اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

HMM IN MATLAB

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

HMM IN MATLAB

HMM IN MATLAB

پاسخ : HMM IN MATLAB

سلام دوست من
    میدونم که یکم دیره اما خوب این پاسخ رو میدم که اگه کسی احیانا سئوال داشت
    شاید بتونه مشگلشو حل کنه
    ببنید HMM ها توی زمینه تشخیص گفتار و از این داستانا زیاد کاربرد دارن اما بزار خیالتو راحت کنم کسی کدی توی اینترنت نگذاشته که بشه خیلی راحت ازش استافده کرد(حداقل تا چند ماه پیش که من میگشتم)بعد به به و چه چه کرد :sad:

باید بگم که یه سری کد هست که بنده براتون لینک هاشو میگذارم و واقعا" نمیدونم که به درد خواننده میخوره یا نه اما اینا چیز هایی بود که خودم وقت زیادی صرف کردم تا پیدا کنم
    و واقعیت اینکه خودم زیاد ازشون استفاده نکردم(چون موضوعی که دارم روش کار می کنم 1. HSMM هستش 2. برای پیش بینی خطا هستش)که این باعث میشه یه کم قضیه فرق کنه

اما اینا چیز هایی هستن که

اول از همه اینکه همه یه مقاله از آقای ربینیر(RABINER) بزنی میان میگن و میگن که ما از این مقاله خیلی استفاده بردیم! اما من خوندمش زیاد به کارم نیومد یه سری چیزا رو گفته بود اما زیاد به کار من نیومد (نمیدونم شاید مغز من نکشید یا من خوب نخوندم)
    سرچ کنی خیلی راحت میتونید پیدا کنید(چون واقعیت امر سرس همه مقالات در زمینه HMM هستش)
    یه تیکه فارسی هم هست واسه یه بنده خدایی که به طور خلاصه اومده گفته پیشنهاد میکنم به طور روزنامه وار(نه اینکه مثل من بشینید کامل ببنید چی میگه،چون خلاصه گفته درکش ناجوره و فقز وقتت تلف میشه)
    این لینکشه
    http://ceit.aut.ac.ir/~shiry/lecture/machine-learning/tutorial/HMM/HMM.htm#_ftnref6

(تهش هم باز چند تا لینک داره شاید به دردتون بخوره)

گفتید فایل مطلب ببین در این زمینه(تاکید می کنم بنده استفاده نکردم اما شاید شما بتونید استفاده کنید)
    یکی این هستش
    یه tollbox معروفه(البته چند تا چیز دیگه هم توش داره از جمله منابعی که به دردتون بخوره)
    http://www.cs.ubc.ca/~murphyk/Software/HMM/hmm.html
    نحوه استفاده
    http://www.cs.ubc.ca/~murphyk/Software/HMM/hmm_usage.html
    اینم یه کد برای HSMMهستش
    http://www.mit.edu/~mattjj/coding.shtml

یه چند تا هم توی خود سایت مطلبه باید وی پی ان(با فیلتر شکن جواب نمیده) بری

یه چند تا هم هست متاسفانه لینکاش پاک شده من توی لپتاپم دارم و نمیدونم چه طوری باید اینجا پلودش کرد

یه سری هم هست با کد جاوا بودش چون من خودم بلد نبودم دیگه کاریش نتونستم بکنم

امیدوارم شاید بعد مشگل کسی با این پست حل بشه

دیدگاه

سلام. خود برنامه Matlab فقط HMM گسسته داره که کار باهاش خیلی راحته. مسیر زیر در راهنمای برنامه :
      (Help > Statistic Toolbox > User's Guide > Markov Models > Hidden Markov Models (HMM
      البته برای حالت پیوسته (که خودم هم لنگش هستم) باید از همین برنامه های آماده استفاده کنی که فکر می کنم معروف ترینش همینی باشه که آقای سعیدی معرفی کرده
      اگه کسی از این برنامه استفاده کرده لطف کنه یک آموزش کوتاه همینجا بذاره
      لطفاً برای انجام پروژه های دانشجویی پیام خصوصی نفرستید.
      لطفاً سؤالاتی که در انجمن قابل طرح شدن هستند پیام خصوصی نکنید.
      با تمام وجود گناه کرديم اما نه نعمتش را از ما گرفت نه گناهان ما را فاش کرد اطاعتش کنيم چه مي کند؟"دکتر شريعتي"
      اگر جايي که ايستاده ايد را نمي پسنديد، عوضش کنيد شما درخت نيستيد!! "پاسكال"
      يا به اندازه ي آرزوهايت تلاش کن يا به اندازه تلاشت آرزو کن. "شکسپير"

