ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5
    2008/11/02
    363
    0

سوال در مورد پردازش تصویر و شناسایی حروف دست نویس با استفاده از شبکه های عصبی

سلام
    ضمن تشکر از مسئولان بخش پر محتوای پردازش تصویر من چند تا سوال دارم که ممنون میشم کامل و جامع منو راهنمایی کنید که تموم شک وشبهه ها و سوالات من در این مورد رفع بشه . لازم بذکر هست که این مباحث مربوط به شبکه های عصبی ولی برای تشخیص و بازشناسی حروف دست نوشت پیشنهاد شده که مربوط به پردازش تصویر اسناد دست نویس و در نهایت شناسایی حروف و کلمات اون اسناد هست /
    سوال اول: روش كوانيتزاسيون برداري با الگوريتم LBG با معيار فاصلة اقليدسي چه روشی هست؟ چه جوری کار میکنه؟
    و کاربردهای اون چیه؟
    سوال دوم : از الگوريتمهاي Momentum gradient descent learning rule و Adaptive gradient descent learning rule که مربوط به شبکه های عصبی هست چه طور استفاده میکنند؟کاربرد؟کارایی؟ و هدف از استفاده این الگوریتمها چیه؟ کلا یه توضیحی که بتونه این سوالارو پاسخ بده در این زمینه میخوام؟ این الگوریتمها در محیط متلب قابل پیاده سازی هست که متاسفانه من در این زمینه تجربه و گاهی ندارم. مردد بودم که این تاپیک رو در بخش شبکه های عصبی ایجاد کنم یا پردازش تصویر؟اگه در انتخاب مکان درست اشتباه کردم ، عذرخواهی میکنم .
    بازم ممنون
    [url=http://wiki.eca.ir/]

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

[/url
    2005/06/10
    بابل
    1,808
    37

پاسخ : سوال در مورد پردازش تصویر و شناسایی حروف دست نویس با استفاده از شبکه های عصبی

سلام.
    در مورد سوال اولتون من خودم كار نكردم يه نگاهي به اين لينك بندازيد:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Linde-Buzo-Gray_algorithm#The_algorithm

در مورد سوال دوم بايد بگم شبكه هاي عصبي رو از يه ديد ميشه به دو دسته تقسيم كرد.
    1. دسته آموزش با نظارت
    2. دسته آموزش بدون نظارت

اين روش هايي كه شما اسم برديد روش هاي آموزش شبكه عصبي با نظارت هست يعني دسته اول. شبكه عصبي در يك فضاي جديد بعدي خطوط يا منحني هايي را رسم ميكنه (بسته به نوع نورون) اين خطوط و دسته ها ميتونن يك مسئله چندين بعدي رو حل كنن به اين معني كه مثلا شما در همين مسئله بازشناسي ارقام دست نوشته، 20 تا ويژگي از هر رقم استخراج كرديد و شبكه عصبي بايد با اين 20 ويژگي كه بهش يه بردار 20 بعدي هم ميگن، ارقام رو تشخيص بده يعني ورودي هاش رو به 10 دسته كه صفر تا 9 باشه تقسيم كنه، شبكه عصبي كارش اينه كه توي اين فضاي 20 بعدي خطوط و يا منحني هاي رو رسم ميكنه (بسته به هسته نورون و نوع شبكه عصبي استفاده شده) تا بتونه مثلا ويژگي هاي رقم صفر رو در يك دسته قرار بده ، ويژگي هاي رقم 1 رو در يك دسته ديگه و ... ، اينكه اين خطوط رو كجاها رسم كنه كه اگه ويژگي هاي رقم صفر اومد نورون مربطو به رقم صفر فعال بشه، همون روش آموزشه، كه شما دوتاش رو اسم بردي.
    در مورد كدنويسي شبكه هاي عصبي خود متلب توابعي براي اينكار داره يعني كد شبكه عصبي رو خودش داره با روش هاي اموزش پيشرفته. ولي اگه خودت بخواهي كد بنويسي توي تاپيك هاي مهم اين بخش من يه كد كامل از شبكه عصبي MLP گذاشتم.
    موفق باشيد
    شأن انسان در ايمان و هجرت و جهاد است و هجرت، مقدمهآ*ي جهاد فيآ*سبيلآ*الله.
    هجرت، هجرت از سنگينيآ*هاست و جاذبهآ*هايي كه تو را به خاك ميآ*چسباند.
    چكمهآ*هايت را بپوش، رهآ*توشهآ*ات را بردار و هجرت كن.
    2008/11/02
    363
    0

پاسخ : سوال در مورد پردازش تصویر و شناسایی حروف دست نویس با استفاده از شبکه های عصبی

با سلام
    ممنون آقای نحوی اما من همچنان سوال دارم :
    اینجا چند تا سوال دیگه هم هست : میخوام بدونمMSE چیه؟ که برای دسته بندی استفاده میشه؟ و اصلا کارا و لازم هست؟
    سوال دوم این که فرض میکنیم این پروژه قراره آماده شه منظورم همین بازشناسی هست اما نمیخوایم از نرم افزار متلب که یه نرم افزار پیش پا افتاده و همه گیر هست برای این کار استفاده کنیم در این صورت پیشنهاد شما چیه؟ میدونین من برنامه ای تشخیص حروف و عدد رو در محیط دلفی و وی.بی. نوشتم اما میخوام محیط تست درستی نظریه ای که داده میشه یه محیط کاملا استاندارد و مورد قبول تمامی حرفه ایها در این زمینه باشه؟ مثلا یه سوال اینه که در سیستم های بازشناسی انگلیسی پژوهشگران چطوری نظریه هاشون رو برای صاحب نظران در سراسر دنیا اثبات کردن؟
    ممنون بازم سوال دارم اما کم کم میپرسم .. بعد از این که جواب این سوالارو گرفتم .

