اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال ساده LED

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال ساده LED

سوال من خیلی ساده هست اما چه کنم که سواد لا موجود
    اگه ما بخواهیم چندتا LED را روشن کنیم اصولی ترین راه که بازده انرژی اون زیاد باشه چیه مثلا من32تاLEDرا با هم موازی کردم و وصل کردم به یک منبع ولتاژ 3.5ولت با جریان2Aاما LEDها سوخت دلیل این چیه مگه خود LEDجریان مورد نیاز خودشو نمیکشه پس چرا سوختند و یک بار که جریان را کمتر کردم همه LEDها نور مساوی نداشتند لطفا کمک کنید که اصلا اصول روشن کردن یک دسته LED چیه
    کسی که به کشورش به درستی خدمت کند،نیازمند تکیه به خاطره ی گذشتگانش نخواهد بود
    ولتر

.

سلام

دوست عزیز LED ها با ولتاژ کار نمیکنند بلکه با جریان کار میکنند . اگر دیتا شیت یک LED رو از اینترنت دانلود کنید خواهید
    دید که رنج ولتاژی اونها بین 2 تا 45 ولت و گاها تا 60 ولته . نکته مهم ثابت نگه داشتن جریان عبوری از این قطعات هستش .

یک LED با جریان 10 میلی آمپر نور خوب و ملایمی دارد و با 20 میلی آمپر بسیار پور نور است . حالا شما فرقی نداره که چه
    ولتاژی دارید فقط باید برای 32 تا LED و برای جریان 10 میلی آمپر یک مقاومت محاسبه کنید .

برای مثال : 32 تا 10 میلی آمپر میشه 320 میلی آمپر و ولتاژتون هم 12 ولته . حالا 12 تقسیم بر 320 میلی آمپر میشه
    37.5 اهم . واگه توان مقاومت رو هم محاسبه کنیم میشه 3.84 وات که باید از یک مقاومت حداقل 5 وات استفاده کنی .
    این مقاومت کل مداره ولی میتونی برای تک تک LED ها هم بطور جدا گانه مقاومت محاسبه کنی و بزاری .

روش های دیگه ای هم مثل استفاده از PWM ها هست که فعلا جاش اینجا نیست .

دیدگاه

پاسخ : سوال ساده LED

با تشکر
      من منظور شما را درست نفهمیدم یعنی اگه یه ledمعمولی از همین 5میلی متری ها را به ولتاژ30ولت با محدود کردن جریان وصل کنیم نمیسوزه؟من درست فهمیدم؟
      لطفا فرمولی که باهاش توان را محاسبه کردید بفرمایید
      حالا اگه تعداد این led ها را زیاد کنیم یا بخواهیم جریان20maرا به هرکدام بدهیم باید چه کار کرد چون مقاومت توانش خیلی بالا میره از مدار رگولاتور ولتاژ میشه استفاده کرد؟یا باید ledها را دسته دسته کرد
      ولتر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط deremel400
        با تشکر
        من منظور شما را درست نفهمیدم یعنی اگه یه ledمعمولی از همین 5میلی متری ها را به ولتاژ30ولت با محدود کردن جریان وصل کنیم نمیسوزه؟من درست فهمیدم؟
        لطفا فرمولی که باهاش توان را محاسبه کردید بفرمایید
        حالا اگه تعداد این led ها را زیاد کنیم یا بخواهیم جریان20maرا به هرکدام بدهیم باید چه کار کرد چون مقاومت توانش خیلی بالا میره از مدار رگولاتور ولتاژ میشه استفاده کرد؟یا باید ledها را دسته دسته کرد
        دوست من چیزی که اقا امیر عباس میگن اینه که جریان هست که نور تولید میکنه(میزان نور) این تابلو روان ها که میبینی بعضا با 45 ولت روشن میشه ولی چون لحظه ای هست و جریان فرصت عبور رو پیدا نمیکنه چیزیش نمیشه و به حدی نمیرسه که منفجرش کنه

فرمول توان اینه
        p=i*v

ولی تو این led کاری به این چیزا نداشته باش اگه نور می خوای باید بهش جریان برسونی.یه کلام ختم کلام :rolleyes:
        علم چندانکه بيشتر خواني چون عمل در تو نيست ناداني

دیدگاه

خوبه یه مثال بزنم من اگه بخواهم 100led را با برق 12 روشن کنم باید از چه مداری استفاده کنم تا نیاز به مقاومت توان بالا نباشه
          ولتر

دیدگاه

اول نکتش رو میگم.led هات باید از یک جنس باشه مثلا همش رو از یک مارک و رنگ بخری یه حد اقل اونایی رو که روی یکک مقاومت سری میکنی

حالا با هر مقاومت 1 کیلو اهم حدود 4 تا رو با هم سری کن
            خوب حالا 25 تا همچین چیزی بساز و با هم موازی کن

اگر همیشه ثابت نباشن و بخوای چشمک زن درست کنی متونی مثل من 100 تاش رو با هم موازی کنی بزنی به 220 :mrgreen:.نگو کو مدارش که میگن تو سایت سرچ کنی هست

دیدگاه

سلام
              دوست من ببین شما برای این کار ازمیتونی از سایت مهندس لاچینی و نرم افزار محاسبه انلاینش استفاده کنی !

