اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکلی عجیب در شبکه کردن میکروها با max488 ==> rs422

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکلی عجیب در شبکه کردن میکروها با max488 ==> rs422

با سلام خدمت دوستان

از RS422 برای ارتباط بین 20 تا میکرو استفاده کردم .
    به صورتی که یک میکرو رو مستر قرار دادم و بقیه رو SLAVE.
    برای هر Slave روی یه پورت یک کد قرار دادم که با جامپر قابل تنظیمه(کد شناسایی اسلیو)

حالا با استفاده از کابل cat5 مستر رو به اسلیوها وصل کردم

طریقه اتصال هم بدین صورته که:
    از مستر با یه کابل به اسلیو اول میایم و از سر دیگه اسلیو با یه کابل دیگه به اسلیو دوم میریم و از سر دیگه اسلیو دوم به اسلیو سوم و الا آخر

یعنی در بردهایی که برای slaveها زدم از یک سمت به عنوان ورودی با یک کابل وارد اسلیو میشه و با یک max488 میره به میکرو و از سمت دیگه و قبل از max میره به سمت دیگه برد تا به اسلیو بعدی وصل بشه
    به عبارتی مستر یک مسیر ارسال و یک مسیر دریافت (حالا در rs422 ، هر مسیر دارای دو سیم هست که تفاضلی کار میکن) داره که اسلیو ها مسیرهای دریافت و ارسالشون رو از اون انشعاب گرفتن

حالا مشکل کجاست:

مشکل اینجاست که وقتی من تک تک برد های اسلیو رو به مستر وصل میکنم ، ارتباطشون به طور کامل برقرار میشه

یعنی ابتدا کدهای اسلیو رو سرچ میزنم و اسلیوی که با اون کد تو مداره جواب میده و مستر نیز تصدیق میکنه و اسلیو هم جواب میده و فرامین و اطلاعات رد و بدل میشه.
    و به طور کامل هر داده ای که مستر ارسال میکنه اسلیو میگیره و هر داده ای که اسلیو ارسال میکنه مستر میگیره

این کار برای همه اسلیو ها به صورت تکی انجام میشه
    اما وقتی چند تا از این اسلیو ها رو با هم شبکه میکنم و به مستر وصل میکنم ، این بار مستر هرچی میفرسته اسلیو ها میگیرن ولی تنها جواب یک اسلیو به مستر میرسه و مستر تصور میکنه تنها اون اسلیو در مدار است و دستور ها رو فقط برای اون اسلیو میفرسته (مستر ابتدا اسلیوها رو سرچ میزنه و هر اسلیوی که کدش صدا زده میشه پیام تصدیق میده و مستر هم برای ارسال دستور تنها به اسلیوهایی که جواب دادن دستور و داده ارسال میکنه)

اون مقاومت 120 اهمی مربوط به امپدانس مشخصه خط در max488 زو هم در مستر و اسلیو آخر قرار دادم

برنامه در پروتئوس به طور کامل جواب داده اما در عمل نه.

به نظرتون مشکل کجاست؟؟؟
    خیلی کارم گیره و وقت هم کم دارم
    لطفا راهی پیشنهاد کنید.

پاسخ : مشکلی عجیب در شبکه کردن میکروها با max488 ==> rs422

برای اینکه توپولوژی مدار رو بهتر درک کنید چندتا عکی ازش میزارم

این مستر:

اینم اسلیو

اینم سورس برنامه مستر و اسلیو و فایل پروتئوس که گفتم جواب داده(در پروتئوس برای تست ، فایل test128 در مستر قرار گرفته)

http://rapidshare.com/files/289760220/RS422.rar.html

بیشتر به بخش search slaves در مستر و reciving در اسلیو دقت کنید.

