اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال در مورد کاربرد MOSFET به عنوان یک کلید

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال در مورد کاربرد MOSFET به عنوان یک کلید

وقتی از یک mosfet بخوام تو مدار به عنوان کلید استفاده کنم در حالی که سورس زمین شده باشه و درین با یه RFC به منبع VDD وصل باشه اونوقت سیگنال ورودی به گیت حتما باید مربعی باشه یا سینوسی هم میتونه باشه؟؟ ترانزیستور تو کدوم ناحیه ها باید کار کنه؟؟ و اینکه کلا برای اینکه ترانزیستور ما به یه کلید ایده ال نزدیکتر باشه چه ویژگی هایی باید داشته باشه و چطور میشه به این ویژگی ها نزدیکتر شد؟؟
    حاصل عمرم سه سخن بیش نیست
    خام بودم - پخته شدم - سوختم

پاسخ : سوال در مورد کاربرد MOSFET به عنوان یک کلید

سلام

سیگنال ورودی به گیت باید نسبت به سورس باشه.یعنی باید مداری که سیگنال رو به گیت میده زمینش با سورس یکی باشه.ماسفت باید تو ناحیه اشباع کار کنه (سوئیچینگ) و برای اینکه ببینید دقیقا چه ولتاژهایی میتونید استفاده کنید باید به دیتا شیت ماسفت مورد نظر مراجعه کنید. :smile:

دیدگاه

فرقی نداری سیگنال سینوسی یا مربعی باشه
      به محض بیشتر شدن ولتاژ گیت سورس از ولتاژ آستانه(vt) ترانزیستور روشن میشه و باید بره تو ناحیه ی اشباع .
      وقتی هم که ولتاژ فوق کمتر بشه ترانزیستور خاموش بشه.

اصولا کلید ها زمان قطع و وصل شدنشون، مهم ترین پارامتریه که بحث میشه ، چون به محض اینکه به ترانزیستور دستور خاموش شدن میرسه ، همون موقع خاموش نمیشه
      همین طور در روشن شدنش، واسه همین سرعت خاموش -روشن شدنشون(switching) میاد پایین .

بهنرین نوع کلید ها هم به ترانزیستور های اثر میدانیه (fet - mosfet) چون سرعت خاموش روشن شدنشون زیادتر از (BJT) ها است.

انجمن طراحی مدارهای مایکرویو(فرکانس بالا)(http://www.eca.ir/forum2/index.php?board=283.0)
      انجمن شبکه های عصبی(http://www.eca.ir/forum2/index.php?board=207.0)

دیدگاه

Mr.designer سلام
        اینکه میگید تو ناحیه اشباع کار کنه من راجع بهش سوال دارم ببینید یک کلید ایده ال یعنی وقتی وصله اتصال کوتاه(مقاومت صفر) باشه و وقتی قطعه مدار باز(مقاومت بی نهایت) حالا با توجه به این موضوع اگه از روی نمودار Ids بر حسب Vds بخوایم بگیم تو ناحیه قطع که خوب همون مدار بازه اما تو ناحیه مقاومتی(triode ) با توجه به عکس شیب نمودار یه مقاومت کوچیک داره که همون اتصال کوتاه می تونه باشه اگه منظورتون از ناحیه اشباع این ناحیست که خوب نظرتون با من یکیه. من با این استدلالم که نمیدونم درسته یا غلط !! نمیدونم چطور میشه با اعمال چه سیگنالی به گیت می تونم ترانزیستورم رو کاری کنم که فقط تو ناحیه قطع و مقاومتی عمل کنه در واقع وارد اون ناحیه که من اسمشو اشباع میزارم و ترانزیستور مثله منبع جریان عمل می کنه نشه؟؟؟
        لازمه بگم که من بصورت عملی داره کار نمیکنم بلکه شبیه سازی هستش :smile:

دیدگاه

cooolman_ahv سلام
          من بیشتر فعلا برام این مهمه که به یه کلید ایده ال نزدیک بشم که زمان سوییچ هم می تونه یکی از اون پارامتر ها باشه
          اینکه مقاومت وصل کوچیک بشه لطفا جوابم به Mr.designer هم یه نگاهی بکن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط roberto
            Mr.designer سلام
            اینکه میگید تو ناحیه اشباع کار کنه من راجع بهش سوال دارم ببینید یک کلید ایده ال یعنی وقتی وصله اتصال کوتاه(مقاومت صفر) باشه و وقتی قطعه مدار باز(مقاومت بی نهایت) حالا با توجه به این موضوع اگه از روی نمودار Ids بر حسب Vds بخوایم بگیم تو ناحیه قطع که خوب همون مدار بازه اما تو ناحیه مقاومتی(triode ) با توجه به عکس شیب نمودار یه مقاومت کوچیک داره که همون اتصال کوتاه می تونه باشه اگه منظورتون از ناحیه اشباع این ناحیست که خوب نظرتون با من یکیه. من با این استدلالم که نمیدونم درسته یا غلط !! نمیدونم چطور میشه با اعمال چه سیگنالی به گیت می تونم ترانزیستورم رو کاری کنم که فقط تو ناحیه قطع و مقاومتی عمل کنه در واقع وارد اون ناحیه که من اسمشو اشباع میزارم و ترانزیستور مثله منبع جریان عمل می کنه نشه؟؟؟
            لازمه بگم که من بصورت عملی داره کار نمیکنم بلکه شبیه سازی هستش :smile:
            فکر میکنم به خوبی منظورتون رو متوجه نشدم یا اونقدر اطلاعاتم کافی نیست که بتونم بفهمم..

