اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ماژول HM-TRیک فرستنده و گیرنده مناسب

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ماژول HM-TRیک فرستنده و گیرنده مناسب

ماژول hm-tr یک فرستنده و گیرنده مناسب
    هدف از ایجاد این تاپیک جمع بندی و بیان نتایج حاصل از کار با این ماژول برای کسانی می باشد که به دنبال یک فرستنده و گیرنده مناسب از جنبه های گوناگون هستند
    در ابتدا به انواع این ماژول در بازار اشاره میکنم .
    این فرستنده و گیرنده در دو نوع TTL و RS232 موجود است . تفاوت ظاهری این دو نوع در وجود IC تغییر دهنده LEVEL ولتاژ MAX232 می باشد .
    نحوه نام گذاری
    HM – TR 915/ TTL
    دو حرف اول HM از کدهای سازنده ماژول است .
    دو حرف دوم T و R که می تواند هر دو با هم نیز باشد معرف فرستنده یا گیرنده و یا هر دو عملکرد ماژول می باشد .
    اما اعداد نشان دهنده فرکانس کاری ماژول می باشند که سازنده این ماژول را در چهار فرکانس کاری متفاوت در رنج های 315-433- 868- 915 مگا هرتز تولید کرده است که علاوه بر فرکانس کاری تفاوت های جزیی نیز دارند .
    معرفی PIN های ماژول
    اگر نزدیک ترین pin به گوشه pcb را شماره یک در نظر بگیریم به ترتیب داریم .
    پایه شماره یک vdd یا ولتاژ تغذیه ماژول است که برای روشن شدن ماژول می بایستی به +5 ولت متصل شود .
    پایه شماره 2 DTXمی باشد در ادامه به شرح آن می پردازم.
    پایه شماره 3 GNDماژول است که به زمین متصل شده و با پایه 1 تغذیه مدار را تشکیل می دهند .
    از نشانه های روشن شدن ماژول سه بار چشمک زدن دو LEDسبز و قرمز آن به هنگام وصل شدن اولیه ی تغذیه است . اگر این حالت را نداشتید در تهیه جریان مناسب و ولتاژ مناسب برای ماژول خود دچار اشکال هستید . این نکته نیز قابل ذکر است که در موارد متفاوت یعنی فرستنده بودن و... جریان کشی متفاوت است اما در کل ماکزیمم جریانی که باید برای آن تهیه شود 50 میلی آمپر می باشد .
    پایه ی شماره 4 DRX می باشد که در ادامه شرح داده می شود .
    پایه ی شماره 5 که CONFIG نام دارد با قرار گرفتن در دو وضعیت HIGH و LOW می تواند دو حالت کاری متفاوت را زمانی که تغذیه متصل است برای ماژول در پی داشته باشد .
    اما این دو حالت :
    1. در مد فرستنده و گیرنده است و می تواند هم دیتا دریافت و هم ارسال کند . برای قرار دادن ماژول در این حالت باید این پایه را LOW قرار داد .

2. در مد SETUP قرار دارد و باید از طریق ارتباط سریال در این حالت به کامپیوتر وصل شده و تنظیمات صورت گیرد . البته این نکته قابل ذکر است که حالت DEFAULT این ماژول به صورت زیر است .

9600, N , 8 , 1
    که باد ریت 9600 و ارسال بدون PARITY را شامل می شود .

نحوه اتصال به کامپیوتر :
    همانطور که می دانید در پروتکل سریال برای کامپیوتر باید از گذرگاه RS232 استفاده شود . اگر ماژول شما از نوع 232 است خود دارای MAX 232 می باشد و نیازی به واسط ندارد . اما اگر از نوع TTL می باشد شما می بایست با استفاده از این IC سطح ولتاژ درست کرده و ارتباط را برقرار کنید .

این نکته را فراموش نکنید که TX کانکتر RS232 که همان پایه ی 3 می باشد باید به DRX ماژول متصل شود و RX نیز به DTX ماژول و GND ها نیز مشترک تا به درستی اطلاعات جابجا شوند .

این موارد در مورد میکرو نیز صدق میکند با این تفاوت که میکرو نیز TTL می باشد و نیازی به واسط MAX 232 در آن نیست . البته اگر از ماژولی استفاده میکنید که از نوع 232 است شما می توانید یک مدار معکوس برای تبدیل به TTL را به عنوان واسط برای میکرو قرار دهید .