دیدگاه

نوشته اصلی توسط هـادی
        سلام. خود برنامه Matlab فقط HMM گسسته داره که کار باهاش خیلی راحته. مسیر زیر در راهنمای برنامه :
        (Help > Statistic Toolbox > User's Guide > Markov Models > Hidden Markov Models (HMM
        البته برای حالت پیوسته (که خودم هم لنگش هستم) باید از همین برنامه های آماده استفاده کنی که فکر می کنم معروف ترینش همینی باشه که آقای سعیدی معرفی کرده
        اگه کسی از این برنامه استفاده کرده لطف کنه یک آموزش کوتاه همینجا بذاره
        سلام.فایلای فوق رو قبلا نگاه انداخته بودم ممنون.HMM گسسته و پیوسته،
        تفاوت پیوسته و گسسته در چیه؟برای تشخیص جمله از مدل پیوسته استفاده میشه و تشخیص واج یا کلمه منفصل از گسسته؟؟؟
        هرگز توان خودت را در تغيير دادن خويش،دست كم نگير!
        هرگز توان خودت را در تغيير دادن ديگران،دست بالا نگير!

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=112772.0

دیدگاه

اصولاً مدل مخفی مارکوف، گسسته است چون مشاهدات و حالت ها به صورت گسسته قابل تعریفن.
          ولی در مسائلی که بردار ویژگی پیوسته است با روشهایی مثل K-means یا GMM، اون بردارهای پیوسته رو به داده هایی گسسته تبدیل می کنن تا در مدل مخفی مارکوف قابل استفاده بشه.
          در صورتی که ویژگی های استخراج شده پیوسته است، با یکی از روش های گفته شده -یا هر روشی که با انتخاب یک نماینده برای یک مجموعه داده پیوسته نزدیک به هم اونها رو به داده های گسسته تبدیل می کنه- بردار ویژگی رو به نماد تبدیل کنید تا بتونید از HMM استفاده کنید.
          با تمام وجود گناه کرديم اما نه نعمتش را از ما گرفت نه گناهان ما را فاش کرد اطاعتش کنيم چه مي کند؟"دکتر شريعتي"

دیدگاه

نوشته اصلی توسط هـادی
            اصولاً مدل مخفی مارکوف، گسسته است چون مشاهدات و حالت ها به صورت گسسته قابل تعریفن.
            ولی در مسائلی که بردار ویژگی پیوسته است با روشهایی مثل K-means یا GMM، اون بردارهای پیوسته رو به داده هایی گسسته تبدیل می کنن تا در مدل مخفی مارکوف قابل استفاده بشه.
            در صورتی که ویژگی های استخراج شده پیوسته است، با یکی از روش های گفته شده -یا هر روشی که با انتخاب یک نماینده برای یک مجموعه داده پیوسته نزدیک به هم اونها رو به داده های گسسته تبدیل می کنه- بردار ویژگی رو به نماد تبدیل کنید تا بتونید از HMM استفاده کنید.
            ممنون
            1/خب میشه بگین در چه حالتی بردار ویژگی پیوسته است؟
            2/بردار ویژگی که چند تا عدده آخه چجوری عدد میشه پیوسته یعنی معادله هست؟

دیدگاه

ورودی مدل مخفی مارکوف مشاهداتی هستند که طبق تعریف مدل مخفی مارکوف، گسسته و محدود هستند.
              بردار ویژگی اگه از اعداد حقیقی تشکیل شده باشه حتی اگه هر بردار ویژگی یک بعدی باشه باز هم پیوسته است مثل:
              [21.2] [2.32] [20.8] (که هر براکت یک بردار ویژگیه، مثلاً دمای محیط)
              و یا وقتی چند بعدی باشه باز هم نمیشه مستقیماً به HMM داد مثل:
              [21 20] (مثلاً دما در دو محیط مختلف یا دما در دو زمان مختلف)
              و باید حتماً مقادیر گسسته محدودی باشن (Symbol) مثل
              [1] [2] [3] (تعداد اشیای با یک ویژگی یکسان در یک تصویر)
              یا
              [A] [D] [C] (نمادهایی که ممکنه نشون دهنده هر چیزی باشن)
              یا
              [2.3] [3.4] [5.5] (در صورتی که تعداد اعداد محدود باشن و بشه داخل یک مجموعه با اندازه محدود جاشون داد).
              در اغیر ین صورت باید با روش هایی مثل GMM یا VQ و ... اونها رو به صورت گسسته درآورد و به عنوان ورودی (مشاهده) در HMM استفاده کرد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط هـادی
                ورودی مدل مخفی مارکوف مشاهداتی هستند که طبق تعریف مدل مخفی مارکوف، گسسته و محدود هستند.
                بردار ویژگی اگه از اعداد حقیقی تشکیل شده باشه حتی اگه هر بردار ویژگی یک بعدی باشه باز هم پیوسته است مثل:
                [21.2] [2.32] [20.8] (که هر براکت یک بردار ویژگیه، مثلاً دمای محیط)
                و یا وقتی چند بعدی باشه باز هم نمیشه مستقیماً به HMM داد مثل:
                [21 20] (مثلاً دما در دو محیط مختلف یا دما در دو زمان مختلف)
                و باید حتماً مقادیر گسسته محدودی باشن (Symbol) مثل
                [1] [2] [3] (تعداد اشیای با یک ویژگی یکسان در یک تصویر)
                یا
                [A] [D] [C] (نمادهایی که ممکنه نشون دهنده هر چیزی باشن)
                یا
                [2.3] [3.4] [5.5] (در صورتی که تعداد اعداد محدود باشن و بشه داخل یک مجموعه با اندازه محدود جاشون داد).
                در اغیر ین صورت باید با روش هایی مثل GMM یا VQ و ... اونها رو به صورت گسسته درآورد و به عنوان ورودی (مشاهده) در HMM استفاده کرد.
                سلام.
                1)شما فرمودید مثلا [21.2] [2.32] [20.8] پیوسته هست!اما[1] [2] [3] گسسته؟چه فرقی دارند مگه؟مگر منظورتون از گسسسته بودن،عدد صحیح بودن هست؟!
                2)بعد استخراج بردارهای ویژگی،چگونه از یکسری بردار،متغیرهارا برای استفاده در برنامه های مربوط به kevin murphy استخراج میکنیم؟مثلا ماتریس انتقال حالت ،تعداد حالات مخفی و...چگونه از بردارهای ویژگی قابل استخراج هستند؟3)منظورتون از استفاده از kevin murphy این است که برای آموزش و کار با مدل HMM ازین تولباکس استفاده کنیم؟

