اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اساتید کمک کنند : مشکل بسیار عجیب با سون سگمت های مالتی پلکس شده

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اساتید کمک کنند : مشکل بسیار عجیب با سون سگمت های مالتی پلکس شده

سلام :cry2: :cry2: :cry2:

من 6 تا سون سگمنت آند مشترک ( اندازه ی بزرگ )رو با استفاده از ترانزیستور مالتی پلکس کردم ولی وقتی عددی رو میخام نوشن بدم هر 6 سون سگمنت یک عدد رو نشون میدن در واقع بدون فرمان توسط میکرو کنترولر روشن میشن .

نمی دونم مشکل از کجاست ؟؟!!!!!!! خیلی عجیبه وقتی ولتاژ بیس ترانزستور ها را چک میکنم فرمان از طرف میکرو صحیح هستش ولی ترانزیستور روشن میشه !

جال ابنجاست که ترانزیستور PNP با ولتاژ +5 و صفر روشن میشه و اصلا براش فرقی نمیکنه . امیتر ترانزیستور ها هم +12 هستش .

ضمنا بیس رو پول پ هم کردم ولی انگار نه انگار ......... :cry:

کسی تجربه ایی در این زمینه داره ... به کمک نیاز دارم
    مهم نيست كه چه انديشه اي در سر و چه ترسي در دل داريد؛ مهم آن است كه بيكار ننشينيد و دست به كاري بزنيد و وارد ميدان عمل بشويد.

نمي توانيد به كودكي بياموزيد كه از خود مواظبت كند، مگر آنكه او را آزاد بگذاريد تا براي مواظبت از خود بكوشد؛ ممكن است اشتباه كند، ولي دانايي او از ميان همين اشتباهات سرچشمه مي گيرد.

پاسخ : اساتید کمک کنند : مشکل بسیار عجیب با سون سگمت های مالتی پلکس شده

ببخشین دوست عزیز میشه توضیح بدین شما چطور از ترانزیستور pnp که ولتاژ بیسش نصف ولتاژ امیتر هم نیست انتظار خاموش شدن دارین؟؟؟
    تا اونجایی که من میدونم اگه ولتاژ امیترتون 6. ولت بیشتر از بیس باشه ترانزیستورتون همیشه روشنه... oo:
    It's nice to be important but it's important to be nice!

از اینکه نمی رسم جواب دوستان را بدم معذرت می خوام.

دیدگاه

سلام دوست عزیز می خواستم بگم شما می تونی با نرم افزار بروتئس اینو بکشی و عکس آن رو بزاری و بعد توضیح بدی شما هر چقدر توضیح بدی شاید با نشون دادن یک عکس برابری کنه اگر می تونی با عکس نشون بده که ما ها بدونیم شما چی کار کردید ممنون از شما و یه چیز می خواستم ببینم این سون سگمنت ها رو چند گرفتی و از کجا یا حق
      من آن گلبرگ مغرورم که می میرم ز بی آبی ولی با خفت و خواری پی شبنم نمی گردم.

دیدگاه

از ترانزیستور npn استفاده کن.
        امیتر=زمین بیس=میکرو کلکتور=12

دیدگاه

نوشته اصلی توسط reza6997
          ببخشین دوست عزیز میشه توضیح بدین شما چطور از ترانزیستور pnp که ولتاژ بیسش نصف ولتاژ امیتر هم نیست انتظار خاموش شدن دارین؟؟؟
          تا اونجایی که من میدونم اگه ولتاژ امیترتون 6. ولت بیشتر از بیس باشه ترانزیستورتون همیشه روشنه... oo:

سلام
          ممنون از پاسختون من از مقامت 10کیلو تو بیس استفاده کردم و اونو مستقیم به میرو وصل کردم ( یعنی با 5 و 0 ولت سوئیچ میشه ) چه مقداری استفاده کنم ؟

شما چه راه کاری رو پیشنهاد میکنید ؟؟/

ممنون
          مهم نيست كه چه انديشه اي در سر و چه ترسي در دل داريد؛ مهم آن است كه بيكار ننشينيد و دست به كاري بزنيد و وارد ميدان عمل بشويد.

نمي توانيد به كودكي بياموزيد كه از خود مواظبت كند، مگر آنكه او را آزاد بگذاريد تا براي مواظبت از خود بكوشد؛ ممكن است اشتباه كند، ولي دانايي او از ميان همين اشتباهات سرچشمه مي گيرد.

دیدگاه

اینم از شماتیک برا اینکه شلوغ نشه دو سه تا شو کشیدم . در ضمن خط دیتا ( همون a,b,c,d,e,f,g,dot ) با uln2803 درایو شده

دیدگاه

نوشته اصلی توسط segmex
              اینم از شماتیک برا اینکه شلوغ نشه دو سه تا شو کشیدم . در ضمن خط دیتا ( همون a,b,c,d,e,f,g,dot ) با uln2803 درایو شده
              با سلام

برای رفع این ایراد :
              یا
              ولتاژ 12 ولت را به 5 تغییر دهید .
              چون با 5 ولت نمیتونید ، 12 ولت رو سویچ نمایید !!

و یا ، بین پین میکرو و ترانزیستور PNP ، حتما از یک NPN استفاده نمایید ( نظیر uln2803 ).

و برا ی جلوگریری از نویزهای ناخواسته در هر صورت ، مقاومت بایاس بیس - امیتر ، ترانزیستورهای PNP را قرار دهید

دیدگاه

دوست عزیز تنها کاری که باید بکنین همونطور که آقای معیری گفتن کم کردن ولتاژه بایاسه.
                شما بیاین همین کارو رو با ولتاژ امیتر 5 یا یه کم کمتر امتحان بکنید باید جواب بگیرین.
                یعنی وقتی شما به بیس منطق صفر یا 0 ولت اعمال میکنین ترانزیستور روشن میشه چون ولتاژ امیتر بیشتره پس کلکتور میاد 7seg رو روشن میکنه ولی وقتی 5 ولت به بیس وصله ترانزیستور خاموشه و کلکتور جریانی به 7seg ها نمیده . امیدوارم مشکلتون حل بشه.
                It's nice to be important but it's important to be nice!

از اینکه نمی رسم جواب دوستان را بدم معذرت می خوام.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X