اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

بی ثباتی در خروجی منبع تغذیه با رگولاتور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

بی ثباتی در خروجی منبع تغذیه با رگولاتور

با سلام خدمت دوستان عزیز
    من یک منبع تغذیه برای تغذیه کردن یک برد دیگر طراحی کردم ولی چند تا مشکل دارم
    1 - رگولاتور 5 ولتی مدار در حالت بی باری اصلاً گرم نمیشه ولی وقتی یک lcd 2*16 و یک مدار میکرو mega8 رو بهش وصل میکنم قابلیت گرم کردن هیت سینگ cpu رو هم داره ( خیلی داغ میشه !!!!!!!!!!) البته بگم که من جریان مصرفی خروجی رگولاتور رو هم گرفتم حدود 35 میلی آمپر بود .
    2 - خروجی مدار که از رگولاتور lm338 تامین میشه ثبات ولتاژ و جریان نداره با ولت متر اندازه که گرفتم مثلاً وقتی رو 30ولت بود بعد از 15 ثانیه به 29.5 میرسه و همین طور کاهش پیدا میکنه البته با گذشت زمان سرعت کم شدن ولتاژنیز کم میشه ولی همچنان کم میشه بار هم بهش وصل کردم وقتی ولتاژ پایین میاد جریان بالا میره
    من مداری رو که طراحی کردم ضمیمه میکنم که دقیق تر متوجه منظورم بشید .
    روی هر پله که باشی ، خدا یک پله از تو بالاتر است ،
    نه به خاطر اینکه خداست ، به خاطر اینکه دست تورا بگیرد .

باران به دلیل استمرارش سنگ را سوراخ می کند ،
    نه به خاطر قدرتش !!!
    این که چه کسی باشی و در چه موقعیتی به تصمیم خودتان بستگی دارد . ( دکتر شریعتی )

پاسخ : بی ثباتی در خروجی منبع تغذیه با رگولاتور

سلام
    فکر کنم توی لینک زیر جوابتونو بگیرید.
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=30783.0

موفق باشید
    "در عجبم از مردمي که خود زير شلاق ظلم و ستم زندگي مي کنند و بر حسيني مي گريند که آزادنه زيست" شريعتي
    در جهان روشنايي هايي وجوددارد كه در عميق ترين ظلمات نهانند.

دیدگاه

قبل از اینکه 24 ولت رو به 7805 بدین با یک مقاومت مناسب و نسبتا توان بالا ولتاژ رو کاهش بدین..یه جوری که اولا ولتاژ ورودی از 6 ولت کمتر نشه..دوما بتونه توی محدوده ی خوبی از جریانهای بارتون کار کاهش ولتاژ رو انجام بده.

برای قسمت اول مدار هم سعی کن نمونه مدارهایی که با اون I.C بسته شده رو توی اینترنت ببینی و مقایسه کنی و مشکلش رو برطرف کنی : مثلا این یه نمونه :

http://img.donanimhaber.com/upfiles/605212/836F0643950943C589E8A1C207292A96.gif

موفق باشی :smile:

دیدگاه

دوستمون درست میگن. باید از مقاومت استفاده کنید. اینطوری که می بینم شما تمام توان اضافی رو روی دو تا رگولاتور انداختید که 5 ولت برداشت کنید. اون دو تا رگولاتور باید بترکن.
        دلا یاران سه قسمند ار بدانی
        زبانی اند و نانی اند و جانی
        به نانی نان بده از در برانش
        محبت کن به یاران زبانی
        و لیکن یار جانی را به دست آر
        به جانش جان بده تا می توانی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط navid021
          با سلام خدمت دوستان عزیز
          من یک منبع تغذیه برای تغذیه کردن یک برد دیگر طراحی کردم ولی چند تا مشکل دارم
          1 - رگولاتور 5 ولتی مدار در حالت بی باری اصلاً گرم نمیشه ولی وقتی یک lcd 2*16 و یک مدار میکرو mega8 رو بهش وصل میکنم قابلیت گرم کردن هیت سینگ cpu رو هم داره ( خیلی داغ میشه !!!!!!!!!!) البته بگم که من جریان مصرفی خروجی رگولاتور رو هم گرفتم حدود 35 میلی آمپر بود .
          2 - خروجی مدار که از رگولاتور lm338 تامین میشه ثبات ولتاژ و جریان نداره با ولت متر اندازه که گرفتم مثلاً وقتی رو 30ولت بود بعد از 15 ثانیه به 29.5 میرسه و همین طور کاهش پیدا میکنه البته با گذشت زمان سرعت کم شدن ولتاژنیز کم میشه ولی همچنان کم میشه بار هم بهش وصل کردم وقتی ولتاژ پایین میاد جریان بالا میره
          من مداری رو که طراحی کردم ضمیمه میکنم که دقیق تر متوجه منظورم بشید .
          همونطور که دوستان میگن اختلاف ولتاژ بین ورودی و خروجی 7805 خیلی زیاده بایید یه جوری این اختلاف ولتاژ رو کم کنین .
          ولتاژ 35 ولت شما چه جریانی باید داشته باشه ؟ آیا در ورودی ترانس وجود داره و آیا میشه او نو با یه ترانس دیگه عوضش کرد؟

دیدگاه

با تشکر از راهنماییهاتون که به من کردید

من یکم بیشتر براتون توضیح می دم
            این مدار در اصل تغذیه برای یک منبع تغذیه آزمایشگاهی هستش
            خروجی 30 ولتی اون مستقیم وصل میشه به ورودی اون منبع و خروجی 5 ولتش هم وصل میشه به کنترلر مدار و اون رو تغذیه میکنه این منبع رو آقای لاچینی طراحی کردن لینک رو میزارم تا شما هم یه نگاهی بهش بندازید .اگر هم pcb مدار رو خواستید پیام بدید براتون بزارم با اونی که تو سایت هستش فرق داره ( خودم طراحی کردم )[....................

نه به خاطر قدرتش !!!

دیدگاه

سلام خدمت همه ی دوستان
              من کارایی که گفتید رو انجام دادم مشکل حرارت حل شد ولی بی ثباتی هنوز پا برجاست !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :angry: :angry:
              اگه مداری دیگه دارید که به کار من بیا ممنون میشم برام بزارید. :redface: :redface:

نه به خاطر قدرتش !!!

دیدگاه

الان مقدار ولتاژ قبل از رگولاتور 5 ولت چقدره؟
                محبت کن به یاران زبانی

دیدگاه

با سلام خدمت شما دوست عزیز
                  ولتاژ قبل از رگولاتور 5 ولت در حالت با با 5.82 ولت و در حالت بی بار 22.5 ولت :mrgreen:
                  بعد از رگولاتور lm338 هم حدود 28تا 29 ولی بی ثبات همونطور که قبلاً گفتم مدام ولتاژ کم میشه !!!!!!!!!!!! :angry: :angry:
                  من این تغییرات رو در مدار انجام دادم ( طبق نقشه ی آقای دیزاینر )
                  1. یک خازن با ولوم موازی کردم
                  2. یک خازن 2200 به ورودی اضافه کردم (موازی کردم)
                  3. دو دیود بر روی رگولاتور قرار دارم یکی بین ورودی و خروجی و یکی بین خروجی و زمین
                  این تغییر رو هم که همهی دوستان اشاره کرده بودن
                  1. یک مقاومت 220 اهم 10 وات بین رگولاتور 24 و رگولاتور 5 ولتی برای کم کردن حرارت رگولاتور 5 ولتی (البته حرارت روی مقاومت 10 وات می افته و اون گرم میشه )

نه به خاطر قدرتش !!!

