اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل 8870 DTMF

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل 8870 DTMF

آقایون سلام
    آقا من می خوام با خط تلفن یک ال ای دی رو روشن کنم بدین صورت که ابتدا کاربر به یه شماره تماس می گیره , بعدش خط اشغال می شه و با عددی که بعدش کاربر وارد می کنه (مثلا اگر یک بود)یکی از پایه های 8870 که یک شد یه ال ای دی رو روشن کنه

مشکل: آقا من الان می تونم تشخیص بدم خط زنگ می خوره یا نه و بعدش هم می تونه خط رو اشغال کنم اما با هر نوع مداری که برای 8870 بستم هیچ کدومشون کار نکرد ؟ به نظرتون مشکل از چیه؟ می تونه خطی کاملا FSK باشه نه DTMF و وقتی دیتاهایی با پالس ارسال می شه و خطی که FSk بوده DTMF رو نشون نده ؟ اگر هنوز این ای سی کار می کنه و مشکل به هیچ وجه از مدار من نیست می شه یه مدار که بشه با خط تلفون و این آی سی 8870 دستگاهی رو کنترل کرد مدارشو برام بزارین؟
    هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

پاسخ : مشکل 8870 DTMF

آقا شکل مدار هم اینطوریه
    http://img199.imageshack.us/img199/762/picture001kr.jpg

به وقتی زنگ زده می شه مدار خط رو اشغال می کنه ولی خروجی 8870 همینطور هر عددی هم که می زنم 0 هست (یعنی خروجی چهار پایه 0 هست)
    مشکل به نظرتون چی هست؟
    هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

سلام
      متاسفانه من نتونستم مدارتون رو ببینم ولی چند حالت داره:
      شما نقشه مدارت رو دوباره چک کنید چون با این آی سی مدارات مختلفی موجوده که پیکربندی مدارات متفاوت هست
      شما ابتدا میکرو رو از مدار جدا کنید که مطمئن شید مشکل از برنامه نیست و خروجی که به میکرو میرفت رو led بذارید تا مشخص بشه که مشکل از آی سی 8870 یا خیر، یعنی اطلاعات رو رو led دارید یا خیر و کاملا چک کنید
      شاید هم خود آی سی مشکل داره

موفق باشید
      http://www.ecapic.ir/image/ECA-090927112544.png

دیدگاه

سلام .........
        با یه چوک ابی خط تلفن و 8870 رو ایزوله کنید حل میشه

Qt - A cross-platform application and UI framework

با کامپایلرهای قدرتمند GCC در Linux و MinGw در Windows

دیدگاه

سلام
          یه نکته ای که یادم رفت خدمتتون عرض کنم اینه که شما ولتاژ خط رو اندازه بگیرید و اگر بنا به دلایلی پایین بود مقاومت ورودی رو بالا تر ببرید مثلا حدود 400 اهم
          من خودم با همچین مشکلی مواجه بودم که اینطوری حل شد
          http://www.ecapic.ir/image/ECA-090927112544.png

دیدگاه

دوست من sallysat

اگر چوک آبی رو وصل کنم به دو سیم تلفن (A,B) چون مقاومتش کم هست (ماکزیمم 2 کیلو) باعث می شه خط تلفن آشغال بشه چوک آبی صرفا برای اشغال خط و ارسال داده آنالوگ(مثل صدا) روی خط به کار می ره .... آقا راههای دیگه که به ذهنوتون می رسه؟

دیدگاه

آقا من بهره ورودی 8870 رو هم کردم 2 (مقاومت ورودی پایه 2 برابر 200 کیلو و مقاومت پایه 3 بدون احتساب سری شده با پایه 2 . 100 کیلو) بارم مدار کار نکرد به خروجی هاش هم ال ای دی وصل کردم بازم نشد.. به ورودی های خطوط A, B هم هر کدوم یه خازن 100 نانو فاراد وصل کردم بازم نشد... ایده؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط baby_1
                دوست من sallysat
                اگر چوک آبی رو وصل کنم به دو سیم تلفن (A,B) چون مقاومتش کم هست (ماکزیمم 2 کیلو) باعث می شه خط تلفن آشغال بشه چوک آبی صرفا برای اشغال خط و ارسال داده آنالوگ(مثل صدا) روی خط به کار می ره .... آقا راههای دیگه که به ذهنوتون می رسه؟
                سلام ........
                2 راه بیشتر نداره دوست من یا با اپتیکوپلر ایزوله میکنی یا با چوک هیچ موقع به طور مستقیم (بدون ایزوله کردن) ورودی 8870 رو به خط نده چون ممکنه الان کار کنه (MT8870 کار میکنه ولی IL8870 با همون مدار کار نمیکرد) ولی بعدا مشکل ساز میشه شما تو یک سیستم گویا به چند قسمت احتیاج داری
                1.تشخیص صدای زنگ
                2.تشخیص صدای TONE
                3.پخش پیام متناسب با درخواست داده شده (مثلا به طرف بگه که رمز رو وارد کنه یا بگه برای روشن کردن led کلید 1 رو بزنه)
                هر 3 تا رو با یک چوک ابی (همین ایرانیهاش هم خوبه) از خط به سیستم و از سیستم به خط منتقل کنی.
                یه سیم خط رو با 1 مقاومت 100R و بعد از سری کردن با کنتاکت رله (برای اشغال کردن خط) بده به یه پایه چوک
                سیم دیگه رو مستقیم بده به پایه دیگه چوک
                توی خروجی چوک (طرف 3 پایه) پایه وسط رو به زمین وصل کن از یه پایه برای دریافت صدای تون از خط استفاده کن (همونطوری که بسته بودی درسته با یه عدسی 104)
                از پایه دیگه میتونی برای وارد کردن صدا به خط استفاده کنی.
                اگه زنگ رو میخوای با همین چوک تشخیص بدی کافیه یه 104 (پلی استر سبز رنگ) رو با کنتاکت رله موازی کنی که سیگنال زنگ عبور کنه و تو خروجی چوک از یکی از پایه ها بدی به یه ترانزیستور منفی و ..... که نیاز به اپتیکوپلر برای تشخیص نداشته باشی :agree:

