اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اتصال همزمان 2 lcd گرافیکی به میکرو در بسکام

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اتصال همزمان 2 lcd گرافیکی به میکرو در بسکام

سلام
    دوستان آیا امکانش هست که 2 یا 3 تا lcd گرافیکی رو همزمان به میکرو توی بسکام متصل کنیم ؟ (البته من دارم با lcd رنگی نوکیا کار می کنم . یکیشو راه انداختم و می خوام بیش از یکی به میکروم وصل کنم)

پاسخ : اتصال همزمان 2 lcd گرافیکی به میکرو در بسکام

یعنی هیچکدوم از دوستان در این زمینه اطلاعی ندارند ؟!!!
    یعنی نمیشه توی بسکام مثلا با یه حلقه یا زیر برنامه هر بار یکی از پورتها رو config کرد برای lcd و اونو refresh کردو بعد یه جوری config اونو از بین برد و و سراغ بعدی رفت به همین ترتیب ؟؟

دیدگاه

سلام دوست عزیز
      اینکه شما تویه bascome هر لحظه پورت هاتونا تغییر بدید امکان داره و جواب میده برای مثال

onfig porta=input
      اینجا چند خط برنامه
      config porta=output

هالا شمااگه دوتا lcd را به یک پورت وصل کنید جواب نمیده یعنی پایه های lcd ها مشترک باشه
      اما اگه تو برنامه config را تغییر بدید میشه یه کارایی کرد :nice: :nice: :nice:
      زکات علم اموختن ان است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط blacklove
        سلام دوست عزیز
        اینکه شما تویه bascome هر لحظه پورت هاتونا تغییر بدید امکان داره و جواب میده برای مثال

onfig porta=input
        اینجا چند خط برنامه
        config porta=output

هالا شمااگه دوتا lcd را به یک پورت وصل کنید جواب نمیده یعنی پایه های lcd ها مشترک باشه
        اما اگه تو برنامه config را تغییر بدید میشه یه کارایی کرد :nice: :nice: :nice:

مثلا من که اومدم توی برنامم
        ... , Config Graphlcd = Color , Controlport = Portc , Cs = 0 , Rs = 1
        رو نوشتم و پورت c رو به lcd وصل کردم چطور می تونم بعدا این config رو از بین ببرم یا تغییر بدم؟؟ مشکل منم همینه.
        من مسلما lcdها رو نمی خوام به یه پورت وصل کنم . مثلا 3 تا lcd به پورتهای a,c,d اینو چطور می تونم انجام بدم ؟ من چون توی bascom تازه کارم دستوراتشو خوب بلد نیستم . مثلا نمی دونم دستوری مثل unconfig یا deconfig توش وجود داره ؟؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط majidmajid
          سلام
          دوستان آیا امکانش هست که 2 یا 3 تا lcd گرافیکی رو همزمان به میکرو توی بسکام متصل کنیم ؟ (البته من دارم با lcd رنگی نوکیا کار می کنم . یکیشو راه انداختم و می خوام بیش از یکی به میکروم وصل کنم)
          با سلام
          با استفاده از پین CHIP SELECT مربوط به هر LCD و کنترل اون در برنامه ، میتونید تعدادی ال سی دی رو به میکرو وصل نمایید( پینهای پورت دیتا - کنترل -نوشتن / خواندن بصورت مشترک و پینهای CHIP SELECT بصورت جداگانه ) ، و با انتخاب ، در آنها نوشته و یا از آنها بخوانید .

تقریبا شبیه این شماتیک :

دیدگاه

ممنون از توجه شما و اینکه وقت گذاشتیدو حتی عکس هم آماده کردید . اما
            واسه من خیلی مهم نیست که پایه ها مشترک باشند . اما خوب اگه باشند که چه بهتر . سوال اصلی اینه که من چطور config رو ویرایش کنم ؟ وقتی من نوشتم
            ... , Config Graphlcd = Color , Controlport = Portc , Cs = 0 , Rs = 1
            بعدا چطور این Cs رو تغییرش بدم توی برنامم ؟ مشکل من اینجاست

دیدگاه

اقای معیری عزیز بینهایت ممنونم . با ایده شما اینقدر بازی کردم تا به نتیجه رسیدم و مشکلم حل شد . بازم بینهایت ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط majidmajid
                ...... با ایده شما اینقدر بازی کردم تا به نتیجه رسیدم و مشکلم حل شد . .....
                بنام خدا

با سلام
                دوست گرامی ، لطف دارید ، ولی این ایده بنده نیست ، یک روش شناخته شده است و به I/O MULTIPLEXING معروف و برای مواقعی که تعداد پینهای میکرو محدود باشه ، مورد استفاده قرار میگیره .

در صورتی که جواب مناسب از پروژه گرفتید ، نتایج رو برای بررسی و رفع مشکل مشابه و احتمالی دیگر دوستان ، در اینجا قرار دهید .

با احترام

دیدگاه

منم منظورم یادآوری این ایده بود :redface:
                  من اول اومدم با set و reset کردن پین cs بعد از config کردن lcd شروع به کار کردم اما جواب نمی داد و خودش اتوماتیک همش چون توی config تعریف شده بود reset میشد (فعال میشد) اما بعد اومدم اصلا بیخیال پین Cs تعریف شده توی config شدم و خودم جداگانه چند تا پین دیگه (به تعداد lcd) واسه خودم Cs فرضی در نظر گرفتم و از اونها استفاده کردم و set و reset کردمشون و ok شد.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X