دیدگاه

بله، ویژگی که عدد حقیقی باشه نمیتونه تعداد محدودی حالت داشته باشه پس نمیشه مستقیم در HMM استفاده کرد.
                  توضیحات در فایلی که در یک پست دیگه گذاشتم هست.
                  من تولباکس Murphy رو پیشنهاد می کنم البته اگه با C هم میتونید کار کنید HTK هم خوبه.

دیدگاه

سلام.آقای هادی خواهش میکنم کمکم کنید من شدیدا احتیاج به ابزارhtk دارم فایل نصبش و نحوه نصبشو میتونید بهم بگید .خواهش میکنم.خیلی فوری بهش احتیاج ذارم. :sad: من اونی که تو سایت htk است دانلود کردم ولی فایل install برای نصبش توش نیست.بسیار ممنون میشم کمکم منید.مرسی. :angry:

دیدگاه

با HTK کار نکردم و اطلاع ندارم. من برای مدل مخفی مارکوف از تولباکس MIT (متلب)استفاده کردم که کدش رو Kevin Murphy نوشته. در صورتی که متلب کارتو راه میندازه توی انجمن سرچ کنی توضیح دادم.

دیدگاه

سلام
                        من میخوام از مدل مخفی مارکوف در زمینه handwritten recognition استفاده کنم. میخوام برای هر حرف یک مدل تعریف کنم بعد با concatenate کردن مدل حروف مدل کلمه رو بسازم. متاسفانه هرچی سرچ میکنم چیزی دستگیرم نمیشه... :cry: میخواستم ببینم مشابه این کار در پردازش صوت چطور انجام میشه؟ مثلا با استفاده از مدل هر واج، مدل کلمه چطور ساخته میشه؟ اگر رفرنسی هم هست ممنون میشم معرفی کنه..
                        اگر کسی رو این موضوع کار کرده بازم ممنون میشم راهنماییم کنه...
                        ====================
                        هر موفیت بزرگی نتیجه هزاران تلاش کوچک و عادی ست...که مورد توجه و ستایش افراد دیگر قرار نگرفته اند...
                        =====================

دیدگاه

سلام.
                          ببین این به دردت میخوره:
                          http://www.researchgate.net/profile/Mounim_El_Yacoubi/publication/2879200_Off-Line_Handwritten_Word_Recognition_Using_Hidden_Mar kov_Models/links/0c96051f255b053259000000

دیدگاه

قسمتی از پایان نامه در مورد HMM (مدل مخفی مارکوف):
                            دانلود

فکر میکنم قبلاً این فایل رو گذاشته باشم ولی نتونستم پیداش کنم.

دیدگاه

سلام
                              قطعا راهنمایی ها و متون بالا و .... خیلی مفید هستند ولی چون وقت ندارم مجبورم سوالامو به صورت زیر بپرسم.
                              اول اینکه تفاوت بین روش smoothing و filter چیه؟
                              دوم برای دو حرف مختلف (صوت حروف) دو مدل hmm جداگانه ارائه دهید
                              برای حل قسمت دوم روش حل چگونه است ؟؟
                              کسی دیتا رو داره؟؟؟
                              کسی پروژه این تیپی داره با متلب که قابل فهم باشه
                              و از دستورات داخل متلب استفاده کرده باشه؟

بازم عذر میخوام چون وقت نداشتم اینطوری پرسیدم . :angry:
                              انجمن پرسش و پاسخ مهندسی پزشکی
                              http://biomedeng.ir/forum_per/
                              +++++++++++++++++++++++++++++++++
                              سایت مهندسی پزشکی
                              http://biomedeng.ir/

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X