اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

جایگزینی تریستور به جای کنتاکتور (به همرا مدار به صورت فلش!)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

جایگزینی تریستور به جای کنتاکتور (به همرا مدار به صورت فلش!)

جایگزینی تریستور به جای کنتاکتور

یه سلام گرم توی این زمستون سردذ برای تمام بروبچ 5 ولت و 380 ولت!!!

همونطور که می دونین توی مدار فرمان ، برای روشن خاموش کردن یه کناکتور از یه شستی استارت استپ استفاده میشه . که برای روشن کردن اون یک بار شستی استارت زده میشه و برای خاموش کردنش هم یک بار شستی استپ زده میشه.
    امروزه از قطعات الکترونیکی به جای کنتاکتور استفاده میشه که اولین و ساده ترن اون همون تریستوره که خیلی جاها از اون به جای کنتاکتور استفاده می کنند.
    تریستورها در توانهای مختلفی ساخته شدند که می تونند به راحتی جریان رو قطع و یا وصل کنند ولی بدون اینکه صدا یا جرقه ، مثل کنتاکتور داشته باشند!!!
    این مدار مشابه یک مدار ساده و اولیه مدارفرمانه. با زدن شستی S2 لامپ روشن و با زدن شستی S3لامپ خاموش میشه! این مدار در صنعت کاربرد زیادی داره و میشه اونرو به راحتی جایگزین مدارات قدرت کرد.
    همونطور که توی مدار می بینید پایه گیت تریستورها وصل شده به منبع 12 ولت . در صنعت هیچ موقع این کار را انجام نمی دن و همیشه با یک ترانس یا اپتوکوپلر یا ... مدار قدرت رو از مدار فرمان ایزوله می کنند.
    این مدار به صورت آزمایشگاهیه و همین مدار رو با مقادیری که روی عناصر ذکر شده می تونین به صورت عملی توی آزمایشگاه ببندید و به صورت عملی مدار رو تجربه کنین!
    فلشی که براتون پلود کردم همین مداره و توی اون می تونید با زدن شستی های S3 و S2 ببینید که این مدار چگونه کار میکنه!
    حالا یه سوال اینجا پیش میاد ؟؟؟؟ این مدار چطور کار می کنه؟؟؟ دوستان لطفا دلایلشون محکم باشه . :biggrin: :mrgreen:
    فایل های پیوست شده

پاسخ : جایگزینی تریستور به جای کنتاکتور (به همرا مدار به صورت فلش!)

با عرض سلام خدمت آقا فرشاد عزیز
    من مدار شما رو دیدم
    خاموش روشن کرد تریستور توسط کموتاسیون مکمل بود
    این کنتاکتور ساده برای قطع و وصل جریان های dc
    البته من حدس می زنم که مدار اشکال داشته باشه :redface:
    در مورد سوالی هم که پرسیده بودید خیلی جالب بود
    جواب اون رو به همراه یک مدار می فرستم
    ولی نمی دونم چرا دوستان در مورد تمام تاپیک های کاربردی تو این سایت کم لطفی می کنن
    باز هم ممنونم
    لطفا در مورد این لینک هم نظر بدید :bye
    http://www.eca.ir/forum2/index.php/topic,13479.0.html
    :nerd:
    هر كجا هستم، باشم / آسمان مال من است / پنجره فكر هوا عشق زمين مال من است ...
    بعضي وقت ها آدما طوري مي بينن که نمي بينن، بعضي وقت ها طوري مي بينن که اشتباه مي بينن، بعضي وقت ها مي بينن ولي سعي مي کنن مثل ديگران ببينن، ولي موفق اون کسي که سعي مي کنه متفاوت و قشنگ ببينه.

دیدگاه

مدار از چه لحاظ اشکال داره
      چون همین مدار رو من توی آزمایشگاه بستم و کار هم کرده !
      میشه بگین ایراد کار چیه ؟

دیدگاه

پاسخ این سوال که دلیل استوپ شدن مدار با زدن شاستی s2 چیه:
        این هست که در کموتاسیون مکمل با استارت شدن مدار توسط تریستور
        اول در دو سر خازن و مقاومت سری یک ولتاژ می افته که این ولتاژ سبب شارژ خازن می شه
        حال به زدن شاستی دوم ولتاژ خازن به صوزت معکوس در دو سر تریستور اول افت می کند
        که امر سبب خاموش شدن تریستور اول می شود و همچنین برای یک لحظه ولتاژ دو سر تریستور دوم نیز صفر می شود در نتیجه تمام مدار به حالت استوپ در می آید...
        البته من از اظهار نظر در محضر اساتید شرمنده ام لطفا اگه اشتباه می گم من رو متوجه اشتباهم کنید
        باز هم شرمنده
        دو مدار در توجیه حرف هام می فرستم :nerd:
        بعضي وقت ها آدما طوري مي بينن که نمي بينن، بعضي وقت ها طوري مي بينن که اشتباه مي بينن، بعضي وقت ها مي بينن ولي سعي مي کنن مثل ديگران ببينن، ولي موفق اون کسي که سعي مي کنه متفاوت و قشنگ ببينه.