[/url
    2005/06/10
    بابل
    1,808
    37

نقل قول نوشته اصلی توسط ellisa
    با سلام
    ممنون آقای نحوی اما من همچنان سوال دارم :
    اینجا چند تا سوال دیگه هم هست : میخوام بدونمMSE چیه؟ که برای دسته بندی استفاده میشه؟ و اصلا کارا و لازم هست؟
    سوال دوم این که فرض میکنیم این پروژه قراره آماده شه منظورم همین بازشناسی هست اما نمیخوایم از نرم افزار متلب که یه نرم افزار پیش پا افتاده و همه گیر هست برای این کار استفاده کنیم در این صورت پیشنهاد شما چیه؟ میدونین من برنامه ای تشخیص حروف و عدد رو در محیط دلفی و وی.بی. نوشتم اما میخوام محیط تست درستی نظریه ای که داده میشه یه محیط کاملا استاندارد و مورد قبول تمامی حرفه ایها در این زمینه باشه؟ مثلا یه سوال اینه که در سیستم های بازشناسی انگلیسی پژوهشگران چطوری نظریه هاشون رو برای صاحب نظران در سراسر دنیا اثبات کردن؟
    ممنون بازم سوال دارم اما کم کم میپرسم .. بعد از این که جواب این سوالارو گرفتم .
    سلام خوبي دوست عزيز؟
    MSE مخفف Mean squared error هست. يعني متوسط مربعات خطا، به صورت خيلي ساده بگم زماني كه شما شروع به آموزش شبكه ميكنيد بايد يه معياري براي سنجش ميزان يادگيري شبكه داشته باشيد، به اين صورت عمل ميشه كه شما يه Target يا هدف داريد و يه خروجي شبكه عصبي، ايده آل اينه كه خروجي شبكه عصبي عينا بشه هدف ولي خطا وجود داره، براي اينكه بفهميم شبكه چقدر آموزش ديده (در واقع مقدار كمينه MSE ، معياري براي توقف آموزش هم هست) اختلاف هدف با خروجي شبكه عصبي براي تك تك نورون هاي خروجي محاسبه ميشه، به توان 2 ميرسن و ميانگينشون گرفته ميشه هر چي اين عدد كوچكتر باشه شبكه بهتر آموزش ديده.

ديدتون رو نسبت به متلب بهتر كنيد، اين نرم افزار بزرگترين و قوي ترين نرم افزار پژوهشي در اكثر زمينه هاي علميه، اكثر گزارش هاي در مقالات بازشناسي ارقام با نرم افزار متلب هست و اگر غير اين باشه در مقاله آورده ميشه و جزئيات پياده سازي مطرح ميشه. نوشتن مقاله هم كه روش خودش رو داره توي بخش پردازش تصوير بگرديد من يه پروژه در اين زمينه توي سايت گذاشتم كه يه مقاله داخلي هم ازش چاپ شد. اون مقاله رو هم يه نگاهي بندازيد شايد كمكتون كنه.
    موفق باشيد
    شأن انسان در ايمان و هجرت و جهاد است و هجرت، مقدمهآ*ي جهاد فيآ*سبيلآ*الله.
    هجرت، هجرت از سنگينيآ*هاست و جاذبهآ*هايي كه تو را به خاك ميآ*چسباند.
    چكمهآ*هايت را بپوش، رهآ*توشهآ*ات را بردار و هجرت كن.
    2008/11/02
    363
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط محمد نحوي

ديدتون رو نسبت به متلب بهتر كنيد، اين نرم افزار بزرگترين و قوي ترين نرم افزار پژوهشي در اكثر زمينه هاي علميه، اكثر گزارش هاي در مقالات بازشناسي ارقام با نرم افزار متلب هست و اگر غير اين باشه در مقاله آورده ميشه و جزئيات پياده سازي مطرح ميشه. نوشتن مقاله هم كه روش خودش رو داره توي بخش پردازش تصوير بگرديد من يه پروژه در اين زمينه توي سايت گذاشتم كه يه مقاله داخلي هم ازش چاپ شد. اون مقاله رو هم يه نگاهي بندازيد شايد كمكتون كنه.
    موفق باشيد

سلام ممنون برای جوابتون و ممنون میشم لطف کنید و پیاماتون رو بخونید . من ادامه سوالام رو اونجا ازتون پرسیدم البته با تشکر فراوان از شما

[/url
نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5