میدونم که نرم افزار مشکلی نداره و هرچی هست یه نکته تو سخت افزاره.
    حالا شما یه نگاهی بندازید ببینید راهی به ذهنتون نمیرسه؟؟؟

دیدگاه

علاوه بر 120 اهم باید پول اپ و پول دوان هم بکنیااا(البته باید که نه ولی شاید مشکل از اینه)زمین ها رو هم یکی کنی بیتره :mrgreen:

از کدوم ای سی استفاده کردی؟75176 رو استفاده کن max های بازا تقلبی شده :cry2:

این یکی رو هم خاک تو سرم شما استاد مایی ولی حواست بوده که یه وقت کد slave ه تکراری نشه؟؟

command رو 3 میفرستی؟
      با چه برنامه ای داری کار میکنی؟
      پروتکل چک کردن کری رو خودت نوشتی؟
      علم چندانکه بيشتر خواني چون عمل در تو نيست ناداني

دیدگاه

لطفا در مورد مقاومت پول پ و پول دان توضیح بده
        فراموش کردم

از max488 استفاده میکنم
        یه مستر و یه اسلیو جواب میده اما بیشتر میشه جواب نمیده

میخواستم از سری SN75179 استفاده کنم که تو جمهوری پیدا نکردم
        تنها آیسی برای rs422 همین max488 یافت شد.

نه کدها تکراری نیست
        (ما کوچیک شماییم. تجربه شما خیلی بیشتر از ماست)

command رو 3 میفرستی؟ یعنی چه؟؟؟

با codevision نوشتم
        برنامه رو تو پروتئوس چک کردی؟؟؟
        تئوریش خیلی جالب از آب در اومده. خیلی روش فکر کردم

تغریبا 2 هفته روش وقت گذاشتم

دیدگاه

منظورم از پول اپ و pull down اینه که یه مقاومت به پایه a وصل کن و بده به vcc و یه مقاومت به b وصل کن و بده به gnd ده کیلو باشه خوبه

والا من خودم یه جفت max گرفتم و کار نکرد بعد که به استاد کوهستانی گفتم و دلیل رو جویا شدم فرمودند که این ای سی ها تو بازار تقلبیش زیاد شده

حالا شما هم 4 تا دونه 75176 بگیر تست کن اگه 3تاش راه افتاد باقیشم عوض کن دونه ای 300 یا 400 بیشتر نیست

در مورد function هم من گفتم شما حتما پروتکل استاندارد استفاده کردین.من خودم modebus کار کردم و در این پروتکل شما اول کد slave میفرستی و بعد command که یا 1 هست یعنی Write یا 3 هست یعنی read یا 6 هست

و کد سوم که 2 بایت هست و کد درخواستی هست و بعدش تعداد کد که 1 بایت هست و اخر سر هم 2 بیت crc چک

من از پروتیوس متنفرم.تا چشمم نبینه باورم نمیشه :mrgreen:

در ضمن عنوان تاپیک رو عوض کن جیگر باید بزاری
          rs232====>max 485 یا یه چیزی تو این مایه ها اینجوری بچز هنگ میکنناااا :mrgreen:

دیدگاه

منظورت اینه که به همون پایه های 7 و 8 که ته خط داده هستن مقاومت های پول پ و پول دان رو بزارم؟؟؟

تو دیتاشیت فقط در مورد مقاومت 120 اهمی گفته.

همون طور که تو عکسا میبینی (البته کیفیتش پایینه) من برد ها رو زدم. با چه کلکی این آیسی ها رو جا بدم.

برای جایگذینی max488 به دو تا 75176 نیازه ؟؟؟

آخه Max488 برای rs422 هستش و SN75176 برای rs485
            راه حلی به ذهنتون نمیرسه؟؟؟

از یه طرف پروتئوس جواب داده و مدار من نه
            از طرف دیگه میگن تا 1200متر جواب میده ، اما فاصله مدار من 30 سانتیمتر بیشتر نیست

پروتکل استاندارد نیست. خودم یه جورایی یه پروتکل که نه ولی یه متد جدید پیاده کردم.

چون به چند نوع ارتباط بین مستر و اسلیوها نیاز داشتم اینکارو کردم
            اما اصولش همون چیزی هست که شما کار کردین.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ehsan_akbari
              منظورت اینه که به همون پایه های 7 و 8 که ته خط داده هستن مقاومت های پول پ و پول دان رو بزارم؟؟؟

تو دیتاشیت فقط در مورد مقاومت 120 اهمی گفته.

