اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

آیا avr میکرویی مورد اطمینان در صنعت است؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

آیا avr میکرویی مورد اطمینان در صنعت است؟

با سلام خدمت شما دوستان
    به نظر شما avr میکرویی است که بتوان در کارهای صنعتی روش حساب باز کرد ؟
    صنعتی ترین کاری که باهاش کردید چیه؟برای استفاده در صنعت باید به چه نکاتی توجه داشت؟ با تشکر

پاسخ : آیا avr میکرویی مورد اطمینان در صنعت است؟

سلام دوست عزیز
    از avr هم میشه توی صنعت استفاده کرد ولی باید توجه داشت هر کاری رو نمیشه با میکرو انجام داد مثلا میشه از میکرو برای مانیتورینگ دما استفاده کرد ولی نباید انتظار داشته باشی که بتونی باهاش یک خط تولید رو راه انازی کنی ممکنه بشه ولی ریسکه وقتی که صحبت از توقف خوردن خط میشه نمیشه به میکرو اعتماد کرد
    -در کل مشکل اصلی میکروها همین نویز گرفتنشون هست برای محدود کردن این نویز بایپد پایه هایی که بلااستفاده موندن رو زمین کنی
    - اگه میخای ارتباط سریال انجام بدی بهتره از کابل های شیلد دار استفاده کنی مثلا کابل پروفیباس فلکسی
    - حتی المکان میکرو رو توی تابلوی جدا از تابلو های برق نصب کن و اگه مجبور به این کار بودی دور از خط فشار قوی وصل کن
    - در ارتباط سریال به جای استفاده از پروتکل rs232 از rs485 استفاده کن
    - تغذیه میکرو حتما باید جدا باشه
    - تا میتونی از منبع تغذیه های رگولاتوری استفاده کن استفاده از منبع تغذیه های سوییچینگ باعث پراکندگی نویز روی مدارت میشه
    - استفاده از اپتور کوپلرها هم می تونه مفید باشه
    و .........
    انجمن LABVIEW
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?board=279.0
    اموزش ميكروكنترلرهاي AVR به زبان ساده
    http://www.eca.ir/forum2/index.php/topic,7070.0.html

دیدگاه

برای کنترل آسانسور میشه ازش استفاده کرد من تو تابلو های آسانسور دیدم که mega32 استفاده میشه

دیدگاه

منم دیدم تو کارخونه چرم سازی برای کنترل سنسورها استفاده شده.
        It's nice to be important but it's important to be nice!

از اینکه نمی رسم جواب دوستان را بدم معذرت می خوام.

دیدگاه

avr هم صنعتیه
          چرا که نه

ولی این میکرو خیلی تی تیش مامانیه
          سرعت بالا یی داره ولی ....

من کنار دستگا ه صنعتی نصبش کردم مثلا کنار تابلو برق یه موتور 3 فاز 100 امپری خدا رو شکر عین ادم هم داره کار میکنه
          اگه میخوای تو کار خونه ها ازش استفاده کنی باید حتما برق ورودی رو چندین مرحله فیلتر کنی که هارمونیک و ولتاژ القایی و .. اذیتش نکنه
          علم چندانکه بيشتر خواني چون عمل در تو نيست ناداني

دیدگاه

سلام
            من شنیدم میزان نویز پذیری pic کمتره و واسه استفاده تو صنعت بهتره
            حاصل عمرم سه سخن بیش نیست
            خام بودم - پخته شدم - سوختم

دیدگاه

به نظر من نویز یک موضوع کلی هستش. مثلا منبع تغذیه ای که روش نویز هست چه فرقی می کنه PIC باشه یا AVR . برای هر دوش مشکل سازه.
              خیلی جاها طراحی فیبر رو مد نظر نمی گیرند که خودش فاکتور مهمیه.
              مقایسه هایی که شده بین دو میکرو در حالت صنعتی شده، برابر نبوده. باید تمام شرایط و حتی فیبر مدار یکسان باشه تا بشه گفت مثلا این یکی داره بهتر کار می کنه.
              Watchdog برای رفع مشکلات صنعتی هستش. اصلا شاید برق رفت و اونجوری اختلال ایجاد شد.
              من با نظر دوستمون در مورد منبع سوئیچینگ موافق نیستم و اون رو برای به منابع عادی اولویت می دهم. خروجی سوئیچینگ از سیستم اصلی برق ایزوله هستش و اگر فیلترهای خروجی درست حسابی داشته باشه و درست طراحی شده باشه هیچ مشکلی نداره و از منابع خطی هم سر تره.

مقایسه ای که صورت می گیره باید اولا در شرایط یکسان و برابر باشه و موضوعی که اتفاق افتاده که باعث شده یکی ارجحیت داده بشه معلوم بشه ، و گر نه با یک حرف کلی که مثلا PIC بهتره یا AVR که نمی شه.