دیدگاه

فکر کنم این مدار بهتر باشه :redface:

دیدگاه

این شرایط مدار در حالت روشنه
            خازن به اندازه ی ولتاژ باتری در مدار شارژ می شه :nerd:

دیدگاه

شرایط مدار در حالت استوپ شدن
              که باعث خاموش شدن هر دو تریستور می شود

دیدگاه

با سلام و تشکر از دوست عزیز
                مدار طراحی شده فقط جنبه آزمایشگاهی دارد و در واقعیت کاربردی نخواهد داشت .زیرا مهم ترین کاربرد کنتاکتورها در مدارات قدرت و فرمان 220 ولت میباشد که برق ac بوده که مدار شما در آن حوزه عملکرد درستی ندارد . من مشغول فعالیت در زمینه جایگزینی تریستور به جای کنتاکتور در جریان متناوب میباشم که 90 درصد جواب هم گرفته ام . در صورت موفقیت 100 در صد در دنیای واقعیت با آمپر بالای 1300 مدار را برایتان میفرستم

دیدگاه

البته یک چیز رو هم فراموش نکنیم که تو AC , تریستور به طور اتوماتیک کموتاسیون داره .
                  خاموش کردن تریستور با تغذیه DC معضله
                  آموزش نرم افزار Matlab برای دانشجویان رشته های مهندسیhttp://alidoost.ir/news.php?readmore=22

دیدگاه

سلام !

اگه لامپ رو با S2 روشن کنید همواره روشن می مونه وبا S3 به هیچ وجه خاموش نمی شه .

دلیل :

این مدار از نوع کموتاسیون کمکی نیست . بلکه به دلیل شباهتی که داره ایجاد اشتباه می کنه .

ابتدا حالتی رو فرض کنید که S2 وصله . خب SCR1 هم روشن می شه و افت ولتاژش اگه ازنوع قدرت باشه به چیزی حدود 1.5 ولت می رسه و لامپ روشن می شه . اما SCR2 خاموشه و هیچ جریانی ازش عبور نمی کنه . طبیعیه که ولتاژ دو سر C1 در این لحظه صفر ولته . به ویژه اینکه یه مقاومت 1 کیلو اهم هم باهاش موازیه . تا اینجاش درست ؟

حالا S2 رو رها می کنیم خب بازم لامپ روشنه و هیچ اتفاق جدیدی رخ نمی ده .

حالا S3 رو می زنیم . به نظر شما آیا SCR2 می تونه روشن بشه ؟ ابدا نمی تونه . چرا ؟ چون منبع تغذیه اش 1.5 ولت بیشتر نیست و این 1.5 ولت نمی تونه جریان لچ تایریستور SCR2 رو تامین کنه . حالا به فرض محال هم که روشن بشه . آیا می تونه SCR1 رو خاموش کنه ؟ بازهم نمی تونه . بگو چرا ؟ چون اگه روشن بشه افت ولتاژش همون 1.5 ولته و این ولتاژ با افت ولتاژ SCR1 برابره ( شرط اینکه SCR1 خاموش بشه اینه که یا ولتاژ دو سرش خیلی کمتر از 1.5 ولت بشه یعنی اتصال کوتاه بشه یا اینکه ولتاژ معکوس روش تخلیه بشه که اینجا هیچ کدوم از این دو شرط فراهم نیست . ) . به شکلها دقت کنید .

نتیجه : اگه لامپ رو با S2 روشن کنید همواره روشن می مونه وبا S3 به هیچ وجه خاموش نمی شه .

آسمان بار امانت نتوانست کشید قرعه کار به نام من دیوانه ردند
                    سلطانی دو عالم باشد از آن آن کس سلطان بیامدست و درویش رفته باشد

دیدگاه

دوستان عزیز! کنتاکتورها معمولا برای قطع و وصل برق سه فاز در صنعت استفاده میشوند و به همین علت باید برای جایگزینی آنها باید در آمپراژ پایینتر از تریاک و در توانهای بالا از تریستور دوبل استفاده شود. نکته مهم فرمان گیت آنهاست که باید از اپتوتریاکهای سری MOC3061~3 استفاده کرد تا ولتاژ خط از فرمان ایزوله باشد.
                      نوع صنعتی شده آن بنام SSR و ساخت کمپانی های معتبر در بازار موجود است.اما به سه دلیل عمده برای جایگزینی مورد استقبال قرار نگرفته اند.اول اینکه در اثر اتصال کوتاه شدن خروجی، به آسانی میسوزند. بعد اینکه در انواع AC,DC با هم متفاوتند ولی کنتاکتور اینطور نیست و مهمترین دلیل این است که کنتاکتور ها ، کنتاکتهای باز و بسته و کمکی دارند که در در مدار فرمان دستگاه دخالت زیادی دارد ولی SSR ها فقط کنتاکت باز اصلی دارند، واینکه از لحاظ قیمت نیز در محدوده نسبتا بالاتری قرار دارند.
                      موفق باشید.
                      کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X