اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چشمک زدن تابلو روان

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چشمک زدن تابلو روان

با سلام
    من یه تابلو روان ۸*۳۲ با 74hc537 در proteus کشیدم ، barnamasham تو bascom نوشتم و لغت میلاد رو البته به صورتِ فارسى باید تو proteus نشون داده بشه ولى نوشته چشمک میزنه، قضیه مربوط به برنامه نویسى یا بحثِ فریم در ثانیه هم نیستش. یه جا خوندم وقتى تعداد satra و sotoona بالا میره led ها nooreshoon به خاطره اینکه اکثرِ زمانِ اِسکَن خاموش هستن کم میشه . . .
    در ضمن میخواستم بدونم گذشتن latch چه فرقى درِ با octal tri state buffer(74ls24500) ؟
    یه توضیحى هم بدین در مورد اینکه توى تابلو روان چه جورى latch وقتى پاىه "le" low میشه data رو نگاه میداره

اینم کدِ bascom و فایل proteus :
    البته با تشکر فراوان !!

کد:
          $regfile "m32def.dat"
    $crystal = 1000000
    Config Porta = Output
    Config Portb = Output
    Config Portc = Output
    Le Alias Portb
    Le = 0
    Portc = 0
    Porta = 0
    Dim Col As Byte , Refresh As Byte , Lshift As Byte , Rshift As Byte , Ncol As Byte , Num As Byte
    '**********
    'LED Scan's
    '**********
    Do
    Portc = &B00000001
    For Refresh = 0 To 100
    Le = &B00000001
    For Num = 0 To 3
    For Col = 0 To 7
    If Num = 0 Then Ncol = Col
    If Num = 1 Then Ncol = Col + 8
    If Num = 2 Then Ncol = Col + 16
    If Num = 3 Then Ncol = Col + 24
    Rotate Portc , Right
    Waitms 1
    Porta = Lookup(ncol , Gelayof)
    Next
    Portc = &B00000000
    Rotate Le , Left
    Portc = &B00000001
    Next
    Next
    Loop

عکس :

http://img32.imageshack.us/img32/8965/81669747.jpg

http://rapidshare.com/files/289928580/Tablo_Ravan.DSN.html
    G*B*J*T
    انسانها به 10 گروه تقسیم می شوند آنها که باینری می فهمند و آنها که باینری نمی فهمند

پاسخ : چشمک زدن تابلو روان

سلام
    اولا که پروتئوس رو ولش کن به درد سازندشم نمیخوره :mrgreen:(برای تابلو روان چون سرعتش کمه).
    در مورد کم شدن نور هم همونطوری که خودتون کفتید چون تعداد سطون ها زیاد میشه نور ال ای دی ها کم میشه چرا؟چون duty cycle هر ال ای دی کم میشه.
    برای اینکه این مشکل رو حل کنند تابلو رو با استفاده از latch به قسمت های کوچیک تبدیل میکنند.مثلا یک تابلو 16*64 رو به دو قسمت 16*32 تبدیل میکنند.حالا به جای اینکه در هر لحظه یک ستون روشن باشه در هر لحظه 2 ستون رو روشن میکنند اینطوری دیوتی سایکل در ال ای دی بالا میره و نورش بیشتر میشه.البته اگه دوست دارید نور تابلو بیشتر بشه بلوک ها رو 16*24 انتخاب کنید.
    در مورد latch هم یه ، یه سری ورودی داره یه سری خروجی و یه کلاک . یه کدی رو به ورودیش میدیم و بعد یه پالس به کلاکش .وقتی کلاک رو دادیم ورودی داخل خروجی ظاهر میشه .بعد از اون هر چی ورودی تغییر کنه خروجی تغییر نمیکنه تا وقتی که دوباره یه کلاک بهش بدیدم.
    سوال دیگه ای بود در خدمتیم.
    موفق باشید

دیدگاه

سلام
      میشه راهای زیاد شدن نور رو در تابلوهای روان توضیح بدین چه روشی از همه بهتره من یک تابلو روان درست کردم نور خوبی نداره
      دوست دارم با حداکثر نور روشن بشه تابلو 16*120 هستش

