اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار تغذیه

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مدار تغذیه

با سلام

مدار تغذیه میکروی من مطابق این شکل هست.

مقادیر المانها هم به صورت زیر است
    c1=2.2µF-400V
    C2=1000µF-16V
    D1=5.1V-1W
    مشکل اینجاست که بعد از یه مدت شاید هم بعد از چندین بار قطع ووصل به برق 220 دیود زنر می سوزه یا مقدار ولتاژش می یاد پایین.البته دیود داغ نمی شه ولی نمی دونم علت چیه.

پاسخ : مدار تغذیه

دلیلش اینه که مقدار زیادی توان روی زنر می افته. و دلیل اون میتونه 2 چیز باشه :
    ولتاز زیاد روی زنر و جریان کشی کم توسط بار .

دقیقا بعد از خازن یک دیود توان بالا با مدار سری کن شاید درست بشه. اگر نشد یک مقاومت 47 کیلو با مدار موازی ببند.
    دلا یاران سه قسمند ار بدانی
    زبانی اند و نانی اند و جانی
    به نانی نان بده از در برانش
    محبت کن به یاران زبانی
    و لیکن یار جانی را به دست آر
    به جانش جان بده تا می توانی

دیدگاه

ممنون از جوابتون
      تغذیه حدود 70-80 میلی آمپر جریان میده و مدار میکرو هم همین حدود جریان می کشه،برای همین فکر نمی کنم از جریان باشه. مقاومت 47 کیلو را با دیود زنر موازی کنم؟
      اگه خازن 16 ولتی را 10 ولت یا کمتر بکنم ممکن بهتر بشه؟

دیدگاه

سلام دیودهای زنر به دلیل توان پایینی که دارن باید با یه مقاومت سری استفاده بشن مثل مدار زیر مقاومت هم بر حسب قدرت دیود و جریان محاسبه میشه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط B2
          سلام دیودهای زنر به دلیل توان پایینی که دارن باید با یه مقاومت سری استفاده بشن مثل مدار زیر مقاومت هم بر حسب قدرت دیود و جریان محاسبه میشه.

سلام

ممنون از جوابتون. میشه نحوه محاسبه مقاومت را دقیقتر بگین. با توجه به مقدارهایی که من نوشتم چه مقاومتی باید بذارم

دیدگاه

با فرض اینکه ولتاژ دو سر پل دیود 220 باشه و ولتاژ 5 ولت 20 میلی احتیاج داشته باشیم وچون این دیودها 20 میلی امپر جریان مصرف میکنن داریم: 5375= 0.04 / 5-220اهم
            توان مقاومت رو هم با توجه به جریان محاسبه میکنیم:220*0.04=8.8 وات
            موفق باشی

دیدگاه

سلام یک مقاومت 470 کیلو اهم یک چهارم وات با خازن اول یعنی C1 موازی کن و بعد از پل یک مقاومت 56 اهم 2 وات سری کن حتما درست میشه من از این تغذیه برای تولید انبوه استفاده کردم حتما جواب می ده خداحافظ

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X