اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اندازه گیری مقاومت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اندازه گیری مقاومت

سلام دوستان

من می خوام مقدار یک مقاومت را به طور دقیق بوسیله AVR اندازه گیری کنم .

از ADC استفاده کردم اما کالیبراسیونش دقیق نیست شاید هم روشم اشتباه بوده . oo:

کسی از دوستان میتونه منو راهنمایی کنه؟

با تشکر.

پاسخ : اندازه گیری مقاومت

با سلام

اگه میخوای که خیلی دقیق باشه میتونی از آی سی های ADC دیگه ای استفاده کنی و خروجی اونا رو به میکرو بدی.
    دانلود کی های جدید کاسپر
    جهت سفارش طراحی و برنامه نویسی سایت, قالب, بنر قیف و فلش
    با این آی دی تماس بگیرید :
    sam.shark360

دیدگاه

میشه راجب این نوع IC ها یک مقدار توضیح بدید؟

با تشکر

دیدگاه

دوست عزیز برنامه را بزار زیارتش کنیم اول :mrgreen:
        زکات علم اموختن ان است

دیدگاه

حقیقت اینه که در کار واقعی به ندرت از ADC داخل میکرو استفاده میشه چون دقت اون برای کارهای صنعتی پایینه. مثلا AD7730آ‌ که بیشتر از 16 بیت دقت داره اصلا با 10 بیت میکرو قابل مقایسه نیست.
          بدتر از همه وقتی از تقویت کننده ی داخل میکرو استفاده کنیم دقت پایینتر هم میاد.
          اما یک نکته ی مهم اینه که سرعت ADCآ‌ داخل میکرو کم و بیش زیده و این به ما کمک می کنه تا از روش میانگین گیری دقت اونو تا حد قابل قبولی بالا ببریم. استفاده از فیلترهای مقاومت خازنی هم می تونه توی کاهش نویز موثر باشه.

AD7730 با پورت SPI به میکرو وصل میشه. قبلا راجع به این آی سی در سایت بحث شده که امیدوارمبا جستجو پیدا کنید.

منبع: استاد احمد عزیز :mrgreen:
          دانلود کی های جدید کاسپر
          sam.shark360

دیدگاه

هدف من از خوندن مقاومت اینه که :

من یک ترموکوپل دارم (فکر کنم از نوع JK هست) میخواستم درجه حرارت اندازه گیری کنم اما ترموکوپل جریانی در حد MV (میلی ولت) تولید میکنه که این جریان با میکرو قابل اندازه گیری نیست..!!؟؟

اما متوجه شدم مقاومت ترموکوپل طوی دما های مختلف تغییر میکنه ( 0C == 0 , 30C == 8.4 ohm) این مقادر بوسیله مولتی متر به دست اومده و میکرو با ADC نمیتونه مقرار مقاومت دقیق

اندازه بگیره . شاید روش من برای به دست آوردن درجه حرارت در این نوع ترموکوپل اشتباه است.. نمیدونم اما 5 6 ماهه سر کارم

این روش درسته؟

با تشکر از شما..

دیدگاه

راستش من تا حالا از ترموکوپل استفاده نکردم و نمیتونم نظر بدم .

اما خود ADC میکرو میتونه ولتاژ ورودی رو تا 200 برار تقویت کنه , پس فکر کنم میتونی ازش استفاده کنی.

اما یه چیزی شما میتونستین برای انجام این کار از تجربیات دیگران توی اینترنت استفاده کنید و یه جستجویی میزدین تا انواع روشها رو میدیدین و بهترین روش رو انتخاب میکردید و اینقدر سر کار نبودین . :mrgreen:
              دانلود کی های جدید کاسپر
              sam.shark360

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sharktech

اما خود ADC میکرو میتونه ولتاژ ورودی رو تا 200 برار تقویت کنه , پس فکر کنم میتونی ازش استفاده کنی.

چه جوری :eek:

دیدگاه

دقت ADC این میکروها 10 بیت هست , اما اگه شما از ورودی آنالوگ میکرو رو 10 برار کنید این دقت 8 بیت میشه و اگه 200 برابرش کنید این دقت به 7بیت کاهش پیدا میکنه .

