اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

لامپ مهتابی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

لامپ مهتابی

با سلام خدمت دوستان
    قبل از طرح سوال بگم اگه سوال مرتبط به این قسمت نیست دلیلش اینه که نمی دونستم باید تو کدوم بخش سوالمو مطرح کنم
    ماده سفیید رنگ (پودر مانند) داخل مهتابی چیه؟
    من میخواستم یک لامپ مهتابی را دو تکه کنم که ناگهان شبیه حالت انفجار متلاشی شد.
    حالا میخواستم دلیلشو بدونم .
    با تشکر

پاسخ : لامپ مهتابی

سلام دوست عزیز
    اون پودر که فرمودید پودر فسفر هستش
    کلا لامپ مهتابی رو با بخار جیوه و یه گاز از دسته ی گازای نجیب حالا هر کدوم که هست (نئون، آرگون، کریپتون یا زنون) تو فشار کم پر می کنند فسفر هم که یه مقداری داره. فکر کنم دلیل صدای به قول شما حالت انفجار هم به خاطر همین کم فشار بودنش باشه که تقریبا حالت خلاء هستش
    کلا بهتره این کار رو نکنید (شکستن مهتابی) گازهایی که توش هست سمیه خیلی با روحیات ما سازگاری نداره :icon_razz:
    Goodbye

دیدگاه

پودر داخل مهتابی ماده ای است به نام فلورسانس یا فلورسنت که از ترکیب روی و گوگرد ( ZnS یا روی سولفید ) بدست میاد .

این ماده طول موج کوتاه نور در محدوده ماوراء بنفش رو جذب می کنه و در عوض ، نوری با طول موج بلندتر و در محدوده مرئی ایجاد می کنه ....

داخل مهتابی با نور سفید رو با بخار جیوه پر می کنند که خیلی سمی و خطر ناکه ... پس مواظب باش ...

اما داخل اون مهتابی رنگیا رو گازهای نجیبی مثل همونایی که جناب پاورز فرمودن پر می کنند . در واقع هر گاز به رنگی منحصر به فرد ملتهب می شه و این رنگ مثل اثر انگشت برای اون گاز می مونه و می تونه به عنوانه یک شناسه برای گازهای نجیب استفاده بشه ...

داخل این لامپها خلا هست یعنی عاری از هوا . اما خالی نیست یعنی به جای هوا از گاز نجیب یا بخار جیوه پر شده پس با محیط اطراف اختلاف فشار داره ... و وقتی می شکنه صدا تولید می کنه ... اما کلا خطرناکه ....

دیدگاه

کانتر جان حرفای شما با حرف بنده تناقضی نداره! درواقع تکرار مکرراته. در نظر داشته باشید که فسفر یه ماده ی فلورسنت هست و فسفر رو میشه از همین سولفید روی که شما فرمودید بدست اورد خیلی رابطه ی نزدیکی بین فسفر و سولفید روی وجود داره. همون طور که گفتم اون پودر فسفر هستش شما می تونی بگی سولفید روی هستش هیچ تفاوتی نداره. دقیقا کار فسفر تو مهتابی هم همونیه که شما فرمودید ماوراءبنفش رو میگیره نور مرئی تحویل میده.
        منبع فارسی خوبی تو اینترنت نداریم اما شما می تونی منابع انگلیسی خوبی رو در این رابطه تو اینترنت پیدا کنی که کاملا توضیح داده.
        موفق باشید
        Goodbye

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X