اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک !! استفاده از ADC در bascom

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک !! استفاده از ADC در bascom

سلام به همه دوستان
    من همیشه codevision کار می کردم اما بنا به دلایلی الان مجبور شدم از bascom استفاده کنم و در نتیجه خیلی مبتدی هستم . از دوستان خواهشمندم یه تکه کد واسه من بنویسند که یه ورودی 0 تا 10 ولت که نشان دهنده مثلا 0 تا 100 واحد هست رو به صورت 10 بیتی از ADC0(PA0) بخونه و توی یک متغیر مثلا temp بریزه . ضمنا لطفا منو راهنمایی کنید که بهترین ولتاژ مرجع برای این 0 تا 10 ولت چقدر و از چه طریقیه (داخلی یا خارجی) ؟
    ممنون میشم

پاسخ : کمک !! استفاده از ADC در bascom

سلام

اگه ورودیت بین 0 تا 10 ولته که مستقیم نمیتونی به AVR بدی

پس باید ابتدا با یه اپتوکوپلر به 0 تا 5 ولت تبدیلش کنی

اما برای آموزش بیسیک یه جزوه خلاصه توی همین سایت و سایت کویر الکترونیک هست

یه نگاه بهش بندازی راحت یاد میگیری

منم کدویژن کار میکنم و بیسیک رو هم همینطوری یاد گرفتم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ehsan_akbari
      سلام

پس باید ابتدا با یه اپتوکوپلر به 0 تا 5 ولت تبدیلش کنی
      سلام
      شما با اپتوکوپلر نمی تونی ولتاژ 10 ولت رو به 5 ولت متغیر تبدیل کنید چون ولتاژ شما آنالوگ است شما باید از تقسیم مقاومتی استفاده کنید مثلا دو تا مقاومت 10 کیلو

برنامه خواندن از adc به صورت زیر است:
      Config Adc = Single , Prescaler = Auto , Reference = Avcc
      این دستور پیکره بندی adc است
      dim a2d as word
      Start Adc
      do
      A2d = Getadc(0)
      loop
      end

دیدگاه

من این دستوراتو نوشتم اما پاسخ بینهایت متغیره و خیلی مواقع اشتباه !!! مثلا خروجی 0 وصل شده اما یه بار 0 نشون میده بعد 1 بعد 4 بعد 3 بعد باز 0 و همینطور دائم تغییر می کنه با اینکه ورودی adc ثابته . چکارش کنم ؟ ضمنا من می خوام خروجیم بعد از تقسیم اعشاری باشه . word می تونه اینکارو بکن ؟ اگه نه چکارش کنم که مثلا 100/3 رو اعشاری بهم بده ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط majidmajid
          من می خوام خروجیم بعد از تقسیم اعشاری باشه . word می تونه اینکارو بکن ؟ اگه نه چکارش کنم که مثلا 100/3 رو اعشاری بهم بده ؟
          آقا مشکل بالا رو خودم حل کردم مونده مشکل اولم که توی پست قبل گفتم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط majidmajid
            من این دستوراتو نوشتم اما پاسخ بینهایت متغیره و خیلی مواقع اشتباه !!! مثلا خروجی 0 وصل شده اما یه بار 0 نشون میده بعد 1 بعد 4 بعد 3 بعد باز 0 و همینطور دائم تغییر می کنه با اینکه ورودی adc ثابته . چکارش کنم ؟ ضمنا من می خوام خروجیم بعد از تقسیم اعشاری باشه . word می تونه اینکارو بکن ؟ اگه نه چکارش کنم که مثلا 100/3 رو اعشاری بهم بده ؟

هر دو مشکل بالا رو خودم حل کردم . بازم متشکرم از لطف و توجه هر دو دوست خوبم .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X