در مورد نحوه ی ارسال این ماژول هم نکات زیر مهم می باشند .
    این ماژول در حالت half duplex می باشد . این ماژول هیچ گاه در یک لحظه در دو حالت فرستنده و گیرنده قرار نمیگیرد . ابتدا منتظر 32 بیت داده می باشد به محض دریافت 32 بیت به فرستنده تبدیل می شود . اگر 32 داده به گیرنده نرسید ماژول 30 میلی ثانیه صبر کرده و به فرستنده تغییر کار میدهد .

در نهایت اگر سوالی برایتان پیش آمد در خدمتم .
    اگر نظری مبنی بر این سبک نوشته دارید استفاده میکنم .

در میان مردم پی دستی هستم پی گرمای نگاهی حتی در پس این همه چشم سردی غربت انسان پیداست
    در پس، این همه نور این همه رنگ چه کسی میبیند اشک آن کودک را چشم آن مردی را
    که شبانگاه، سر افکنده ز شرم و به یاد طفل اش بی صدا میگرید، می شکند
    آری این شهر من است این همان شهر شما است در پی چشمی باش که نگاه اش آبی است و پر از نم نم باران بهار

پاسخ : ماژول HM-TRیک فرستنده و گیرنده مناسب

سلام
    با تشکر از دوست عزیزم که توضیحات ارزنده ای بیان کردند اما بنده حقیر فکر میکنم یه جای این فرمایشات اشتباه بود
    این ماژول به صورت دیفالت در مد گیرنده هست و زمانی که شما 32بیت اطلاعات میفرستی میره تو مد فرستنده اگه بیش از 30 میلی ثانیه طول کشید همونا را ارسال میکنه و دوباره میره تو مد گیرنده . :nerd:
    زکات علم اموختن ان است

دیدگاه

سلام
      می خواستم ببینم شما تا چه فاصله ای از hmtr جواب گرفتین؟ من هر کاری کردم بیشتر از 40 متر جواب نمیده
      ممنون می شم راهنماییم کنید.

دیدگاه

دوست عزیز میشه یه کدی واسه اینها بزاری ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aamin927
          سلام
          می خواستم ببینم شما تا چه فاصله ای از hmtr جواب گرفتین؟ من هر کاری کردم بیشتر از 40 متر جواب نمیده
          ممنون می شم راهنماییم کنید.
          سلام
          باید ببخشید که مدتی نبودم
          من در محیط باز تست نکردم اما از دوستان شنیده ام که 150 -200 متر را جواب می دهد .
          در محیط بسته با دیوار های قطور و بتونی تا 50 - 60 متر بدون lose داده جواب داد از این فاصله به بعد رندم داده رو نمیگرفت .
          بستگی به محیط شما داره . محل کار این ماژول برای شما کجاست ؟
          در میان مردم پی دستی هستم پی گرمای نگاهی حتی در پس این همه چشم سردی غربت انسان پیداست
          آری این شهر من است این همان شهر شما است در پی چشمی باش که نگاه اش آبی است و پر از نم نم باران بهار

دیدگاه

نوشته اصلی توسط blacklove
            سلام
            با تشکر از دوست عزیزم که توضیحات ارزنده ای بیان کردند اما بنده حقیر فکر میکنم یه جای این فرمایشات اشتباه بود
            این ماژول به صورت دیفالت در مد گیرنده هست و زمانی که شما 32بیت اطلاعات میفرستی میره تو مد فرستنده اگه بیش از 30 میلی ثانیه طول کشید همونا را ارسال میکنه و دوباره میره تو مد گیرنده . :nerd:
            من این بحث رو بررسی بیشتر میکنم اگر اشتباه بود حتما تصحیح میکنم . با تشکر از تذکر شما

دیدگاه

من یک ماژول TTL دارم که واسه تنظیم با کامپیوتر از FT232 استفاده کردم، ولی خطا می گیره یعنی کانکت نمیشه!
              کسی با نرم افزار setup کار کرده؟ روی کدوم پورت سوار میشه؟

دیدگاه

سلام
                از بچه ها کسی با ماژول hm-trp کار کرده؟ میخوام بدونم برد واقعیش چند متره؟
                ممنون میشم راهنماییم کنید

دیدگاه

پاسخ : کوتاه برد یا میان برد یا ... ؟

سلام.
                  برای تقویت ماژول باید به نوع آنتن توجه کنید.
                  آنتن های مخصوص HM-TR بردی برابر 200 الی 300 متر می دهند. (فضای باز)
                  اما اگر از آنتن های متفرقه یا حتی سیم معمولی استفاده شود، کاربری به مراتب پایین تری خواهد داشت.
                  اللهم عجل لوليک الفرج

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X