اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت قطعات و کار با فایبرگلاس

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت قطعات و کار با فایبرگلاس

با سلام
    هر کدوم از بچه ها اطلاعاتی از نحوه ساخت قطعات و کار با فایبرگلاس داره لطفاً
    توضیح بده ( گام به گام و از ابتدا )
    با تشکر
    " مانند دریا باش که هر گاه کسی سنگی بر تو پرتاب کرد سنگ غرق شود نه تو متلاتم شوی "

پاسخ : ساخت قطعات و کار با فایبرگلاس

با عرض سلام خدمت دوستان عزیز

با کلی گشت و گذار توی سایتهای مختلف هیچ چیزی به جز گهی های تبلیغاتی و فروش سی دی های آموزشی دستگیرم نشد که نشد ، واقعاً باعث تعصف و شرمندگیه که بخوای علمی رو بفروشی برای همین خودم دست بکار شدم و رفتم مغازه توزیع و فروش مواد فایبرگلاس و ازمسئول فنی نحوه کار و قیمت ها رو پرسیدم و یه چیزهایی رو یاد گرفتم و اونها رو به شما هم انتقال میدم .

اول از همه قیمت ها و مواد مورد نیاز رو میگم :

پشم شیشه هر کیلو 3000 تومان که معادل 2متر میشه (ارزان ترین)
    اسید یا خشک کن هرکیلو 6000 تومان
    رزین و کبالت هرکیلو 2900 تومان که با هم ترکیب شده است
    واکس برای هر متر سطح کار معادل 500 تومان
    کاردک پلاستیکی و یا چیزی شبیه که فاقد لبه های تیز باشد .

* البته در اینجا کلاً قیمت اجناس و مواد اولیه بالا هست

و اما نحوه استفاده :

آموزش فایبر گلاس

1- ابتدا قالب مورد نظر خود را که از قبل آماده و طراحی کرده ، سطح آن را صاف و تمیزمی نمائیم ( قالب را میتوانید از یک جعبه آماده و حتی توسط گچ خودتان طراحی نمائید )
    2- پشم شیشه را به اندازه های مورد نظر برش داده و آماده نمائید ( پشم شیشه ها را اندکی بزرگتر از سایز واقعی برش بزنید خصوصاً در مورد قالب هایی که شکل نامنظم و یا فرو رفتگی و برجستگی هستند .
    3 – سطح روی قالب را که از قبل تمیز شده را به واکس آغشته نمائید ( سطح را زیاد واکسی نکنید ) علت استفاده از واکس جدا شدن راحت تر فایبر گلاس از قالب پس از خشک شدن است .
    3- سپس مقدار یک استکان اسید یا همان خشک کن را در یک کیلو رزین حل نمائید ،
    * تذکر1 هنگام کار با فایبرگلاس از دستکش پلاستیکی و ماسک مناسب استفاده نمائید .
    * تذک2 ( اسید عمل خشک شدن رزین را سرعت می بخشد بنابراین اگر مقدار اسید حل شده از حد معمول زیاد تر باشد به علت فرار بودن احتمال آتش سوزی وجود دارد )
    * تذکر3 رزین را به مقدار مورد نیاز با اسید ( خشک کن ) ترکیب کنید و آن را نیز باید سریع استفاده کنید .
    * تذکر4 تا آنجائیکه امکان دارد مواد را پس ازترکیب در منزل نگهدار نکنید .
    4 – و حال رزین آماده شده را توسط یک برس ( برس رنگ آمیزی مناسب ) به روی سطح قالب بکشید تا خوب سطح آغشته به رزین شود (این کار را باید سریع و با دقت انجام دهید چون رزین زود خشک میشود )
    5- حال قطعه ای از پشم شیشه را که از قبل آماده و مناسب با قالب برش داده ایم را به سطح قالب و روی رزین ها می چسبانیم سپس هوای باقی مانده زیر پشم شیشه را با یک کاردک پلاستیکی و یا چیزی شبیه آن خارج میکنیم و با کاردک تمام سطح را خوب فشار می دهیم تا خوب به لایه رزین بچسبد ( به خاطر داشته باشید باید این کارها را با سرعت و دقت انجام دهید )
    6- بعد از چسباندن لایه اول دوباره سطح روی پوشش ایجاد شده را به رزین آغشته و بازهم پشم شیشه و باز هم هوا گیری و عمل فشردن را انجام میدهیم .
    این کار را تا سه یا چهار و حتی بیشتر بسته به نیازمان و اینکه قطعه کار قرار است چه فشاری را تحمل کند انجام می دهیم ( بهتر است یک یا دو روز قطعه کار را به حال خود رها کنید تا خوب خشک شود البته به دور از گرد و غبار ).
    بعد از اتمام کار و خشک شدن کامل قطعه کار می توانید لبه های اضافی را با قیچی مخصوص یا قیچی های آشپزخانه که لبه های پر قدرتی دارند و یا با کاتر جدا نمائید و با سوهان نیز آن را صاف کنید .
    در صورت تمایل می توانید سطح قطعه را نیز رنگ آمیزی نمائید .
    باید توجه داشته باشید که همه چیز به تمرین و تجربه شما بستگی دارد .

