اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

درخواست کمک در مورد فلای بک افلاین 100 واتی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

درخواست کمک در مورد فلای بک افلاین 100 واتی

با سلا م خدمت اساتید محترم نقشه ای که می بینید یه فلای بک 100 وات که من با استفاده از کتاب منابع تغذیه "مارتی براوون" طرح کردم اما درست کار نمیکنه!!
    از دوستانی که اطلاعات کافی دارن خواهش می کنم کمکم کنن.
    بعد از ساخت مدارو با یه لامپ 100 وات سری کردم وبه برق وصل کردم نتیجه همون شد که انتظار داشتم :wow: اما وقتی لامپ رو از مدار خارج کردم ترانزیستور buz90 فورا" یا بعد از چند ثانیه میسوخت :cry: بعد از سوختن 3 عدد buz90 به ترانزیستور دو قطبی روی اوردم و از ترانزیستور BU508D که 125 وات هست استفاده کردم(این ترانزیستور در تغذیه بسیاری از تلوزیونها استفاده شده) اما نتیجه بهتری نگرفتم :cry2: در ضمن بار خروجی یه ال ای دی با مقاومت 330R هست.
    قسمتی از محاسباتم رو هم میزارم تا اگه مشکلی داشت لطف کنید وبهم بگید.
    البته در محاسبات بعضی قسمتها مثل "اسنوبر"به مشکل برخوردم ومجبور شدم تقلید کنم چون تو کتاب فرمول یا توضیح درستی نداده بود.
    منتظر راهنماییتونم ومتشکرم.

پاسخ : درخواست کمک در مورد فلای بک افلاین 100 واتی

سلام دوست عزیز
    با توجه به فلای بک بودن مدار و اطلاعات محدود بنده ، این نوع منبع تغذیه همیشه در خروجی باید دارای بار باشه وگرنه ولتاژ خروجی به بینهایت میره و باعث سوختن ترانزیستور سوییچینگ شما میشه. به خاطر همین با وجود لامپ درست کار میکرده و با برداشتن لامپ می سوخته.

موفق باشید

"در عجبم از مردمي که خود زير شلاق ظلم و ستم زندگي مي کنند و بر حسيني مي گريند که آزادنه زيست" شريعتي
    در جهان روشنايي هايي وجوددارد كه در عميق ترين ظلمات نهانند.

دیدگاه

از توجه شما متشکرم.
      البته اون لامپ رو تو ورودی مدار گذاشته بودم و با برق 220 سری بودکه اگه BUZ90 سوخت جریان زیادی از مدار عبور نکنه (در واقع یه جور فیوزه). در مورد بار هم که گفتین یه ال ای دی(LED) به همون خروجی که توسط کنترلر حس میشه وصل کرده بودم (حدود 20 میلی امپر) به نظر شما کمه؟ یا اصولا این جریان چقدر باید باشه؟

دیدگاه

مقاومت خروجی مینیمم ، معمولا 10 برابر مقاومت بار باید باشه.
        در مورد فلای بک بهتره که از یک مدار کلمپر RCD استفاده کنید. چون در لحظه خاموشی ترانزیستور با توجه به مقدار dI/dt ولتاژ لحظه ای زیادی در دو سر ترانزیستور قرار می گیرد که این ممکنه باعث سوختن ترانزیستور بشه. به نظر من وقتی لامپ تو مدار باشه ، به خاطر مقاومتی که لامپ داره یک فاکتور دمپینگ برای افت ولتاژ در دو سر مقاومت فراهم میشه و تلفاتی در دو سر مقاومت لامپ داریم . حالا شما می تونی با این مدار کلمپر جلوی این افزایش ولتاژ رو بگیری.

"در عجبم از مردمي که خود زير شلاق ظلم و ستم زندگي مي کنند و بر حسيني مي گريند که آزادنه زيست" شريعتي

دیدگاه

پس به نظر شما مشکل از همون اسنوبر مدار که گفتم تقلید کردم: همونطور که گفتم تو کتاب خوب توضیح نداده بود.دنبال کتاب یا مقاله ای هستم که محاسبه این مدار رومفصل گفته باشه(محاسبه مقدار "اسپایک"ومدار اسنوبر)اگه شما مقاله ای دارید یا خودتون تجربه دارید کمک کنید خوشحال میشم.

دیدگاه

دوست من ؛ اگه شما اسکوپ داری یه نگاه به پایه اتصال ترانزیستور و ترانس بنداز ببین اسپایک داره و مقدار اون چقدره. تا ببینیم مشکل از کجاست.سایت های زیادی هست که درباره مفهوم اسنابر و کلمپر توضیح داده. آدرس زیر کمکت می کنه برای بدست آوردن مقادیر RCD
            http://www.daycounter.com/Calculators/Snubbers/Snubber-Design-Calculator.phtml

دیدگاه

متاسفانه اسکوپ ندارم :cry: .اما با کمک این سایتی که گفتین و یه مقاله که از سایت www.fairchildsemi.com گرفتم یه RCD طرح میکنم و امتحان میکنم ونتیجه رو میگم.ریسکش یه BUZ90 دیگس .
              بازم متشکرم.

