اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل اساسی با نویز

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل اساسی با نویز

سلام
    دوستان یه مشکل بزرگی دارم من برایه کارخونه یکی از دوستان پدرم مداری طراحی کردم که یه چند تا دستگاه روشن و خاموش میشن تویه کارخونه لامپ های کمصرف زیادی هست و همچنین نویز بسیار زیادی رو برق هست میکرو مورد استفاده هم atmega 16 هست مشکل اینجا شروع میشه که بعضی وقت ها دستگاه ریست میشه و یا وقتی برق میره و موتور برق رو روشن میکن دستگاه حتما باید به صورت دستی ریست بشه و یا وقتی که رو موتور برق هست و برق میاد باز هم باید دستگاه حتما ریست بشه فاصله کارخونه تا اتاق کنترل زیاد هست و من از ماکس 485 استفاده کردم از پاور کامپیوتر هم استفاده کردم بازم نمیتونه نویز رو از رو برق اصلی حذف کنه :sad: البته از پاور های 40 تومنی گرین استفاده کردم به نظرتون مشکل کجاست :sad: داره دیونم میکنه :sad:
    ممنون میشم اگه به این پست خوب جواب بدین چون فکر کنم مشکل من تنها نیست مشکل خیلی ها هست
    کنتاکتور ها وقتی تحریک میشن به وسیله رله و رله ها با ترانزیستور یعنی هیچ باری تقریبا از میکرو نمیکشم فقط مشکل تغذیه میمونه چه طور برطرف بشه موندم توش
    پس لطفا کمک کنید :sad: :cry2:
    دنبال کار میگردم تو تهران کسی سراغ داره

پاسخ : مشکل اساسی با نویز

چند تا سوال:

- آیا از کازبرد های جنبی میکرو استفاده کردید. مثل ADC ، تایمر ، مقایسه کنند و ...؟؟؟

- کریستال خارجی گذاشتین؟؟؟ مقدارش چنده؟؟؟

- تو ارتباط RS485 مشکلی ندارین؟؟؟

- برای مدارتون پکیج مناسبی در نظر گرفتین؟؟؟

- فاصله تغذیه تا مدار اصلی چقدره ؟ از چه سیمی برای تغذیه استفاده کردین؟؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ehsan_akbari
      چند تا سوال:

- آیا از کازبرد های جنبی میکرو استفاده کردید. مثل ADC ، تایمر ، مقایسه کنند و ...؟؟؟

- کریستال خارجی گذاشتین؟؟؟ مقدارش چنده؟؟؟

- تو ارتباط RS485 مشکلی ندارین؟؟؟

- برای مدارتون پکیج مناسبی در نظر گرفتین؟؟؟

- فاصله تغذیه تا مدار اصلی چقدره ؟ از چه سیمی برای تغذیه استفاده کردین؟؟؟
      فاصله تغذیه تا میکرو حدود نیم متر هست یه پکیج فلزی که به زمین وصل شده تو ار اس 485 هم مشکلی نیست چون اطلاعات درست رد و بدل میشن از کریتال 12 مگاهرتز خارجی استفاده کردم از تایمر و ای دی سی هم استفاده کردم
      منظورتون چیه از چه سیمی استفاده کردم :sad: خوب یه پاور کامپیوتر هست که با سیم خودش به برق وصله و از سیم های ایفون واسه رسوندن برق به میکرو استفاده کردم
      مشکل اینجاست که نویزی میاد تو مدار و باعث میشه که مدار ریست بشه یعنی نویز از تغذیه رد میکنه یا دستگاهم ریست میشه یا قاط میزنه مثل اینکه مثلا ولتاژ درست به میکرو نمیرسه مثلا باید پمپ کار کنه میاد کمپرسور رو روشن میکنه اینجا دستگاه ریست نشده بلکه قاطی کرده :sad:
      اگر امکانش هست همچین چیزی رو که میگم تست کنید یه شبیه ساز نویز هست که باعث میشه میکروتون قاطی کنه ریست نمیشه فقط قاط میزنه با این کار ببینید میتونید این مشکل رو رفع کنید
      یه میکرو رو به یه ال سی دی وصل کنید بعد از همون برق سه راهی که تغذیه میکرو رو ازش ساپورت کردین یه کنتاکتور وصل کنید و چندی بار پشت سر هم کنتاکتور رو تحریک کنید حتی کامپیوترم رو هم ریست میکنه چه برسه یه این میکرو ببینید چه طور میتونم یه همچین نویزی رو حذف کنم فقط موقع تحریک سریع عمل کنید در ثانیه 2 بارخیلی عجیبه ولی به راحتی از مدار رد میشه و میاد رو میکرو تاثیر میزاره

