اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل در ریست شدن میکرو هنگام راه اندازی موتورآ‌های روبات

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل در ریست شدن میکرو هنگام راه اندازی موتورآ‌های روبات

سلام
    من یه مشکلی برام پیش اومده. یه مگا 32 رو به 2 تا موتور وصل کردم و از PWM هم برای موتورآ‌ها دارم استفاده میآ‌کنم. البته از درایور l298 هم استفاده کردم این بین.
    وقتی موتورآ‌ها رو فرمان روشن شدن بهشون میآ‌دم. بعد از شاید 1 یا 2 ثانیه چرخش موتورآ‌ها، فکر میآ‌کنم میکرو ریست میآ‌شه. یا اینطور چیزی. باید برق رو قط کنم و دوباره وصل کنم تا برنامه اجرا بشه.
    البته این رو هم اضافه کنم که برای موتور یه ولتاژ جداگونه از ولتاژ میکرو دارم. ینی روبات 2تا ورودی برق داره که هم گراند شدن. البته این پشن رو هم اضافه کردم که یه رگولاتور این بین باشه که اگر فقط 1 ولتاژ بود، از اون رگولاتور برای تامین برق میکرو و مدار دیجیتالی استفاده کنم. ورودی رگولاتور یه جامپر گذارشتم و با اون ورودی رو قط و وصل میآ‌کنم.
    به نظرتون مشکل از کجاست؟

پاسخ : مشکل در ریست شدن میکرو هنگام راه اندازی موتورآ‌های روبات

سلام
    یه دونه خازن 104 بزار مستقیما دو سر vcc و گراند میکرو.یه خان بزرگ هم بزار دو سر تغذیت انشالله درست میشه :smile:

دیدگاه

این کار رو کردم. ولی تاثیر نداشت.
      یه چیزی. موتور وقتی زیاد جریان میآ‌کشه این وضع پیش میاد. الان با 6 ولت خیلی خوب روبوت داره کار میآ‌کنه! ولی تاکید کنم که مسیر ولتاژ موتورآ‌ها و میکرو یکی نیست و فقط این دو تا توی درایور به هم میآ‌رسن. درایورم هم l298 هستش.

دیدگاه

میتونی زمین موتور و میکرو رو جدا کنی و از اپتی کوپلر استفاده کنی . اینطوری قسمت فرمان و قدرتت کلا از هم جدا میشه.
        موفق باشی :smile:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سید مهدی
          میتونی زمین موتور و میکرو رو جدا کنی و از اپتی کوپلر استفاده کنی . اینطوری قسمت فرمان و قدرتت کلا از هم جدا میشه.
          موفق باشی :smile:
          خوبه. ولی خب برای درایور هم من یه سطح ولتاژ منطقی دارم. اونو چیکارش کنم؟ بعد پیآ‌دابلو ام رو هم میآ‌شه با اپتو کوپلر انتقال داد. از نظر فرکانس میآ‌گم.

دیدگاه

البته فک میآ‌کنم این اپتو کوپلر گذاشتن یه جور پاک کردن صورت مسئلست. چرا باید اینطور باشه؟

دیدگاه

سلام
              1. اگه pcb کشیدی بزار اینجا تا بررسی کنیم.
              2. خط vcc و gnd مدار فرمان و قدرت باید از هم جدا باشند. یعنی هر کدوم مسیر جدا از ورودی باطری یا منبع تغذیه داشته باشن. این مسئله خیلی مهمه. من تو ظبط های خانگی زیاد دیدم که میان و

گذاشتن خازن 100 نانو دو سر موتور(روی خود موتور نصب بشه نه تو مدار) جرقه های موتور رو تا حد زیادی میگیره.
              بت در بغل و به سجده پیشانی ما کافر زده خنده بر مسلمانی ما
              اسلام به ذات خود ندارد عیبی هر عیب که هست در این مسلمانی ماست

