اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار نمایش میزان شارژ باطری

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مدار نمایش میزان شارژ باطری

سلام
    یه باطری قابل شارژ NI - CD 3.6v ، می خوام میزان شارژ شدن آنرا با LED کنترل کنم .
    هر گاه مقدار باطری به 3.5v رسید یه LEDسبز و هرگاه به 2.9vرسید یه LED زرد روشن شه .
    می خواستم اگر کسیدر ان زمینه اطلاعاتی داره اگه میتونه بهم کمک کنه

پاسخ : مدار نمایش میزان شارژ باطری

نوشته اصلی توسط asimo
    سلام
    یه باطری قابل شارژ NI - CD 3.6v ، می خوام میزان شارژ شدن آنرا با LED کنترل کنم .
    هر گاه مقدار باطری به 3.5v رسید یه LEDسبز و هرگاه به 2.9vرسید یه LED زرد روشن شه .
    می خواستم اگر کسیدر ان زمینه اطلاعاتی داره اگه میتونه بهم کمک کنه
    سلام دوست عزیز پیشنهاد میکنم از adc میکرو برای این کار استفاده کنید اگر در مورد Adc اطلاعات می خواهید یک سرچی در سایت بزنید اطلاعات زیادی بدست میارید.

دیدگاه

از میکرو نمیشه استفاده کرد
      1- حجم میکرو
      2- ولتاژ کاری
      3-قیمت

دیدگاه

دوستان اگخ کسی میتونه کمک کنه در مورد این کار لطف کنن دریغ نکنن منم بسیار دنبالشم اگه میشه بدون میکرو باشه اگه آیسی شارژ سراغ دارین که توی ایران هست و جواب میده لطف کنین بگین پیشاپیش ممنون :nerd: :nerd: :nerd: :nerd: :nerd: :nerd: :nerd:

دیدگاه

سلام . به نظر من یا از پ امپ استفاده کن یا از lm3914.
          خنده بر لب میزنم تا کس نداند راز من ورنه این دنیا که ما دیدیم خندیدن نداشت

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

آقا کسی نبود کمک کنه آهای ایها الناس :bye :bye :bye :bye :bye :bye :bye :bye :bye

دیدگاه

از LM339 هم که ذاتاً یه مقایسه گره میتونید استفاده کنید البته اگه منظورتون از کمک یه pcb حاضرو آماده نباشه.
              خنده بر لب میزنم تا کس نداند راز من ورنه این دنیا که ما دیدیم خندیدن نداشت

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

سلام در مورد LM339 چند تا برام وجود داره
                1 - ولتاژ مرجعش 5ولت
                2- برای مقایسه باید یک ولتاژ ثابت داشته باشید تا مقدار ورودی باهاش مقایسه بشه
                اگه میشه راهنمایی کنید.

دیدگاه

سلام
                  من یه مداری برای این کار طراحی کردم ولی هرچه تو بازار دنبال یه اینورتر که با Vcc=3 to 3.6 کار کنه پیدا نمیکنم البته یه IC از TI بود که تو بازار ایران نیست کسی میتونه یه IC برای این کار به من معرفی کنه!!!!!!!!!!!!
                  خیلی ضروریه اگه میتونید کمک کنید.

دیدگاه

میکروهای tiny هم کوچیکن هم با ولتاژ پایین کار می کنن. مثلا ATtiny45 که چهارتا ADC هم داره. مطمئن باش بهتر از این نمی تونی پیدا کنی!
                    با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

سلام
                      دوست عزیز atmega سری L هم با همین ولتاژ کار میکنه.

دیدگاه

علی جان ATtiny45 فقط 8 پایه داره و اگه پست های دوستمون رو خونده باشی مشکل جا داره!

دیدگاه

سلام تشکر از همه دوستانی که دارن کمک می کنن
                          در مورد میکرو قبلاً یه توضیحی دادم که چرا بخ.بی نمیشه ازش استفاده کرد الان هم می خوام چند تا نکته رو هم اضافه کنم البته اطلاع دقیقی ندارم کسی اگه میتونه اشتباهاتمو اصلاح کنه .
                          در ارتباط با ADC یا هر میکرویی که قابلیت ADC داشته باشه چندان مناسب نیست چون تا اونجا که من اطلاع دارم تمام ADC ها بصورت مقایسه ای کار می کنن یعنی 1 یا چند مقایسه گر متناسب با بیت کاری استفاده می کنن و این مقایسه گر هم از یه ولتاژ مرجع داره حال تو این کار ما یه ولتاژ متغییر داریم پس در هر شرایطی مقایسه یک ولتاژ با خودش فول اسکیل را نشان می دهد.
                          باید دنبال راهکارهایی جدا از مقایسه با یک ولتاژ مرجع بود مثلاً تفاضل گیری و.....

دیدگاه

چندان اشتباه فکر نکردید. با اینکه اینجا باطری هم ولتاژ متغیر ورودی ADC است و هم تغذیه آی سی، اما ولتاژ مرجع نیست. ولتاژ مرجع توسط یک زنر بسیار دقیق که داخل میکروی ATtiny45 تعبیه شده است تامین می گردد. جالب اینجاست که ATtiny45 دو تا ولتاژ مرجع دارد که یکی 2.56 ولت و دیگری 1.1 ولت است. در این پروژه چون ولتاژ باطری شما تا 2.9 ولت پایین می آید بهتر است از ولتاژ مرجع 1.1 ولت استفاده کنید.
                            به هر حال ATtiny45 برای این کار ایده آل است و از کار با آن پشیمان نمی شوید.

دیدگاه

ممنون از راهنمایی بسیار خوبتون
                              من با ATtiny زیاد آشنا نیستم و در ارتباط با ولتاژ مرجعی که گفتید اطلاع دقیقی ندارم سعی می کنم این موضوع رو هم بررسی کنم.
                              من یه طرحی داشتم که میخواستم با گیت not سیستم به دیجیتال ببرم البته ورودی با یک تقسیم ولتاژ به VIL or VIH گیت برسونم که بهنتیجه نرسیدم چون نتونستم گیت های با ولتاژ VCC مناسب تو بازار پیدا کنم و دیگه اینکه زیاد به مقدار های لبه حساس نبود و تو ناحیه خطی یه اینورتر می رفت.
                              حالامی خوام ببینم یه سوئیچ ایده ال هست که بتونم به یک ولتاژ پایین سوئیچ کنه؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X