دیدگاه

آقا یادم رفت بگم یه چیز عجیبی هم که هست نول اونجا فاز متر رو روشن میکنه اینم یه مشکل دیگمه :angry: ممکنه زمین کارخونه شکل داشته باشه :sad:

دیدگاه

من دو سال پیش با یه همچین نویزی برخورد کردم دقیقا تو شرایط مشابه شما بود.
          چند تا کار انجام دادم که مشکلم حل بشه و اتفاقا هم شد:
          -اول از هم گفتین با سیم آیفون تغذیه رو به مدارتون دادین؟ حتما از یه سیم خوب و ترجیحا با کمی قطر بیشتر استفاده کنید تر جیحا شیلد دار باشه.
          -واسه ارتباط 485 هم حتما از سیم شیلد استفاده کنید و اگه امکان داره واستون و اگه اون کارخونه چاه ارت داره جعبه فلزی مدار و شیلد سیمها رو به اون وصل کنید و به زمین مدارتون ندین!!
          -برای فرمان دادن به هر چی که دارین حتما از اپتوکوپلر استفاده کنید.
          -سعی کنید از فیلتر های سلفی خازنی PI تو ورودی PCB مدارتون استفاده کنید علاوه بر این از فیلترهای تغذیه استفاده کنید (البته من تو اون پروژه که از ترانس استفاده کرده بودم). ما تو کارهای دقیق و اندازه گیری هیچ وقت از تغذیه های سوئیچینگ (خصوصا پاور کامپیوتر) استفاده نمی کنیم.
          -به این خیلی توجه کنید کنتاکتور نزدیک بردتون نباشه و علاوه بر اون رله هایی که به کنتاکتور فرمان میدن نزدیک خط تغذیه میکروتون نباشه.
          -فیلترهای پیشنهادی واسه میکرو رو حتما نزدیک پایه های تغذیه قرار بدین و اگه ورودی از سنسور خاصی دارین حتما با اپتو ایزوله کنید.
          -تو برد مدار چاپی تون سعی کنید مسیر برگشت زمین خیلی کوتاه باشه و در صورت امکان از Polygon استفاده کنید.
          البته همه اینهایی که گفتم یه تعداد از دلایل مهمشه که همون موقع من باهاش درگیر بودم دلایل ریز تر هم هست که مربوط به همه چی میشه (حتی به لونه کلاغ تو سوله کارخونه!! )
          خیلی چیزای دیگه میمونه که اگه با این کارا رفع نشد بازم میگم.

یه چیزی هم بگم که تو کاربردهای صنعتی از فرکانس های پایین واسه میکرو استفاده میکنن و من خودم تو بیشتر مواقع از اسیلاتور به جای کریستال استفاده می کنم.
          ولی شما رو مورد اول خیلی دقت کن سیم تغذیه خیلی نازک نباشه و علاوه بر اون شیلد داشته باشه

دیدگاه

خوب چون من مرتب امکان تست ندارم پس اگه میشه تمام نکات رو ریز به ریز بگید حتی لونه کلاغ رو :mrgreen:

حالا برم سر اصل مطلب
            منظورتون اینه که من واسه تغذیه مدار بیام یه ترانس بزارم و ترانس رو با 7805 به 5 ولت برسونم ؟
            دوم : من تا حالا از سلف استفاده نکردم میشه دقیق بگین این سلف کارش چی هست و من چطور بیام رو پی سی بی نصب کنم؟
            چه سلفی استفاده کنم؟ پاین گذر یا بالاگذر و چند هانری باشه؟
            اینم یادم رفت بگم از اپتو کوپلر واسه تحریک ترانزیستور هام استفاده کردم ترانزیستور هم رله رو تحریک میکنه رله هم کنتاکتور رو
            کنتاکتور ها فاصلشون حدود 50 متر هست فکر کنم کافی باشه فاصله
            ولی رله ها دقیقا بالای میکرو هستن یعنی بیام تو یه پکیج دیگه بزارمشون و برقشون رو هم جدا کنم از میکرو؟
            حقیقاتش تا حالا از اسیلاتور استفاده نکردم میشه بگید چطور ازش استفاده کنم اگه یه مدار واسه نمونه داشته باشین و بگید از این اسیلاتور استفاده کن ممنون میشم :mrgreen:
            واسه 485 هم از سیم تلفن استفاده کردم :sad: چون بصرفه نیست واسم از سیم دیگه ای استفاده کنم :sad: چون فاصله خیلی زیاده و چند تا میکرو هستن که میان به یه میکرو دیگه اگه بخوام کابل شبکه استفاده کنم وحشتناک میشه :sad:
            بعد این که گفتین یعنی چی Polygon :mrgreen: و مسیر برگشت من کوتاه باشه منظورتون رو نمیفهمم فاصله تغذیه تا میکرو کمه منفی رو هم که از همون گرفتم پس این مسیر برگشت چیه؟
            چقدر سوال پرسیدم :mrgreen:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط khoshtip118
              خوب چون من مرتب امکان تست ندارم پس اگه میشه تمام نکات رو ریز به ریز بگید حتی لونه کلاغ رو :mrgreen:

حالا برم سر اصل مطلب
              منظورتون اینه که من واسه تغذیه مدار بیام یه ترانس بزارم و ترانس رو با 7805 به 5 ولت برسونم ؟
              دوم : من تا حالا از سلف استفاده نکردم میشه دقیق بگین این سلف کارش چی هست و من چطور بیام رو پی سی بی نصب کنم؟
              چه سلفی استفاده کنم؟ پاین گذر یا بالاگذر و چند هانری باشه؟
              اینم یادم رفت بگم از اپتو کوپلر واسه تحریک ترانزیستور هام استفاده کردم ترانزیستور هم رله رو تحریک میکنه رله هم کنتاکتور رو
              کنتاکتور ها فاصلشون حدود 50 متر هست فکر کنم کافی باشه فاصله
              ولی رله ها دقیقا بالای میکرو هستن یعنی بیام تو یه پکیج دیگه بزارمشون و برقشون رو هم جدا کنم از میکرو؟
              حقیقاتش تا حالا از اسیلاتور استفاده نکردم میشه بگید چطور ازش استفاده کنم اگه یه مدار واسه نمونه داشته باشین و بگید از این اسیلاتور استفاده کن ممنون میشم :mrgreen:
              واسه 485 هم از سیم تلفن استفاده کردم :sad: چون بصرفه نیست واسم از سیم دیگه ای استفاده کنم :sad: چون فاصله خیلی زیاده و چند تا میکرو هستن که میان به یه میکرو دیگه اگه بخوام کابل شبکه استفاده کنم وحشتناک میشه :sad:
              بعد این که گفتین یعنی چی Polygon :mrgreen: و مسیر برگشت من کوتاه باشه منظورتون رو نمیفهمم فاصله تغذیه تا میکرو کمه منفی رو هم که از همون گرفتم پس این مسیر برگشت چیه؟
              چقدر سوال پرسیدم :mrgreen:

نه خب دیگه خیلی شد همشو نمی تونم جواب بدم یه سرچ بزنی خیلی شو پیدا میکنی.
              نه من ترانس رو پیشنهاد نمی کنم ولی پاور کامپیوتر هم زیاد مناسب نیست حتی از نوع گرینش اگه بدونی رو خود مادر بورد چند بار ولتاژ فیلتر میشه!!!
              منظورم از فیلتر یه فیلتر پایین گذره که که از سلف و خازن تشکیل میشه یه خورده بگردی انواعش رو پیدا میکنی که اگه نذاشتی حتما بذار که 50% مشکلت از نبود فیلتر ها و خازنهای مناسب تو کل مدارته.
              خازنهای بای پس رو که گذاشتی؟
              رله ها دقیقا بالای میکرو هستن یعنی اینکه نویز مربوط به فرمان کنتاکتورها مستقیما میاد بالای میکرو؟
              آره اگه میتونی رله ها رو جدا کن و فرمانشو با اپتوکوپلر ارسال کن واسه رله ها یعنی اپتو پیش ممیکرو باشه و خروجی اپتو بره واسه رله ها
              عیب نداره از سیم تلفن استفاده کرده باشی فقط یادت باشه که زوج سیمهای دیتا به هم تابیده بشن.
              ولی واسه تغذیه میکرو نمیشه از سیم تلفن استفاده کرد و حتما باید از سیم بهتری استفاده کنی.
              اگه میتونی تو مدارت از SMD استفاده کنی خیلی بهتره .

دیدگاه

اقا دمت گرم ممنون
                من اینارو کامل تست میکنم
                ولی نگفتی که واسه تغذیه پس چی کار کنم؟
                ترانس نه سویچینگ هم نه پس چی کار کنم؟ :sad:
                اگه ممکنه واسه سلف بگو چند میکرو هانری استفاده کنم و چه خازنی؟
                خازن بای پس نمیدونم چیه :mrgreen: ممکنه گذاشته باشم ولی چون نمیدونم چی هست نمیتونم بگم گذاشتم یا نه
                چون من از پاور استفاده کردم تا جایی که یادمه فقط خازن 100 نانو واسه adc گذاشتم
                البته این رو هم بگم یه بار به صورت از مایشی اومدم چند تا خازن 3300 16 ولت رو موازی کردم موقع ریست ، رله ها چند بار قطع و وصل میشدن منم مجبور شدم درشون بیارم چون کار رو خراب تر کرده بود :sad:

دیدگاه

به نظرتون بهتر نیست تو همچین جایی از میکروکنترلر های PIC استفاده کنی؟
                  گرچه خودم دوست ندارم، جز AVR دست به چیز دیگه ای بزنم، ولی من که در هر کاری، می خوام میکرو نفسش بند بیاد از ریست کردن، ولی باید با AVR باشه. :mrgreen: ( تعصب ایرانی جماعت رو AVR ، چشمش رو نصبت به میکروکنترلرهای خوبی مثل PIC کور کرده )
                  کنکوری 90 ديروز،آ‌دانشجو مهندسي نرم افزار پلي تكنيك امروز!

دیدگاه

من اطلاعاتم در این زمینه زیاد نیست حوصله همنداشتم همه موارد فوق رو بخونم چون زیاده :biggrin:
                    اما چیزایی که به فکر من میرسه
                    1- معمولا لامپ های کم مصرف و موتور ها هر دو بار سلفی ایجاد می کنند که باعث میشه نویز زیادی رو برق بیفته حتی برق خارج از کارخونه خیلی تحت تاثیر هست . شما که هر دو تاشو زیاد دارین. معمولا از یک بانک خازنی استفاده می کنند تا اثر سلفی رو خنثی کنه
                    2- یک اسیلوسکوپ بردار ببین نویز برقت رو چه فرکانسهایی هست بعد واسش راحت میشه فیلتر طراحی کرد.
                    3-میکرو های avr واسه محیط نویزی خوب نیست اگر هم مجبوری استفاده کنی از نوع smd استفاده کن که نویز کمتری میگیره نه نوع DIP
                    4- اگه با ریست کردن مشکل میکرو حل میشه خوب با یه مدار ریستش کن. یعنی یه مدار طراحی کن که سطح ولتاژ رو بیاره پایین بعد با استفاده از همین خاصیت میکرو، اتوماتیک اون رو ریست کن یا یه مدار بذار که تو هر چند دقیقه میکرو رو ریست کنه
                    5- در کل بعید می دونم مشکل از این موارد باشه احتمالا مدار خودت یا برنامه نویسیت مشکل داره که اینجوری هنگ می کنه اگه برنامت با c هست بذار ببینم مشکلش چیه
                    Don't hesitate to ask any question ..