مثلا چن راه رو برات می گم :
              برای هر ال ای دی تک تک ولتاژ 12 ولت بدی که مقاومتی که نیز می باشد به ازای حالت پر نور یعنی 20 میلی آمپر میشه 600 اهم

حالا یک روش دیگه : فرض کن که برای هر ال ای دی جهت روشن شدن ولتاژ 2.5 ولت لازم هستش در نتیجه می تونی 4 ال ای دی رو سری کنی و 8 ردیف موازی با این سری ها ببندی تا بشه 32 تا !
              مقاومتش هم میشه مثل بالا حساب کرد !

اگه بازم نکته ابهامی بود میتونی مطرح کنی
              صدایی از قلب آذربایجان

Ya$a odlar yurdum AZERBAICANIM

دیدگاه

باتشکر از دوستان ببخشید که من زیاد سوال می کنم امان از بی......... :nerd:
                من اگه مثلا 100تاled را موازی کنم وبه یک منبع تغذیه 3.5ولت3آمپر وصل کنم آیا ledها میسوزه؟اگه مشکلی پیش میاد من باید از چه قطعه ای در کجا استفاده کنم
                ولتر

دیدگاه

.

سلام

شما همون سئوال اولتو دوباره پرسیدی یعنی خوب متوجه نشدی یا بهتر بگم خوب نخوندی .
                  برای محاسبه مقاومت من از فرمول (جریان ضربدر جریان ضربدر اهم) I2R استفاده کردم .

برای صدتا LED صدتا روش هم وجود داره . میتونی یه تعدادی رو سری کنی و یه تعدادی
                  رو هم موازی کنی یا هردو . ولی فقط در هر صورت باید فرمول جریان عبوری رو رعایت کنی.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mehrdadgh

برای هر ال ای دی تک تک ولتاژ 12 ولت بدی که مقاومتی که نیز می باشد به ازای حالت پر نور یعنی 20 میلی آمپر میشه 600 اهم
                    واسه 12 ولت 600 اهم :eek: شوخی میکنی میری یکیش رو امتحان کنی نتیجش رو اینجا بزاری :mrgreen: من نتیجش رو میگم میترکه ولتاژ برق ماشین 12 ولته حالا اگه جرات داری واسه یه led مقاومت در حد اهم بزار

من اگه مثلا 100تاled را موازی کنم وبه یک منبع تغذیه 3.5ولت3آمپر وصل کنم آیا ledها میسوزه؟
                    100 تا led که هرکدوم 10 میلی بکشن میشه 100*10=1000 میلی امپر به عبارتی 1 امپر ولی چون ولتاژ3.5 ولته باید یه مقاومت در حد اهم واسش بزاری مثلا 68 اهم ولی ولی وات بالا .چند وات؟؟(نمیگم.چرا؟چون خودت راه بیفتی اگه بگم ظلم در حقت کردم ببین دوست من راهنماییت می کنم روش فکر کن
                    p=v*i
                    خوب تو میدونی 1 امپر مصرفته.درسته؟خوب اگه فرض بگیریم 1 ولت دو سر مقاومت بیفته میشه 1 وات یعنی یه مقاومت 1 واتی می خوای.(حالا خودت باقیش رو تو ذهنت حل کن)اگه نتونستی ندانستن عیب است نه نپرسیدن.منتظرتم :agree: :nerd:

دیدگاه

واسه 12 ولت 600 اهم icon_eek شوخی میکنی میری یکیش رو امتحان کنی نتیجش رو اینجا بزاری icon_mrgreen من نتیجش رو میگم میترکه icon_lol ولتاژ برق ماشین 12 ولته حالا اگه جرات داری واسه یه led مقاومت در حد اهم بزار
                      مشکل این 600اهم چیه خوب ایشون از فرمولv=riاستفاده کردند که تو این فرمولV=12.I=.02که میشه600کجاش ایراد داره
                      تو فرمولP=V.Iچرا مقدار Vرایک گذاشته اید مگه باید تو این فرمول افت ولتاژ را گذاشت آقای عزیزی ولتاژ منبع را در جریان کل مدار ضرب کردند که شده3.84نه در افت ولتاژ
                      ولتر

دیدگاه

تو این مثال یک عدد فرضی بوده و گفتم مثلا 1 ولتاژی هست که دوسر مقاومت هست و خواستم که وات مقاومت لازم برای این 100 تا led رو بیابم که با هم موازی هستند :rolleyes:

دیدگاه

پس برا 100تا LEDموازی اگه هر کدون 20MAجریان بخواهند میشه2Aکهبرا ولتاژ3.5داریم توانی معادل7وات که خیلی زیاده راحل دیگری نیست؟
                          ولتر

دیدگاه

بنام خدا
                            با سلام

از این نرم افزار بسیار مفید ، برای طراحی میتونید استفاده نمایید . کافیست ، موارد زیر را در خانه های مربوطه وارد نمایید ، سپس ، نرم افزار ، بهترین طرح شماتیک رو برای شما رسم میکند .
                            ورودیها :
                            - ولتاژ منبع تغذیه
                            - جریان ال ای دی
                            - ولتاژ ال ای دی
                            - تعداد ال ای دی
                            ---------------------------
                            نوع نمایش طرح :
                            ASCII
                            SCHEMATIC
                            WIRING DIAGRAM
                            ---------------------------
                            http://led.linear1.org/led.wiz

با احترام
                            26/7/88

دیدگاه

سلام

حتما فایل زیر رو مطالعه کنید

http://www.onsemi.com/pub/Collateral/AND8109-D.PDF

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X