ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 4 1234 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 36

موضوع: سوال ساده LED

2008/12/29
    1,660
    250

سوال ساده LED

سوال من خیلی ساده هست اما چه کنم که سواد لا موجود
    اگه ما بخواهیم چندتا LED را روشن کنیم اصولی ترین راه که بازده انرژی اون زیاد باشه چیه مثلا من32تاLEDرا با هم موازی کردم و وصل کردم به یک منبع ولتاژ 3.5ولت با جریان2Aاما LEDها سوخت دلیل این چیه مگه خود LEDجریان مورد نیاز خودشو نمیکشه پس چرا سوختند و یک بار که جریان را کمتر کردم همه LEDها نور مساوی نداشتند لطفا کمک کنید که اصلا اصول روشن کردن یک دسته LED چیه
    کسی که به کشورش به درستی خدمت کند،نیازمند تکیه به خاطره ی گذشتگانش نخواهد بود
    ولتر
    2008/04/28
    تهران
    651
    3

.

سلام

دوست عزيز LED ها با ولتاژ كار نميكنند بلكه با جريان كار ميكنند . اگر ديتا شيت يك LED رو از اينترنت دانلود كنيد خواهيد
    ديد كه رنج ولتاژي اونها بين 2 تا 45 ولت و گاها تا 60 ولته . نكته مهم ثابت نگه داشتن جريان عبوري از اين قطعات هستش .

يك LED با جريان 10 ميلي آمپر نور خوب و ملايمي دارد و با 20 ميلي آمپر بسيار پور نور است . حالا شما فرقي نداره كه چه
    ولتاژي داريد فقط بايد براي 32 تا LED و براي جريان 10 ميلي آمپر يك مقاومت محاسبه كنيد .

براي مثال : 32 تا 10 ميلي آمپر ميشه 320 ميلي آمپر و ولتاژتون هم 12 ولته . حالا 12 تقسيم بر 320 ميلي آمپر ميشه
    37.5 اهم . واگه توان مقاومت رو هم محاسبه كنيم ميشه 3.84 وات كه بايد از يك مقاومت حداقل 5 وات استفاده كني .
    اين مقاومت كل مداره ولي ميتوني براي تك تك LED ها هم بطور جدا گانه مقاومت محاسبه كني و بزاري .

روش هاي ديگه اي هم مثل استفاده از PWM ها هست كه فعلا جاش اينجا نيست .
    2008/12/29
    1,660
    250

پاسخ : سوال ساده LED

با تشکر
    من منظور شما را درست نفهمیدم یعنی اگه یه ledمعمولی از همین 5میلی متری ها را به ولتاژ30ولت با محدود کردن جریان وصل کنیم نمیسوزه؟من درست فهمیدم؟
    لطفا فرمولی که باهاش توان را محاسبه کردید بفرمایید
    حالا اگه تعداد این led ها را زیاد کنیم یا بخواهیم جریان20maرا به هرکدام بدهیم باید چه کار کرد چون مقاومت توانش خیلی بالا میره از مدار رگولاتور ولتاژ میشه استفاده کرد؟یا باید ledها را دسته دسته کرد
    ولتر
    2007/11/07
    شيراز
    1,944
    15

نقل قول نوشته اصلی توسط deremel400
    با تشکر
    من منظور شما را درست نفهمیدم یعنی اگه یه ledمعمولی از همین 5میلی متری ها را به ولتاژ30ولت با محدود کردن جریان وصل کنیم نمیسوزه؟من درست فهمیدم؟
    لطفا فرمولی که باهاش توان را محاسبه کردید بفرمایید
    حالا اگه تعداد این led ها را زیاد کنیم یا بخواهیم جریان20maرا به هرکدام بدهیم باید چه کار کرد چون مقاومت توانش خیلی بالا میره از مدار رگولاتور ولتاژ میشه استفاده کرد؟یا باید ledها را دسته دسته کرد
    دوست من چیزی که اقا امیر عباس میگن اینه که جریان هست که نور تولید میکنه(میزان نور) این تابلو روان ها که میبینی بعضا با 45 ولت روشن میشه ولی چون لحظه ای هست و جریان فرصت عبور رو پیدا نمیکنه چیزیش نمیشه و به حدی نمیرسه که منفجرش کنه

فرمول توان اینه
    p=i*v

ولی تو این led کاری به این چیزا نداشته باش اگه نور می خوای باید بهش جریان برسونی.یه کلام ختم کلام :rolleyes:
    علم چندانکه بيشتر خواني چون عمل در تو نيست ناداني
    2008/12/29
    1,660
    250