دیدگاه

سلام
                      دوست عزیز حتما از مهره فریت استفاده کن و همچنین از emi فیلتر و این نکته رو بدون که ساخت تغذیه با تراس + پل + خازن های مرغوب + رگولاتور + سلف + خازنهای سرامیکی کوچیک بسیار بهتر ازپاور کامپیوتر جواب میده . از زمین گسترده برای مدارت استفاده کن و در نهایت یه جعبه فلزی خوب برای میکرو درنظر بگیر زمین میکرو رو از بقیه قسمتها جدا کن ( میکرو به لحاظ تغذیه به هیچ جای دیگه ای مربوط نباشه) از کابل های دو شیلد استفاده کن حتی کابل شبکه هم بدردت نمیخوره از رله های مخابراتی تو مدارت استفاده کن.
                      اگر واقعا لبتاپ تو اون محیط هنگ میکنه وقتتو هدر نده بر سراغ PIC
                      موفق باشی

دیدگاه

من نگفتم لپ تاپ هنگ میکنه
                        اون بالا یه پبیه ساز نویز فتم که کامپیوتر رو ریست میکنه
                        با پی ای سی هم تا حالا کار نکردم
                        مدارم اصلا نباید ریست بشه مگه موقع قطع برق در غیر این صورت اصلا نباید ریست بشه
                        مشکل برنامه نویسی هم نیست چون همونطور که گفتم یه برنامه ال سی دی ساده هم اونجا به مشکل بر میخوره
                        بعید بدونم هم نویز خارجی باشه هرچی هست تو خود برق هست چون وقتی یه کنتاکتور تحریک میشه یا لامپ ها خاموش روشن میشن یا برق نوسان میکنه یا قطع میشه این اتفاق میفته در غیر این صورت میکرو راحت کارش رو انجام میده
                        پس فکر نکنم اگه سراغ پی ای سی هم برم فرق انچنانی کنه چون برق اونجا یکم ناجوره :sad:
                        یعنی اگه بتونم یه تغذیه درست و حسابی درست کنم فکر کنم مشکل حل بشه اگه یکی از دذوستان مدار یه تغذیه کامل و بدون نقص داشته باشه واسم بزاره ممنون میشم هزینه ساختش اصلا مهم نیست یعنی یه تغذیه 100 تومنی هم باشه بازم مشکل نیست فقط این مشکل رفع بشه
                        یکی از اتفاقات عجیب اونجا اینه که فازمتر با نول هم روشن میشه ممکنه مواد ارت اونجا اکسید شده باشن؟
                        یا امکانش هست که ما اونجا چند تا ارت داشته باشیم اگه این کار رو بکنم خطر ناک نیست؟ احیانا زمین ممکنه هدایت کننده جریان بشه؟
                        من خودم به شخصه رو تغذیه خیلی شک دارم حتی دستگاه های مثل فشار سنج دیجیتال هم اونجا به مشکل میخوره ولی اگه باطری باشه من اصلا این مشکل رو ندارم یه بار با باطری ماشین تست کردم و دستگاه بدون هیچ مشکلی کار میکرد پس این دلی بر تغذیه مدار نیست؟ :angry:

دیدگاه

شما اگه تغذیه مدارتو درستو حسابی طراحی کنی و خصوصا از فیلتر های EMI تو ورودی استفاده کنی و خازنهای مرغوب با ESR پایین بذاری مشکلت به احتمال زیاد حل میشه اینقدر هم وقتو تلف نکن سریع دست به کار شو و تست بگیر.
                          ببین اگه PCB رو خوب طراحی کنی مطمئنا از همین AVR جواب می گیری اگه میتونی از میکرو SMD استفاده کن و اگه قیمت برات مهم نیست از AT90CAN128 استفاده کن این میکرو Automotive Grad داره قیمتش هم 12000 تومنه ولی میارزه.
                          اگه با یه باتری مشکلت حل شده فقط وقتتو بذار رو یه تغذیه و دیگه اینکه اینجا نشین که یکی در راه خدا برات یه تغذیه معرفی کنه یه سرچ بزنی همه جورشو پیدا میکنی.
                          البته گاهی تو جاهایی که نوسانات ولتاژ زیاده تغذیه سوئیچینگ بهترین انتخابه ولی نه پاور کامپیوتر تغذیه صنعتی سوئیچینگ. تو بیشتر ماژولهای صنعتی از تغذیه سوئیچینگ استفاده می کنن ولی شما فعلا برو سراغ ترانس و ....
                          -فیلتر EMI یادت نره
                          -خازنهای خوب یادت نره
                          -تو نزدیک ترین نقطه به میکرو واسه تغذیش خازن 100 نانو یادت نره و از یه خازن حداقل 10 میکرو تانتال نزدیک میکرو استفاده کن
                          -از زمین گسترده استفاده کن Polygon (اگه نمیدونی چیه یه سرچ بزن ببین چیه)
                          -اون دوستمون هم که گفت اسیلوسکوپ وردار ببین نویز چقدره این مورد هم امکان پذیر نیست فرکانس نویز!!! به حر حال تو کار آنالوگ نمیکنی که و فقط ولتاژ تغذیت مشکل داره پس یه فیلتر پایین گذر لازم داری.

دیدگاه

دوستان عزیز از جواب هایی که دادین بسیار سپاسگذارم ولی من گیج شدم :sad:
                            درمورد فیلتر emi من سرچ کردم فقط در موردش توضیح دادن که کارش چی هست و یه جا نوشته بودن که با یه سلف و خازن میشه درستش کرد که فکر کنم همون فیلتر پایین گذر باشه متاسفانه من تو شهرستان هستم و چیز های زیادی دم دستم نیست
                            فقط اگر امکان داره اینو بگید که من چطور با یه سلف و یه خازن یه فیلتر پایین گذر درست کنم هرچی میگردم چیزی پیدا نمیکنم
                            حقیقتش من یکبار تست کردم که خراب کردم همه چی درسته فقط نویز کارم رو خراب میکنه نمیتونم دوباره تست کنم باید این بار دیگه درست جواب بده
                            یکی از دوستان گفت که از منبع تغذیه سویچینگ صنعتی استفاده کنم اگه از این استفاده کنم مشکلم حل میشه؟
                            http://sahaco.ir/sa/index.php?option=com_content&task=view&id= 20&Itemid=37
                            http://www.sbsb.ir/archiv/inc/derave/derave.html
                            این دوتا سایت رو ببینید اگه من مشکلم با یکی از اینا حل میشه فقط 100% باشه :sad: یکیش رو معرفی کنید تا سفارش بدم
                            اگر نه یکی کامل و جامع بگه دقیقا چیکار کنم و در مورد فیلتر ها واسم با یه نقشه توضیح بده :sad:
                            مثلا یکی از دوستان گفت از مهر فریت استفاده کنم این رو دقیقا جایی نصب کنم که میخواد برق به میکرو برسه؟
                            خازن 100 نانو رو گذاشتم از جنس سرامیکی
                            این یکی خازن رو هم موازی همین 100 نانو نصب کنم (10 میکرو تانتال)
                            فقط میمونه این فیلتر پایین گذر که بلد نیستم درستش کنم :sad: :angry: یکی یه لینک بده بگه چه سلفی و چه خازنی واسه ساخت این فیلتر درست کنم جنس خازن و مقداره سلف هم چند میکرو هانری باشه این رو هم بگید
                            ممنون میشم کمک کنید

دیدگاه

سلام

EMI Reduction in embedded systems .::کاهش نویز در مدارات میکروکنترلری::.

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=18456.0
                              ِِDie for Life, Not Live to Die
                              Freedom Fighter
                              " ناخود گاه، هريك از ما ، از ناميرائي خود يقين دارد " . فروید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X