دیدگاه

سلام
                    من فکر میکنم میتونید بین 7824 و 7805 از یک 7812 هم کمک بگیرید. البته من قبلاً 33 ولت رو مستقیماً به 9 ولت تبدیل کردم ولی با ترانزیستور . از یک tip 41و زنر 9 ولت استفاده کردم. ولی جریان مصرفی من بیش از 500 میلی بود. داغ میشد ولی هرگز نسوخت. والان یک سالی هست که داره کار میکنه و برگشتی نداشته.
                    بی ثباتی شما هنوز در قسمت اولیه مداره؟؟ آیا ولتاژ ورودی توان مناسب رو داره و کاملاً دی سی شده؟؟ ولتاژ ورودی دقیقاً چند ولته؟؟ به 35 ولت میرسه؟؟ چون در مداری که شما گذاشتید باید 58 ولت در ورودی داشته باشید. واقعاً دارید؟ اگر دارید چرا از این ولتاژ بالا استفاده کردید؟؟ یک ترانس 30 ولت ac کار شما رو راه می انداخت .
                    آی سی رو چک کردید که سالمه.؟؟
                    چرا از lm317 استفاده نمیکنید.؟؟ روی 37 ولت 1.5 آمپر میده.
                    خنده بر لب میزنم تا کس نداند راز من ورنه این دنیا که ما دیدیم خندیدن نداشت

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

شما درست میگید یک 7812 هم باید بین این دو رگولاتور بزارم چون تغذیه برای فن هم نیاز داره .
                      درسته بی ثباتی دقیقاً برای اول مداره فکر کنم مربوط به lm338 باشه ولی اون هیچ صدمه ای ندیده ولتاژ ترانس 35 ولت هست بعد از یکسو سازی حدود 40.5 ولت میشه اون شبیه سازی هم همینجوری ولتاژ ورودی اونقدر نیست . :mrgreen:
                      آی سی رگولاتور lm338 رو چجوری باید چک کرد مگه نباید ورودی بهش بدیم اگه خروجی داشته باشه سالم هستش ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ oo: oo: oo:
                      من جریان 3 آمپری می خواهم برای همین lm317 استفاده نکردم . :biggrin: :biggrin:

نه به خاطر قدرتش !!!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط navid021
                        با تشکر از راهنماییهاتون که به من کردید

من یکم بیشتر براتون توضیح می دم
                        این مدار در اصل تغذیه برای یک منبع تغذیه آزمایشگاهی هستش
                        خروجی 30 ولتی اون مستقیم وصل میشه به ورودی اون منبع و خروجی 5 ولتش هم وصل میشه به کنترلر مدار و اون رو تغذیه میکنه این منبع رو آقای لاچینی طراحی کردن لینک رو میزارم تا شما هم یه نگاهی بهش بندازید .اگر هم pcb مدار رو خواستید پیام بدید براتون بزارم با اونی که تو سایت هستش فرق داره ( خودم طراحی کردم )[....................

خب عزیز جان از اول می گفتی اون 30 ولت که بعدا خودش رگوله میشه نیازی به رگولاتور نداره یه ترانس دوبل 12 یا دوبل 16 ولتی بگیر طبق نقشه زیر ببند اگه دستی کشیدمش ببخشید.

VO بستگی به انتخاب ترانستون داره در حالت بی باری برابر رادیکال دو برابر ولتاژ موثر ترانس خواهد بود .(بهتره از ترانس دوبل 12 استفاده کنین تا ولتاژ خروجی خیلی بالا نره ) از خروجی قبل از رگولاتور پنج ولتی هم می تونین برای راه اندازی فن 12 ولتی استفاده کنین

دیدگاه

ممنون از راهنمایی که به من دادید
                          اصلاً حواسم به رگولاتور خود منبع نبود oo: oo: :nerd: :nerd:

نه به خاطر قدرتش !!!

دیدگاه

من هم این مشکلو داشتم 24 ولت رو اول به 7812 دادم و خروجیشو به 7805
                            کل مدارم هم یه LCD و یه Mega8 بود 7812 زیاد گرم نمی شد ولی 7805 شدیدا داغ می کرد!!
                            بک لایت LCD رو که خاموش می کردم 7805 زیاد داغ نمی شد کل مدار با بک لایت روشن 100mA آمپر جریان می کشید

دیدگاه

من یک منبع تغذیه رو اخیرا دیدم که بین رگولاتور 12 و رگولاتور 5 ولتی 5 عدد دیود کت و کلفت سری کرده بود. برای کاهش توان و ولتاژ. ایده خوبی بود.
                              محبت کن به یاران زبانی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X