                          بله . دقیقا "

یه ترانزیستور c945 بین میکرو و ترانزیستور pnp گذاشتم . ظاهران سوئیچ میکنه . البته ولتاژ رو به +8 ولت کاهش دادم . ولی میخام با +12 هم امتحان کنم
                          با سلام

با ولتاژ 5 ولت ، که به بیس یک PNP اعمال میشه ، نمیتوان ، ولتاژ 12 ولت را سویچ نمود ، تنها راه اینه که بین این ترانزیستور PNP و میکرو ، از یک ترانزیستور NPN استفاده نمایید .
                          مانند ULN2803 یا C945

دیدگاه

uln2803 رو گذاشتم شدیدا داغ کرد

c945 هم با ولتاژ 12 ولت و مقامت بیس 100 کیلو به بالا کار میکنه . برا مقاومت های زیر 100 کیلو ترانزیستور شدیدا داغ میشه !

دیدگاه

نوشته اصلی توسط segmex
                              uln2803 رو گذاشتم شدیدا داغ کرد

c945 هم با ولتاژ 12 ولت و مقامت بیس 100 کیلو به بالا کار میکنه . برا مقاومت های زیر 100 کیلو ترانزیستور شدیدا داغ میشه !
                              از این آرایش ، استفاده نمایید ، ببینید ، ایراد برطرف میشود ؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X