اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

فرق سلف های مقاومتی با اونهایی که هسته دارند چیه؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

فرق سلف های مقاومتی با اونهایی که هسته دارند چیه؟

سلام
    فرق سلف هایی که شکلشون مثل مقاومت هست با اونهایی که هسته دارند چیه؟
    فرض کنید ظرفیت هر دو یکی باشد.
    با تشکر

پاسخ : فرق سلف های مقاومتی با اونهایی که هسته دارند چیه؟

یه بار از استادمون آقای لطیفی این سئوال رو پرسیدم گفت ضریب Q در سلف مقاومتی پایین هست و خیلی ناپایداره. اما سلف سیم پیچی شده این مشکل رو نداره
    دلا یاران سه قسمند ار بدانی
    زبانی اند و نانی اند و جانی
    به نانی نان بده از در برانش
    محبت کن به یاران زبانی
    و لیکن یار جانی را به دست آر
    به جانش جان بده تا می توانی

دیدگاه

فکر کنم تو جریان دهی باهم فرق دارند.درسته؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط آرش فیروزی
        یه بار از استادمون آقای لطیفی این سئوال رو پرسیدم گفت ضریب Q در سلف مقاومتی پایین هست و خیلی ناپایداره. اما سلف سیم پیچی شده این مشکل رو نداره
        آرش استاد لطیفی تو کلاس الکترونیک قدرت همیشه میگفت "سلف خریدنی نیست پیچیدنیه!". یادمه یه مثال در مورد مدار کنترل di/dt ترایاک زد و گفت جاهایی هست که این سلف حجمش به اندازه ی یک اتاق میشه! :biggrin:
        There is nothing so practical as a good theory. — Kurt Lewin, 1951

دیدگاه

آرش استاد لطیفی تو کلاس الکترونیک قدرت همیشه میگفت "سلف خریدنی نیست پیچیدنیه!". یادمه یه مثال در مورد مدار کنترل di/dt ترایاک زد و گفت جاهایی هست که این سلف حجمش به اندازه ی یک اتاق میشه! :biggrin:
          مثال شما در مورد خازن هم مصداق داره. نشستیم با دوستان قدرتی حساب کردیم دیدیم اندازه یک خازن چند کیلو ولت ممکنه به اندازه یه سالن بشه
          محبت کن به یاران زبانی

دیدگاه

اتفاقا من هم همین سوال تو ذهنم بود. گفتم وقتی می شه چنین سلف آماده ای رو استفاده کرد، چرا باید بیایم از سیم پیچ استفاده کنیم.
            یعنی صرف نظر از ناپایدار بودن، تفاوت دیگه هم دارن؟
            کنکوری 90 ديروز،آ‌دانشجو مهندسي نرم افزار پلي تكنيك امروز!

دیدگاه

خب مسئله پایداری چندان هم بی اهمیت نیست.
              محبت کن به یاران زبانی

دیدگاه

مهمترین نکته جریان اشباع است. سلفهای مقاومتی هم هسته دارند اما هسته ای با سطح مقطع کوچک. بنابراین حتی در جریان های پایین هسته ی اونها به اشباع میره و دیگه سلف نیستند.
                با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

سلف های هسته دار از این جهت مزیت دارند که:
                  1) اگه بخواهید جریان زیاد بکشه یا ولتاژ زیاد روش بیفته می تونید هسته با سوراخ ( در مورد ترویید) بزرگ بگیرید که به ترتیب سیم کلفت تر بپیچید و
                  تعداد دور بیشتر بپیچید.
                  2) داشتن سطح مقطع هسته بزرگتر به این معناست که دیر تر به اشباع میره پس تو فرکانس کمتری هم می تونه جواب بده.
                  معایب :
                  1) سلف های ترویید رو دستگاه نمی پیچه وبا دست پیچیدنش سخته.
                  ای با من و پنهان چو دل از دل سلامت میکنم توکعبه ای هر جا روم قصد مقامت می کنم
                  هر جا که هستی حاضری از دور در ما نا ظری شب خانه روشن میشود چون یاد نامت میکنم
                  گه همچو باز آشنا بر دست تو پر میزنم گه چون کبوتر پرزنان آهنگ بامت می کنم

مرا گویی تورا با این قفس چیست من چه دانم ، من چه دانم اگر مرغ هوایی این قفس چیست من چه دانم ، من چه دانم من چه دانم

دیدگاه

ببخشید چنتا سوال دارم :
                    وقتی هسته به اشباع می رسه چه میشه ؟
                    چه چیزی باعث میشه که به اشباع برسه؟ جریان یا ولتاژ یا فرکانس
                    اثرات این 3 تا بالایی تو سلف چیه ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط درود
                      ببخشید چنتا سوال دارم :
                      وقتی هسته به اشباع می رسه چه میشه ؟
                      چه چیزی باعث میشه که به اشباع برسه؟ جریان یا ولتاژ یا فرکانس
                      اثرات این 3 تا بالایی تو سلف چیه ؟

وقتی هسته به اشباع بره ولتاژ القایی سلف کمتراز ولتاژی می شه که مدار به سلف تحمیل می کنه که اختلاف این دو ولتاژ
                      روی خاصیت اهمی سلف(که مقدار خیلی کمی داره ) می افته و جریان بالایی می کشه.
                      وقتی ولتژی برای مدت نسبتا طولانی روی سلف بیفته سلف اشباع میشه که هرچه ولتاژ بزرگتر باشه یا این زمان( عکس فرکانس ) بزرگتر باشه سلف اشباع میشه.
                      جریان هم معلول اشباعه نه علت اون.

