اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمکی در مورد ترانزیستور بهم کنین

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمکی در مورد ترانزیستور بهم کنین

سلام به تمام دوستان
    من دانشجوی نرم افزار کامپیوتر هستم و دیپلم برق قدرت هم دارم . با مفاهیم و عملکرد قطعات الکترونیکی آشنایی دارم
    همینطور با پروگرم کردن AVR ها
    حالا سوالم اینه که قطعاتی مثل ترانزیستور ها که خیلی زیادن ، چطوری اونی که می خوام رو گیر بیارم (مدلشو). دیگه دارم دیونه میشم :angry: امروز گفتم بزار بیام تو این سایت شاید مشکلم حل شه
    چطوری باید قطعات را انتخاب کنم ؟؟ پارامترهاشو میدمنم .

سوال دوم :
    پارامترهای ترانزیستورها رو میشه بگید ؟ (سرعت اتصال ! ولتاژ و ....) یعنی در چه چیزهایی با هم تفاوت دارن . :sad:

ممنون

پاسخ : کمکی در مورد ترانزیستور بهم کنین

پارامترهایی که یک ترانزیستور داره زیاده. اما کاربردی ترین اونا برای شما عبارتند از :

β ( بتا ) که ضریب تقویت کنندگی جریان در حالت DC هست. ( جریان کلکتور ÷ جریان بیس )
    فرکانس کاری : باید بدونیم ترانزیستور مورد نظر تا چه فرکانسی کارایی داره ( سرعت ) و همیچنین در هر فرکانسی گین اون چقدره.
    حداکثر جریانی که در بیس و کلکتور-امیتر تحمل می کنه.
    حداکثر ولتازی که برای بایاس تحمل می کنه.
    دلا یاران سه قسمند ار بدانی
    زبانی اند و نانی اند و جانی
    به نانی نان بده از در برانش
    محبت کن به یاران زبانی
    و لیکن یار جانی را به دست آر
    به جانش جان بده تا می توانی

دیدگاه

ممنون از کمکتون

اگه پارامترها رو به فروشنده بگم و بگم که ترانزیستوری با این مشخصات می خوام که منو میندازه بیرون .
      در مورد مدلهاشون هم اطلاعاتی می خواستم که اگه کسی کمک ممنون میشم

دیدگاه

بهترین راه حل استفاده از نرم افزار orcad pspise 16 هستش که library کاملی از ترانزیستور ها رو داره.
        بسته به اینکه ار نوع BJT یا FET بخوان استفاده کنید پارامترها متفاوت هستن. مدارتون رو توی نرم افزار سیموله کنین و ببینید کدوم ترانزیستور با منحنی مشخصه کارتونو راه میندازه.
        از اونجا اسم قطعه رو انتخاب کنید بعد از مطالعه دیتاشیت به سراغ حرید اون برید . معمولا توی مراکز فروش قطعه ترانزیستورهای معادل رو میشناسن یا براتون search میکنن و اگه اون قطعه مورد نظرتون نیود معادلشو بگیرین.
        No pain, No gain

دیدگاه

من پاسخ آقا میثم رو تعمیم میدم که شما با هر کدوم از نرم افزارهای طراحی که کار کنید می تونید در قسمت Library اون ترانزیستورهای مختلفی رو مشاهده کنید که معمولا مشخصاتشون کنارشون نوشته شده. در کنار PSpice من از Proteus هم استفاده می کنم که کتابخونه قدرتمندی داره. حتی نرم افزار پروتل هم این قابلیت رو داره.

اما گاهی اوقات آدم با وجود این نرم افزارها هم گیر می کنه. مثلا اگر شما بخوای ترانزیستوری پیدا کنی که 220 ولت رو باهاش سوییچ کنی تو هیچ کدوم اینا گیر نمیاد ( شاید ورژن های جدیدش داشته باشن ). اون موقع باید تجربه داشته باشی که ترانزیستورهای لامپ های کم مصرف، سوییچ 220 ولت هستن.
          محبت کن به یاران زبانی

دیدگاه

ممنون
            با این نرم افزار میشه . اصلا این چیه و به چه درد می خوره
            Altium Designer Winter 09

دیدگاه

این نرم افزار ورژن جدید نرم افزار پروتل برای طراحی PCB هست که کتابخانه قطعات هم داره. اما من باهاش کار نکردم و پروتئوس رو در این موارد ترجیح میدم.
              محبت کن به یاران زبانی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X