دیدگاه

سلام
        کم بودن نور تابلو یه علت بیشتر نداره اونم کم بودن مدت زمان روشن بودن هر ال ای دی نسبت به زمان خاموش بودن اونه (duty cycle) برای مثال دیوتی سایکل برای تابلویی با ابعاد 64*16 برابر با:
        اگر زمان جاروب کل صفحه 20 میلی ثانیه باشه که باید باشه
        20 میلی ثانیه تقسیم بر 64(تعداد ستون تابلو) برابر با حدودا 300 میکرو ثانیه .
        با این محاسبات مشخصه که هر ال ای دی در هر جاروب فقط 300 میکرو ثانیه روشنه و 19 میلی ثانیه خاموشه.پس نورش به چشم ما خیلی کم میشه.
        2 راه برای زیاد کردن نورش هست.
        1) زیاد کردن ولتاژ دو سر هر ال ای دی :
        در این روش برای مثال اگر قراره که دو سر هر ال ای دی در حال روشن دو و نیم تا 5 ولت قرار بگیره چیزی در حدود 12 ولت قرار میگیره(من تا 24 هم بهش دادم :eek.
        با این کار وقتی ال ای دی روشن میشه (در یک لحظه300 میلی ثانیه) یک نور زیادی از خودش نشون میده و در رفرش صفحه ما میبینیم که نور تابلو زیاد شده.
        این کار یهه مزیت داره که کم بودن هزینش هست ، یا اصلا هزینه ای نداره چون فقط کافیه به جای 5 ولت هر ال ای دی 12 ولت بهش بدی.اما یه بدی هم داره اونم این که به مرور زمان اون ولتاژ زیاد روی ال ای دی اثر میکنه و یا نورش کم میشه یا میسوزه(بعضی تابلو ها که چند تا از ال ای دی هاشون سوخته از این روش استفاده کردند).
        2)استفاده از latch و زیاد کردن duty cycle :
        در این روش مثلا تابلوی 16 * 64 رو به دو قسمت 16*32 تقسیم میکنیم و در هر لحظه به جای اینکه یک ستون رو روشن کنیم و بهش دیتا بدیم به کمک لچ در هر لحظه 2 ستون رو روشن میکنیم با این کار.
        20 میلی ثانیه زمان جاروب کل صفحه تقسیم بر 32 (تعداد ستون های هر بلوک)برابر با حدودا 600 میکرو ثانیه.
        میبینیم که در این روش دیوتی سایکل 2 برابر شد .
        به نظر من تنها عیب این کار فقط بالا رفتن هزینه هست که اونم خیلی نمیشه (حداکثر 5 هزار تومان که اگه یکم حرفه ای باشی همین رو هم میتونی جاهای دیگه جبران کنی!).
        ----------------------------------------
        از روش اول بیشتر در تابلو های کوچیک مثل همین 16*64 یا کوچیکتر استفاده میکنند و برای تابلو های بزرگ تر مثل همین که آقای افشاران گفتند از روش دوم یا ترکیبی از این دو روش استفاده میکنند.
        یادش بخیر چند وقت پیش یه تابلو درست کردیم 24*96 چیز خیلی باحالیه اما بدیش این بود که نورش با پول ال ای دی هایی که براش خریده بودیم یکی نبود! بعد از کلی تحقیق به همین نتایج رسیدیم.
        ----------------------------------------
        بازم سوالی بود در خدمتیم.
        موفق باشید

دیدگاه

ممنون بابتِ جواب
          من براى تابلوى ۸*۳۲ از ۴ تا latch استفاده کردم ، اما مشکلى که هست اینه که وقتى مثلا latch ِ اول و که به میکرو وصله اسکنش میکنم و هر ۸ تا پایش اِسکَن میشه ، خاموشش میکنم و میرم سراغِ latche بعدى که اسکنش کنم ، ولى latche قبلىیه آخرین led خودش رو دائما روشن نگاه میداره و کلا تابلو میریزه بهم.
          یعنی 4 تا latch رو تصور کنید که همیشه پاىه lsb ایشون روشنه ، بد براى اینکه این مشکل حل بشه بد از scane latche اول اومدم یه لحظه پورت رو صفر کردم و بعدش latche بدى رو روشن کردم که این مشکل حل شد ، ولى برام جا نمیفته که استفاده از latch واقعا به چه درد میخوره ، به نظرِ من که زمانِ duty cycle رو abdan تغئیرى نمیده.
          ممنون میشم دوستان راهنمایى کنن !
          G*B*J*T
          انسانها به 10 گروه تقسیم می شوند آنها که باینری می فهمند و آنها که باینری نمی فهمند