اگه شما به دیتاشیت این میکروها نگاه کنید متوجه این موضوع میشید.
                  دانلود کی های جدید کاسپر
                  sam.shark360

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امین
                    هدف من از خوندن مقاومت اینه که :

من یک ترموکوپل دارم (فکر کنم از نوع JK هست) میخواستم درجه حرارت اندازه گیری کنم اما ترموکوپل جریانی در حد MV (میلی ولت) تولید میکنه که این جریان با میکرو قابل اندازه گیری نیست..!!؟؟

اما متوجه شدم مقاومت ترموکوپل طوی دما های مختلف تغییر میکنه ( 0C == 0 , 30C == 8.4 ohm) این مقادر بوسیله مولتی متر به دست اومده و میکرو با ADC نمیتونه مقرار مقاومت دقیق

اندازه بگیره . شاید روش من برای به دست آوردن درجه حرارت در این نوع ترموکوپل اشتباه است.. نمیدونم اما 5 6 ماهه سر کارم

این روش درسته؟

با تشکر از شما..
                    دوست خوبم
                    انگار شما ترموکوپل و PT100 رو باهم اشتباه گرفتید
                    با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

سلام دوست جون،تا اونجایی که من می دونم خروجی ترموکوپل ولتاژ بر حسب دماست که چون خطی نیست ودر حد میکرو ولته بنابراین نمی تومی اونو به میکرو وصل کنی،بهترین و کالیبره ترین روش استفاده
                      از آی سی ترموکوپل به شماره AD595 هست که این آی سی بین ترموکوپل و میکرو قرار میگیره،فقط یه کوچولو گزونه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn

دوست خوبم
                        انگار شما ترموکوپل و PT100 رو باهم اشتباه گرفتید

سلام

نه اشتباه نگرفتم . اخه با PT100 هم کار کردم اما مشکل اینجا بود که این سنسور بسیار ضعیف و حساس هست و احتمال شکست پایه های سنسور زیاد .. البته این نکته که کاور خوبی براش پیدا نکردم هم

باعث شد به سمت ترموکوپل برم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mbntechco
                          سلام دوست جون،تا اونجایی که من می دونم خروجی ترموکوپل ولتاژ بر حسب دماست که چون خطی نیست ودر حد میکرو ولته بنابراین نمی تومی اونو به میکرو وصل کنی،بهترین و کالیبره ترین روش استفاده
                          از آی سی ترموکوپل به شماره AD595 هست که این آی سی بین ترموکوپل و میکرو قرار میگیره،فقط یه کوچولو گزونه
                          با تشکر از شما

یک سری PDF درباره این IC گرفتم و باید برم جمهوری یدونه بخرم..

دیدگاه

امین جان
                            پس شما که با pt100 آشنا هستی می دونی فقط این سنسور بر اساس تغییر مقاومت کار می کنه و سنسورهای ترموکوپلی خروجی ولتاژ دارند.
                            دقت pt100 ها چندین برابر ترموکوپل هاست و نوع کاوردار اون در بازار لاله زار فروخته میشه.
                            خود من pt100 بدون کاور می خرم و با چسب قطره ای به یک قطعه فلز می چسبونم. دو سیم خوب هم به پایه هاش وصل می کنم و روپوش سیمها رو هم با چسب قطره ای به همون فلز وصل می کنم. اینجوری به هیچ وجه کنده نمیشه.

با اینکه دقت PT100 چند ده برابر ترموکوپله عیب بزرگش اینه که برای دماهای بالای 800 مناسب نیست.

من توصیه می کنم اگه رنج دمایی شما پایینه حتما از PT100آ‌ استفاده کنید...
                            با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
                              امین جان
                              پس شما که با pt100 آشنا هستی می دونی فقط این سنسور بر اساس تغییر مقاومت کار می کنه و سنسورهای ترموکوپلی خروجی ولتاژ دارند.
                              دقت pt100 ها چندین برابر ترموکوپل هاست و نوع کاوردار اون در بازار لاله زار فروخته میشه.
                              خود من pt100 بدون کاور می خرم و با چسب قطره ای به یک قطعه فلز می چسبونم. دو سیم خوب هم به پایه هاش وصل می کنم و روپوش سیمها رو هم با چسب قطره ای به همون فلز وصل می کنم. اینجوری به هیچ وجه کنده نمیشه.

با اینکه دقت PT100 چند ده برابر ترموکوپله عیب بزرگش اینه که برای دماهای بالای 800 مناسب نیست.

من توصیه می کنم اگه رنج دمایی شما پایینه حتما از PT100آ‌ استفاده کنید...

احمد جان منونم از راهنمایی ها تون

من PT100 داخل یک پل مقاومت قرار دادم و به دو سر پل 5 وات دادم و ولتاژ دو سر دیگه اونو خوندم این روش من بود اما این روش زیاد قابل اعتمادی نیست و تبدیل مقادیر به دست آمده به درجه حرارت سخته oo:

نمیدونم این روش درستی هست یا نه ..؟؟ درسته؟؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X