اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

درخواست اثبات دورابطه مهم مدارات الکترونیک

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

درخواست اثبات دورابطه مهم مدارات الکترونیک

با سلام خدمت دوستان من در مورد اثبات این دو رابطه خیلی تلاش کردم ولی متاسفانه به نتیجه نرسیدم تو کتاب میر عشقی هم فقط اشاره شده، اثبات نشده از دوستان تقاضا دارم در صورت امکان من رو یاری فرمایند

1- R1||R2<=BRe/10 در اینجا B به معنای بتا است ( بحث بر روی تقویت کننده امیتر مشترک )

2- 20=>S و 10=<S ---------> S = پایداری حرارتی مدار S=1+ (R1+R2)/Re

پاسخ : درخواست اثبات دورابطه مهم مدارات الکترونیک

در مورد رابطه اول:

این رابطه نیازی به اثبات نداره و فقط شرطی هست که برای طراحی تقویت کننده مورد استفاده قرار می گیره. برای تعیین نقطه کار ترانزیستور، لازم هست که VCE و IC تعیین بشه. که IC رو میشه به طور تقریبی همون IE در نظر گرفت. اگه شما تو حلقه ورودی مدار امیتر مشترک KCL بزنی، ( با در نظر گرفتن RB= R1||R2 ) میبینی که مقاومت RB تقسیم بر ( B + 1 ) میشه و خودش رو تو امیتر ترانزیستور نشون میده. در واقع این مقاومت انعکاس یافته، با مقاومت RE سری میشه و بر مقدار جریان IE تاثیر میذاره و از طرفی مقدار این مقاومت انعکاس یافته به مقدار بتای ترانزیستور وابسته هست. بتای ترانزیستور هم همیشه ثابت نیست و با تغییرات دما، کم و زیاد میشه و در نتیجه باعث بی ثبات شدن IE میشه. برای اینکه تاثیر این تغییرات رو به حداقل برسونیم، انعکاس یافته RB رو خیلی کوچیکتر از مقاومت RE می گیریم. یعنی حد اقل 10 برابر کوچیکتر. اون ضریب 10 از اینجا اومده. فقط اگه شما ضریب B رو به اون طرف تساوی انتقال بدی، میرسی به همین قضایایی که گفتم

دیدگاه

با سپاس از توجه شما

ببینید در مورد توضیحات شما این مطالب کاملا درست. ولی این رو هم باید بپذیریم که برای بوجود آمدن هر رابطه ریاضی که شامل چند پارامتر مجهول هست نیاز به روابط اولیه و دلایل منطقی است، حتی اگر اون رابطه به صورت تجربی هم اومده باشه. حرف من اینه که این مقدار 10 بر چه اساسی بیان شده حال اگر رابطه > رو بپذیریم باز هم کل رابطه نیاز به اثبات پیدا می کنه ولی در کل از فرمایشات شما کمال تشکر رو دارم

دیدگاه

اون ضریب 10 خیلی مبنای دقیقی نداره. معمولاً تو محاسبات الکترونیک وقتی میخوان یه کمیتی رو خیلی بزرگتر از یه کمیت دیگه بگیرن، میگن باید حد اقل 10 برابر بزرگتر باشه. دقت کنید که ما توی اون رابطه تساوی نداریم و علامت کوچکتر مساوی داریم. یعنی حتی اگر از 10 برابر هم بزرگتر بشه ایرادی نداره و حتی اگر کمی کوچکتر هم بشه بازم مشکلی پیش نمیاد. شاید یکی بگه من می خوام 20 برابر بزرگتر باشه. ایرادی نداره. اما باید اثرش رو روی پارامتر های دیگه مدار بررسی کرد که مشکلی ایجاد نکنه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X