اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال از درس مدار

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال از درس مدار

سلام بر همه دوستان
    من از درس مدار ممکنه سوال های زیادی برام پیش بیان که توی این تاپیک میپرسم :smile:

اولین سوالم اینه:
    استادمون مفهموم ولتاژ و جریان مستقل را درست توضیح نداد!!! اگه میشه یه نفر بگه این دو به چه معنی هستن!
    البته از ولتاژ مستقل یه چیزایی یادم هست! مثل اینکه گفت اگه المان های مورد نظر در یک حلقه نباشن ولتاژشون مستقل هست (نمیدونم شاید هم بر عکس)
    لطفا کمکم کنید!

پاسخ : سوال از درس مدار

سلام مهندس

یه سر به این سایت بزن همه مفاهیم درس مدارو خیلی خوب توضیح داده .

www2.irib.ir/AMOUZESH

قسمت کارشناسی ارشد ----آخر صفحه مدارهای الکتریکی1

موفق باشید
    هركجا هستم باشم / آسمان مال من است....

دیدگاه

سلام
      ببنید وقتی در یک مدار میگن منبع مستقل یا وابسته منظور این است که منبع مستقل به المانی در مدار وایسته نیست ولی وقتی میگن منبع وابسته یعنی ولتاژ منبع به المانی در مدار بستگی دارد یعنی اگر مقدار المان تغییر کند ولتاژ منبع هم تغییر میکند ولی منبع مستقل در همه ی شرایط ثابت است.
      امیدوارم مفهوم رو رسانده باشم.

دیدگاه

در مدار زیر ایا میشه اون سه تا گره را یک گره ی مرکب حساب کرد؟!:

دیدگاه

سلام
          بعد از جواب دادن به سوال کودکانه ی بالا لطفا به این سوال هم پاسخ بدید:
          آیا در مدار زیر میشه i4,19,i8,i11,i1,i3 را به عنوان جریان های مستقل در نظر گرفت؟!

دیدگاه

آقا تو را خدا یکی کمک کنه! عجله دارم
            مثلا توی مدار شکل زیر من از کجا باید بفهمم که ایا i6,i7,i9,i11,i13 مستقل هستن یا وابسته و اگه وابسته هستن چه رابطه ای بینشون هست؟!

خواهش میکنم زودتر جواب بدید! اگه میشه از روی همین شکل چندتا مثال دیگه هم بزنید و درست یادم بدید جریان های مستقل و وابسته چطوری هستن؟!

دیدگاه

باید شما رابطه ی بین اونها رو دربیارید ..
              یعنی KCL بزنید در مسیرهایی که گفتید....
              در معادلات نهایی مشخص میشه که وابسته هستن یا نه ؟ ( وابستگی یک جریان به جریان دیگه )
              ولی اگه منظورتون وابستگی به یه امپدانس داره یا نه ، باید روی جریان نشون داده بشه
              ask One Question

دیدگاه

از دوستانی که ولتاژ و جریان مستقل را توضیح دادن متشکرم!
                در نهایت این دو برای من اینجور تعریف شدن:
                دسته جریان مستقل: جریانهایی که تشکیل یک گره یا گره مرکب ندهند (برای اینکه تمام جریان های یک مدار را بتوان با یک دسته جریان مستقل پیدا کرد باید به اندازه ی تعداد شاخه منهای تعداد گره+1 عدد جریان مستقل داشته باشیم

دسته ولتاژهای مستقل: ولتاژهایی که تشکیل یک مسیر بسته ندهند. برای پیدا کردن ولتاژ تمام المان های مدار به تعداد گره منهای 1 عدد ولتاژ مستقل نیاز داریم

واما سوال جدیدم:
                من میخواستم اثبات رابطه ی تبدیل آرایش ستاره ای مقاومت ها به آرایش دلتا (یا مثلثی ) را یاد بگیرم:
                برای تبدیل مثلثی به ستاره ای داریم:

و و
                -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                وبرای تبدیل ستاره ای به مثلثی داریم:

و و

توی سایت های فارسی که چیزی پیدا نکردم ولی توی سایت های انگلیسی برای تبدیل مثلثی به ستاره ای(یعنی همون اولی) فقط یه روش برای اثبات پیدا کردم که اولش به صورت زیر هست:
                Compare the resistances between terminals
                1
                and
                2
                .
                مقاومتها بین نقاط 1 و 2 را مقایسه کنید:

Resistance between the terminals
                2
                and
                3
                .
                مقاومت ها بین 2 و 3

(in parallel with یعنی موازی است با...)
                و.......

برای من فقط قسمت های دوم روابط بالا نا مفهوlم هست! اگه میشه توضیح بدید این رابطه ها چطور بدست اومدن؟ منظورم را فهمیدید کدوم رابطه هست؟ این روابط را میگم:

اگه میشه سریع جواب بدید! هرچی فکر کردم نفهمیدم این رابطه چطور بدست اومد!

