اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

VOX در بیسیم

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

VOX در بیسیم

با سلام ،
    در بیسیم های نظامی یا تجاری سیستمی به نام VOX وجود دارد ، کاربرد و عملکرد آن به چه صورت است ؟

پاسخ : VOX در بیسیم

vox یک کلید فعال شونده با صوت است .این سیستم به کاربر این اجازه رو میده که بدون فشار دادن سویچ تغییر حالت مستقیما مکالمه کند.در اصل این سیستم بمحض دریافت سیگنال صوتی در حد معینی وضعیت دستگاه رو از گیرنده به فرستنده تغییر میدهد.کاربرد این سیستم مختص فرستنده ها نیست.

دیدگاه

با سلام ،
      بهروز جان ممنون از پاسخ شما ،
      چگونه صدای کاربر از صدای محیط اطراف برای برقراری سوییچ تشخیص داده میشود ( مثل تشخیص صدای داور فوتبال از صدای تماشاچیان ) ؟ من یک ماژول فرستنده گیرنده دارم که می خواهم سیستم VOX را در آن پیاده کنم ، آیا IC برای این کار موجود است یا باید به صورت نرم افزاری و پردازش سیگنال این کار را انجام داد ؟

دیدگاه

دوست عزیز اینکار را میتوان هم بصورت آنالوگ و هم بکمک نرم افزار انجام داد.این مدارات معمولا برای فرکانسهای صوتی در محدوده معینی از این باند تنظیم میشوند یعنی به تمام فرکانسهای صوتی حساس نیستند.این محدوده برای گفتار بین 8 تا 12 کیلو هرتز هست درضمن این مدارات برای فعال شدن نیاز به سطح بالایی از دامنه سیگنال ورودی دارند یعنی با هر گونه صوت ورودی و هر دامنه ای فعال نمیشوند.اگر میخواهید نمونه ای از این مدار را بسازید پیشنهاد میکنم از فیلترهای باند صوتی برای غربال سازی فرکانس و از مدارات A TO D به همراه یک میکرو و برنامه ای ساده برای سنس دامنه صوت ورودی استفاده کنید تا بهترین نتیجه رو بگیرید.موفق باشید :bye

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X