نحوه پوشش دادن و قرار دادن پشم شیشه و رزین

خودم هم دارم با فایبرگلاس یک دیش 60 سانتی رو آماده می کنم و حین کار ازش عکس می گیرم و در پایان هم عکس هاش و مراحل ساختش رو در پست های بعدی براتون پلود میکنم .

امیدوارم که مطلب واضح بوده باشه و مفید واقع بشه
    " موفق باشید "
    " مانند دریا باش که هر گاه کسی سنگی بر تو پرتاب کرد سنگ غرق شود نه تو متلاتم شوی "

دیدگاه

واقعا ممنونم ، لطف کردی اطلاعاتت رو در اختیار بقیه قرار دادی :agree:
      مواد اولیه رو از کجا میشه تهیه کرد ؟

دیدگاه

مغازه خاص خودش رو داره که فقط مواد اولیه مربوط به فایبرگلاس رو دارن
        ممکنه جواب خنده داری باشه ( اما باید بگردید ! )

دیدگاه

سلام
          ایستگاه مترو ملت به سمت میدان امام (ره) که بری کوچه ناظم الاطبا انتهای کوچه این لوازم رو داره . یه دوستی میگفت تو جمهوری هم هست.
          همگی موق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط الیاس . ج
            خودم هم دارم با فایبرگلاس یک دیش 60 سانتی رو آماده می کنم و حین کار ازش عکس می گیرم و در پایان هم عکس هاش و مراحل ساختش رو در پست های بعدی براتون پلود میکنم .

ممنون واقعا مفید بود.

زندگی یه فرصته

دیدگاه

این هم یک قالب از دیش 90 سانتی که با گچ درستش کردم ، فکر نکنم نیازی به توضیحات خاصی داشته باشه ، عکس گویا هست فقط قبل از اینکه بخواهید گچ رو توی دیش بریزید باید یک پلاستیک نازک ( نایلون ) توی دیش قرار بدید مثلاً از این سفره های یک بار مصرف خیلی عالیه
              برای اینکه از سنگین شدن بیش از حد قالب و عدم استفاده زیاد گچ جلوگیری کنیم وسط قالب رو با یونولیت پر میکنیم مثل شکل زیر

و این هم قالب البته یه خورده دیگه هم کار داره و باز هم عکس میزارم ، به خاطر داشته باشید باید بگذارید که گچ کاملاً خشک بشه و بعد اونو از دیش جدا کنید و اینکه قالب گچی رو روی یک پایه یا چند تا بلوک یا چیزی مشابه بگذارید مثل عکس . . .

دیدگاه

در این عکس هم قالب بتونه کاری و سمباده کاری شده و سطح اون صاف و سیقلی شده ( ار سمباده نرم استفاده کنید ) .

بتونه هم به صورت آماده از رنگ فروشی ها میتونید تهیه کنید ( قوطی یک کیلویی 800 تومان ) یا اگه میخواهید خودتون درست کنید باید به صورت زیر عمل کنید :
                مواد لازم :
                پودر مل نیم کیلو حدود 1000 توان
                رنگ روغنی ربع کیلو رنگش فرقی نمیکنه و قیمتش 1000 تومان هست
                یک عدد ظرف برای ترکیب

حالا پودر مل رو به مقدار مورد نیاز درون ظرف ریخته و رنگ رو به آرامی به پودر اضاف کنید و هم بزنید تا اونجایی که خمیری نرم و روان ( به نرمی و شلی ماست پر چرب ) درست بشه .
                بتونه آمادست و میتونید با یک لیسه اون رو روی سطح بکار ببرید
                خشک شدنش کند تر از بتونه آماده هستش اما وقتی خشک شد چسبندگی و سفتیش بیشتر از اونه

منتظر عکس های بعدی باشید . . .