نمیدونم عکس ها و فرمول هایی که توی این پست هست میتونید ببینید یا نه؟! اگه عکسی یا فرمولی مشاهده نمیکنید به این لینک مراجعه کنید:
                کد:
                http://www.electronics-tutorials.ws/dccircuits/dcp_10.html

دیدگاه

سلام
                  از اونجایی که به نظرم شکل یه خورده بد نام گذاری شده اسماشو با اجازتون یه تغییر کوچولو دادم و روابط رو با توجه به نام گذاری جدید توضیح میدم.

در واقع شما سوالتون اینه که این رابطه از کجا امده؟

همونطور که خودتون هم می دونید این رابطه ی تبدیل مثلث به ستاره هستش، در واقع این فرمول یکی از 3 فرمول تبدیل مثلث به ستاره هستش. دو تا فرمول دیگه هم دقیقا عین همینه با یه تغییر کوچولو مثلا این فرمول برای مقاومت بین دو ترمینال 1و2 هستش، برای 1و3 هم همینطوره برای 2و3 هم همینه. خیلی ساده...
                  خب حالا برسیم به سوالتون:
                  همونطور که گفتم این فرمول داره مقاومت بین دو ترمینال 1و2 (R12) تو اتصال مثلث رو تبدیل می کنه به مقاومت معادلش تو اتصال ستاره. خب حالا یه سوال: می دونید دو تا مقاومت چه جوری با هم موازی میشند؟ وقتی که دو سر مقاومت ها به هم وصل باشه. حالا شکل مثلث رو نگاه کنید، به نظر شما مقاومت R12 با مقاومت های (R31 + R23) موازی نیست؟ هستش چون همونطور که می بینید دو سرشون از طریق ترمینال های 1 و 2 به هم وصله. وقتی داریم دو تا ترمینال 1و2 رو بررسی می کنیم مقاومت های R31 و R23 با هم سری هستند به خاطر همین با هم جمع کردیم در واقع شما اونا رو یه مقاومت در نظر بگیر. مثلا اگه ترمینال های 2 و3 رو بررسی می کردیم اونوقت R12 و R31 با هم سری می شدند و مجموعشون با R23 موازی میشد و...
                  خب از بحث دور نشیم داشتیم مقاومت کل بین دو ترمینال 1و2 تو اتصال مثلث رو منتقل می کردیم به اتصال ستاره. خب حالا که فهمیدیم مقاومت R12 با مقاومت های (R31 + R23) موازیه، پس مقدار مقاومت بین ترمینال های 1و2 تو اتصال مثلث چقدر میشه؟ میشه:

(تو پرانتز بگم میدونید دیگه اگه دو مقاومت مثلا R1 و R2 باهم موازی باشند مقدار معادل دوتاشون میشه: )
                  طرف دوم فرمول بدست امد!
                  و از اونجا که باید مقاومت بین ترمینال های مشابه یکسان باشه (یعنی مقاومت بین ترمینال 1و2 تو مثلث باید برابر مقامت بین ترمینال 1و2 تو ستاره باشه)، کل فرمول اثبات میشه. تو اتصال ستاره بین ترمینال های 1و2 دو تا مقاومت سری بیشتر نداریم دیگه، پس میشه R1+R2
                  خیلی ساده فرمول بالا اثبات شد.
                  همونطور که قبلا گفتم به همین ترتیب اگه عمل کنیم روابط زیر رو هم برای ترمینال های 2و3 همینطور 1و3 هم بدست میاریم :

حالا اگه این سه رابطه رو با هم ساده کنیم مقادیر اتصال ستاره یعنی R1 و R2 و R3 به صورت مجزا بدست میاد که مقدارشون اینه:

اینایی که گفته شد توضیح تبدیل مثلث به ستاره بود.
                  برای تبدیل ستاره به مثلث هم از همین فرمولای بالا استفاده میشه فقط یه چند تا ضرب و جمع می خواد.
                  Goodbye

دیدگاه

wow....
                    واقعا عالی توضیح دادید
                    ای کاش شما استاد مدار دانشگاه ما بودید :nerd: خیلی قضیه را برام روشن کردید. واقعا ممنون

فقط اگه میشه در مورد تبدیل ستاره به دلتا هم یه توضیح مختصری بدید. شما گفتید :
                    برای تبدیل ستاره به مثلث هم از همین فرمولای بالا استفاده میشه فقط یه چند تا ضرب و جمع می خواد.
                    ولی من خیلی ضعیفم :biggrin:...اگه میشه راهنماییم کنید برای تبدیل ستاره چیکار کنم؟!:smile:

دیدگاه

من مخلص شما هم هستم ممنونم از لطفتون
                      خب اثبات رابطه ی ستاره به مثلث فقط ریاضیه هیچ ربطی به مدار نداره، البته همونطور که قبلا گفتم باید روابط مثلث به ستاره رو داشته باشیم بعد با اعمال ریاضی مثل جمع وضرب و جاگذاری و ... بدست میاریم.
                      آخرین فرمولایی که تو پست قبل به دست اومد R1 , R2 , R3 بود دیگه، مخرج کسر رو بیا تو اینا ضرب کن به این صورت:

ما می خوایم چی رو بدست بیاریم؟ R12 , R23 , R31 اینجا هم مثل قبل میایم فقط یکی رو اثبات می کنیم اثبات بقیه هم همینه مثلا R12 رو اثبات می کنیم
                      از روابط بالا میایم R1/R3 و R2/R3 رو بدست میاریم:

حالا R23 , R31 رو که بدست اوردیم میایم تو رابطه ی -1- میذاریم تا این رابطه بر حسب R12 بدست بیاد (گفتم دیگه می خوایم R12 رو اثبات کنیم)
                      پس رابطه ی -1- میشه مثل زیر:

کم کم داریم به آخرای کارمون نزدیک میشیم چون همونطور که می بینی تو رابطه فقط R12 داریم و R1,R2,R3 همونی که می خواستیم!
                      حالا دیگه باید یه سری اعمال ریاضی انجام بدی. مثلا از طرف اول معادله ی بالا از R12 فاکتور میگیری بعد R12 سمت چپ رو با یکی از R12 های سمت راست میزنی؛ حالا خیلی راحت اگه R2 رو از سمت راست بیاری سمت چپ، به رابطه ی زیر میرسی:

و تمام
                      دو رابطه ی دیگه هم به همین صورت بدست میاد.

خب اگه امری نداری ما دیگه کم کم باید مرخص شیم (کلا از اکا :cry2 یه چیزی حدود 4 ماه تا بعد از ارشد.
                      نمی دونم ربطش به این تاپیک چیه اما دیدم حالا که شما انقدر جویای یادگیری هستی و از هر چیزی سر سری رد نمیشی گفتم تو همین سال های اول دانشگاه که هستی بد نیست این دو تا کتاب رو هم مطالعه بکنی، همیشه با خودم گفتم اگه اینو یکی بهم چند سال پیشا معرفی می کرد همیشه دعاش میکردم! سال هایی که مفاهیم اولیه ی برق داره برا آدم شکل می گیره پس چه بهتر اصولی باشه. به هر حال کتابای با ارزشیند لینک دانلودشو هم خودش گذاشته وقت کردی بخون
                      http://www.ibiblio.org/kuphaldt/electricCircuits/DC/index.html
                      http://www.ibiblio.org/kuphaldt/electricCircuits/AC/index.html
                      خــــــــــــداحافظ :nerd:
                      Goodbye

دیدگاه

سلام دوست عزیز
                        کتاب هایی که معرفی کردی واقعا عالیه بود
                        نمی دونم ربطش به این تاپیک چیه اما دیدم حالا که شما انقدر جویای یادگیری هستی و از هر چیزی سر سری رد نمیشی گفتم تو همین سال های اول دانشگاه که هستی بد نیست این دو تا کتاب رو هم مطالعه بکنی، همیشه با خودم گفتم اگه اینو یکی بهم چند سال پیشا معرفی می کرد همیشه دعاش میکردم! سال هایی که مفاهیم اولیه ی برق داره برا آدم شکل می گیره پس چه بهتر اصولی باشه. به هر حال کتابای با ارزشیند لینک دانلودشو هم خودش گذاشته وقت کردی بخون
                        می شه بگین نویسنده این کتاب کیه و آیا ترجمه هم شده؟
                        Security is first

دیدگاه

نوشته اصلی توسط R.H
                          سلام دوست عزیز
                          کتاب هایی که معرفی کردی واقعا عالیه بود
                          می شه بگین نویسنده این کتاب کیه و آیا ترجمه هم شده؟
                          توصیه میکنم اگه زبانتون یکم خوبه بدون ترجمشو بخونید! من هم زبان اونقدرا خوب نیست ولی تصمیمی دارم بدون ترجمشو بخونم! البته در یک انجمن دیگه یه گروه برای زبان خوندن دارم اگه خواستید بگید تا با پیغام خصوصی ادرسش را بدم
                          اصلا چرا بحث از مدار خارج شد؟ من برم باز هم سوال پیدا کنم! :biggrin:

دیدگاه

یک مرجع بسیار عالی در این زمینه
                            http://www.allaboutcircuits.com
                            Security is first

دیدگاه

خب اثبات فرمول های تبدیل ستاره به مثلث را یادگرفتم حالا بیرم سراغ کاربردهاش!

توی شکل زیر مقاومت R را چطور باید تعیین کرد تا مقاومت معادل بین نقاط aوb برابر باشه با RL
                              (با استفاده از تبدیل آرایشهای ستاره و مثلث به همدیگه)

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X