دیدگاه

البته فک میآ‌کنم این اپتو کوپلر گذاشتن یه جور پاک کردن صورت مسئلست. چرا باید اینطور باشه؟
                گفتم که اپتی کوپلر مدار موتور و درایورش رو از مدار میکرو ایزوله میکنه و امکان تاثیر گذاشتن نویز رو میکرو رو تا حد زیادی کم میکنه .
                در مورد سطح منطقی هم متوجه نمیشم ، خب خروجی اپتی کوپلر هم میتونه منطقی 0 و 5 باشه

دیدگاه

خب PCB رو ببینید.
                  از POWER12 یک خط پر رنگ میاد و به 7805 متصل میآ‌شه (البته با یه jumper تا در صورت عدم استفاده از 7805 اون رو غیر فعال کنم) بعد به یه کانکتور flat وصل میآ‌شه به مدار درایور. اگر نیاز بود pcb درایور رو هم میآ‌ذارم. این تمام مسیر درایورم بود.
                  اما از فلت درایور هم بگم. پین 1 تا 4 برای کنترل 2 تا موتور پین 5 و 6 هم برای pwm و پین 7 برای گراند و 8 هم برای 5 ولت منطقی. پین 9 و 10 هم برای ولتاژ موتورآ‌ها که ممکنه حتی تا 15 هم بره.
                  c1 تا c3 هم خازن 22 میکرو هستن. خازن c5 و c6 هم برای کاهش نویز اینتراپتآ‌های خارجی و خازن c4 هم برای کاهش نویز adc که با سلف l1 درگیر شده!
                  jumper2 هم برای پروگرام کردن میآ‌کرو گذاشتم. شاید نیاز نبوده! برای این که ولتاژ مورد نیاز از پروگرامر تامین بشه یا مدار که اگر یه موقع روبوت به برق وصل نبود بشه با پروگرمر باز میکروی روی اون رو با ISP پروگرم کرد.
                  خطوط قرمز هم اومدم با یه تیکه سیم اینطرف بورد به هم وصل شده. PCB من یک لایست.

دیدگاه

خوب مشکل معلومه دیگه. شما خط GND رو بردی به میکرو و از اونجا با جامپر دراز دادید به موتورها. به نظر من اون جامپر رو قطع کنید و زمین موتورها رو مستقیم بزنید به زمین کانکتور ورودی.
                    خط 5 ولت هم به موتورها رفته که نمیدونم واسه چی. اونم اگه قسمت قدرت ازش استفاده کنه مشکل ساز میشه.
                    فعلا همینها

دیدگاه

مرسی. دوباره PCB رو میآ‌زنم. 5 ولت هم برای راه اندازی درایورم هستش. من از l298 استفاده کردم که یه vcc داره و یه vs که vcc برای مدار منطقیه اونه و vs هم برای راه اندازی موتور ها. دیتا شیتش رو ببینید.

دیدگاه

مهندس فکر کنم مشکل شما اینه که دیود هرزگرد نذاشتی !

:eek:
                        A.N.T

دیدگاه

نوشته اصلی توسط terip2008
                          مهندس فکر کنم مشکل شما اینه که دیود هرزگرد نذاشتی !

:eek:
                          مهندس اگه اینطوره که من آی سی درایور هم نذاشتم که! اونا با یه فلت به این بور وصل شدن! تو یه برد جدا هستن!

دیدگاه

سلام
                            دوست عزیز شما موتور رو نمی تونید به صورت مستقیم با میکرو فرمان بدید چون پایه های میکرو 25 میلی آمپر جریان میدهند.
                            شما باید از درایور L298 استفاده کنید این کار رو بکنید هیچ مشکلی برای ریست شدن میکرو ندارید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Blossom
                              مرسی. دوباره PCB رو میآ‌زنم. 5 ولت هم برای راه اندازی درایورم هستش. من از l298 استفاده کردم که یه vcc داره و یه vs که vcc برای مدار منطقیه اونه و vs هم برای راه اندازی موتور ها. دیتا شیتش رو ببینید.
                              نمیخواد جانم.
                              اول با تیغ این رو اصلاحات کن. اگه درست شد، بعد برد بزن.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X