اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

موازی وصل کردن تریاکها

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

موازی وصل کردن تریاکها

سلام

میخاستم بدونم میشه 3 تا تریاک BT139آ‌ رو برای کم کردم تلفاط با هم موازی ببندم مصرف کنندم 10 آمپره و 1 دونه تریاک خیلی داغ میشه میخام با اینکار حرارت رو پایین بیارمآ‌ .

راستی درایور تریاکا هم یه MOC3021 هستش :redface:

پاسخ : موازی وصل کردن تریاکها

دایی جانم
    موازی کردن تریاک ها کار آسونی نیست. چون تریاک وقتی روشن میشه شبیه دیود هدایت می کنه. نمی تونی ادعا کنی دو تریاک افت ولتاژ برابر دارند. بنابراین وقتی موازی بشن ممکنه فقط یکی هدایت کنه و اون یکی اصلا روشن نشه.
    یه روش معمول اینه که با هر تریاک یک مقاومت مناسب سری کنی. مثلا واسه 3 تا BT139 که هرکدوم باید 3.33 آمپر بکشه می تونی با هرکدوم مقاومت 0.47 اهم 5 وات سری کنی. این مقاومت ها باعث میشه اختلاف ولتاژ بین تریاک ها جبران بشه.
    با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
      دایی جانم
      موازی کردن تریاک ها کار آسونی نیست. چون تریاک وقتی روشن میشه شبیه دیود هدایت می کنه. نمی تونی ادعا کنی دو تریاک افت ولتاژ برابر دارند. بنابراین وقتی موازی بشن ممکنه فقط یکی هدایت کنه و اون یکی اصلا روشن نشه.
      یه روش معمول اینه که با هر تریاک یک مقاومت مناسب سری کنی. مثلا واسه 3 تا BT139 که هرکدوم باید 3.33 آمپر بکشه می تونی با هرکدوم مقاومت 0.47 اهم 5 وات سری کنی. این مقاومت ها باعث میشه اختلاف ولتاژ بین تریاک ها جبران بشه.

1- این کار ( موازی وصل کردن تریاکها) انفجار که ایجاد نمیکنه؟ من به انفجار و کلا برق شهر خیلی حساسم بدم میاد میترسم :redface:

2- ببینم این مقاومت رو دقیقا" مجا باید بزارم و ممکنه محاسبه مقدارشو بگی ؟

دیدگاه

با هر تریاک یه مقاومت 0.47 اهم سری کن. نترس پکید با من
        محاسبش بمونه واسه بعد از پکیدن
        راستی اگه می خوای قطع و وصل کنی از MOC3063 استفاده کنیا.
        اگه هم کنترل با برش پالس از MOC3052

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
          با هر تریاک یه مقاومت 0.47 اهم سری کن. نترس پکید با من
          محاسبش بمونه واسه بعد از پکیدن
          راستی اگه می خوای قطع و وصل کنی از MOC3063 استفاده کنیا.
          اگه هم کنترل با برش پالس از MOC3052
          ببینم اگه بخام خروجی و شکل موج رو روی اسکپ ببینم میتونم با این اسکپ زپرتیم ببینم؟ مشخصاتش اینه

800v Protection input فکر کنم بشه نه؟! :sad: oo:

این تریاکا خیلی دوس داشتنیه واقعا!

دیدگاه

دایی جان
            این تریاکا دوست داشتنیه اما سوختش دیگه بدرد نمی خوره!

شکل موج رو می تونی روی اسکوپت ببینی اما ممکنه اسکوپ نازنینت دود بشه بره هوا. چون اسکوپ ها یه اتصال خازنی با 220 ولت دارند. مثل منبع تغذیه کامپیوتر

برای اینکه مشکلی برات پیش نیاد باید یه ترانس 220 به 220 ولت ایزوله با توان برابر با اسکوپت بخری. اینجوری زمین اسکوپت شناور میشه و میتونی به مدارات 220 ولت وصلش کنی.

دیدگاه

اینطوری باید ببندم ؟ یا این همونیه که می پوکه؟ :biggrin:

دیدگاه

فقط یه جاش مشکل داره. باید واسه گیت هر ترایاک یک مقاومت 180 اهم بزاری.
                پس مدارو دوباره بکش.
                چرا MOC3063 نگذاشتی؟!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
                  فقط یه جاش مشکل داره. باید واسه گیت هر ترایاک یک مقاومت 180 اهم بزاری.
                  پس مدارو دوباره بکش.
                  چرا MOC3063 نگذاشتی؟!
                  بله چشم 180 هم میزارم :

1- بین گیت و خروجی اپتو کوپلر دیگه؟

2- میشه حکمت این مقاومتهارو برام بگی خیلی گیجم کرده اون مسله روشن شودن تراکا رو درک کردم ولی چطوری مقاومت این مشکلو حل میکنه!

3- 3 تا 63 خریدم نگران نباش این مش پروتعوس نداشت :icon_razz:

دیدگاه

1- دقیقا. اون یه دونه رو بردار 3 تا بزار تا به هر کدوم یکی برسه.
                    2- حکمتش بسیار ساده است. ترایاک ها وقتی روشن میشن مثل منبع ولتاژ عمل می کنن. دو یا چند منبع ولتاژ رو نمیشه باهم موازی کرد چون قاط میزنه. مثلا یه باطری 6 ولت رو نمیشه با یه 12 ولت موازی کرد.
                    اگه ترایاکها کاملا مشاه بودن مشکلی پیش نمیومد. اما همین اختلاف اندک در ولتاژ روشن شدن باعث میشه یه ترایاک هدایت کنه و دیگری خاموش بمونه.
                    اگه بتونی تحلیل کنی چرا نمیشه دیودها رو باهم موازی کرد ترایاکها هم درک میشن. منحنی ولتاژ جریان در دیودها بصورت نماییه یعنی با تغییر کوچکی در ولتاژ تغییر بسیار بزرگی در جریان داریم. پس دو دیود که موازی شده باشن باید کاملا مشابه باشن وگرنه از یکی جریان زیاد می گذره از اون یکی کم.

دیدگاه

چطوری اینطووورییی!؟ :icon_razz:

اینم فایل مش پروتعوس اگه دارم شاس میزنم بهم بگو کجا بزارم :redface:

http://www.4shared.com/file/138437823/9a349f28/triac.html

دیدگاه

این چی بید دایی جان؟!
                        چه فرقی با قبلی داره؟
                        اینجوری بساز:

دیدگاه

اونوقت 100 اهم کم نیست واسه اسنابر!؟ بدشم برق شهر رو مستقیم بزنم توی ورودی اپتوکوپلر؟!؟ مقاومتی چیزی نمیخاد!؟

یه چیز دیگه از روی افت ولتاژ روی مقاومتهای 0.47 میشه فهمید کدوم تریاک روشن میشه کدوم نمیشه؟ اگر روشن نشد یعنی باید مقاومت 220 اونو کم کنم که جریان گیت رو زیاد کنم درسته؟ با این کار میشه مدارم رو تنظیم کنم؟ یا لازم نیست؟

دیدگاه

نگران نباش دایی جان
                            همینو بساز همشون روشن میشن و چیزی هم نمی سوزه. مقاومت 100 اهم رو کمتر هم می تونی بکنی به شرطی که اپتو خطا نکنه و حتما در عبور از صفر ترایاک ها رو روشن کنه
                            مقاومت 220 واسه روشن کردن 139 کافیه اما اگه نشد کمترش کن.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X