اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تولید فرکانس های پایین با دقت بالا

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تولید فرکانس های پایین با دقت بالا

می خواستم بدونم از چه روشی برای تولید فرکانس های پایین در حدود 0.01 هرتز تا 10کیلوهرتز استفاده میشه؟ مخصوصا در فرکانس های خیلی پایین در حدود 0.01 هرتز. خودم تنها چیزی که به ذهنم رسید تولیدش با یه DAC سریع و میکرو بود ولی تو فرکانس 10 تا 100 کیلوهرتز به مشکل می خورم. :cry2:

.

سلام

این کار تنها با DDS ها امکان پذیره . این قطعات که معمولا کنار سینتی سایزر ها هستند قادرند فرکانس های
    مختلفی رو با کمترین رزولوشن یا استپ سایز بسازند . حتی 0.01 هرتز رو هم بالا یا پایین میبرند .

حالا منظور شما ساخت فرکانسی در حدود 0.01 هرتز هستش یا اینکه مدار بتونه تغییراتی در این حد داشته باشه ؟

با این حال لینک زیر رو مشاهده کنید فکر کنم مشکلت حل بشه .

http://hem.passagen.se/communication/dds.html?k

دیدگاه

پاسخ : تولید فرکانس های پایین با دقت بالا

نوشته اصلی توسط امیر عباس عزیزی

سلام

این کار تنها با DDS ها امکان پذیره . این قطعات که معمولا کنار سینتی سایزر ها هستند قادرند فرکانس های
      مختلفی رو با کمترین رزولوشن یا استپ سایز بسازند . حتی 0.01 هرتز رو هم بالا یا پایین میبرند .

حالا منظور شما ساخت فرکانسی در حدود 0.01 هرتز هستش یا اینکه مدار بتونه تغییراتی در این حد داشته باشه ؟

با این حال لینک زیر رو مشاهده کنید فکر کنم مشکلت حل بشه .

http://hem.passagen.se/communication/dds.html?k

موفق باشید .
      راستش من خودم تو یه پروژه از DDS تو کنترل فرکانس مرجع یک سینتی سایزر استفاده کردم دقیقا برای همین منظور که تغییرات 0.1 هرتز تا 1 هرتز داشته باشم اما منظورم ساخت فرکانس 0.01 هرتز تا 1 کیلوهرتزه! واقعا تو تولید این فرکانس موندم.دقت بالایی هم می خوام. با میکرو و DAC هم که جواب قانع کننده ای نمیده. روشی برای تولید این حد فرکانس می شناسید؟ :sad:

دیدگاه

.

سلام

یه نگاه هم به این لینک بنداز. فرکانس کارش خیلی پایین تره ولی توسط پورت سریال به کامپیوتر متصل میشه
        ممکنه بدرد بخوره .

http://www.myplace.nu/avr/minidds

دیدگاه

سلام

یه نگاه هم به این لینک بنداز. فرکانس کارش خیلی پایین تره ولی توسط پورت سریال به کامپیوتر متصل میشه
          ممکنه بدرد بخوره .

http://www.myplace.nu/avr/minidds

موفق باشید .

مرسی روش جالبیه اما این روش همون تبدیل DA که باید مقادیر سیگنال ارسال بشه به میکرو و سپس به مقدار آنالوگ برگردونده بشه. راستش دقت 12-16 بیت می خوام oo: یعنی توی فرکانس 1 کیلو هرتز برای داشتن دقت 10 بیت (در مقدار دامنه) باید در هر سیکل 10^2*2 بار به DAC مقدار دهی کنیم .برای این فرکانس نیاز به یه DAC دو مگاسمپل و ستلینگ تایم کمتر از 0.5 میکرو ثانیه هست. میکرو هم باید در یه سیکل کمتر از 0.5 میکرو ثانیه مقدارو از یه بستی چیزی محاسبه و به DAC برفسته. :cry:
          کلا شک دارم به این روش :rolleyes:

دیدگاه

دوستان یافتم. :wow: :wow: :wow: راهش استفاده از DSP و یه DAC بیت بالا با ستلیگ تایم پایینه..حالا قطعاتش کجا پیدا میشه :cry2: :cry2: :cry2: :cry2: :cry2: :cry:
            از دوستان کسی میدونه با یه میکرو مثلا atmega128 میتونم زمانبندی مناسب داشته باشم؟مثلا هر 10 میرو ثانیه یه مقداری رو خروجیش داشته باشه. :bye

دیدگاه

.

سلام

اسم این قطعاتی که یافتی رو بگو تا ببینیم کجا پیدا میشه ! ا شاید روش رو یافتی و دنبال قطعه هستی ؟
              بیشتر توضیح بدید لطفا .

دیدگاه

سلام

اسم این قطعاتی که یافتی رو بگو تا ببینیم کجا پیدا میشه ! ا شاید روش رو یافتی و دنبال قطعه هستی ؟
                بیشتر توضیح بدید لطفا .

موفق باشید.
                راستش بزرگترین سوال من که الان باهاش مواجهم قبل از پیدا کردن قطعات نیازمندی به یه زمان بندی دقیقه! نمیدونم ایا میشه همچین زمانبندی رو با میکو ایجاد کرد!یعنی با شماردن کلاک دستورات تو یه حلقه مثلا زمانبندیشو محاسبه کنم! :question: یا کسی آی سی میشناسه که یه کلاک بسیار بسیار دقیق ایجاد کنه با فرکانس دورو ور 1 ماهرتز!؟ (می خوام خروجیش مربعی باشه که بدم به اینتراپت میکرو) (البته نمیدونم اینترایپت میکرو بی درنگ عمل می کنه!!!!!؟ :biggrin:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X