بده به کنتاکت

دیدگاه

سلام
                  1- تقویت سیگنال فراموش نشه
                  2- به لینک زیر برو. مداری که آقای یعقوبی گذاشتن حتماً کار می کنه. اگه بازم مشکل داشت، مقاومت 100 کیلو سری با دیود رو یه خورده کمش کن.

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=6226.msg23594

دیدگاه

از همتون ممنونم مدارم کار کرد گقتم تجربیاتم هم بزارم که دیگران استفاده کنن

1-برای اینکه بهترین بازده رو تراشه 8870 داشته باشه بهتر بهره گین امپ امپ 1.5 یا بیشتر باشه
                    2-سیم A(همون Tip) با یک خازن به صورت سری به ورودی های پل دیود وصل بشه
                    3-سیم B( همون RING) مستقیما وصل بشه به منفی مدار و برای اینکه روی سایر قطعات مدار نویز وارد نشه بهتره یک مدار RC برای تغدیه آی سی ها به کار بگیرید

آقا فقط همون یک سوال: من از چوک آبی که داخل یک تلفن پیدا کردم استفاده کردم که چون مقاومتش کم بود همینطور خط اشغال می شد (2 ورودی و 2خروجی) (برای ایزوله کردن هم استفاده کردم) حالا چه جوری می شه از این به عنوان یک قطعه ایزوله استفاده کرد (دقیقا ورودی های تلفن رو دادم به یک سمتش و از سمت دیگر به مدار(که ورودی مدار با خازن 100 نانو سری شده بود)؟

دیدگاه

یه سوال دیگه .... از کجا می شه فهمید (با آی سی 8870) که طرفی که شماره رو گرفته و دستورات رو اجرا کرد (منظورم این هست که تماس گرفت و مدار اشغال کرد و کاربر یکی از دکمه ها رو فشار داد) کی تلفن رو قطع کرده؟ تا مدار از حالت اشغال در بیاید؟

دیدگاه

می تونید به کمک میکرو این مشکل حل کنید یه عدد رو در نظر بگیرید برای قطع ارتباط مثلا عدد 1.
                        حالا اگه کاربر عدد 1 رو بزنه میکرو متوجه می شه که از اون ور گوشی گذاشته شده و به کمک رله خط رو آزاد می کنه.

یه راه دیگه هم هس

بعد از اجرای دستورات میکرو مثلا 60 ، 50 ثانیه پایه 15 رو چک کنه اگه توی این مدت 1 نشه یعنی کاربر دیگه کاری نداشته ، عددی رو وارد نکرده و گوشی گذاشته و بعد میکرو خط رو آزاد میکنه :smile:

دیدگاه

در مورد اشغال کردن خط باید رله بزاری (سری کنی با ورودی چوک) تو پست بالایی داستانش رو تعریف کردم که خط دائم اشغال نشه
                          اگه چوک هر طرفش 2 پایه داره اون طرفی که سیم نازکتر یا دور بیشتری داره بده به خط .

نوشته اصلی توسط baby_1
                          یه سوال دیگه .... از کجا می شه فهمید (با آی سی 8870) که طرفی که شماره رو گرفته و دستورات رو اجرا کرد (منظورم این هست که تماس گرفت و مدار اشغال کرد و کاربر یکی از دکمه ها رو فشار داد) کی تلفن رو قطع کرده؟ تا مدار از حالت اشغال در بیاید؟
                          در حالتی که منتظر پاسخ هستی یه تایمر رو ست کن و هر بار که یه کلید فشار داد (اگه قراره چند کلید وارد کنه) ریست کن و اگه سرریز شد خط رو قطع کن.

دیدگاه

سلام
                            البته برای تشخیص اینکه طرف مقابل تماس رو قطع کرده یا نه، راه درست اینه که بتونی بوق اشغال رو تشخیص بدی. چون ممکنه طرف بعد از قطع کردن، بخواد بلافاصله دوباره تماس بگیره و استفاده از تایمر خیلی جالب نیست. یه بار تو یکی از فروم های خارجی بهم آی سی NE567 رو پیشنهاد دادن واسه این کار. منم دنبالش نرفتم و نمی دونم تو بازار ایران هست یا نه. به هر حال امتحانش ضرری نداره

دیدگاه

احسان جان ممنونم من یه راه بهتر و راحتر پیدا کردم اگر دیده باشین داخل آی سی پایه ESt علاوه بر پایه StD وجود داره که توسط این پایه تمامی حالات های فرکانس خروجی رو می شه مشاهده کرد از این هم فک کنم بشه (تست کردم دیدم برای دریافت هر سیگنال DTMF این پایه تغییر وضعیت متناسب با نوع دیتا می ده)

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X