خوبه یه مثال بزنم من اگه بخواهم 100led را با برق 12 روشن کنم باید از چه مداری استفاده کنم تا نیاز به مقاومت توان بالا نباشه
    ولتر
    2007/11/07
    شيراز
    1,944
    15

اول نکتش رو میگم.led هات باید از یک جنس باشه مثلا همش رو از یک مارک و رنگ بخری یه حد اقل اونایی رو که روی یکک مقاومت سری میکنی

حالا با هر مقاومت 1 کیلو اهم حدود 4 تا رو با هم سری کن
    خوب حالا 25 تا همچین چیزی بساز و با هم موازی کن

اگر همیشه ثابت نباشن و بخوای چشمک زن درست کنی متونی مثل من 100 تاش رو با هم موازی کنی بزنی به 220 :mrgreen:.نگو کو مدارش که میگن تو سایت سرچ کنی هست
    2008/02/07
    تبريز
    456
    3

سلام
    دوست من ببین شما برای این کار ازمیتونی از سایت مهندس لاچینی و نرم افزار محاسبه انلاینش استفاده کنی !

مثلا چن راه رو برات می گم :
    برای هر ال ای دی تک تک ولتاژ 12 ولت بدی که مقاومتی که نیز می باشد به ازای حالت پر نور یعنی 20 میلی آمپر میشه 600 اهم

حالا یک روش دیگه : فرض کن که برای هر ال ای دی جهت روشن شدن ولتاژ 2.5 ولت لازم هستش در نتیجه می تونی 4 ال ای دی رو سری کنی و 8 ردیف موازی با این سری ها ببندی تا بشه 32 تا !
    مقاومتش هم میشه مثل بالا حساب کرد !

اگه بازم نکته ابهامی بود میتونی مطرح کنی
    صدایی از قلب آذربایجان

Ya$a odlar yurdum AZERBAICANIM
    2008/12/29
    1,660
    250

باتشکر از دوستان ببخشید که من زیاد سوال می کنم امان از بی......... :nerd:
    من اگه مثلا 100تاled را موازی کنم وبه یک منبع تغذیه 3.5ولت3آمپر وصل کنم آیا ledها میسوزه؟اگه مشکلی پیش میاد من باید از چه قطعه ای در کجا استفاده کنم
    ولتر
    2008/04/28
    تهران
    651
    3

.

سلام

شما همون سئوال اولتو دوباره پرسيدي يعني خوب متوجه نشدي يا بهتر بگم خوب نخوندي .
    براي محاسبه مقاومت من از فرمول (جريان ضربدر جريان ضربدر اهم) I2R استفاده كردم .

براي صدتا LED صدتا روش هم وجود داره . ميتوني يه تعدادي رو سري كني و يه تعدادي
    رو هم موازي كني يا هردو . ولي فقط در هر صورت بايد فرمول جريان عبوري رو رعايت كني.
    2007/11/07
    شيراز
    1,944
    15

نقل قول نوشته اصلی توسط mehrdadgh

برای هر ال ای دی تک تک ولتاژ 12 ولت بدی که مقاومتی که نیز می باشد به ازای حالت پر نور یعنی 20 میلی آمپر میشه 600 اهم
    واسه 12 ولت 600 اهم :eek: شوخی میکنی میری یکیش رو امتحان کنی نتیجش رو اینجا بزاری :mrgreen: من نتیجش رو میگم میترکه ولتاژ برق ماشین 12 ولته حالا اگه جرات داری واسه یه led مقاومت در حد اهم بزار

من اگه مثلا 100تاled را موازی کنم وبه یک منبع تغذیه 3.5ولت3آمپر وصل کنم آیا ledها میسوزه؟
    100 تا led که هرکدوم 10 میلی بکشن میشه 100*10=1000 میلی امپر به عبارتی 1 امپر ولی چون ولتاژ3.5 ولته باید یه مقاومت در حد اهم واسش بزاری مثلا 68 اهم ولی ولی وات بالا .چند وات؟؟(نمیگم.چرا؟چون خودت راه بیفتی اگه بگم ظلم در حقت کردم ببین دوست من راهنماییت می کنم روش فکر کن
    p=v*i
    خوب تو میدونی 1 امپر مصرفته.درسته؟خوب اگه فرض بگیریم 1 ولت دو سر مقاومت بیفته میشه 1 وات یعنی یه مقاومت 1 واتی می خوای.(حالا خودت باقیش رو تو ذهنت حل کن)اگه نتونستی ندانستن عیب است نه نپرسیدن.منتظرتم :agree: :nerd:
صفحه 1 از 4 1234 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 36