دیدگاه

خروجی سوئیچینگ از سیستم اصلی برق ایزوله هستش و اگر فیلترهای خروجی درست حسابی داشته
                میشه بیشتر توضیح بدی :agree:
                علم چندانکه بيشتر خواني چون عمل در تو نيست ناداني

دیدگاه

سلام
                  اینکه باید در شرایط برابر مورد مقایسه قرار بگیرند درسته اما بطور کلی اگه پروژه ها رو منظورم یه پروژه دانشجویی ساده نیس بلکه پروژهای در سطحه وسیع تر رو اگه تو همین نت ببینید و یا اگه سیستم های خارجی رو بررسی کنید می بینید که از pic بیشتر از avr استفاده میشه البته تو ایران avr رواج بیشتری داره
                  حاصل عمرم سه سخن بیش نیست
                  خام بودم - پخته شدم - سوختم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط اٌمید حبیبی
                    خروجی سوئیچینگ از سیستم اصلی برق ایزوله هستش و اگر فیلترهای خروجی درست حسابی داشته
                    میشه بیشتر توضیح بدی :agree:

سلام
                    اینکه باید در شرایط برابر مورد مقایسه قرار بگیرند درسته اما بطور کلی اگه پروژه ها رو منظورم یه پروژه دانشجویی ساده نیس بلکه پروژهای در سطحه وسیع تر رو اگه تو همین نت ببینید و یا اگه سیستم های خارجی رو بررسی کنید می بینید که از pic بیشتر از avr استفاده میشه البته تو ایران avr رواج بیشتری داره
                    در مورد سوال بله یک نقشه رو نگاه بندازید می بینید که حتی ورودی و خروجی زمین مشترک هم ندرند و مجزا هستند. در ضمن تغییرات ورودی وسیع در نظر گرفته شده و خروجی ثابت. سوئیچینگ در اثر جریان کشی خاموش می شه و از آسیب جلوگیری می کنه و به حداقل می رسونه. اصلا این حرف ها رو بیخیال. الان از کیه دیگه هر چی دستگاه خارجی رو می بینی همه سوئیچینگ هستند.

در مورد سوال دوم باز هم نمی شه گفت. AVR یک شرکت جدیده و PIC قدمتش بیشتره و جا افتاده هستش. بله حرف شما کاملا صحیحه اکثر طرح های خارجی با PIC هستند اما این امر می تونه به قیمت کمتر PIC در خارج و باز به قدمت و اسم و رسم اون برگرده و تا این که این یکی بیاد جا باز کنه طول بکشه. بلاخره Atmel جدیده.
                    به هر حال اگر مقایسه در شرایط برابر صورت بگیره و اشکال یکی دربیاد من هم مشتاقم ببینم تا یک چیزی هم یاد بگیرم و ببینم که کدوم تحملش بیشتره. به نظر من شخصه که فرقی بینشون نیست و با نویز و ... باید در هر صورتی مقابله کرد تا حساسیت به انتخاب نوع میکروکنترلر.

دیدگاه

تا جایی که من میدونم پردازنده اکثر plc ها و دستگاههای cnc هم با pic کار میکنن منم شنیدم pic معماری خاصی داره که از میزان نویز کم میکنه.
                      It's nice to be important but it's important to be nice!

از اینکه نمی رسم جواب دوستان را بدم معذرت می خوام.

دیدگاه

درود
                        تا جایی که من میدونم پردازنده اکثر plc ها و دستگاههای cnc هم با pic کار میکنن منم شنیدم pic معماری خاصی داره که از میزان نویز کم میکنه.
                        البته این مورد همونطور که دوستون گفتن بیشتر به دلیل قدمت تاریخی PIC که بیشتر کارهای وارداتی رو شما رو PIC میبینید. در حقیقت مهمترین مشخصه در مقابل آنتی نویز بودن یه سیستم طراحی سخت افزاری و حتی کد نویسی اون سیستمه تا اینکه به میکرو کنترلر مربوط باشه.
                        یه جایی ما از CANBus استفاده کرده بودیم که اون موقع دوستان من از PIC18F458 برای طراحی یه برد جمع آوری داده روی باس CAN بهره گرفته بودند. ولی ایم برد در هر 2 یا 3 دقیقه هنگ میکرد و ریست میشد تا اینکه تصمیم گرفتیم از AT90CAN128 برای اون کار استفاده کنیم بعد از استفاده از AVR حتی یک بار هم گزارش خطا تو اون Node از شبکه رو نداشتیم. البته نظر من این بود که طراحی سخت افزار مشکلات زیادی داشت.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X