اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چگونگی چرخاندن یک موتور dc بین صفر تا 45 درجه !!!!!

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چگونگی چرخاندن یک موتور dc بین صفر تا 45 درجه !!!!!

بنام خدا

با سلام خدمت اساتید ارجمند

مورد سوالی رو مطرح میکنم :

با چه روش و یا مداری میتوانیم یک موتور dc کوچک را در یک محدوده معین ، بین صفر تا 45 درجه ، ( چرخش به چپ و راست ) با سیگنال صوتی ، به چرخش در آوریم ؟

واضحتر عرض میکنم ، یک شکل موج سینوسی را در نظر بگیرید (آ‌قسمت مثبت ) :

همانطور که این موج از صفر ، بسوی حد اکثر حرکت میکند ، موتور هم بطور متناسب ، به راست چرخیده و در حد اکثر موج ،آ‌متوقف و اگر شکل موج از حد اکثر به سمت صفر حرکت نمود ،آ‌موتور به سمت چپ بچرخد و در صفر ، متوقف شود.

با احترام

پاسخ : چگونگی چرخاندن یک موتور dc بین صفر تا 45 درجه !!!!!

امیر جان

البته قطعا به ذهن خودت رسیده

ولی چطوره با ADC میکرو ، ولتاژو بخونی و برنامه اش رو بنویسی که کاری که میخواهی انجام بده ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مجید نصراله زاده
      امیر جان
      البته قطعا به ذهن خودت رسیده
      ولی چطوره با ADC میکرو ، ولتاژو بخونی و برنامه اش رو بنویسی که کاری که میخواهی انجام بده ؟
      با سلام
      جناب نصرالله زاده
      ممنون از نظرتون ، ولی بدلایلی امکان استفاده از میکرو ، ADC و یا ، استپرموتور وجود نداره .

دیدگاه

با PWM مثبت و منفی...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط آقا مهدی
          با PWM مثبت و منفی...
          با سلام

لطفا روش انجام این کار را واضحتر بیان بفرمایید ، منظور از PWM مثبت و منفی چیست ؟ با چه مدار آنالوگی و به چه روشی میتونیم موتور رو در زاویه ای که عرض شد ، به راست و یا چپ بچرخانیم ؟

دیدگاه

اگه شما فقط میخواید موتور رو تویه محدوده مشخص حرکت بدید باید پهنای پالس رو از یه مقدار تا یه مقدار ماکزیموم مورد نظر از کم به زیاد افزایش بدید اینطور فرض کنید که رتور سطح مقطع بزرگی داره که که کوچکترین عرض پالس شما معادل 1 درجه حرکتش میده (یعنی این رتور روی یه صفحه مدرج داره میچرخه)
            حالا هرچه پهنای پالس بیشتر بشه زمان کار موتور بیشتر میشه و درجه های زیادتری رو رد میکنه درسته یا نه؟
            برای قفل کردن موتور دیسی تو یه نقطه کافیه ولتاژ دوسرش یکی بشه پس میشه بعد از یه مدت زمان تو زاویه ای که میخوایم قفلش کرد.
            اگه پلاریته سیگنالPWM عکس بشه جهت حرکت موتور هم عکس میشه...
            نمیدونم چقدر تونستم کمک کنم ولی یکم روش فکر کنید به نتیجه میرسید...
            یا علی

دیدگاه

امیر جان

این از اون سوالاست که تا کامل توضیح ندی کسی ( حداقل من) متوجه نمیشه .

چکار میخواهی بکنی ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مجید نصراله زاده
                امیر جان
                این از اون سوالاست که تا کامل توضیح ندی کسی ( حداقل من) متوجه نمیشه ، چکار میخواهی بکنی ؟
                با سلام
                جناب نصراله زاده
                از تذکر مناسبتون ممنونم

احتمالا ، نقص از تعریف بنده بوده ، بهر حال ، با یک شماتیک ، موضوع رو عرض میکنم

در این شماتیک :

در قسمت بالا ، روتور یا محور یک موتور DC با یک زبانه راهنما ، نمایش داده شده .

و در قسمت پایین ، شکل موجی که بواسطه آن ، محور موتور ، باید ، در جهتها و زوایای نوشته شده ، بچرخد .

گفتم احتمالا ، با موج سینوسی ، موفق به چرخش محور موتور ، بصورت خطی و با سرعت یکنواخت نشویم ، به همین دلیل ، شکل موج دنداده اره ای بنظرم رسید.

دیدگاه

فرکانس و پیک ولتاژ ؟

دیدگاه

سلام

برای اینکه موتور در سیکل مثبت ومنفی جهتش عوض بشه میتونید سیگنالتون رو به یه اشمیت تریگر بدید و بعد با یه مدار دیجیتالی خیلی ساده اونو به درایور موتور بدید تا جهت چرخش عوض بشه

نوشته اصلی توسط آقا مهدی
                    اگه پلاریته سیگنالPWM عکس بشه جهت حرکت موتور هم عکس میشه...
                    نمیدونم چقدر تونستم کمک کنم ولی یکم روش فکر کنید به نتیجه میرسید...
                    یا علی
                    اگر منظور شما از استفاده از PWM برای کنترل سرعت باشه نمیشه با عوض کردن پلاریته جهت چرخش رو عوض کرد ولی فکر میکنم با استفاده از این مدلاسیون بشه سرعت رو با توجه به فرکانس تغییر داد که البته اونهم بستگی به فرکانس داره که آیا ثابت میمونه یا نه. اگر ثابت باشه که مشکل حله ولی اگه ما یه پهنای باند رو در نظر بگیریم باید با توجه به حداکثر فرکانس محدوده چرخش رو کنترل کنیم که البته این کار هم به یه کالبراسیون دقیق احتیاج داره.

البته همه تئوری بود نمیدونم تو عمل بشه همچین کاری کرد یا نه :biggrin:

موفق باشید
                    Work with what you have .Never limit yourself by things you could have had

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X