دیدگاه

کیفیت led چقد در نور تابلو تاثیر داره؟

دیدگاه

اصولا led هاى خانواده (bright/سوپر bright/Xbright) یا همون شفاف یا leyzeri شدت نور بالاترى نسبت به نوع مات دارن و قیمتى تقریبا ۲ برابر.
              G*B*J*T

دیدگاه

پس باید نورش 2 برابر شه؟

دیدگاه

سلام
                  نوشته اصلی توسط milad8853
                  ممنون بابتِ جواب
                  من براى تابلوى ۸*۳۲ از ۴ تا latch استفاده کردم ، اما مشکلى که هست اینه که وقتى مثلا latch ِ اول و که به میکرو وصله اسکنش میکنم و هر ۸ تا پایش اِسکَن میشه ، خاموشش میکنم و میرم سراغِ latche بعدى که اسکنش کنم ، ولى latche قبلىیه آخرین led خودش رو دائما روشن نگاه میداره و کلا تابلو میریزه بهم.
                  یعنی 4 تا latch رو تصور کنید که همیشه پاىه lsb ایشون روشنه ، بد براى اینکه این مشکل حل بشه بد از scane latche اول اومدم یه لحظه پورت رو صفر کردم و بعدش latche بدى رو روشن کردم که این مشکل حل شد ، ولى برام جا نمیفته که استفاده از latch واقعا به چه درد میخوره ، به نظرِ من که زمانِ duty cycle رو abdan تغئیرى نمیده.
                  ممنون میشم دوستان راهنمایى کنن !
                  از لچ به عنوان انتخاب کننده ستون ها استفاده میکنید؟یا به عنوان ارسال دیتا؟
                  اگه به عنوان انتخاب ستون ها استفاده میکنید قبل از اینکه روی اسکنش تموم شد یه کد 0x00 بفرست داخل خروجیش تا همه ی خروجی هاش غیر فعال بشه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ardavanzzz
                    پس باید نورش 2 برابر شه؟
                    نوشته اصلی توسط سید مهدی
                    سلام

از لچ به عنوان انتخاب کننده ستون ها استفاده میکنید؟یا به عنوان ارسال دیتا؟
                    اگه به عنوان انتخاب ستون ها استفاده میکنید قبل از اینکه روی اسکنش تموم شد یه کد 0x00 بفرست داخل خروجیش تا همه ی خروجی هاش غیر فعال بشه.

داش جسارتا قیمتش ۲ برابرِ هستش!! شدت نور مات اگه ۲۰۰ باشه leyzeriha ۴۰۰۰ هستش ولى به جاش زاویه دیده کمترى دارن leyzeriha ، البته بگردى با زاویه دیده بالا هم پیدا میشه.

دقیقا همین کارى و که شما میگى من کردم iani latch براى اِسکَن هستش و پورت رو هم یه لحظه آخرِ کار "0" میکنم ولى تو proteus چشمک میزنه خیلى ، به نظرت چى کار باید بکنم ؟ proteus من تا حالا هر جا ایراد داده بهم در عمل هم ایراد پیدا میکنه ، واسه همین دو دلم که نکنه اگه pcb isho بزنم خراب در بیاد .

کسى فایل proteus رو چک کرده ؟

زیپ شده proteus و فایل hex و bascom و تو rapidshare uploadesh کردم :

http://rapidshare.com/files/290259018/1.zip.html
                    G*B*J*T

دیدگاه

من از روش رفرش سطری استفاده می کنم توضیح بدین رفرش سطری بهتره یا ستونی برای افزایش نور تابلو

دیدگاه

نوشته اصلی توسط AFSHARAN
                        من از روش رفرش سطری استفاده می کنم توضیح بدین رفرش سطری بهتره یا ستونی برای افزایش نور تابلو
                        سلام
                        اگه این بار بگم دفعه ی هزارمه که براتون توضیح میدم :mrgreen:.
                        داخل بحث انیمیشن در تابلو روان بود(فکر کنم)که براتون توضیح دادم.
                        اگه بخوام سریع و بدون دلیل بگم به نظر من ستونی بهتره.

دیدگاه

توی سطر و ستونها از چی استفاده کردید؟

دیدگاه

پس چی شد؟کسی نظری نداره؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ardavanzzz
                              توی سطر و ستونها از چی استفاده کردید؟
                              میشه سوالتون رو یکم باز تر بپرسید؟ اینطوری خیلی کلی هستش!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X