برای جایگذینی max488 به دو تا 75176 نیازه ؟؟؟

آخه Max488 برای rs422 هستش و SN75176 برای rs485
              راه حلی به ذهنتون نمیرسه؟؟؟

از یه طرف پروتئوس جواب داده و مدار من نه
              از طرف دیگه میگن تا 1200متر جواب میده ، اما فاصله مدار من 30 سانتیمتر بیشتر نیست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط اٌمید حبیبی
                من خودم modebus کار کردم
                سلام دوست عزیز
                شما با modebus داخل بسکام کار کردید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط AFSHARAN

سلام دوست عزیز
                  شما با modebus داخل بسکام کار کردید
                  بله با بسکام کار کردم

در جواب شما هم باید بگم که معذرت میخوامخ من به این دقت نکرده بودم و فکر کردم منظورت max485 هست.در کل فرقی نمیکنه این دو ساختار سخت افزاری واسه فواصل طولانی هست دوست من.واسه فاصله 30 سانتی متر اشتباه محض کردی ورش دار و سریال استفاده کن .حتی اگه نمی خوای pcb هم عوض کنی می تونی نرم افزاری پین هات رو سریال تعریف کنی و کارت رو انجام بدی من فکر کردم داری واسه یه کار خونه ای چیزی این کار رو میکنی و فاصلت هم زیاده

بی خیال این شلوغ بازیا شو .علاوه بر این که مدار رو شلوغ میکنی و هزینه بالا میبری ممکنه بعدا دچار اختلال کاری هم بشی .مشکل جریان کشی و ...

دیدگاه

با سلام من خودم این پروژه را بصورت صنعتی با 18 تا میکرو slave و یکی master انجام دادم من از adm485 استفاده کردم تا انجا که ذهنم یاری کنه من آن موقع از آن ای سی بعنوان دو طرفه استفاده کرده بودم (full duplex)و یکی از مشکلام توی زمان بندی فعال کردن فرستنده و گیرنده بود و باید بدونید که استفاده از مقاومت های پایان دهنده(termination 120) وقتی لازمه که فاصله زیاد بشه و سرعت انتقال دیتا بالا بره فکر کنم با در نظر گرفتن نکاتی که گفتم مشکلتو ن انشا ا... حل بشه

دیدگاه

دوست عزیز

این مدار رو برای تست تو فاصله 30 سانتیمتری بستم
                      وگرنه قراره فاصله اسلیو ها از هم حدود 8 متر و اسیو آخر تا مستر حدود 200 متر باشه

یه راه حلی پیشنهاد کنید

دیدگاه

من نمی تونم پیش مهاد بدم چون پیشنهادم تجربه خودمه و اگه بخوام بگم وقتت و پولت تلف میشه
                        من تجربه 75176 رو دارم و با این ای سی که شما داری کار میکنی کار نکردم ولی اگه به کلت زد سخت افزار رو عوض کنی رو من حساب کن تا بگم چی کارا کنی(البته فکر کنم هر چی لازم بوده گفتم)

دیدگاه

به نظرتون مشکل نمیتونه این باشه که طول مسیر برای اسلیو ها متفاوته؟؟؟
                          (حرف عجیبیه؟ آخه دیگه دلیلی به ذهنم نمیرسه. همه راه ها رو چک کردم.) آخه اسلیو اول با مستر به فرض 50 سانتیمتر و اسلیو دوم روی همون باس از اسلیو اول 50 سانتیمتر و از مستر 1 متر و همینطور اسلیو سوم از دومی 50 و از اولی 100 و از مستر 150 سانتیمر فاصله داره و همه رو یه باس هستن :cry2: :cry2: :cry2:

دیدگاه

والا من اگه بودم فقط گیر میدادم به برنامم
                            احتمالا داره تو برنامت اگه هم کد نبود واسه خودش دیتا بده مطمین شو که تمام slave ها رو حالت recive هستن و تنها یه دستگاه هست که جواب میده واسه هر function

دیدگاه

آقا احسان جسارتا" اگه کد اسلیوی رو که ارتباطش درسته رو با یکی دیگه عوض کنی چه اتفاقی می افته .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X