اما معمولا وقتی از ماسفت به عنوان سوئیچ استفاده میکنید بهتره ولتاژی که به گیت میدید بین 10 تا 15 ولت باشه(بهتره بین 12 تا 15 باشه).مثلا برای منابع تغذیه سوئیچینگ و درایور موتور ها و هر جایی که به عنوان سوئیچ استفاده میشه این نکته مهمی است که توی دیتا شیت هم روی نموداری که فرمودین مشخص شده.ممکنه شما یه ماسفت 100 امپری برای یه مصرف کننده 5 امپری بزاری ولی ماسفت خیلی داغ میکنه ! دلیلش اینه که ماسفت در اون لحظه دارای مقاومت درین-سورس بالایی هست و تلفات زیادی داره و دلیلش هم خوب درایو نکردن گیت ماسفت هست.

:smile:

دیدگاه

ماسفت باید توی ناحبه ترایود کار کنه.(این ناحیه در مورد bjt اسمش اشباع هست ولی ماسفت فرق داره.یعنی دقیقا جایی که ماسفت منبع جریانه اسمش اشباعه)
              کافیه ولتاز گیت سورس بیشتر از Vth یا ولتاژ آستانه باشه.حالا هر چی بیشتر باشه مقاومت ماسفت در زمان روشن بودن پایین تر میاد.ولی بیشتر از محدوده مجاز دیاشیت هم نباید باشه.
              آیا جهالت نیست که آدمی ساعات شیرین امروز را فدای روزهای آینده کند؟

دیدگاه

اگه vth>=vgs باشه ماسفت روشن میشه حال اگر vds>=vgs-vth lماسفت میره تو حالت اشباع یعنی ماسفت مانند یک منبع جریان ثابت میمونه

ولی اگه vds<vgs-vth باشه ماسفت تریود هست و مانند یک مقاومت متغیر (درین سورس) نسبت به ولتاژ گیت سورس عمل میکنه
                ....................HELP ME GOD ...........................

WORLD ELECTRONIC................................

nasrolahymohsen@gmail.com......................... ...

دیدگاه

دوست عزیز فراموش نکن که با یه مقاومت پایه گیت رو زمین کنی...
                  ضمناً ماسفت های مخصوص کلید زنی هم وجود داره.
                  مثل IRLBA3803 که چیز غولیه!
                  این ماسفت کاربرد تقویت کنندگی خطی ندارد و راه شناسایی این فت ها دیود محافظ آنها است...

دیدگاه

این پی دی اف نحوه طراحی کامل یک سوییچ و بردن ماسفت به ناحیه تریودیک رو میگه

برای بدست آوردن K و Vt به این شکل عمل کنید ( ولتاژ تریشلودو از دیتاشیت نخونید)
                    نموداری ک در دیتاشیت ماسفتتون هست و VGS بر حسب ID هست یا برعکس رو پیدا کنید و سپس دو نقطه روش در نظر بگیرید و دو معادله شاکلی رو بنویسید دو معادله و دو مجهول K و Vt بدست میاد با جاگذاری یکی از مجهول ها در یکی از معادلات کجهول دیگم رو بدست بیارید
                    http://s6.picofile.com/file/82024182...witch.pdf.html
                    اشک هایی که پس از هر شکست ریخته میشوند همان عرق هاییست که برای پیروزی ریخته نشده است

دیدگاه

سلام دوستان
                      من یه دستگاه اسکوتر دارم که ماسفتهای اون سوخته و نتونستم تو بازار
                      گیر بیارم خواستم اگر میشه راهنمایی کنید چه ماسفتی رو که در بازار رایج
                      هستن میتونم جایگزین کنم .
                      HN75N09AP

دیدگاه

نوشته اصلی توسط parham_parvizi نمایش پست ها
                        سلام دوستان
                        من یه دستگاه اسکوتر دارم که ماسفتهای اون سوخته و نتونستم تو بازار
                        گیر بیارم خواستم اگر میشه راهنمایی کنید چه ماسفتی رو که در بازار رایج
                        هستن میتونم جایگزین کنم .
                        HN75N09AP
                        فکر میکنم بشه با irf3205 جایگزینش کرد

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X