اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چگونه دنبال قطعه بگردم؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چگونه دنبال قطعه بگردم؟

سلام!
    خواهشاً به این سوال نخندین!
    بهتره منظورم رو اینجوری بگم:
    1-من یا اسم قطعه رو میدونم و بعد با اون اسم میرم دنبالش، یا میپرسم و...

ولی الان مشخصات قطعه ایی رو که میخام دارم، ولی نمیدونم چجوری همچین چیزی پیدا کنم؟!
    البته تو پروتئوس زدم و یه چیزایی بهم معرفی کرد، ولی خب در عمل خیلی هاشون گیر نمیان یا اصلاً پروتئوس نداره!

شما تو این موقعیت چیکار میکنین؟ حتی دنبال سایت هایی گشتم که پارامترهای قطعه رو بدم، بعد اسمش رو بهم بگه. ولی نشد!

2-یه ماسفت دارم که smd هست به نام AO 4828. که متاسفانه سوخته!!
    هر چی دنبالش میگردم جایی ندارنش.
    یا بمن بگین جاش چی استفاده کنم که همین مشخصات روداشته باشه.(باید ترتیب پایه هاش مثل این باشه. چون pcb مدار رو نمیتونم عوض کنم)
    یا بگین اگر قطعه ایی تو همین حدود پیدا کردم، چه پارامترهاییش مهم اند و کدوماش نیستن. مثلاً IRF 7313 مثل این قطعه هستش. ولی Vds=30 و Id=6.5A.
    به این جدول پایین نگاه کنید. قطعه ی جایگزینی که جای این میزارم، چه چیزهاییش فرق داشته باشه مهم نیست؟ اگه ولتاژ ds بیشتر یا کمتر یا حتی جریان Idss فرق داشته باشه؟
    اینم مشخصاتشAO4828:

دلي دارم که از تنگي در او جز غم نمي گنجد........ غمي دارم ز دلتنگي که در عالم نميگنجد

پاسخ : چگونه دنبال قطعه بگردم؟

با سلام
    اطلاعات قطعه مورد نظر شما :

http://aosmd.com/pdfs/datasheet/AO4828.pdf
    در این سایت و در صفحه مشخصات این قطعه ، جایگزینی پیشنهاد نشده !
    http://aosmd.com/web/products/product_display.jsp?displayType=custom_tree&tr ee_id=10&orderBy=pd.partnumber&pageNumberT oView=2

یکی از راه ها ( حد اقب به عنوان آزمایش کارکرد مدار ) در اینطور از موارد ، بدلیل عدم امکان تهیه قطعه در بازار ، این است که مدار مشابهی را با توجه به مشخصات قطعه نایاب در دیتاشیت ، و یا نزدیک به آن ، بسازید .

دو عدد ماسفت ، با مشخصات کاملا مشابه و یا بسیار نزدیک به قطعه مورد نظر ،
    Vds = 60 V
    Id = 4.5 A > vgs = 10 V
    Rds 56 mohm > Vgs = 10V
    Rds 77 mohm > Vgs = 4.5V
    و ارتباط آنها ، روی یک بورد ، و ارتباط سیمهای رابط بورد به سوکت این قطعه در روی بورد اصلی .

دیدگاه

بابا دمت گرم. حداقل شما یه جوابی به ما میدی. :agree:

میشه بگین میتونم از این IRF 7313 استفاده کنم؟
      IRF 7313 : Vds=30 Id=6.5A Vgs=20
      AO 4828 : Vds=60 Id=4.5A Vgs=20

اطلاعاتی راجب مداری قراره توش بکار بره ندارم. حداقل بگین با وجود تفاوتهای بین این دو تا، میشه از IRF استفاده کرد؟ نسوزه؟ مدارو نسوزونه؟!
      دلي دارم که از تنگي در او جز غم نمي گنجد........ غمي دارم ز دلتنگي که در عالم نميگنجد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ma3oud
        بابا دمت گرم. حداقل شما یه جوابی به ما میدی. :agree:

میشه بگین میتونم از این IRF 7313 استفاده کنم؟
        IRF 7313 : Vds=30 Id=6.5A Vgs=20
        AO 4828 : Vds=60 Id=4.5A Vgs=20

اطلاعاتی راجب مداری قراره توش بکار بره ندارم. حداقل بگین با وجود تفاوتهای بین این دو تا، میشه از IRF استفاده کرد؟ نسوزه؟ مدارو نسوزونه؟!
        خروجی وصل شده به این ماسفت ها چیه ؟

ال ای دی ؟؟
        لامپ هالوژن ؟؟
        موتور ؟؟
        ؟؟

دیدگاه

تنها چیزی که میدونم اینه که توی تلویزیون lcd ماشین (از همینا که جدا میخری نصب میکنی) استفاده شده!

توی پروتئوس قطعه TN0606 هم شبیه اینه. ولی جریانش3 آمپر و Vgs=20v. تازه smd هم نیست. 45واته!

TN0606:
          http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/25901/SUTEX/TN0606.html

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ma3oud
            تنها چیزی که میدونم اینه که توی تلویزیون lcd ماشین (از همینا که جدا میخری نصب میکنی) استفاده شده!

توی پروتئوس قطعه TN0606 هم شبیه اینه. ولی جریانش3 آمپر و Vgs=20v. تازه smd هم نیست. 45واته!

TN0606:
            http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/25901/SUTEX/TN0606.html
            باید مسیر خروجی موسفت ها رو بررسی نمایید که به کجا منتهی میشه :

به فلورسنت BACKLIGHT صفحه ال سی دی ؟

به تغذیه درایورهای ال سی دی ؟
            ...؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X