مرا گویی تورا با این قفس چیست من چه دانم ، من چه دانم اگر مرغ هوایی این قفس چیست من چه دانم ، من چه دانم من چه دانم

دیدگاه

دوست خوبم
                        متاسفانه الکترومغناطیس میگه جریان علت اشباع هسته است. چون H نسبت مستقیم با جریان داره. و B هم نسبت مستقیم با H
                        البته دونستن این مباحث تئوریک سواد به حساب نمیاد اما برای انتقال به دیگران باید یا خودمون دقیق بدونیم یا اینکه رفرنس معرفی کنیم.
                        به اشباع رفتن هسته به معنی تغییر شکل منحنی B-H از حالت خطی به حالت غیر خطیست.
                        توضیح:
                        وقتی از سیم پیچ های سلف جریان عبور می کنه، هسته آهنربا میشه. هرچی جریان بیشتر میشه آهنربا قویتر میشه ... اما یهو می بینیم که جریان رو افزایش میدیم و دیگه آهنربا نمیشه! اینجا نقطه ی اشباع اون هسته است.
                        جالبه بدونید اگه این ماده ای پیدا بشه که به اشباع نره دنیای ما عوض میشه و تکنولوژی الکترومغناطیس هزاران سال جلوتر میره.
                        دانشمندان تابحال مواد زیاد پیدا کردن که نقطه ی اشباع بالایی دارند. البته این مواد به عنوان هسته ی سلفها بکار نمیره اما از اونها آهنرباهایی ساختند که می تونه دندون مصنوعی رو به فک بچسبونه و با جویدن در نیاد.

فرکانس در اشباع هسته نقشی نداره بلکه فقط باعث تلفات فوکو و هیسترزیس میشه و در نتیجه گرم شدن هسته.

هسته های فریت بدلیل نداشتن هدایت الکتریکی تلفات فوکو ندارند اما تلفات هیسترزیس دارند. تلفات هیسترزیس دقیقا به شکل منحنی B-Hآ‌ هسته بستگی داره و اگه منحنی به حالت اشباع بره تلفات هیسترزیس افزایش شدیدی پیدا می کنه.

دیدگاه

سلام جناب ahmadmn
                          شما مطمئن هستید که فرکانس ربطی به اشباع هسته نداره.
                          چیزی که ما خوندیم و به ما گفتند این هست که یکی از پاامترهایی که میتونه هسته را به اشباع ببره فرکانس می باشد؟
                          :question:
                          سحر گاهان که شبنم آیتی از پاک بودن را به گلها هدیه می بخشد ..... به آن محراب پاکش آرزو کردم برایت خوب بودن ،خوب دبدن ،خوب ماندن را -----*****------
                          عشق یعنی اشک توبه در قنوت ،خواندنش با نام غفار الذنوب
                          عشق یعنی چشمها هم در رکوع ،شرمگین از نام ستار العیوب
                          عشق یعنی سر سجود و دل سجود
                          ذکر یا رب یا رب از عمق وجود
                          -----*****---

دیدگاه

کل تیوری اینه که شار با انتگرال ولتاژ رابطه داره و اگه شار بخواهد از یه حدی بیشتر بشه هسته به اشباع میره.
                            حالا یه شکل سینوسی فرض کنید اگه دوره (عکس فرکانس ) بزرگ باشه انتگرال (مساحت زیر نمودار ) این شکل در نیم سیکل مثبت
                            می تو نه بزرگ بشه و از شار اشباع بگذره و این اتفاق در نیم سیکل منفی هم دوباره تکرار میشه (فقط شار در جهت عکسه ).
                            اگه دامنه ولتاژ هم بزرگ باشه باز هم انتگرال در نیم سیکل مثبت به سرعت افزایش پیدا کرده وبه شار اشباع می رسه.

حالا اگه فرکانس زیاد باشه این شکل سینوسی جمع تر(فشرده تر ) میشه و مساحت زیر نمودار اون کمتر میشه
                            و شار هیچ وقت یه شار اشباع نمی رسه چون فورا وارد نیم سیکل منفی می شه و باز انتگرال کاهش پیدا می کنه.
                            ( وقتی تابعی مقدارش منفیه (زیرمحور Y )مساحت زیر نمورارش هم منفی محسوب میشه ).

اگه استدلال بالا رو قبول نداری حد اقل می دونی که اگه از یه شکل sin(wt) انتگرال بگیریم میشه (coswt/w) .
                            این یعنی انتگرال یه شکل سینوسی خودش هم یه شکل سینوسیه و اون w توی مخرج میگه که هر چه فرکانس بیشتر بشه
                            انتگرال دامنه کوچک تری داره .

این از استدلال من در مورد اشباع .
                            ضمنا قبول که شار با جریان رابطه دار ولی شار که سر خود نیست بلکه ولتاژ هست که تعیین می کنه شار چهقدر باشه
                            پس وقتی ولتاژ شار رو میسازه شار و جریان هر دو معلول ولتاژ ند.

والسلام علیکم

دیدگاه

اگه رابطه ی معروف Biot-Savart را بخاطر بیاورید:

در این رابطه چگالی شار مغناطیسی B فقط با جریان I رابطه دارد!
                              حتی در فیزیک دبیرستانی هم رابطه ی ساده شده ی آن آورده شده!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X