دیدگاه

با سلام

انگیزه ساخت و تولید شما را تبریک عرض میکنم
                  لذت انجام چنین کارهایی را فقط کسانی که خودشان ساخته ای داشته باشند خوب درک میکنند بدون توجه به قیمت تمام شده کار و یا قیمت کاری آماده در بازار حتی اگر این تجربه به نتیجه نرسد باز هم ارزش تجربه را دارد
                  من توصیه ای برای قالب گیری با گچ دارم شما میتوانید برای مصلح کردن قالب گچی از گونی های مخصوص قیروگونی پشت بام استفاده کنید بدین صورت که یک لایه گچ ماست گونه روی قالب بریزید سپس گونی بریده شده به اندازه قالب را در ظرف گچ آماده شده غرق کنید و سپس آنرا روی قالب پهت کنید و با غلتک یا دست آغشته به گج آماده روی آن بکشید تا روی کار بنشیند ویک لایه نازک از گچ روی آنرا بپوشاند تا روزنه های گونی معلوم نباشند بعد از خشک شدن شما یک قالب نازک و محکم بدون ترک دارید

حالا یک سوال از الیاس جان دارم
                  شما در مورد قدرت انعکاسی امواج در نمونه فایبر گلاس چه فکری کرده اید چون دیش ها فلزی هستند و امواج را بخوبی به سمت کانون انعکاس میدهند
                  منتظرم راه حل شما را بدانم
                  ایده :دوستان این زحمت را اگر روی دیش های معروف به کروزر قالب گیری کنند ارزش افزوده کارشان چند برابر و قابل رقابت میباشد

منتظر سرانجام کارتان میباشم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط الیاس . ج
                    با عرض سلام خدمت دوستان عزیز

با کلی گشت و گذار توی سایتهای مختلف هیچ چیزی به جز گهی های تبلیغاتی و فروش سی دی های آموزشی دستگیرم نشد که نشد ، واقعاً باعث تعصف و شرمندگیه که بخوای علمی رو بفروشی برای همین خودم دست بکار شدم و رفتم مغازه توزیع و فروش مواد فایبرگلاس و ازمسئول فنی نحوه کار و قیمت ها رو پرسیدم و یه چیزهایی رو یاد گرفتم و اونها رو به شما هم انتقال میدم .
                    با سلام

این هم لینکی در مورد کار با فایبر گلاس http://www.newdesign.ir/search.asp?id=106&rnd=815

موفق باشید

دیدگاه

با سلام

آقا صاحب این تاپیک کجا رفت؟؟؟؟؟؟؟ :surprised: :eek: :agree:

دیدگاه

دوستان با ابن روشها میشه برای ماشین بدناه ساخت ؟؟؟

البته برای ماشینهایی که حودمون میسازیم نه سمند یا پراید. :mrgreen:

میشه با این روشها چیزهای کوچیک هم ساخت, مثلا برای بدنه روبات یا یه همچین چیزیایی ؟
                        دانلود کی های جدید کاسپر
                        جهت سفارش طراحی و برنامه نویسی سایت, قالب, بنر قیف و فلش
                        با این آی دی تماس بگیرید :
                        sam.shark360

دیدگاه

با سلام خدمت آقای zarghami برای انعکاس در نظر داشتم لایه وسطی فایبر رو با توری آلومینیوم پوشش بدم اما به علت فراموشی اینکارو نکردم و گذاشتم برای نمونه بعدی اما حالا که اینطوری شده با فویل های نازک آلومینیومی که به صورت قطعات مثلثی برش خواهم داد سطح کار رو پوشش بدم .

راستی باید ببخشید چند وقتیه یه مشکلی برام پیش اومده بخاطر همین سرم یه خورده شلوغ بود . . .
                          ادامه کار رو حتماً به اطلاع دوستان میرسونم "

دیدگاه

باسلام به دوستان عزیز
                            الیاس جان از مطالب شما بسیار بهره بردم و خواهشمندم که این مطالب را ادامه دهید وکارهایی که انجام دادید اینجا بگذارید تاهمگان استفاده ببرند،
                            برای شما موفقیت روز افزون آرزومندم،
                            کاش ما انسانها میدانستیم: این قافله عمر عجب میگذرد!

دیدگاه

سلام

تاپیک جالبیه. اما اگه واسه کارهای الکترونیکی می خواین نیازی به این همه دردسر نیست می تونید از ABS Plastic استفاده کنید ؛عین تخته سه لا می مونه ؛با اره برش می دین و بعد توسط یه هیتر مخصوص محل مورد نظر برای خم کاری رو گرم می کنین و بعد به شکل و شمایلی که نیاز دارین در می آرین. چیز جالبیه و کارهای قشنگی میشه باهاش انجام داد.

شنیدم CNC کارها از اینا دارن.ما که اینجا CNC کار نداریم اگه شما دارین یه سر بزنین :redface:

اگه BroadBand تشریف دارین می تونین مجله MAKE Vol.10 رو دانلود کنین . یه مقاله جالب در این زمینه داره. (یه مجله خوب واسه کسایی که دنبال ایده های نو در هر زمینه ای می گردن!)

make magazine vol.10 حدود 75 مگابایت ناقابل :mrgreen:

موفق باشید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X