دیدگاه

با اضافه کردن کلمپی که در زیر مبینید بازم ترانزیستور سوخت :cry2: ولی سوختنش با قبل فرق داشت :وقتی به 220 وصلش کردم تو خروجی جریان داد ولی فورا از مقاومت 1k گیت دود بلند شد و من سریع مدارو قطع کردم(ترانزیستور نسوخت) بعد یه کم مطالعه :nerd:فهمیدم مقاومت گیت نباید بیش از200 اهم باشه بعد بجای 1 کیلو از 100 اهم استفاده کردم و مجددا به برق وصل کردم که اینبار جای شما خالی موس فت به همراه ترانزیستور درایورش با هم سوختن :icon_razz: من فکر میکنم کلمپر کارشو خوب انجام میده و مشکل هدایت گیت البته من بهترین نوع رو به کار بردم(توتم پل)به نظر شما دلیلش چیه؟؟؟ :question:

دیدگاه

مدار زیر رو یه نگاه بنداز از یک مقاومت وات بالا توی وروردی برق شهر قرار داده مثل همون لامپی که شما تو مدار گذاشته بودی. می تونی ازش ایده های خوبی بگیری. :smile:

دیدگاه

من این مقاومت رو تو تغذیه خیلی از تلوزیونها دیدم (البته 10 واتشو) ولی تو طراحیهای جدید حتی یه مورد هم ندیدم خودم فکر کنم مشکل اون مقاومت 20 کیلو گیت تا منفی. دوباره باید تست کنم اگه اینم بسوزه دهمیش :twisted: دایی انجمن هم که عنایتی به این حقیر نمیکنه! خدا میدونه تا چند تا باید پیش برم.درهر صورت ممنون تست میکنم نتیجه رو میگم.

دیدگاه

بازم سوخت :angry: :angry:
                      فکر کنم این مدار از اول اینکاره نبود دارم روی یکی دیگه کار میکنم تموم شد میذارم
                      از tictactoe که بحث رو دنبال کردن ممنون.

دیدگاه

من کی چیزی بلد نیستم. اما یه جا خوندم برای برق شهر در ایران باید از ماسفتی استفاده بشه که بیش از 720 ولت تحمل داره . وقتی شما از لامپ استفاده میکنی نصف این مقدار رو لازم داری پس نمیسوزه ولی با ولتاژ مستقیم میسوزه.
                        اگه چرت و پرت گفتم ببخشید . شرمنده.
                        خنده بر لب میزنم تا کس نداند راز من ورنه این دنیا که ما دیدیم خندیدن نداشت

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

خواهش میکنم شما استادی من این مدارو گذاشتم اینجا که نظر شما رو بدونم پس بی خیال هر چی به فکرت رسید بگو
                          ولی به چند دلیل باهات موافق نیستم . اول اینکه از همین ترانزیستور تو تغذیه تلویزیون گراندیگ استفاده شده(خواستی نقششو برات میذارم)دوم اینکه از BU508 که ولتاژش 800 ولت استفاده کردم که بازم سوخت سوم اینکه خیلی از ایسیهای اماده مثل FS6S0765 ولتاژ فت داخلیشون 650 ولته به هر حال ممنون بازم چیزی به فکرت رسید بگو.
                          راستی تغذیه ای که داری میسازی به کجا رسید؟ با کمک دایی جان فکر کنم شما زودتر به نتیجه برسی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط B2
                            خواهش میکنم شما استادی من این مدارو گذاشتم اینجا که نظر شما رو بدونم پس بی خیال هر چی به فکرت رسید بگو
                            ولی به چند دلیل باهات موافق نیستم . اول اینکه از همین ترانزیستور تو تغذیه تلویزیون گراندیگ استفاده شده(خواستی نقششو برات میذارم)دوم اینکه از BU508 که ولتاژش 800 ولت استفاده کردم که بازم سوخت سوم اینکه خیلی از ایسیهای اماده مثل FS6S0765 ولتاژ فت داخلیشون 650 ولته به هر حال ممنون بازم چیزی به فکرت رسید بگو.
                            راستی تغذیه ای که داری میسازی به کجا رسید؟ با کمک دایی جان فکر کنم شما زودتر به نتیجه برسی
                            آی سی شما 34053 است ؟
                            در ضمن پل دیودت را صحیح ببند .

دیدگاه

:redface: :redface: اقا شرمنده اون یه سوتی نقشه ای بود تو مدار درست وصلش کردم ایسی هم 34063 هست البته در مورد مدار تقریبا مطمئن شدم کنترلر ولتاژ بدرد افلاین نمیخوره چون جریان عبوری از سوییچ قدرت کنترل نمیشه به حر حال ممنون.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X